Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Varia

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

8. märts 2023

Pole toitumises viimasel ajal midagi muutnud kuid näonahk on läinud punetavaks ja punniliseks ning nahk kohati kui, kohati kare, samuti esineb õrnalt mingeid allergia märke üksikute punnide näol üle keha. Toidulisandiks tarbin biotiini. Olen teinud 3 kuulisi kuure ja siis 3 kuud puhkust. Kas on võimalik seda üle tarbida ja kui jah, siis mis on sümptomid?
Või kas pigem võib näonaha halvenemise põhjus olla milleski muus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui toitumises ei ole muutusi olnud, siis võib seda põhjustada mõni uus pesuvahend vms aine, millega sageli kokku puutude, samuti võivad selliseid muudatusi esile kutsuda hormoonide tasakaalu häired. Mitmekesise segatoitumise korral ei tohiks piisava biotiini saamisega olla probleeme ning seda ei peaks võtma juurde toidulisandina. Kuna biotiin on vesilahustuv vitamiin, siis ka liigsel tarbimisel (paraku ei teata ka päris täpselt selle vitamiini vajadust) peaks ülejääk lihtsalt uriiniga välja tulema. Iseenesest jah, B-grupi vitamiinidel, mille alla ka biotiin kuulub, on seos naha tervisega. Soovitan pöörduda nahaarsti vastuvõtule, kes näeb Teie nahka ning saab teha erinevaid analüüse probleemi välja selgitamiseks ning pakkuda vahendeid probleemi kõrvaldamiseks

anonuumne

7. august 2022

Tere, mida tähendab ja teha tuleks kul olen 12 aastane tydruk ja alakõht (2 päeva järiest mingi aeg päeval lihtsalt hakkab valutama) ning vahel ka nabast yleval pool paramal ja vasakul kõht valutab?
Päevi pole yldse alanud ning rindade areng on

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Valuga tuleb pöörduda arsti vastuvõtule, et selgitada välja selle põhjus.

anonuumne

5. august 2022

Kui kaua kestab kasvuspurt?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on väga individuaalne. Enamikel tüdrukutel on see läbi umbes 15-16ndaks eluaastaks.

anonååmne

5. august 2022

Tere, mida teha kui olen 12 aastane ja kõhus on nagu ,,paun”/kõhust rasvasem?
On öeldud et saavad teismeeas mind muutused alguse aga oui kaua see kestab kui see on nt alanud ja mis täpsemalt toimub?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Seda kõike oleks siin liiga palju kirjutada. Soovitan lugeda siit.

anonüümne

22. juuli 2022

Tere, kui kaua kestavad kehalised muutused 12 aastasel tüdrukul, kellele tundub et ta on kõhust paksem ning tal on aeg-ajalt alakõhus valud?
kaalub 40kg ja 155cn pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehalised muutused kestavad täiskasvanuks saamiseni. Ka alakõhuvalud võivad olla sellega seotud. Soovitan rääkida mõne lähedase täiskasvanuga, kes selgitab täpsemalt naiseks saamise protsessi.

Anonüümne

5. juuli 2022

1) Milline toit mõjub nahale niisutavalt, millised toidud aga vastupidi, kuivatavalt?

2)Kas kollageeni sisaldavad toidulisandid omavad tegelikult mõtet, et kas need muudvad nahka ilusamaks nooremaks?
Kollageeni on müügil palju erinevaid sorte, kas te oskate midagi soovitada?

3)Kas suitsukalas olev suits on tervisele kahjulik?

4)Kas banaanides oli midagi radioaktiivset, et peaks neid vältima?

5)Kas hõlmikpuu lehti võib süüa? On need kasulikud ja mille poolest? Kas on ka mingi üleannustamise oht, et kui mitu lehte päevas võib süüa?

Ette tänades

Eve

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

1.-2. küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna vanemspetsialist Hanna Alajõe.

1. Kõige olulisem toit kehas (sh ka nahas) sobiva veetaseme hoidmiseks on tavaline vesi. Kuigi nahka niisutavate toitude kohta on infot palju, siis ei saa üheselt öelda, et mingid toidud on igal juhul paremad kui teised. Naha talitlust toetavad muuhulgas erinevad vitamiinid, nagu B3, B5, B7 ja C-vitamiin, seega võiks tähelepanu pöörata nende vitamiinide toidust piisavale saamisele.

2. Parimaks toitainete allikaks on toit mitte toidulisandid. Teaduskirjanduses leidub viiteid hüdrolüüsitud kollageeni toidulisandi tarbimise positiivsest efektist naha elastsusele ja niisutusele, kuid toidulisandeid on mõistlik võtta vaid toitumisterapeudi või arsti soovitusel.

3-5. küsimusele vastab Maaeluministeeriumi Toiduohutuse osakonna valdkonnajuht Maia Radin.

3. Kala suitsutamisel võivad tekkida kahjulikud ühendid (polüaromaatsed süsivesinikud (PAH)), kuid nende kogused sõltuvad milline on olnud suitsutusprotsess. Suitsu keemiline koostis on keerukas ja sõltub muu hulgas kasutatava puidu liigist, veesisaldusest ning temperatuurist, suitsu tekitamiseks kasutatavast meetodist ja hapniku hulgast suitsu tekitamise ajal. Traditsiooniline suitsutustehnoloogia kasutamine ohutu toote tootmiseks nõuab häid oskusi ja teadmisi ning toidu saastumise vältimiseks peab suitsutusprotsess olema hästi kontrollitud. Tööstuslikes tingimustes kasutatavad kaasaegsed kaudse suitsugeneraatoriga ahjud on automatiseeritud, millega tagatakse täpselt kontrollitud suitsutustingimused.

Samuti on üha rohkem asendatud traditsioonilist suitsutamist suitsutuspreparaatide kasutamisega. Kuna suitsutuspreparaate toodetakse suitsust, mis läbib fraktsioneerimis- ja puhastusprotsessi, peetakse suitsutuspreparaate tervisele üldiselt vähem ohtlikuks kui traditsioonilist suitsutamist. Mitmed PAH-d on potentsiaalselt genotoksilised kantserogeenid. Konkreetse ühendi kantserogeensus sõltub oluliselt molekuli struktuurist, näiteks benso(e)püreen ei ole kantserogeenne. Suitsutatud toodete tarbimisel peab arvestama, et inimene saab PAH-e lisaks suitsukalale ka muudest toitudest nagu näiteks taimsed õlid, kuivatatud puuviljad, kakaopulber, tee, suitsutatud lihatooted ning lisaks ka sisse hingatavast õhust ja vähesemal määral joogiveest. Suitsetajatel annab suitsetamine toiduga võrreldava panuse. Kokkupuudet PAH-idega täielikult vältida ei ole võimalik. Jälgida tuleb, et toitumine oleks mitmekesine ja suitsutatud tooteid tarbitakse mõõdukalt. Tarbida võiks ka erinevate tootjate poolt toodetud tooteid. Nii saab olla kindel, et ühes kindlas tootes esinev kahjulike ühendite sisaldus ei avalda pikema aja jooksul mõju tervisele.

4. Banaanid on vähesel määral radioaktiivsed, kuna banaan sisaldab looduslikult kaaliumi radioaktiivset isotoopi, kuid banaanide tarbimine seetõttu terviseohtu ei kujuta. Näiteks looduslik kiirgusfoon on keskmiselt (0,1 mSv/h) oluliselt kõrgem kui banaanist saadav kogus (0,0001mSv).

5. Hõlmikpuu lehtede osas puudub info, et neid värskena üldse tarbitakse, samas on viiteid tee tegemiseks. Lehtedes leidub ginkgoolhapet, millel on allergeeniline ja toksiline toime.

Anonüümne

4. juuli 2022

Tere
Olen 12 aastane tüdruk ja saan kohe 13.
Olen umbes 160cm pikk ja kaalun 41-42kg. Tahaksin teada ,kas ma olen normaalkaalus või peaksin kaaluma vähem?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna vanemspetsialist Hanna Alajõe.

Mõõdikute järgi oled normaalkaaluline. Küll aga on meie heaolu jaoks kaalust olulisem tervislik eluviis. Tervislikud harjumused annavad meile võimaluse oma keha toetada, et saaksime teha kõiki endale meeldivaid ja olulisi tegevusi. Kaalunumber on vaid üks sinu tervisliku seisundi mõõdikutest ning eriti noores eas muutub see pidevalt. Seega ei ole mõistlik vaid sellele keskenduda. Oluline on hoopis igapäevaselt end liigutada ükskõik millisel sulle meeldival viisil, süüa toitainerikast, kõhtu täitvat ning nauditavat toitu ja võtta aega, et korralikult välja magada.

Anonüümne

29. juuni 2022

Tere! Mul on juba alates jaanuarist olnud nii, et ma kaalun ennast mitu korda päevas ja vaatan ennast peeglist pidevalt, kuid siis oli veel söömisega kõik korras. Umbes nädal aega tagasi nüüd ei ole mul enam üldse Söögiisu ja ma ei tunne seda tühja kõhu tunnet üldse. Kas see võib olla kuumadest ilmadest või on asi muus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna vanemspetsialist Hanna Alajõe.

Tere! Kuigi söögiisu ajas muutumine on normaalne, siis viitab selline käitumine siiski võimalikule söömishäirele. Soovitame pöörduda perearsti poole, kuna söömishäire diagnoosimine ja ravi algab tavapäraselt just sealt.

Aire

30. jaanuar 2022

Tere

Palun nõu.
15-aastane noormees käib võrkpallitrennis 4x nädalas x1,5 tundi. Lisaks sama palju jõusaalis ja soovib hakata lisaks igapäevasele toidule tarbima proteiinipulbrit.
Olen skeptiline, eriti kuna enamik neist vadakupõhised ja ta tarbib laktoosivabu piimatooteid, kuna tavapiim paneb kõhu valutama. On muidugi ka taimseid pulbreid, aga kas selles eas on see ikka ohutu?
Tänades!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Enne, kui hakata kasutama valgupreparaate, peab olema selga, milline on tegelik (füüsilist koormust arvestav) päevane energiavajadus ning  kui suure osa sellest peavad moodustama valgud. Seejärel tuleb üle vaadata, mil määral katab praegune toiduvalik päevase valguvajaduse ja kas siin annaks midagi parandada. Valgupulbri lisamist võib kaaluda alles siis, kui toitumine on suures plaanis paigas ja koormustestist lähtuvalt on tõesti vajalik lisavalkude saamine.

Anonüümne

29. september 2020

Ma ei tee eriti trenni, äkki see on probleem. Ma leidsin selle lehe kodutöö kaudu.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alla 18-aastased peaksid iga päev tegema liikumistegevusi vähemalt 3 tundi. Siia alla käivad nii treeningud ja kehalise kasvatuse tunnid kui ka niisama väljas pallimäng, rattasõit vm liikumine.