Menüü

Kas suhkrusõltuvus on olemas?

Suhkruga liialdamine ei tähenda kliinilist sõltuvust suhkrust.

Esiteks ei ole teada, et suhkur või mõni teine tavatoidus olev aine sõltuvust tekitaks. Näiteks alkoholi, kokaiini ja suitsu sees on teada konkreetsed kemikaalid, millel on oma sõltuvust tekitav mõju. Suhkur on üks paljudest toitainetest, mida inimene vajab oma tööks.

Teiseks on loomkatsed näidatud, et tavalised sõltuvust tekitavad ained muudavad käitumist, näiteks võimalusel sisustavad rotid kogu oma elu kokaiini tarbimisega. Kui rottidele anda pidev ligipääs suhkrule, siis nad küll eelistavad tüüpilise laboritoidu asemel suhkrut süüa, kuid nad ei söö suhkrut rohkem kui neil igapäevaseks tegevuseks vaja.

Kolmandaks ei ole suhkrul selgeid ärajäämanähtude/isude mustrit nii nagu näiteks alkoholi, tubaka ja kokaiini puhul.

On olemas söömishäire, mis on sõltuvuskäitumisele sarnasem. Liigsöömishäire puhul sööb inimene kiiresti väga suure koguse toitu, see juhtub isegi siis kui ta ei tunne nälga, ning selline söömine tekitab stressi. Kuid see häire on vaid 1%-l inimestest. Seega ei saa liigsöömishäire seletada ülejäänud inimeste toiduga liialdamist.

Kõige tõenäolisem toiduga liialdamise põhjus on HARJUMUS teatud olukordades liiga palju süüa. Kõige tuntum näide on emotsionaalne söömine – toitu kasutatakse stressi maandamiseks.

Lahendusena tasub stressi puhul otsida endale alternatiivsed pingete maandamise tehnikad. Näiteks sügavalt sisse-välja hingamine, õue jalutama minemine, heale sõbrale helistamine, spordi / hobiga tegelemine jne.

Lisaks stressimaandusele on ka kindlasti teisi olukordi, kus inimesed on harjunud liialdama – näiteks teleka ees näkitsedes.

Siin on võtmeks võita tungidega lahing enne, kui see jõuab üldse alata. Ehk siis tasub kujundada oma keskkond selliseks, et toidutungil oleks raske üldse tekkida. Näiteks teleka juures olevad snäkid tasub viia ära kappi, kust saab neid vajadusel võtta. Sõpradega istudes hoida käes klaasi vett, et käsi ei saaks “iseseisvalt kausis käia”.

Sama oluline kui suhkru ja maiustuste silma alt ära panemine, on ka endale tervislikumate alternatiivide pakkumine.

Tungide ohjamise raskus võib tekitada lootusetuse tunnet, kuid õnneks pole tegu veel päris kliinilise sõltuvusega. Oma tungide üle saab kontrolli tagasi kasutades lihtsaid nippe oma harjumusi ja keskkonda ümber kujundades.

Pikemat artiklit saab lugeda siin.