Toidusoovitused ja toidupüramiid
Toidusoovitustes juhindutakse toitumissoovitustest ehk inimese toiduenergia ja toitainete vajadusest. Toidusoovituste andmisel lähtutakse ka Eesti inimeste toitumisharjumustest ja võimalustest. Soovitustes esitatu jälgimisel on tagatud organismi kasv ja funktsioneerimise vajadus tänapäeva seisukohtade põhjal ja seeläbi väheneb võimalik tasakaalustamata toitumisest tingitud haiguste risk.
Toidusoovitustes on toidud jagatud toidugruppidesse ning antud iga toidugrupi tarbimissoovitused portsjonitena vastavalt inimese päevasele energiavajadusele. See ei tähenda, et iga päev peab kindlasti sööma näiteks kaks portsjonit kartuleid ja ühe portsjoni kala – portsjonid võib jagada päevadele vastavalt oma soovidele nädala või kahe jooksul. Lisaks on antud iga toidugrupi siseselt keskmiste portsjonite energeetilised väärtused ja suurused ning soovitused, milliseid toite igast toidugrupist eelistada ja milliseid tarbida harvem. Portsjonite suurused toidugrupiti ja toidugruppide sees sõltuvad vastava toidugrupi portsjonile määratud energiakogusest. Nii näiteks on ühe köögiviljaportsjoni energiasisaldus umbes 30 kcal, samas kui ühe teraviljaportsjoni energiasisaldus on umbes 75 kcal ja piimatoodete portsjonil umbes 110 kcal.
Süües enda energiasoovitusele vastava arvu portsjoneid ja järgides soovitusi iga toidugrupi sees, on võimalik saada põhitoitaineid, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid toitumissoovitustele vastavalt. Toitumissoovitustele vastav toitainete saamine võib olla võimalik ka teiste portsjonite arvude juures (nt, kui inimene haiguslikel vm põhjusel ei saa teatud toite tarbida), kuid sellisel juhul tuleb igale menüüle läheneda individuaalselt ning vajadusel võtma puudujäävad toitained toidulisandina.
Oluline on nii toiduohutuse tagamise kui ka toitainete kättesaadavuse seisukohalt varieerida oma menüüs toitu allpool esitatud toidugruppide siseselt nii liigiti kui ka tootjate kaupa ja päritolult. See tähendab, et ei tarvitata näiteks pidevalt sama tootja/kaubamärgi tooteid, sama liiki köögivilju (nt porgandit), vaid püütakse hoida ka toidugrupi siseselt toit vaheldusrikas.
Toidupüramiid näitab visuaalselt nädala toidukoguseid umbes 2000 kcal energiasoovituse juures, mis aitab toituda tervislikult ja tasakaalustatult. Püramiidi põhjaks on liikumine, sest toiduga saadav ja kulutatav energia peab olema tasakaalus. Püramiidi alumises osas on need toidugrupid, mis peavad moodustama kõige suurema osa meie menüüs ning ülemises need, mida peaks sööma väiksemates kogustes ja/või harvem. Püramiidi tipus paiknevaid maiustusi ja soolaseid näkse ei pea üldse sööma.
Toidusoovitustes jaotatakse toidud järgmistesse gruppidesse:
- Teraviljatooted ja kartul
- Köögiviljad, puuviljad ja marjad
- Piimatooted
- Kala, muna ja liha
- Pähklid, seemned ja õliviljad ning lisatavad rasvad
- Suhkur, maiustused, magusad ja soolased näksid
Lisaks on mõned toidud, mida ei saa jaotada eelpooltoodud gruppidesse, nendeks on segatoidud, sojatooted, kastmed, alkoholivabad ja alkohoolsed joogid. Alati peab olema kättesaadav ka puhas joogivesi.