Menüü

Ravimite ja toidu koosmõju

Osa ravimeid võivad mõjutada toitainete imendumist (tavaliselt seda vähendades), kuid samuti võivad söögid-joogid mõjutada osa ravimite imendumist.

Enne ravimi võtmist tuleks alati lugeda läbi infoleht ning uurida sealt, kas ravimit tuleks võtta enne või pärast sööki või söömise ajal. Samuti seda, kas on mõni jook (nt piim, kohv), millega koos ravimit võtta ei tohiks. Kindlasti ei sobi kokku ravimid ja alkohol!

Mõned ravimid võivad mõjutada ka maitsmismeelt või esile kutsuda iiveldust, isu kadu ning seeläbi võib väheneda söömine. Sellistel puhkudel tuleks kindlasti konsulteerida perearstiga, et leida ravim, millel sellised kõrvaltoimed puuduvad.

Lahtistite kasutamisel võib häiruda paljude toitainete omastamine, mistõttu on vanemaealistel soovitatav kõhukinnisust reguleerida kiudainete, mida leidub täisteraviljatoodetes, puu- ja köögiviljades ja vee tarbimisega.

Suukaudseid ravimeid on üldjuhul soovitav võtta koos vähemalt poole klaasi veega, et vähendada võimalikku söögitoru ja mao ärritust ning parandada ravimi imendumist.

Ravimite võtmine koos muude vedelikega, nt piimaga, mahlaga, kohviga või teega on aga ebasoovitatav, sest need võivad mõjutada ravimite imendumist ja toimet. Soovitatav on piima juua 2–3 tundi pärast ravimite võtmist.

Teatud toidud võivad otseselt mõjutada ka ravimi toimet. Nii näiteks võivad  K-vitamiinirikkad toidud mõjutada hüübimisvastase ravimi toimet.

Perearstilt tasuks alati pärast uue ravimi väljakirjutuse saamist küsida üle, kas ravim võib vähendada mõne toitaine imendumist ning kas peaks seetõttu seda võtma juurde toidulisandina.