Menüü

Tahke lisatoit

6-kuuselt peab imik hakkama lisaks rinnapiimale kindlasti saama ka lisatoitu, et katta energia- ja kõikide toitainete vajadus. Järk-järgult võib vanuse lisandudes hakata üle minema ka tavatoidule (valmistades seda töötlemata toorainest suhkrut-soola lisamata). Üle aastased lapsed võivad jätkata lisa- või tavatoidule lisaks rinnapiima joomist, kuid kahe-aastaseks saamiseks peaks laps olema üle läinud tavatoidule. Teraviljatoitudega tutvustamine ajal, mil imik saab veel rinnapiima, võib omada kaitset tsöliaakia vastu. Lisa- ja tavatoitude puhul on oluline tagada pakutavate toitude mitmekülgsus. Nii rinnaga toitmisel kui lisa- ja tavatoidule üleminekul võib imikutel esineda gaasivalusid või allergiat.

Üle kahe aasta vanustele lastele kehtivad täiskasvanutega sarnased toitumis- ja toidusoovitused, kuid absoluutväärtuses on soovituslikud kogused väiksemad.

Alla kolmeaastased lapsed (tegelikult mitte üheski vanuses inimesed) ei vaja magusaid ja soolaseid näkse, karastusjooke, tugevasti töödeldud ja/või suhkru- ja soolarikkaid toite!

6-ndaks elukuuks on imiku söömise oskused ning ka seedesüsteem saanud piisavalt küpseks, et talle saaks hakata lisaks rinnapiimale andma ka tahkemaid toite. Igapäevastest toitudest pärinevate valkude, tärkliste ja rasvade seedimine on hoopis midagi muud, kui seedida rinnapiimast pärinevaid kergesti seeditavaid suhkruid, rasvu ja valke. Seetõttu on tarvis teatavat tutvustusperioodi, et lapse seedesüsteem saaks harjuda uut tüüpi toitudega. Kui imetad last sama tihti kui varem, siis rinnapiim katab umbes 2/3 kaheksa kuu vanuse lapse energiavajadusest. Ülejäänud umbes 200 kcal koguses energiat päevas peab tulema lisatoitude koostises olevatest erinevatest makrotoitainetest, milleks on valgud, rasvad ja süsivesikud. Lisatoidud on mõeldud selleks, et laps õpiks tasapisi täiskasvanute toidule üle minema ja saaks piisavalt oma arenemiseks vajalikke toitaineid. Lisatoidu söömine on imikule täiesti uueks kogemuseks. See erineb oluliselt rinnapiima imemisest ja võtab aega, et õppida seda sööma.

Sobivad lisatoidud on oma koostiselt piisavalt tahked, et neid saaks lusikaga süüa, nad sisaldavad toite kõikidest olulistest toidurühmadest (välja arvatud maiustused) ja on toitaineterikkad ning ei sisalda lisatud soola ega suhkrut. Tahkemaid lisatoite tuleb imikule anda alati lusikaga ja mitte kunagi pudelist, sest muidu ei saa laps aru, et seda tuleb süüa püstiasendis ja lusika abil. Lisaks sisaldavad pudelist antavad toidud liialt palju vett, mistõttu saadav energia- ja toitainete kogus võib jääda liiga väikeseks. Lapse vanuse suurenemisel võib lubada lapsel ise tükilist toitu näppude abil (nn näputoitu) suhu panna. Samal ajal, kui hakkad lapsele tahkeid toite andma, hakkab ta üha enam rinnapiima vastu huvi kaotama. See on loomulik, et selline asi juhtub ja esimese eluaasta lähenedes on hea hakata rinnaga toitmist tasapisi vähendama. Kõik lapsed on erinevad ja vastavalt sellele on erinevad ka iga lapse vajadused ning eelistused. Oluline on aga pakutavate toitude mitmekülgsus  – nii tagad lapsele kõik erinevad eluks ning arenguks vajaminevad toitained.

Lisatoit erivanuses imikutele:

alla kuuekuune
6-8 kuud
9-11 kuud

Lapse esimese eluaasta jooksul rinnapiima asendamine tahkemate lisatoitude ja imiku piimaseguga võib lapse jaoks toitainete kättesaadavust märgatavalt vähendada. 

Maailma Terviseorganisatsiooni soovitused lisatoitude andmiseks 6-23 kuu vanustele lastele

Vanus (kuudes)

Lisatoidu andmise sagedus

Lisatoidu kogus ühel toidukorral

Toidu konsistents

6

Üks või kaks korda päevas

Alusta ühest teelusikast ja suurenda kogust

Hästi tambitud või püreestatud

6-8

2-3 toidukorda päevas

 

Kuni 1 dl

Tambitud või püreestatud

9-11

3-4 toidukorda päevas

1-2 suupistet päevas

1-1,5 dl 

Tambitud või peeneks hakitud

12-23

3-4 toidukorda päevas

1-2 suupistet päevas

2-2,5 dl

Väikesed tükid

Soovitused tabelis annavad aimu, kui palju üks laps keskmiselt võib süüa, kuid konkreetsed kogused ja söömise sagedused on lastel erinevad. Lastele tuleks õpetada, et söömine tuleb lõpetada, kui kõht on täis. Lapse kõht on täis siis, kui ta pea ära keerab ega taha enam rohkem süüa. Sellegipoolest on oluline veenduda, et laps toitu tõepoolest natukenegi ka sööks, sest paljud lapsed keelduvad söömast juba toidukorra alguses. Nende kahe äärmuse vahel tuleks leida tasakaal. Lapsele tuleks juba varakult hakata tutvustama toidukordade regulaarsust ja seda, et päeva jooksul pidevat vahepalade söömist tuleks vältida. Toida oma last ligikaudu iga kolme tunni tagant kas rinnapiima, vahepala või korrapärase einega.

Alla kuuekuune imik

Kui alla 6-kuune imik ei saa mingil põhjusel (piisavalt) rinnapiima, siis imiku piimasegu on neile esimestel elukuudel ettenähtud ja nende toitumisvajadusi ainsa...

Loe edasi

6-8 kuune imik

Imikut vanuses 6-8 kuud tuleb toita tahke toiduga 1-3 korda päevas. Portsjon iga toidukorra kohta peaks olema 1-1,5 dl või ligikaudu pool tassi. Toit tuleks püreestada...

Loe edasi

9-11 kuune imik

Imikut vanuses 9-11 kuud tuleb toita tahkema lisatoiduga 3-4 korda päevas. Portsjon iga toidukorra kohta peaks olema 1-1,5 dl või ligikaudu pool tassi. Lisaks võid...

Loe edasi