Menüü

Gestatsioonidiabeet

Gestatsioonidiabeet on kõige sagedamini esinev ainevahetushäire raseduse ajal ning selle esinemissagedus on keskmiselt 2% kogu populatsioonist.

Gestatsioonidiabeet ilmneb kõige sagedamini raseduse teisel poolel ning on esialgu asümptomaatiline ning seda diagnoositakse alles pärast glükoosi tolerantsustesti tegemist.
Sünnitusjärgselt võib glükoosi ainevahetus normaliseeruda, kuid vahel võib kujuneda välja ka II tüübi diabeet.

Gestatsioonidiabeet on seotud suurema perinataalse suremuse (st surm alates 22. rasedusnädalast kuni vastsündinu 6. elupäevani) ja haigestumisega. Gestatsioonidiabeedi puhul on nii ema kui vastsündinu ohustatud II tüübi diabeedi kujunemisest, kuigi riski on võimalik vähendada, hoides kaaluiive normi piires, regulaarse füüsilise tegevusega ja järgides tervislikku tasakaalustatud dieeti.

Kui gestatsioonidiabeet diagnoositakse raseduse ajal, on ravi eesmärk hoida kontrolli all vere glükoositase ning jälgida loote seisundit, vähendades riski makrosoomia ehk rasvunud loote tekkeks.
Dieedi jälgimine on alati väga oluline, kuid võib olla vajalik lisaks insuliini manustamine.

Kuna väga paljud gestatsioonidiabeediga naised on ülekaalulised, siis vähendab dieedi toitumise jälgimine ka liigset kaalu juurdekasvu.