Menüü

9-11 kuune imik

Imikut vanuses 9-11 kuud tuleb toita tahkema lisatoiduga 3-4 korda päevas. Portsjon iga toidukorra kohta peaks olema 1-1,5 dl või ligikaudu pool tassi. Lisaks võid anda 1-2 suupistet. Toit peaks olema endiselt peenestatud, kuid nüüd saab laps hakkama juba ka pisut suuremate tükkidega. Rinnaga toitmist jätka vähemalt kuus korda ööpäevas, kui võimalik. 

Umbes 9-kuuselt on imik piisavalt vana, et hakata järjest enam sööma koos perega sama toitu ehk tavatoitu. Esimesel eluaastal (soovitatavalt kauem) tuleks kindlasti toidu valmistamisel soola ja suhkru kasutamist vältida. Seetõttu ei ole soovituslik kasutada ka poe valmistoite, vaid valmistada toit imikule ja väikelapsele ise võimalikult vähe töödeldud toorainest. Kui kasutate peres toidu tegemisel tugevaid vürtse, siis neid peaks lapse menüüsse lisama vähehaaval. Maitsesta toitu soola ja vürtsidega üksnes pärast seda, kui oled imiku jaoks portsjoni juba kõrvale tõstnud. Kui annad oma lapsele samu toite, mida ühiselt peres sööte, siis tuleb silmas pidada, et lapse energia- ja toitainetevajadus kehakaalu kilogrammi kohta on võrreldes täiskasvanutega endiselt suurem, mistõttu on tõenäoliselt tarvis imiku toidu sisse midagi täiendavalt lisada, näiteks võid või taimeõli.

Hea kokkuhoiutrikk on teha suurem portsjon toitu korraga valmis, et see omakorda väiksematesse karbikestesse mahutada ning seejärel sügavkülmikusse panna. Enne järgmist lapsele pakkumist on külmikust võetud toit vaja kindlasti korralikult läbi kuumutada. Allesjäänud toitu enam teistkordselt külmutada ei tohi. Oluline on teada, et mitmekordne kuumutamine vähendab vitamiinide sisaldust. Väiksemate toidukoguste või üksikute toitude säilitamiseks sobivad ideaalselt jääkuubikuvormid. Võid näiteks valmistada suurema koguse liha või kala, selle püreestada ning seejärel jääkuubikukujuliste vormidena külmutada. Sel moel on lihtne igapäevaselt oma lapse menüüs lihatoodete kogust muuta. Sarnasel moel võid valmistada portsjoni brokolit, selle peeneks tampida ja jääkuubikuvormis sügavkülma panna. Tee samamoodi porgandite, mangode, lillkapsa, herneste jt toiduainetega. Kui toit on külmunud, eemalda toidukuubikud kandikult ja pane nime ja kuupäevaga märgistatult külmutuskotti. Nõnda on lihtne erinevaid toite omavahel segada ja kokku viia ning samuti hoiad kokku toidu sulatamiseks kuluvat aega.

Osalist rinnapiimaga toitmist võiks koos tahke toidu söömisega jätkata ka lapse teisel eluaastal.