Menüü

Biotiin

Biotiin tuleb kreekakeelsest sõnast bios, mis tähendab elu. Biotiin on üks tähtsamaid vitamiine kasvamise, sh rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel. Biotiin on vesilahustuv ühend, mida varem nimetati ka H-vitamiiniks ja mis on üks B-grupi vitamiinidest (B7-vitamiin).

Biotiin on elutegevuseks oluline kõigile tuntud organismidele ning seda sünteesivad taimed ja mikroorganismid, kuid loomadel, sh inimesel, on biotiini süntees puudulik. Toidus leidub biotiini vabas või valguga seotud vormis.

Biotiini on peamiselt vaja:

  • rasvhapete ja glükoosi sünteesis
  • aminohapete, valkude, foolhappe, pantoteenhappe ja B12-vitamiini ainevahetuses.

Biotiini puhul soovituslikud kogused puuduvad, kuid hinnanguline päevane vajadus on orienteeruvalt 30 µg. Parimateks biotiini allikateks on maks, pähklid, pärm, muna, lehtkapsas, kamajahu, kaerahelbed jt teraviljatooted ning seened. Biotiini on väheses koguses paljudes toiduainetes ning seda toodab väga väikeses koguses ka soolestiku mikrobioota. Paljude toiduainete puhul ei ole nende biotiinisisaldust üldse analüüsitud, mistõttu andmebaasid annavad nende biotiinisisalduseks 0, kuigi tegelikkuses neis siiski biotiini mingil määral leidub.

Biotiini defitsiidi esmasteks tunnusteks on isutus, lihaste valulisus, kuiv nahk ja unetus. Sügava defitsiidi tunnuseks on seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest.

Puudujääki mitmekesise söömise korral tervel inimesel ei teki. Puudujääk võib tekkida antibiootikumide või alkoholi rohkel ja sagedasel tarvitamisel.

Parimateks biotiini allikateks on maks, pähklid ja seemned (nt maa- ja sarapuupähklid, päevalilleseemned, mandlid), pärm, lehtkapsas, kama, muna, kaerahelbed jt teraviljatooted ning seened.

30 µg biotiini sisaldub umbes ühes alljärgnevatest:

  • 20 g kuumtöödeldud broilerimaksas
  • u ½ dl (30 g) maapähklites või päevalilleseemnetes
  • 100 g kuumtöödeldud lehtkapsas

Biotiini defitsiidi esmasteks tunnusteks on isutus, lihaste valulisus, kuiv nahk ja unetus. Sügava defitsiidi tunnuseks on seborröa ehk rohke rasueritus, mis on tingitud lipiidide ainevahetuse häiretest.

Biotiini puudujääginähud esinevad tavaliselt vaid juhtudel, kui:

  • tegemist on veenisisese toitmisega biotiinilisandita
  • dieet koosneb suurtest kogustest tooretest munavalgetest, sest toores munavalges leiduv avidiin seob ennast biotiiniga ja muudab selle organismile omastamatuks, kuid kuumtöötlemisel kaotab avidiin oma mõju
  • kasutatakse liiga palju antibiootikume
  • tarvitatakse liigselt alkoholi

* Kõik toitainelise koostise andmed pärinevad NutriData andmebaasist tka.nutridata.ee, versioon 11