Söödud toit tuleb seedida, et toidus olevad toitained saaksid imenduda verre. Seedimist teostab inimese seedesüsteem ehk seedeelundkond. Seedeelundkond koosneb suuõõnest, neelust, söögitorust, maost, peensoolest (sh kaksteistsõrmiksool, jejuunum, iileum) ja jämesoolest. Lisaks neile aitavad seedimist läbi viia kõhunääre (pankreas) ja maks.
Seedekulgla ehk seedekanal või seedetrakt on torujas. Imendumise piisava kiiruse tagamiseks on imendumispind hatuline. Eriti hattuderohke on peensool. Hattude vahel on seedenäärmete avad, mille ülesanne on seedenõrede juhtimine seedekulglasse.
Seedekulgla sisepinda katab lima, mida on eriti rohkelt alates maost.
Lima olemasolu on vajalik vähemalt kolmel põhjusel:
- kaitseb kahjulike faktorite vastu
- hõlbustab seeditava toidumassi edasiliikumist
- soolestiku osas töötab limas terve rida ülivajalikke seedeensüüme ja suurem osa meile kasulikest mikroorganismidest
Kuna seedimine ja toitainete imendumine on seotud protsessid, on seedekulgla limaskesta rakkudel ülimalt hea verevarustus. Seedekulglas liigub seeditav segu edasi mao ja soolte lihaskesta rütmiliste kokkutõmmete ja lõtvumiste abil, mida nimetatakse peristaltikaks.
Ainevahetus ehk metabolism on kõigi rakus toimuvate (ensüümi) reaktsioonide kogum.
Ainevahetus on organismi elutegevuse aluseks. Inimese ainevahetus on äärmiselt keeruline, selles osaleb ligikaudu 30 000 valku, millest kuni 4000 on ensüümid. Tinglikult võib ainevahetuse jaotada katabolismiks ja anabolismiks (lõhustamis- ja sünteesiprotsessideks).
Ainevahetuse põhifunktsioonid on järgmised:
- toitainete lõhustamine, imendumine (seedimine) ja kasutamine,
- ehitusmaterjaliks kehaomaste biomolekulide sünteesil,
- energia tootmiseks,
- ainevahetuse lõpp-produktide liia väljutamine, kehavõõraste ühendite kahjutustamine ja väljutamine.
Ainevahetuse põhiprotsessid on kõikidel inimestel identsed! Kuna erinevate ensüümide töökiirused (aktiivsused) erinevatel inimestel ei pruugi olla alati täpselt samasugused, võib ainevahetus, kiiruse mõttes, erineda.
Seedimise ja ainevahetuse leheküljed on valminud koostöös Mihkel Zilmeriga, kes on Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor.