Menüü

Toitumise hindamine

Oma toitumise analüüsist võib olla kasu nii kontrolliks, et saame kõiki vajalikke toitaineid piisavas koguses enne kaalulangetamise eesmärkide seadmist kui ka teekonnal tervislikemate toitumisharjumuste juurutamiseni. Selleks tuleks nädala jooksul võimalikult täpselt (soovitatavalt toidukoguseid kaaludes ning mitte enne oma toitumist muutes) sisestada Nutridata toitumisprogrammi kõikide söödud toitude ja joodud jookide kogused.

Programm arvutab välja sisestatud ajavahemiku jooksul saadud päevase keskmise toiduenergia ja näitab, millisest toidust saab palju, millisest vähem energiat. Toitumissoovitustes on esitatud ka see, kui palju päevasest toiduenergiast peaksid katma põhitoitained.

Süsivesikud

kui kõige tähtsamad energiaallikad võiksid anda kogu tarbitud energiast umbes poole

Valgud

kui organismi ehituses ja talitluses keskset rolli omavad toitained peaksid katma 10­–20%, (täiskasvanutel minimaalselt 0,8 g kehamassi kilogrammi kohta)

Rasvad,

samuti tähtsad energiaallikad, lisaks asendamatute rasvhapete ja rasvlahustuvate vitamiinide allikad, võiksid katta umbes kolmandiku

Programmi kasutades saad teada, kas sinu toitumine vastab soovitustele ehk sisaldab piisavalt põhitoitaineid, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Programm võimaldab ka vaadata, palju kõigub erinevate päevade toiduenergia ja kui palju annab energiat ja toitaineid üks toidukord või isegi üks toit. Saad hea ülevaate tarbitud toiduainete kogustest – kas sööd piisavalt köögi- ja puuvilju ning marju, täisteratooteid, kala ja teisi toite.

Kõiki toitaineid ei pea saama täpselt vastavalt soovitustele iga päev, vaid oluline on jälgida toitumist nädala või kahe nädala lõikes. Samuti ei pea saadav toiduenergia olema igal päeval sama, vaid oluline on jälgida nädala keskmist ning vältida väga suuri kõikumisi.

Toidukoguste määramiseks oleks kõige parem, kui kodus oleks kaal, millega söödavat toitu kaaluda, sest inimesed hindavad koguseid silma järgi reeglina üsna valesti. Söödud portsjonite koguseid saab määrata ka toitumisprogrammis esitatud piltide abil, kuid selliselt toimides on sisestatud kogused ebatäpsemad. Kui Nutridata andmebaasist sobivat toitu ei leia, siis rubriigis „Minu toidud” saad sisestada täpse toidu retsepti.

Nutridatast saadud info aitab otsustada, mis suunas peaks muudatusi tegema. Aeg-ajalt võib Nutridatasse toidupäeviku sisestamist korrata, et kontrollida, kas uued toitumisharjumused on saanud omaks, jälgida eesmärkide saavutamist ning hinnata, kas tuleks teha veel mõningaid muudatusi.

Pidev toidupäeviku pidamine ning iga päev selle analüüsi tulemustele mõtlemine ja nendest juhindumine võib aga saada ka ohumärgiks.