Vaata pakendatud toitude märgistuselt toitumisalast teavet. See esitatakse 100 g või 100 ml kohta. Lisaks võib see anda infot portsjoni või tarbimisühiku kohta.
Süsivesikute ja suhkrute märkimine maitsestamata ja magustatud jogurtite pakenditel.
Suhkrute ligikaudsed kogused keskmises magustatud ja maitsestamata jogurtis
Infot tootesse lisatud suhkrute kohta leiad lugedes toidu koostist. Toitumisalases teabes esitatakse info toidu energiasisalduse ning rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, suhkrute, valkude ja soola koguse kohta. Koostisosade loetelus esitatakse kõik toidu koostisosad sisalduse kahanevas järjekorras. Seega tuleb tähele panna lisatud suhkrutoote paiknemist toidukoostisosade loetelus. Mida eespool on koostisaine, seda suurem on selle kogus toidus. Mõnel juhul võib lisatud suhkru kogus olla minimaalne, vaid teatud maitse saavutamiseks või tehnoloogilistel eesmärkidel.
Lisatud suhkru paiknemine koostisosade loetelus sefiiris (kaks viimast siin tootes ilmselt pigem maitse andmise eesmärgil), sokolaadikreemi, jäätise (esimene murakamoosi koostises) ja lihatoote näitel.
Toitumisalases teabes märgitud suhkrute kogus on tootes sisalduvate kõikide suhkrute üldkogus (näiteks glükoos, fruktoos, laktoos, sahharoos, maltoos jne), mitte ainult toidule lisatav suhkur. Lisatud suhkrute kogust ei ole kohustuslik toitumisalases teabes esitada.
Toidu pakendile võib kirjutada järgmisi suhkrutega seonduvaid väiteid:
- “suhkruvaba”, kui toode ei sisalda üle 0,5 g suhkruid 100 g või 100 ml kohta
- “madala suhkrusisaldusega”, kui see ei sisalda üle 5 g suhkruid 100 g tahke toidu või 2,5 g suhkruid 100 ml vedeliku kohta
- “ilma lisatud suhkruta”, kui toode ei sisalda mis tahes lisatud mono- ega disahhariide ega mingit muud selle magustamisomaduste tõttu kasutatud toitu. Kui tootes on kasutatud magusaineid, siis peab tootel olema märge “magusainega / magusainetega”. Kui toit sisaldab ainult looduslikult sisalduvaid suhkruid, siis peab märgistusel olema ka järgmine märge: „Toode sisaldab looduslikult esinevaid suhkruid”.
Tasub võrrelda omavahel sarnaste toodete (näiteks maitsestamata jogurt ja maitsestatud jogurt) suhkrusisaldusi. Ka see annab ligikaudse arvu (väike osa suhkrutest võib lisaks tulla ka jogurti teistest komponentidest nagu näiteks puuviljadest), kui palju võiks olla tootesse suhkruid lisatud. Teadlik pakendite lugemine võib aidata suhkrute tarbimist vähendada.
Toidu märgistusel esitatud koostisosade loetelus võivad toidule lisatud suhkrud olla märgitud erineval kujul, näiteks:
- Suhkur, mida võib väljendada:
- täpsemate nimetustega nagu peedisuhkur, pruun suhkur, toorroosuhkur, invertsuhkur , kookospalmisuhkur jne
- spetsiifiliste nimetustega nagu demerara, muscovado, turbinado, sucanat, rapadura ehk panela jne
- Mesi, mida võib väljendada erinevatele mee liikidele viitavate nimetustega nagu õiemesi, kanarbikumesi jne
- Siirup (maisisiirup, agaavisiirup, vahtrasiirup, kasesiirup, invertsuhkrusiirup, glükoosisiirup, glükoosi-fruktoosisiirup, linnasesiirup jne) ja melass
- Glükoos (ehk teise nimetusega dekstroos), fruktoos, sahharoos, maltoos, laktoos, (malto)dekstriin jne
- Marja- või puuviljakontsentraat (kui toode on lahjendatud algse kontsentratsioonini nagu mahlade puhul, ei ole tegemist lisatud suhkruga. Kui seda kasutatakse toote magustamise eesmärgil näiteks jogurtis, on see lisatud suhkur)
Toidu magustamiseks võib lisatavate suhkrute asemel kasutada magusaineid. Magusained on lisaained, kuid need ei ole üldjuhul paremaks alternatiiviks lisatavatele suhkrutele. Magusaineid sisaldava toidu nimetusele lisatakse märge „magusainega“, lisatud suhkrut ja magusainet sisaldava toidu nimetusele lisatakse „suhkru ja magusainega“.