Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

29. oktoober 2024

Toitumine ja tervis

Tere!
Olen täheldanud, et rinnapiimal oleva beebi (atoopik) nahk läheb hulluks, kui ema tarbib gluteeni. Kas peaksin oma menüüst täielikult gluteeni välistama?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellele küsimusele ei saa kirja teel ühest vastust anda, sest last peaks nägema ja samuti teadma ema toitumist laiemalt. Soovitan antud küsimuses pidada esmaselt nõu ikkagi perearstiga.

Anonüümne

27. oktoober 2024

Tervislik toitumine

Kuidas peaksin kaloreid jagama toidukordade vahel kui mu tööpäev müüjana on 12h pikk?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub kõik sellest, kui suur on päevane energiavajadus, mis kellast kellani on tööpäev ja millised on võimalused päeval söömiseks. Ma loodan, et 12-tunnised tööpäevad ei ole igapäevased. Üldiselt võiks päevase energiakoguse jagada kolme põhitoidukorra vahel ära ühtlaselt, kõige suurem võiks olla lõunasöök. Sellel päeval, kui tööpäev kestab 12 tundi, tuleks alustada korralikust hommikusöögist. Näiteks puder marjadega, sinna kõrvale võileib ja keedetud muna. Päeval tuleks võimalusel leida aega korralikuks lõunasöögiks. Kui koha peal söögikohta ei ole, siis loodan, et on vähemalt olemas toidu hoidmise ja soojendamise võimalus. Sellisel juhul sobiks näiteks eelmisest õhtust üle jäänud roog tööle kaasa võtta. Kuna 12-tunni sisse jääks tegelikult ka mõistlik õhtusöögi söömise kellaaeg, tuleks ka siinkohal ilmselt õhtusöök samuti kodust kaasa võtta. Näiteks teha purgisalatit. Retsepte selleks leiab netist otsides. Suure tõenäosusega soovite vahepeal ka midagi näksida. Selleks sobiksid kõige paremini puuviljad-köögiviljad, aga ka võileivad (jälle saate kodust tükeldatud viljad või võileivad kaasa võtta). Kindlasti ei sobi nälja peletamiseks kõikvõimalikud magusad ja soolased näksid, kiirtoidud jms.

Anonüümne

22. oktoober 2024

Toitumine ja tervis

Tere.
Kui on pärmitalumatus kas siis ei sobi ka juuretisega küpsetised ja hapendatud toidud?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Põhimõtteliselt on nii juuretise kui hapendamise puhul tegemist pärmseentega. Kahjuks aga ei selgu, mille põhjal on tehtud järeldus, et tegemist on just pärmitalumatusega. Eestiski levinud toidutalumatuse testidel ei ole tegelikult taga tõenduspõhisust. Seega, kui olete saanud sellise diagnoosi, soovitame konsulteerida testi tegijaga. Kui esinevad seedekaebused, tasub pidada nõu kindlasti ka perearstiga.

Anonüümne

21. oktoober 2024

Kehakaal

Tere olen 13aastane tüdruk kaalun 57 kg ja olen 173cm pikk tahan teada kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel.

Anonüümne

20. oktoober 2024

Kehakaal

Tervist. Olen 18a noormees ja mure on selline ,et kaal langeb kuidagi kiiresti. 3 kuud tagasi kaalusin pea 80kg ja nüüd ainult 69,5 ja jah voibolla on asi ka mu toitumises aga olen üritanud seda suurendada kuid ei midagi ja ikka langeb. Pikkus on mul 183cm

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kaalulangusel võivad olla erinevad põhjused. Kaalu mõjutavad nii toiduvalikud, kehaline aktiivsus, vaimne tervis kui ka uni. Kas kõigis neis aspektides on teie elu hetkel tasakaalus? Toitumise osas saate eneseanalüüsiks kasutada näiteks nutridata.ee või mõnda muud programmi, mis aitab hinnata toiduvalikute vastavust teie vajadustele. Kui kõik tundub paigas olevat, aga kaalulangus ei peatu või kaal ei taastu, siis tuleb nõu pidada oma perearstiga, kes saab vajadusel suunata teid uuringutele.

Anonüümne

20. oktoober 2024

Toitumine ja tervis

Tere!
Suur mure. Juba 5 kuud probleem kõhulahtisusega. Sain seenravi. Hiljem diagnoositi laktoositalumatus ja olen tähele pannud, et ei saa süüa puuvilju. Olen ka proovinud kõik Mg vormid, ja kõik teevad kõhu lahti. Ei tea ,kas see on oma vahel seotud. Tehti kolonoskoopia uuring, eemaldati polüüb. Perearsti õde ütles, et pole midagi hullu, limaskesta õhenemine, gastroenteroloogi juurde lähen alles 31,10.
Mingi aeg tekkisid sisemised hemmorroidid.
Kas oskate öelda kuidas ma peaks toitumist jälgima või kust alustada, et saaksin vitamiinivajaduse kätte ? Hetkel on kõik nii segane ja suht masendav.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Praegust söömismustrit teadmata on keeruline konkreetseid soovitusi anda. Arvestades kirjas toodud kaebusi, soovitan minna üle laktoosivabadele piimatoodetele. Vältige toidu liigset töötlemist, kuid kerge töötlemine (keetmine, hautamine, jmt) on teretulnud ja soovitatav. Eelistage toite valides väherasvaseid ning piirake kofeiini sisaldavate ja gaseeritud jookide joomist (kui neid joote). Mõned toored puu- ja köögiviljad võivad kõhulahtisust süvendada, mistõttu tasub olla selles suhtes tähelepanelik. Samuti soovitan teha kuuri probiootikumiga, mis sisaldaks bifidobaktereid ja laktobatsille. Siin saate toote valikus küsida nõu apteekrilt. 
Kuna muretsete vitamiinide kättesaamise pärast, siis püüdke oma toiduvalikutega igapäevaselt katta ikkagi kõik toidugrupid. Nõu võib pidada ka oma raviarstiga, kes oskab teie haigusloost lähtuvalt otsustada, kas vajate juurde mingit toidulisandit.

Anonüümne

11. oktoober 2024

Kehakaal

Tere!
Ma olen 10 aastane tüdruk ja sooviksin teada kas ma olen normaalses kehakaalus ma kaalun 41,7kg ja 153cm pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga.

Anonüümne

27. september 2024

Kehakaal

Tere!
Probleemiks on elukaaslase (28 aastane, 105kg, 179cm) kehakaal ning küsiks nõu, miks kehakaal üldse langeda ei taha, kuigi jälgib sisuliselt kõike mida kirjutatakse tervisliku eluviisi kohta: joob päevas 1-2l vett, kõnnib 15000 ja rohkem sammu, lisaks 2-3x nädalas trenn (2-3km ujumine, rattasõit, jooks, taipoks), mitmekesine toitumine, ei joo energiajooke, ei liialda alkoholiga, ööuni 7h. Toitumisharjumuste poolest on nii, et hommikusöök tihti jääb vahele, lõunaks üldiselt midagi kerget, vahest praad, õhtusöök kodune toit, pigem tervislikum. Seega päevane kaloraaž pigem defitsiidis, et justkui võiks kaal langeda.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan pöörduda mõne toitumsnõustaja poole, kes analüüsiks menüüd. See, mis võib tunduda tervislik (nt “rasvavaba”, ei pruugi olla seda tegelikult üldse. Võite proovida alustuseks vähemalt 10 päeva jooksul menüüd analüüsida ise, kuid sellisel juhul tuleks kindlasti järgida paari asja – absoluutselt kõik söödu tuleks panna kirja kohe ja kogused kaaluda. Lisaks ei tohiks oma tavapäraseid toitumisharjumusi muuta, et selgitada välja tegelik olukord. Kaalu langetuse (aga ka kogu organismi normaalse toimimise) jaoks ei ole mitte niivõrd oluline jälgida saadud energiat, vaid seda, et toitumise oleks tasakaalus (valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal) ning toidust saadud kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraal- ja kiudaineid. Just mikortoitainetel on ainevahetuse normaalseks toimimiseks oluline roll. Kui siiski selgub, et toitumisega on kõik korras, võib olla vajalik pöörduda perearstile analüüside tegemiseks (nt kilpnääre vm).

Anonüümne

27. september 2024

Toitumine ja tervis

Tere

Kuidas hoida norm kaal kilpnäärme alatalituse korral (peale radiojoodravi). Kas on toitumisnõustajat kel just sellest diagnoosist tulenevalt on praktikat ja häid soovitusi?

Lugupidavalt

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Nõustajat, kes oleks antud teemale eraldiseisvalt keskendunud ei oska soovitada, kuid kindlasti oskavad koolitatud spetsialistid tasakaalustada menüüd, et aidata vältida liigset kaalutõusu. Kuna kilpnäärme alatalitlus kompenseeritakse ravimiga, siis on oluline esmaselt ikkagi järgida tavapäraseid, tasakaalustatud toiduvalikute ja tervisliku eluviisi soovitusi, mille leiate siitsamalt lehelt.

Anonüümne

24. september 2024

Tervislik toitumine

Tere
17-aastane tütarlaps ei taha juba mitmeid aastaid hommikuti süüa – ütleb, et tal läheb sellest süda pahaks. Samas on vaja süüa, kuna talle määrati ADHD tõttu ravim. Lisaks on kord nädalas hommikul kehalise kasvatuse tund ning vähegi suuremate koormuste korral (nt NATO test) läheb ka süda pahaks, silme eest mustaks, pea hakkab valutama, tekib paha tuju ja trots – siis jätab koolipäeva pooleli ja läheb koju. Minu arvates mõjub hommikusöögita kooli minek kehvasti keskendumisele, õppimisvõimele (mis ADHD tõttu on niigi keeruline) ja üldse vaimsele tervisele.
Kuidas harjutada hommikusööki sööma nii, et iiveldust ei tekiks? Mida süüa? Ma isegi ei oska sellest lapsega rääkida, ilma et ta närvi läheks.

Suur tänu ette!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Õppepäeva esimene toidukord on kindlasti oluline nii keskendumisvõime, meeleolu kui ka kehalise võimekuse hoidmise seisukohalt.  Soovitaksin esmaselt proovida erinevaid smuuti tüüpi segusid,kombineerides kokku näiteks  jogurti, teraviljad (kaerahelbed vm) ja marjad. Ideid  toitvate smuutide tegemiseks leiab  nii veebist kui kokaraamatutest. Joogina on ehk söögijärgne enesetunne parem ja tütar saab ka ise kaasa rääkida, mis talle enam maitseb. Samuti võib leida sobivad variandid väikeste vahepalade näol, mida siis kooli kaasa võtta. Kui probleemid söömisega püsivad ja on tunne, et päevased toidukorrad ei kata tegelikke vajadusi, tasub söögivalikud üle vaadata toitumisala spetsialistiga.