Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

24. september 2023

Kehakaal

Tere,
Mul on üsna suur ülekaal, peaaegu 100 kg oma 169 cm juures. Asi on aastatega kuhjunud, kuid viimase pooleteise aastaga on tulnud lausa 20 kg juurde. Osaliselt on asi ka antipsühhootikumides, mida uuesti nüüd hiljuti võtma hakates ei suuda liigsest söömisest hoiduda, magu peaks justkui koguaeg täis olema. Kui hommikusöök söödud, siis tahaks lõunasöögi kohe otsa süüa. Magu on kindlasti välja veninud. Trenni on raskem juba kehakaalu tõttu teha, ka 15 min kergem trenn on selline, et selg märg. Motivatsiooni on raske leida, sest iga hommik alustan, aga õhtuks hiljemalt olen põrunud ja liiga palju söönud, mis teeb ülekaalu aina suuremaks. Välja minek ei motiveeri eriti muudmoodi, kui et saaks poest midagi head osta “möödaminnes”.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tundub, et vajate toitumisnõustaja abi – kedagi, kes oskaks motiveerida, suunata, anda õigeid juhiseid toitumiseks. Suure ülekaalu ja lisanduvate tegurite (nt ravimid) puhul on ise väga keeruline kaalu langetamisega toime tulla. Seega tasub abi otsida kindlasti spetsialistilt.

Anonüümne

17. september 2023

Kehakaal

Tere. Kaalun 105 kg ja ei saa kuidagi kaalu vähendada. Kui on vaba päev, on kogu aeg kõht tühi ja söön tihti. Mis toite peaksin sööma, et kõht ei läheks nii ruttu tühjaks? Lisan juurde, et olen 55 aastane naine.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on väga suure ülekaaluga, soovitan abi saamiseks pöörduda kindlasti toitumisnõustaja poole. Vaja ei ole mitte ainult teadmisi toiduvaliku muutmiseks, vaid ka nõustamist, kuidas muutusi ellu viia ja võib-olla isegi psühholoogilist abi. 

Anonüümne

8. september 2023

Kehakaal

Tere!
Kas 15,5 aastane tüdruk peaks kaaluma 75kg kui on 165cm pikk? Kas tegemist on ülekaaluga siis kui suure ülekaaluga ja kas peaks hakkama tegelema kaalu langetamisega? Ja kuidas oleks kõige parem sellega alustada? Kas jõusaalis käimine ja ujumine aitab kehakaalu langetamisele kaasa? Või peaks proovima cardio trenni? Milline trenn oleks kõige efektiivsem?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse juures on selline kehakaalu puhul tegemist üsna suure ülekaaluga. Paraku oleks ülekaaluga tegemist ka siis, kui oleksid täiskasvanu. Hetkel võiksid kaaluda maksimaalselt 64 kg, et olla normaalkaalus. Täiskasvanuna sama pikkuse juures võiks kaal olla kuni 68 kg. Seega tuleks proovida kaalu langetada, kuid teha seda pigem aeglasemas tempos. Alustada võiks oma toidupäeviku analüüsimisest (7-10 päeva, kõiki toite kaaludes ja esialgu mitte oma toiduvalikut muutes) ja sealt püüda väikesi muutusi tehes liikuda tervislikuma toiduvaliku poole. Pärast toidupäeviku pidamist võiks proovida hoida oma energia saamine umbes 1800 kcal juures, kui suurendad kõvasti treeningkoormust, siis 1900-2000 kcal juures. Seda tuleks reguleerida vastavalt koormusele ja sellele, kuidas kaal langeb. Optimaalne kaalulangetuse tempo on umbes 0,5 kg nädalas. Esimese sammuna tuleks tavaliselt vähendada magusate-soolaste näkside, magustatud jookide ja kiiroitude söömist. Samal ajal tuleks toituda võimalikult mitmekesiselt, süües täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning marju, magustamata piimatooteid, kala, muna, veidi (linnu)liha, pähkleid, seemneid. Päevas võiksid juua 3-4 klaasi puhast vett, suure higistamise korral rohkemgi. 
Liikumine tuleb kaalu langetamisele kindlasti kasuks, samuti aitab see treenida lihaseid, mis omakorda kulutavad energiat rohkem kui rasvkude. Välja pakutud tegevused on igati sobivad, igapäevaselt võiks teha veel ka umbes tunniseid tempokamaid jalutuskäike või sõita rattaga.
Kui tundub, et ise ei saa selle kõigega hakkama, on mõistlik pöörduda mõne toitumisnõustaja juurde abi saamiseks.

Anonüümne

31. august 2023

Kehakaal

Tere! Olen 12 saan kohe paari nädala pärast 13, pikkus 158 cm ja kaal 55,6 kg ning on suur soov teada saada kas olen ülekaalus. See mure on pikka aega olnud, sest söön tihti magusat. Siiski käin tantsutrennides ja teen kodus aegaajalt trenni.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on väikese ülekaaluga. Praeguse vanuse-pikkuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 54 kg. Samas ei tähenda see, et peaksid hakkama tegelema kaalu langetamisega. Kui sa kaalus juurde ei võta ja isegi pikkust juurde ei tule, siis näiteks 14-aastase puhul oleks tegemist juba normaalkaaluga. Seega on esmatähtis praegu jälgida, et kaalu ei tuleks juurde kiiremini kui pikkust. Peaksid üritama oma magusatarbimist kindlasti piirata. Samal ajal aga jälgima, et sööksid mitmekesiselt ning toite kõikidest toidugruppidest: teraviljatooted, puu- ja köögiviljad ning marjad, piimatooted (magustamata), midagi toidugrupist kala-muna-(linnu)liha ning pähkleid-seemneid. Ja liikumise suurendamine tuleb alati kasuks.

Anonüümne

29. august 2023

Toitumine ja tervis

Tere.
Olen 33 aastase sügava puudega tütre ema. Diagnoosiks on PCI ja epilepsia. Lapsepõlves tehtud peaaju uuring näitas, et väikeaju on välja arenemata. Ilmselt selle diagnoosiga ei peaks ta enam elama, aga elab. Sõltub kõikides toimingutes teisest inimesest.
On huvitatud ümbritsevast ja elab omal moel kõigele kaasa.
Viimase aasta jooksul on ta tugevasti kõhnunud. Muidu oli ka sale tüdruk. Sööb väga hästi.Maos seedimine toimub, aga toitained lihasteks enam ei imendu. Käisime eelmisel nädalal perearsti vastuvõtul. Laiapõhjaline vereproov osutus täiesti korras olevaks.Perearst soovitas toidu kaloraazi suurendada ja nutridrinki proovida, aga ütles ka, et kogu protsess on aju juhtida. Ilmselt seal on aastatega mingid valed seosed tekkinud.
Lugesin ka Erik Orgu soovitust 15 min. enne sööki anda juua kanget kummeli teed.
Kas on veel mingeid soovitusi, mida võiks proovida, et natukegi tuleks liha luudele tagasi?
Selge on see, et aju olekut muuta ei saa.
Ette tänades
Ülle Kannela

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegu on eelnevalt juba komplitseeritud looga, siis soovitaksin minna kliinilise toitumisterapeudi vastuvõtule.

Anonüümne

22. august 2023

Tervislik toitumine

Tere.

Kui suur oleks soovituslik energia kogus hommikusöögil, vanuses 7- 16

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele ei ole nii lihtne vastata. Esiteks on juba päevane energiavajadus 7-aastasel ja 16-aastasel väga erinev, lisaks sõltub see ka soost, kehalisest aktiivsusest jne. Nii näiteks võib 7-aastase mitteaktiivse tüdruku päevane energiavajadus olla 1400 kcal, 16-aastasel väga aktiivsel poisil aga 3100 kcal. Laste ligikaudseid energiavajadusi soo ja vanuse kaupa võib vaadata riiklikest soovitustest tabelist 4.3.
Hommikusöögi osakaalu suurus sõltub aga väga ka inimesest, kogu tema päevaplaanist. Tavapäraselt võiks hommikusöök anda umbes 20-25% kogu päevas vajalikust energiast.

Anonüümne

21. august 2023

Kehakaal

Ma olen 163cm pikk 13 aastane ja kaalun 45 kilo on see hea voi halb?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga. Isegi pigem normaalkaaluvahemiku keskmisest pisut väiksema kaaluga. 

Anonüümne

18. august 2023

Tervislik toitumine

Helistas telefonimüüja Helvetiast ja soovis tutvustada nende populaarset toodet Magneesium + B6t.Kuulasin ära.Nende magneesiumi vorm on tsitraat, mida organism omastab 80-90 protsenti.Ta väitis,et Eesti apteekides on valdavalt müügil aga magneesiumoksiidid,mis on ka hea,aga organism omastab ainult 3-4 protsenti. Kas see väide peab paika?Kas ma pean tõesti magneesiumi tarvitama.Kas ma saan usaldada telefonimüüjaid? Tänan.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toidulisandeid ei peaks ilma vajaduseta üldse võtma. Inimene peaks kõik vajalikud toitained saama toidust. Erandiks on D-vitamiin, mida soovitatakse Eestis võtta kõikidel nendel kuudel, mille nimetuses on r-täht. Mõnikord võib vajalikuks osutuda mõne toidulisandi võtmine, kuid see on eelkõige seotud teatud seisunditega (nt rasedus, mõni haigus, omastumisprobleemid, toitumise iseärasusest tingitud toitainete puudus, väga suur füüsiline koormus vm). Tavapärane toitumine peaks olema nii mitmekesine, et vajadust toidulisandi järele ei ole. Kui siiski toidupäeviku analüüs (minimaalselt 10 päeva, toidud kaalutud, toitumist ei ole muudetud) näitab mingi toitaine puudujääke ning ka analüüsid seda kinnitavad ning on näha, et toitumise muutmisega defitsiit ei kao, siis alles võiks võtta toidulisandit. Soovituse selleks peaks andma arst. 

Anonüümne

14. august 2023

Kehakaal

Tere!
Olen 11 aastane ja 8 kuu vanune, 155cm pikk ja kaalun 39-40 kilo. M I’lõned mu klassiõed kaaluvad 31 kilo tunnen ennast veidrana. Kas olen ylekaalus ja mis trenni peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on täiesti normaalne kehakaal, isegi pisut alla keskmist.  Sama vanuse ja pikkuse juures on 31 kg päris tõsine alakaal. Seega ei peaks sina oma kaalu pärast kohe kindlasti muretsema. Küll aga tasub trenni teha alati. Füüsiline aktiivsus toetab nii vaimset tervist kui ka füüsilist, seda nii praegu kui ka tulevikus.

Anonüümne

7. august 2023

Kehakaal

Kas ma olen normaalkaalus kui ma olen 12aastane ,163cm pikk ja kaalun 38,4 kg?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui oled juba vanem kui 12 aastat ja 2 kuud, siis on sinu puhul tegemist väikese alakaaluga. Samas sõltub see veidi ka kehaehitusest, mistõttu muretseda ei maksaks. Küll aga tuleks seista hea selle eest, kui kui peaks tulema kasvuspurt, sööksid piisavalt, et ka kaalu juurde tuleks ja oleksid aktiivne, et kasvatada lihasmassi. Ise saad vaadata oma kaalu vastavust soovitustele siit.