Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Inimene

24. veebruar 2020

Kehakaal

Olen 15 a poiss,kaalun ligi 77kg,mis on 15 a normaalne kehakaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Keskmist kehamassi 15-aastastele poistele on väga keeruline välja tuua. 1998. aastal välja antud kasvukõverate järgi võib öelda, et vaid paar protsenti kaalutud 15-aastastest poistest kaalus üle 77 kg. Aga kõik sõltub pikkusest. Kui oled vähemalt 182 cm pikk, siis oled normaalkaalus.

Liisi

24. veebruar 2020

Kehakaal

Tere, olen 13 aastane tydruk(2 kuu pärast saan 14) ja 167cm pikk, kaalun 54,7kg. Mis oleks minu pikkuse ja vanuse juures alakaal ja kas praegune kaal normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alakaaluks oleks 43 kg (täiskasvanuna sama pikkuse juures aga juba 51 kg), praegune kaal täiesti normaalne. Ülekaal oleks, kui kaal oleks üle 62 kg (täiskasvanuna sama pikkuse juures üle 70 kg).

Külli Mäe

22. veebruar 2020

Tervislik toitumine

Tere! Kas kaalulangetamise ajal tohib suhkru asendada suhkruasendajaga ja kui siis millist soovitate. Külli

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhimõtteliselt tohib, iseasi, kas peaks. Kasutusel olevad suhkruasendajad on küll lubatud kogustes ohutud, kuid nende põhjalik ja pikaajaline mõju organismile on siiski teadmata. Kui, siis kasutada pigem võimalikult looduslähedasi, nt ksülitool, stevioolglükosiidid, kuid neidki väga vähe. Pigem proovida toite magustada  puuviljade-marjadega nagu datlid, banaan, mango vm.

Suvakas

20. veebruar 2020

Kehakaal

Kas ma olen ülekaalus kui olen 14 aastane tüdruk kaalun 70kg ja olen 170cm pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse juures on tegemist umbes 5 ülekiloga. Aga näiteks alates 17ndast eluaastaks oleks sama pikkuse juures antud kaal juba normaalkaaluks. Seega tasuks praegu proovida kaalu hoida, võimalusel ka mõni kilo kaalu alandada.

Anonüümne

20. veebruar 2020

Kehakaal

tere,
olen 13 aastane, 163-164 cm pikk ja kaalun 44kg. Selline tunne nagu poleks luude peal peale naha midagi. igalt poolt paistavad ainult luud valja. olen proovinud teha trenni, süüa rohkem kaloririkkaid toite.. aga ei midagi.. mida ma peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Iseenesest ei ole tegemist alakaaluga, alakaal oleks siis, kui kaal jääks alla 41 kg. Kui on soov juurde võtta, siis peaks ühelt poolt suurendama energia saamist (aga mitte magusa arvelt, vaid proportsionaalselt süüa rohkem toite igast viiest põhitoidugrupist). Teiselt poolt võiks suurendada füüsilist aktiivsust, mis suurendab küll omakorda energiakulu, kuid samas ka isu ning lihasmassi.

anonyymne

20. veebruar 2020

Kehakaal

Tere! Olen 12 aasta ja 7 kuune tüdruk ja olen 165 cm pikk, kaalun 57kg. Kas ma olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on veel normaalkaaluga, hetkel võiksid kaaluda kuni 58 kg. Täiskasvanuna sama pikkuse juures oleks normaalkaaluks kuni 68 kg.

Katriin

15. veebruar 2020

Kehakaal

Tere.
Olen 19 aastane, 162-163 cm pikk ja kaalun ~ 48 kg. Mida ma peaksin tegema, et kaalust veel alla võtta? Ja kui suur on mu päevane kalorivajadus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Juba praegu on tegemist alakaaluga (normaalkaal olek 49 kg ja enam), mistõttu kaalust alla võtma kindlasti rohkem ei peaks.  Kui tundub, et kusagilt “lödiseb”, tuleks eelkõige tegeleda lihaste vormimisega. Kui te veedaksite terve päeva vaid istuvaid tegevusi tehes, oleks päevane vajalik energiavajadus umbes 1600-1700 kcal, kuid kuna ilmselt te siiski päeva jooksul ka teete asjatoimetusi, peaks see tegelikult olema pigem 1800 kcal kanti. Kui aga teete ka trenni, siis on energiavajadus veelgi suurem.

Helju

9. veebruar 2020

Tervislik toitumine

Palun öelge mis peab tegema, kui suunurgad on katki?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See võib viidata liiga vähesele B2-vitamiini saamisele. B2-vitamiini saab rohkem näiteks maksast, maksapasteedist, pärmist, mandlitest, munadest, kõrvitsaseemnetest, juustudest, spinatist, täisteratoodetest, brokolist, osadest kaladest, hernestest, sealihast, pähklitest-seemnetest, kohupiimast, kodujuustust, jogurtist.

Kaari

9. veebruar 2020

Kehakaal

Tervist, tahtsin küsida, kas olen alakaaluline kui: kaalun 36.4kg, olen 12 ja 153cm pikk? Äitäh.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei ole, kuid üsna alakaalu lähedal.

Anonüümne

9. veebruar 2020

Kehakaal

Tere!
Olen 13 aastane tüdruk(järgmine kuu 14), ma kaalun 44kg ja olen 156cm pikk. Mul on suhteliselt lai keha ja kõht ees ja ma pole üldse rahul. Kas on soovitusi ja kas ma olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled normaalkaaluvahemiku keskel, isegi õige pisut allapoole keskmist. Selles vanuses hakkavadki tüdrukutel tekkima naiselikumad vormid. Normaalne söömine ning piisav füüsiline aktiivsus, sh harjutused erinevatele lihasgruppidele, tuleb aga alati kasuks.