Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Averii

15. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere! Olen 10,5 aastane tüdruk. Kaalun 39 kg. Olen 154cm pikk. Ma liigun palju käin korvpalli trennis ja suusatan iga päev. Kas ma olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel. Kaalusoovitused sõltuvad vanusest ja pikkusest, ise saad seda vajadusel käia kontrollimas siin.

Anonüümne

14. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere!

Olen 18-aastane neiu, 165 cm pikk. Tegelen tantsimisega ja seepärast on kehakaal mulle oluline. Peaksin kaaluma tantsija “ideaalis” 43 kg, hetkel olen 49. Olen vähendanud oma kaloraaži ~500kcalorile päevas. Seejuures tean, et tervislik toitumine on oluline ja püüan süüa mitmekesiselt, tarvitan ka toidulisandeid. Kuid kehakaal ei taha langeda ja hoopis tõuseb, kui söön üle 500ckal. Kuidas tulla sellisest situatsioonist välja? Jõuda selleni, et suurem kaloraaž ei tõstaks kaalu ja saaksin rohkem süüa ning tervislikumalt toituda.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellist kehakaalu nõuda on ebainimlik ja toob kaasa tõsised tervisehäired. Kas tõepoolest on sellise kehakaalu saavutamine (sõltuvalt inimese kehatüübist ei pruugi see olla isegi võimalik) nii oluline, et riskida selleks tõsiste tervisekahjustustega? Praegune kehamass 49 kg on juba alakaal. 43 kg tähendaks kehamassiindeksit (KMI) 15,8. Alakaal algab, kui KMI on alla 18,5 ning üheks anoreksia tunnuseks on, kui KMI on alla 17,5. 500 kcal päevas ei taga kindlasti organismile vajalikke toitaineid (ca 1600 kcal juures väga-väga läbimõeldud toitumisega on võimalik pea kõik vajalik toidust kätte saada) ning suure tõenäosusega ka mitte seda, et võetud toidulisandid omastuksid. Vitamiine ja mineraalaineid on aga vaja, et ainevahetus saaks normaalselt toimida, kiudaineid, et seedetegevus oleks normaalne ning soolestikus elaksid organismi tervist toetavad mikroorganismid. Soovitan tõsiselt mõelda, kas see kõik on seda väärt.  

Anonüümne

14. jaanuar 2021

Tervislik toitumine

Tere

Kui palju peaks saama 7 kuune laps rinnapiima lisaks lisatoidule (püree jms). Ööpäevas võtab laps heal juhul kiired lonksud maksimaalselt 3 korda. Piima on rindades palju, aga laps ei tunne enam üldse huvi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja lastearst Reet Raukas: “Rinnapiima maitse võib muutuda menstruatsioonide taastumisel või seoses uue rasedusega, mis võib olla põhjuseks, et laps rinnapiima ei taha. Samas 7-kuuse lapse põhitoit on rinnapiim või piimasegu, antud vanuses on lisatoit siiski veel vaid lisaks piimale. Mõned lapsed muutuvad elu teisel poolaastal väga aktiivseteks ning neil kaob huvi päevasel ajal rinnast söömise vastu. Neid lapsi tasuks toita rahulikus keskkonnas, näiteks poolunes. Rinnal söömise pikkus ei näita, et laps vähe piima kätte saaks, pigem on tema söömine kiire ja efektiivne. Seitsmekuune võiks süüa 5 kuni 6 korda ööpäevas, lisatoitu kahel toidukorral kokku 100 – 200 grammi, seega piima kogus ööpäevaks võiks olla umbes 800ml. Kui laps sööb piima vähe, võib tekkida probleem toidu energiasisaldusega. Ainult köögiviljad või puder ei kata ära lapse kasvamiseks vajalikku energiat. Neil lastel võib kaaluiive jääda tagasihoidlikuks. Kui emal on piima palju, võib ta seda rinnast välja lüpsta ning lisada tahkele toidule. Ööpäevase söödud piima arvestusse läheb ka tahke toidu sees olev (rinna)piim. Ka uusi maitseid tahke toidu sees on rinnalastele tavaliselt kergem tutvustada, sest ta on neid saanud läbi rinnapiima.”

Ena

10. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere,
Olen 12 165 cm pikk ning kaalub 38-40 kg

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui saan õigesti aru, on küsimus selles, kas see on normaalkaal. 165 cm juures 12-aastaselt 40 kg on alakaal, kuid üsna normaalkaalu piiri peal.

Maritta

4. jaanuar 2021

Toitumine ja tervis

Tere,
Kas sepiku söömine aitab kaasa organismis olevate seente levikule, eriti pärmseene? Mis toidud peale maiustuste seda veel põhjustavad? Kas piimhappebakterid ehk/või probiootikumid aitavad peatada sügeluse päraku piirkonnas (ei veritse ega valuta)? Ma ei soovi arsti juurde ka minna.

Lugupidamisega,
Maritta

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Konkreetseid toidusoovitusi saab anda vaid siis, kui on diagnoositud terviseprobleem ning olemas toidupäevik, mille järgi saaks viia kokku kaebusi ja söödud toite. Kaebuste korral tuleb pöörduda  arsti vastuvõtule, et leida nende põhjus.  Oma toitumist saab analüüsida Nutridata programmi kasutades ning esmase nõuandena saab soovitada järgida tasakaalustatud toitumise põhimõtteid.

Anonüümne

3. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere, olen 13aastane tüdruk saan paari nädalapärast 14. Olen 162cm pikk ja 53kg. Kas olen normaalkaalus? Mulleendale ei meeldi enda kõhuümbermõõt mis on 74cm. Teen küll 4-5 korda nädalas füüsilist trenni. Proovin ka rohkem tervislikult toituda aga kõhuümbermõõt ei lähe paremaks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled enam-vähem normaalkaaluvahemiku keskel. Kehavormid, sh kõhuümbermõõt lähevadki teismeeas tüdrukutel veidi “lopsakamaks” ning on individuaalsed, sõltudes kehaehitusest. Täiskasvanud naistel ei tohiks vöökoha ümbermõõt olla suurem kui 80 cm. Kui võimalik, lase määrata keha rasvaprotsent, kuid kontrolli, et seda arvestataks sinu vanusest lähtuvalt. Kui see on ka korras, ei ole muretsemiseks põhjust.

Kätlin

3. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere! Sain just 12 paar nädalat tagasi, ja olen 164,8cm. Ma kaalun 59,4kg. Ma söön 1 või 2 einet päevas. Kas olen normaalses kaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 58 kg, et olla normaalkaalus, kuid see muutub vanuse ja pikkuse lisandudes. Isegi ülekaalu puhul peab sööma normaalselt, et kasvav organism saaks toidust kätte kõik vajalikud ained, sh kiudained, vitamiinid, mineraalained. Vähene söömine ei ole lahendus kaalu langetamiseks. Söö normaalselt kolm toidukorda, kuid jälgi, et kogused ei oleks suured. Põhirõhk olgu köögiviljadel, lisaks täisteratooteid, puuvilju-marju, veidi magustamata piimatooteid, igapäevaselt midagi toidugrupist kala-muna-(linnu)liha, pähkleid-seemneid. Ning võimalikult vähe või üldse mitte magusaid-soolaseid näkse, magusaid jooke, kiir- ja valmistoite. Joo umbes 3-4 klaasi puhast vett päevas. Liiguta – igapäevaselt vähemalt 60 minutit tegevusi, mis ajavad veidi hingeldama ning nädalas veel ca 150 minuti jagu treeninguid, mis ajavad tugevalt hingeldama-higistama. Võid pidada ka toidupäevikut, kuhu märgid üles kõik, mida sööd (võimalusel kaaludes ja esialgu oma söömist muutmata) ning vaatad siis umbes 10 päeva keskmist tulemust. See näitab ära, mis on sinu toitumises valesti ning mida peaksid muutma. Kordan veelkord – oluline ei ole süüa vähe, vaid õigesti.

Anonüümne

3. jaanuar 2021

Kehakaal

Tere, olen 11 asstane tüdruk ja olen 1,65cm pikk kui palju peaksin kaaluma et olla normaalkaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oleks normaalkaaluvahemikuks umbes 40-55 kg, aga see muutub vanuse ja pikkuse lisandudes. Ise saab seda vaadata siit.

Anonüümne

30. detsember 2020

Söömishäired

Tere!
Mul on hirm igasuguse söömise ja samas ka mittesöömise ees. Veidi rohkem kui 10a tagasi sai kõik alguse. Olin ülekaaluline, alustasin vaikselt dieediga, oli päevi kui ei söönud midagi kuna kellaaeg ei lubanud. Lõpuks olin lausa vegan. Kolisin (uued sõbrad, teine elukoht, palju muutusi) ja siis sai minust buliimik. See kestis ka pikalt. Õgisin ja oksendasin. Raseduse ajal suutsin kuidagi normaalselt sööma hakata kuna mõtlesin vaid lapse peale. Viimasel ajal on asi jälle hulluks läinud. Vahel söön hommikuti kui jõuan. Päeval töö juures ei söö kuna mulle ei meeldi koos teistega süüa. Ma ei saa süüa kui tunnen et keegi mind jälgib/vaatab. Lihtsam on mitte süüa. Õhtuti teen intensiivset trenni. Enne seda ei saa ometi palju süüa (hea kui ühe väikese jogurti jõuan) ja peale seda ei tohi ma grammigi süüa – kuna ma ei oska piiri pidada. Tunnen, et olen täiesti hulluks läinud.
Palun mingisugust head nõu. Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti ei ole te hulluks läinud. Söömishäired ongi psühholoogilised ja selle olemasolu pärast ei saa ennast süüdistada. Suure tõenäosusega kahjuks ise nendest jagu ei saa, vaid vaja on pöörduda spetsialisti vastuvõtule ja mida varem, seda parem. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.

Anonüümne

28. detsember 2020

Söömishäired

Tere!

Olen 20 ja kaalun 45 kilo ja ma olen 161 cm pikk.
Mida ma peaks muutma et veel kilosid langetada?
Palju üldse oleks minu päevane kaloraaž nii et ma kaalust juurde ei võtaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nende näitajatega on kehamassiindeks 17, 4, mis näitab tugevat alakaalu ja viitab võimalikule anoreksiale. Arvamus, et tuleks veelgi kaalu langetada, lisab veelgi kahtlusi, et Teil võib olla (välja kujunemas) anoreksia. Kaalu langetada kindlasti rohkem ei tohi, peaksite kaaluma vähemalt 48 kg, et olla normaalkaalus. Liiga vähene kehakaal ja näljutamine viivad tõsiste terviseprobleemideni. Anoreksiaga ise toime ei tule, selleks on vaja psühhiaatri abi. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.