Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

6. mai 2021

Kehakaal

Tere! Olen 11 aastane tüdruk, 154 cm pikk ja kaalun 37 kg. Kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti mitte, pigem on su kaal normaalkaaluvahemiku keskmisest rohkem alakaalu poole.

Anonüümne

6. mai 2021

Tervislik toitumine

Mul on küsimus ühe 50dnates naise toitumise kohta.
Ta alustas aasta algul dieeti, mida plaanib pidada elu lõpuni. Nelja kuuga on ta kaloreid lugedes alla võtnud 12 kg ja kaalub praegu 67 kg (pikkus 1,66 m). Plaan on kaaluda maksimaalselt 66 kg ja seda hoida.
Olen mures, kuna mulle tundub, et piirangud on liigsed.
Enamasti sööb ta u 1000 kcal päevas. Nt võib menüü olla:

must kohv,
banaan 79 kcal,
kliipuder 160kcal,
kookosrasv 90 kcal,
linaseemned 15 kcal,
apelsin 82 kcal,
kõrvitsa-kookosesupp 280 kcal,
veganjuust 55 kcal,
näkileib 38 kcal,
kõrvitsaseemned 10 kcal,
india pähkli piim 46 kcal.

Keskmiselt korra nädalas on tal n-ö lõhepäev või seltskondlik sündmus, mille käigus ta rohkem sööb.

Nt:
must kohv,
banaan 65 kcal,
kliipuder 169,
linaseemned 15 kcal,
oliivõli 85 kcal,
mango 270 kcal,
parapähkel 69 kcal,
leib 140 kcal,
soolalõhe 260 kcal,
seesamiseemnemaius 265 kcal,
tee piimaga 23 kcal,
pratud lõhe 540.

Naine tunneb ennast väga hästi ja on kindel, et toitub väga tervislikult ja saab toidust kätte kõik vajalikud mineraalid ja vitamiinid. Mina ei ole selles aga üldse kindel.
Ta on varem korduvalt alla ja juurde võtnud ja tundub, et ainevahetus on selle käigus aeglustunud.

Palun spetsialisti kommentaari:)
Lisaks – ise ma ei leidnud head eestikeelset infot madalakalorilise dieedi mõjude kohta. Kas oskate mõnd allikat soovitada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Söök ei anna meile ainult energiat, vaid oluline on sealt vaja saada organismi toimimiseks vajalikke aineid. 1000 kcal juures see kindlasti võimalik ei ole. Vaatasin kõigepealt üle tema “tavapärase” menüü. Kahjuks on üsna raske anda täpset ülevaadet toitainelisest koostisest, kui ei ole teada täpselt ka kliipudru või supi koostis, aga kui väga ligikaudselt arvutada, siis
1) energia umbes 850 kcal
2) valke 24 g – absoluutne miinimum on 0,8 g kehamassi kg kohta ehk tema puhul ca 55 g. Vaadates valkude allikaid, siis on üsna tõenäoline, et lisaks liiga vähesele valkude saamisele, ei ole piisavalt saadud erinevaid vajalikke asendamatuid aminohappeid. Valgud on ühelt poolt vajalikud lihastele, aga teiselt poolt on neil veel äärmiselt palju funktsioone kehas, alates ensüümide koostises kuni immunsüsteemi toimimisega
3) rasvu kokku on samuti üsna vähe, kuid samas on tema poolt söödud rasvade koostis selline, et ta saab päevas umbes 33 g küllastunud rasvhappeid. Küllastunud rasvhapped ei tohiks tema normaalse energiavajaduse juures ületada 20g päevas
4) vitamiinidest saab ta piisavalt ainult E- ja C-vitamiine. Eriti vähe on toidus B12-vitamiini
5) mineraalainetest saab ta piisavalt vaid magneesiumi, fosforit ja vaske.  Rauda saaks ta muidu piisavalt, aga kuna raud tuleb ainult taimsetest allikatest, siis on selle imendumine tegelikult väiksem kui heemiraua puhul. Kui ta ei lisa toitudesse soola, jääb tal puudu isegi naatriumist
6) kiudaineid saab minimaalse 25 g asemel 20

Kui lisada nädalasse üks kopsakam päev, siis kujuneb tõepoolest energiaks keskmiselt 1000 kcal, mida siiski on liiga vähe, kuna ainuüksi põhiainevahetuse energiakulu on tal umbes 1350 kcal.
1) valkude saamine läheb keskmiselt pisut suuremaks, aga mitte palju, umbes 36 g päeva kohta
2) küllastunud rasvhapete keskmine väärtus läheb pisut alla, aga mitte alla soovitud taseme, olles umbes 30 g päeva kohta
3) tänu (soola)lõhele saab ilmselt piisavalt nüüd ka vB12-vitamiini ja naatriumi, kuid kõiki teisi vitamiine-mineraalaineid, mida oli enne puudu, on jätkuvalt puudu
4) kiudaineid samuti ikkagi alla soovitusliku, keskmiselt 21 g päeva kohta

Toiduvalik on üsna ühekülgne, mõned toidugrupid puuduvad menüüs täielikult. Toitainete defitsiidist tulenevad nähud ei pruugi ilmneda koheselt, vaid alles mõne aja möödudes. Eks täiskasvanud inimene võib endaga katsetada, mida iganes ta soovib, kahjuks sellega kaasuvat kahju tagasi pöörata võib pärast olla üsna keeruline.

Anita

24. aprill 2021

Söömishäired

Добрый день!
Моя дочь призналась, что у неё компульсивное переедание. Её это очень мучает и заболевание оченб ограничивает её жизнь. Мы хотим найти выход.
Скажите, где мы можем найти помощь.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Söömishäiretest saab lugeda rohkem peaasi.ee lehelt, kuid kindlasti soovitan pöörduda spetsialisti poole, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikusse, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikusse, Sensus OÜsse või Ambromed Kliinikusse.

Anonüümne

20. aprill 2021

Kehakaal

Tere!
Ma tahaksin teada, mis oleks 11 aastase, 155 cm pika tüdruku normaalse kaalu vahemik.
Tänud ette! :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaal võiks jääda umbes 35 ja 48 kg vahele. Kui oled selles vahemikus, ei pea kindlasti muretsema. Kui kaalud rohkem, siis tuleks kõigepealt välja selgitada, kui palju rohkem ning kas sellest oleks võimalik ka n-ö välja kasvada, kui süüa normaalselt ja liigutada piisavalt.

Anonüümne

20. aprill 2021

Kehakaal

Tere! Ma olen 11-aastane tüdruk ja ma olen 160-162cm pikk. Mis võiks olla praegune mu kaal. Mis kaal on mul alakaal ja mis ülekaal.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

11-aastane 161 cm pikk tüdruk võiks kaaluda kuni 51 kg, et olla normaalkaalus. 12-aastaselt 161 cm pikkuse juures võiks aga juba kaaluda 53-54 kg, et olla normaalkaalus.

Anonüümne

20. aprill 2021

Kehakaal

Tere olen 11-aastane tüdruk. Ma kaalun 48,01-50kg ja olen 159-161cm pikk. Ise arvan, et olen ülekaalus. Alles eile ma tegin trenni ja täna kaalusin olin ma 48,01kg ja kui ma täna trenni ära tegin ja kaalusin siis ma olin 50kg kuid ma ei söönud selle vahel midagi (trenn kestis 15min).

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nii suur kaalu kõikumine ei ole võimalik. Selline kõikumine võib pigem olla tingitud sellest, et kodus kasutatavad kaalud ei ole alati väga täpsed. Ennast tasub kaaluda vaid kord nädalas, näiteks iga esmaspäev hommikuti enne söömist, kuid kndlasti mitte mitu korda päevas. Kaalumine ei saa muutuda kinnisideeks, samuti mitte liigne trennitegemine või näljutamine. Parim viis kaalu hoida ja ka veidi langetada on normaalselt süüa ja liikuda.

Anonüümne

19. aprill 2021

Kehakaal

Tere olen 11-aastane tüdruk. ma olen 160cm pikka ja kaalun umbes 50kg. Minu arust ei ole see normaalne seega mida ma tegema peaks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oled normaalkaalus, kuid üsna ülekaalu piiril. Samas näiteks, kui sa isegi ei kasvaks üldse pikemaks, siis täiskasvanud naisterahva jaoks on 160 cm juures normaalkaaluks ka veel 63 kg. Seega tasuks praegu püüda mitte väga kaalus juurde võtta, nälgima kindlasti ei tohi hakata. Selleks tuleks hoopis süüa mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning rohkelt liikuda.

Anonüümne

14. aprill 2021

Kehakaal

Tere! Olen 12.aastane 150cm pikkune tüdruk. Kaalun 34-35 kilo. Kas see on normaalkaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, kuigi üsna alakaalu piiri lähedal.

Anonüümne

9. aprill 2021

Kehakaal

Et ma olen 12 ja 165 cm pikk kui palju peaksin. Kaaluma

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

12-aastased 165 cm pikad tüdrukud võiksid kaaluda umbes 50 kg, ülekaal algab umbes 56 kg juures. Vanuse (ja pikkuse) lisandudes soovituslik kaalunumber muutub. Seda saab ise vaadata siit.

Ok

9. aprill 2021

Kehakaal

Kas on okei kui ma kaalun 55. Kg aga olen 165 cm pikk olen tudruks ja 12

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga, hetkel üsna ülekaalu piiri lähedal. Samas täiskasvanud naisterahva puhul 165 cm juures on 55 kg on isegi pigem normaalkaaluvahemiku alumises otsas. Seega tasub praegu kaalu hoida – süüa normaalselt, liikuda palju.