Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

27. märts 2023

Kehakaal

Tere! Olen 18-aastane tüdruk, kaalun 76kg ja olen 172cm pikk ning füüsiline koormus on mul hetkel selline kergem(käin peaaegu igapäev jalutamas). Tean, et olen kerges ülekaalus. Netist uurisin kui palju kaloreid ma peaksin päevas sööma, et kaalu langetada. Vastuseks sain 1618kcal. Küsimus on mul, et kuidas ma tean kui palju kaloreid ma päevas kokku tarvitan? Kuidas ma seda kokku arvutan? Pakenditel on toitumisalane info kirjas küll, et mitu kcal miski on 100g kohta aga no loomulikult ma ju tarvitan neid asju rohkem kui 100g. Kas ma peaks siis igakord igat oma toiduainet kaaluma ja siis kokku arvutama? Kui ma ise süüa teen siis kuidas ma tean kui palju kaloreid ma päevas tarbin?
Näiteks ükspäev tegin endale banaani pannkooke. Sinna läks sisse 4 banaani ja 4 muna.
1 Banaan 89kcal 100g
1 muna 155kcal 100g
Sooviks näidet nende toiduainete põhjal kuidas kõike kokku arvutada :)
Teiseks küsimuseks on üldse see, et kas see kalorite asi on tähtis kui ma niigi jälgin enda toitumist, et ma jama endale sisse ei sööks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

1600 kcal on kindlasti liiga vähe. Kui võtta aluseks sinu hetkel maksimaalne kaal 73 kg (et oleksid veel normaalkaalus), siis sinu põhiainevahetuse vajadus on juba ligi 1600. Isegi praktiliselt mitte midagi tehes oleks kogu päevane vajadus 2100 kcal. Kaalu langetamiseks soovitatakse vähendada energia saamist u 300 kcal ja suurendada liikumisest tulenevaid kulusid u 200 kcal päeva kohta. Seega oleks sinu jaoks normaalne päevane energiavajadus kaalu langetamiseks 1800 kcal päevas. Nüüd teine küsimus – kas peaksid üldse kilokaloreid jälgima. Ma arvan, et alustuseks võiksid, sest muidu sa ei kujuta üldse ette, kas sööd 800, 1800 või 2800 kcal päevas. Kõige lihtsam viis selleks on toidupäevikut täites. Programmi kasutamine on tasuta, kuid selleks, et su menüüd-retseptid salvestuksid, on vaja teha konto. See programm võib esmapilgul tunduda ehk keeruline, kuid selle eeliseks teiste sarnaste ees on see, et ta ei anna sulle ainult tulemusi energia, valkude, rasvade, süsivesikute saamise kohta, vaid ka kiudainete, mineraalainete ja vitamiinide kohta. Need viimased on ainevahetuse normaalse toimimise seisukohast isegi olulisemad jälgida. Soovitan sul kõigepealt proovida saada ülevaade oma hetketoitumisest. Kui võimalik, kaalu oma toidud ja lisa programmi igapäevaselt, et midagi ei ununeks. Ära muuda oma toitumist – muidu sa ei saa reaalset pilti olukorrast. Minimaalselt võiksid pidada päevikut 7 päeva, parem isegi 10 päeva. Siis lased programmil arvutada välja keskmine tulemus ning saad sealt teada, mida on sul puudu, mida üle ja kuidas toitumist muutma peaksid. 
Kui jätad lihtsalt magusasöömise ära, ei pruugi see olla piisav, selleks, et kaal langema hakkaks (nt sööd teisi toite liiga suures koguses) või võib su toiduvalik olla liiga üksluine ning puudujäävad kiudained, vitamiinid, mineraalained n-ö ei lase kaalul normaalselt langeda. Kui oled oma hetkesituatsiooni välja selgitanud, siis edasi igapäevaselt toitumist jälgima ei pea, kuid vahetevahel tasub jälle sellist kontrolli oma toitumise osas teha.
Soovitan lisaks jalutamisele teha nädala jooksul ka intensiivsemaid harjutusi, kus pulss kiireneb ja hakkad niimoodi hingeldama, et rääkida oleks juba veidi raske – kokku vähemalt 150 minutit nädalas.
Kui tunned, et ise kaalu langetamisega hakkama saada on liiga raske, soovitan pöörduda toitumisnõustaja poole.

Anonüümne

8. märts 2023

Varia

Pole toitumises viimasel ajal midagi muutnud kuid näonahk on läinud punetavaks ja punniliseks ning nahk kohati kui, kohati kare, samuti esineb õrnalt mingeid allergia märke üksikute punnide näol üle keha. Toidulisandiks tarbin biotiini. Olen teinud 3 kuulisi kuure ja siis 3 kuud puhkust. Kas on võimalik seda üle tarbida ja kui jah, siis mis on sümptomid?
Või kas pigem võib näonaha halvenemise põhjus olla milleski muus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui toitumises ei ole muutusi olnud, siis võib seda põhjustada mõni uus pesuvahend vms aine, millega sageli kokku puutude, samuti võivad selliseid muudatusi esile kutsuda hormoonide tasakaalu häired. Mitmekesise segatoitumise korral ei tohiks piisava biotiini saamisega olla probleeme ning seda ei peaks võtma juurde toidulisandina. Kuna biotiin on vesilahustuv vitamiin, siis ka liigsel tarbimisel (paraku ei teata ka päris täpselt selle vitamiini vajadust) peaks ülejääk lihtsalt uriiniga välja tulema. Iseenesest jah, B-grupi vitamiinidel, mille alla ka biotiin kuulub, on seos naha tervisega. Soovitan pöörduda nahaarsti vastuvõtule, kes näeb Teie nahka ning saab teha erinevaid analüüse probleemi välja selgitamiseks ning pakkuda vahendeid probleemi kõrvaldamiseks

Anonüümne

8. märts 2023

Tervislik toitumine

Tere

Arst soovitas süüa päevas 180 grammi süsivesikuid, kuid jagada 3 todukordade vahel – küsimus, mida ma võiksin tervislikult süüa, mis sisaldaks 60 gr süsivesikuid, tavalise pala juurde?

Parimat

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on küll huvitav soovitus. Kui Teie energiavajadus on 2000 kcal, siis annaks 180 g süsivesikuid umbes 35% sellest energiast, tavainimestel soovitatakse, et see võiks olla umbes pool ehk 250 g päevas, suurema energiavajaduse korral isegi enam. Isegi diabeeti põdevatel inimestel ei soovitata tänapäeval enam süsivesikute saamist selliselt piirata. Ainus, mida soovitatakse, on vähendada lisatud suhkrute saamist, mida leidub valdavalt magusate näkside toidugrupis. Süsivesikute hulka kuuluvad ka kiudained, mida naised peaksid päevas saama minimaalselt 25 g ja mehed 35 g. Võib-olla pidaski arst silmas imenduvate süsivesikute kogust ning kiudaineid sinna juurde, see oleks veidi loogilisem
Kui lähtuda sellest, et minimaalne kiudainete kogus oleks tagatud, võiks süüa järgmisi toite (lisasin ka süsivesikute üldkoguse ning imenduvate süsivesikute koguse, nii on lihtsam neid toidukordadele jaotada; kasutan lühenditena SV – süsivesikud kokku, IMSV – imenduvad süsivesikud, KA – kiudained):
kaks poolt (u 70 g) pala-teraleivast (SV 42 g, sh IMSV 34,3 g ja KA 7,7 g)
2 dl veega keedetud tatraputru (u 150 g) (SV 35,8g, sh IMSV 32,7 g ja KA 3,1 g)
¼ dl (20 g) keedetud põldube (SV 2,9 g, sh IMSV 2,6 g ja KA 1,3 g)
1–2 porgandit (100 g) (SV 8,5 g, sh IMSV 5,6 g ja KA 2,9 g)
pool peeti (100 g) (SV 9,9 g, sh IMSV 7,3 g ja KA 2,6 g)
üks kartul (100 g) (SV 17,4 g, sh IMSV 16 g ja KA 1,4 g)
pool suuremast pirnist (100 g) (SV 14,1 g, sh IMSV 10,2 g ja KA 3,9 g)
1 dl (50 g) musti  sõstraid (SV 7,8 g, sh IMSV 4,9 g ja KA 2,9 g)
Neist toitudest tuleb kogusüsivesikuid kokku ligi 140 g, imenduvaid süsivesikuid 112 g ja kiudaineid ligi 26 g. Seega võiks süsivesikuterikkaid toite süüa tegelikult kõvasti rohkem, kuid kindlasti mitte näkside grupist, vaid teraviljatooteid, kartulit, puu- ja köögivilju (sh kaunvilju) ning marju.
Näiteks suhkur ise ongi 100% süsivesik, teelusikatäis (10 g) mett sisaldab süsivesikuid 8 grammi, 1 šokolaadikomm samuti keskmiselt 8 grammi, tavaline limonaad (200 ml) 20 g jne.
Ise saate endale meelepäraste toitude toitainelist koostist  vaadata siit

Anonüümne

8. märts 2023

Kehakaal

Tere. Olen 15.aastane tüdruk ja kaalun 74 kg ? Kas peaksin kaalust alla võtma? Kuidas ma peaksin seda tegema? Liigun aktiivselt nädalas 4korda kas peaksin midagi veel tegema , et kehakaalu langetada? Mida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub sinu pikkusest ka. Praeguse vanuse juures võiksid olla vähemalt 177 cm pikk, et olla normaalkaalus, kuid täiskasvanuna oleksid selle kaalu puhul normaalkaalus ka juba 173 cm pikkuse juures. Seega, kui oled vähemalt 177 cm pikk, ei pea hetkel kaalu pärast muretsema, aga kui oled vähemalt 173 cm, siis püüa järgmiste aastate jooksul mitte juurde võtta, vaid ülekaalust n-ö välja kasvada. Kui aga oled lühem, siis peaksid veidi kaalu langetama. Esmalt tuleks üle vaadata oma praegune toiduvalik. Selleks soovitan vähemalt 10 päeva pidada toidupäevikut nii, et kaalud kõik söödud toidud, kuid ei muuda oma tavapärast toitumist. Vaid selliselt toimides saad 10 päeva analüüsist korrektse keskmise tulemuse ja näed, mis vajab sinu söömises muutmist – on see energia vähendamine, rasvade või süsivesikute (eriti lisatud suhkrute) vähendamine, kiudainete, vitamiinide-mineraalainete saamise suurendamine. Kuidas normaalselt süüa, saab lugeda siit.
Neli korda nädalas liikumist on päris hea tulemus. Soovitatav on, et iga päeva kohta tuleks vähemalt 60 minutit selliseid kehalisi tegevusi, kus juba peaaegu hingeldad ning osad tegevused peaksid olema ka intensiivsemad (nädala peale kokku vähemalt 150 minutit peaksid olema sellised tegevused, kus higistad ja hingeldad,, kuid saad veel sõbraga rääkida).
Kuna see kõik võib tunduda keeruline, soovitan toe saamiseks pöörduda ka mõne toitumisnõustaja poole.

Nora

25. veebruar 2023

Kehakaal

Olen tüdruk kes on 150cm pikk ja kaalun 53kg. Tean et olen väga palju ülekaalus aga kui palju peaks minusugune laps kaaluma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole kirjutanud oma vanust.  Kui sul on vanust üle 15 aasta, oled normaalkaalus. Aga kui oled näiteks alles 12-aastane, siis peaksid 150 cm juures kaaluma maksimaalselt  45 kg, et olla veel normaalkaalus. Ise saab kehamassiindeksit arvutada siin.

Anonüümne

21. veebruar 2023

Kehakaal

Tere!
Olen viimasel ajal aina rohkem mures oma söömise pärast, olen 162cm ja kaalun 66 kg ja olen 16 aastane.
Ma kardan süüa pidevalt sest võtan koguaeg kaalust juurde.
See ajab mu juba hulluks.
Sooviksin et vastaksite minu kahele murelikule küsimusele
Mis ma peaksin tegema ?
Kas ma olen ülekaaluline?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah,tegemist on väikese ülekaaluga. See aga ei tähenda, et söömist peaks juurdevõtmise hirmus kartma, kuna see võib tõepoolest viia vaimse tervise häireni. Soovitan pöörduda mõne toitumisnõustaja poole, kes aitab üle vaadata praegused söömis- ja liikumisharjumused ning anda nõu, mida peaks muutma. Seda kõike saaks teha ka ise, kuid selleks peaks ennast toitumisega väga hästi kurssi viima. Mõttekam on pöörduda spetsialisti poole, vähemalt esialgsete nõuannete saamiseks.

Anonüümne

14. veebruar 2023

Tervislik toitumine

Helistas telefonimüüja ja pakkus soodsa hinnaga D3 vitamiini ja Magneesiumi.Ta kasutas muuhulgas selliseid lauseid:Kahjuks Tervise Arengu Instituudi uuringud on näidanud,et meie eestlaste toitumine on tasakaalust väljas,sest sööme liiga palju magusat ja liha.Aga isegi kui toidulaud on mitmekesine,siis on kindlaks tehtud,et erinevate toidulusandite tarbimine on päris oluline.Ja viimane lause.Praegu on õues selline pime aeg,tekib tihti väsimus,seega soovitatakse just praegusel ajal toidulisandeid juurde võtma.Kas need laused on pädevad ja lähtuvad tõendusmeditsiinist.Tänan teid

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toidulisandeid ei tohiks võtta lihtsalt niisama. Eelistama peaks seda, et kõik vajaliku saaks kätte toidust. Jah, keskmise eestlase toidulaud ongi paigast ära, kuid toidulisandi võtmist tuleks otsustada konkreetselt igast inimesest lähtuvalt. Esimese asjana tuleks pidada toidupäevikut (vähemalt 10 päeva, võimalusel toite kaaludes ja oma toitumist kindlasti eelnevalt mitte muutes) ja vaadata, kas ja milliseid toitaineid puudu jääb. Järgmise sammuna peaks läbi mõtlema oma toiduvaliku – kas oleks võimalik puudujääke vähendada toiduvalikut mitmekesisemaks muutes, midagi sealt eemaldades või lisades. Kui see mingil põhjusel võimalik ei ole (nt inimene ei söö üldse kala), alles siis peaks hakkama juurde võtma toidulisandit. 
Magneesiumivajadus ei ole seotud pimeda ajaga. D-vitamiini osas on õigus, et enamikul inimestest kipub see talvisel perioodil, isegi piisavas koguses kala söömisel, jääma allapoole soovitust ning seega tuleks seda toidulisandina juurde võtta. Samas soovitan toidulisandi ostmiseks pigem pöörduda apteeki, kus töötavad väljaõppe saanud spetsialistid ning soovitavad just teie jaoks parimat lisandit.

Anonüümne

9. veebruar 2023

Kehakaal

Tere! Oskate öelda miks kaal ei alane kui söön kaloreid vähem kui peaks ja käin regulaarselt trennis?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ilma teadmata, mis on inimese sugu, vanus, kaal, pikkus ja täpsed söömisharjumused, on sellisele küsimusele väga keeruline vastata. Esiteks tuleks välja selgitada, kas on tegemist ülekaaluga ja kui palju seda on. Kui kaal jääb normaalkaaluvahemikku, siis seda langetama ei peaks, vaid pigem erinevate harjutustega vormima kehakuju endale meeldivamaks. Kui on tegemist ülekaaluga, tasuks pidada vähemalt 10 päeva toidupäevikut nii, et kõik söödud toidud kaaluda ja kindlasti mitte muuta oma tavapärast toitumist – idee on saada teada, mis on toitumises olnud sellist, mis on ülekaaluni viinud. Kui toidupäevikusse on andmed sisestatud, alles siis tasuks vaadata 10 päeva keskmisi tulemusi. Mõnikord võib ka koguseliselt vähese söömisega saada soovitusest oluliselt enam energiat, kui süüa suurtes kogustes väga rasva- ja/või suhkrurikkaid toite (nt majonees, hakkliha, hapukoor, kartulikrõpsud, halvaa jt maiustused jne). Samuti peaks vaatama, kas toiduvalikus on piisavalt valke (täiskasvanutel min 0.8 g kehamassi kg kohta), kui suure osakaalu annavad energiast rasvad (nt päevase soovitusliku 1800 kcal juures võiks see jääda vahemikku 50-70g/p). Edasi tuleks minna veelgi spetsiifilisemaks – kas kiudaineid on piisavalt? Kas erinevaid vitamiine-mineraalaineid on piisavalt? Kui mingeid aineid jääb puudu, kannatab organismi normaalne ainevahetus ning kaal ei pruugigi langeda. Kui energia defitsiit on väga suur (päevane energia saamine jääb alla 1500 kcal), siis ongi väga keeruline kõiki vajalikke aineid piisavalt toidust saada ning samuti annab selline väga väike energiatarbimine kehale signaali, et pigem tuleks toimida võimlikult optimaalselt ja hoida nii palju kui veel võimalik varuks, kuna mine tea, millal jälle süüa antakse. Seega peaks kaalu langetamine olema pigem väiksemate sammudega pikaajaline protsess. Tavaliselt soovitatakse vähendada vajatavat energiat 300 kcal võrra ning suurendada tavapärast liikumist nii, et kulutatakse 200 kcal rohkem (kergelt hingeldama-higistamaajavat tegevust nii tunnike päevas).

Anonüümne

8. veebruar 2023

Kehakaal

Tere.Olen 15aastane neiu kaalun 67kg ja olen 172cm pikk.Tunnen vahepeal ennast kehas väga hästi ja olen rahul ja vahepeal tuleb aeg mis kestab umbes 1-2 nädalat kui tunnen ennast väga halvasti.Selline tunne nagu tahaks olla ainult kodus ja nii,et keegi mind ei näeks.On see kaal normaalne?Mis ma tegema peaksin?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalunumbrite järgi oled normaalkaalus. Võib-olla on abi sellest, kui teeksid erinevaid lihasgruppe treeninvaid harjutusi, mis aitaksid keha vormida rohkem selliseks, mis meeldiks. Soovitan võimalusel pöörduda ka psühholoogi vastuvõtule, kuna enesega mitterahuolu võib viidata hoopis algavale vaimse tervise probleemile ja sellisel juhul oskaks tema juba anda toimivaid soovitusi sellega toime tulekuks.

Diana

3. veebruar 2023

Söömishäired

Здравствуйте! У меня булимия 17 лет,мне 52 года! Я очень устала от этого! Пью флукоситин,больше ничего не помогает! Подскажите доктора ,кто сможет помочь мне в Таллинне!!Пожалуйсто!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Расстройства пищевого поведения лечат в психиатрической клинике Северо-Эстонской региональной больницы, Sensus OÜ или в клинике Ambromed. Тем не менее, я рекомендую начать с семейного врача, а также прочитать страницу peaasi.ee