Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

anonuumne

7. august 2022

Varia

Tere, mida tähendab ja teha tuleks kul olen 12 aastane tydruk ja alakõht (2 päeva järiest mingi aeg päeval lihtsalt hakkab valutama) ning vahel ka nabast yleval pool paramal ja vasakul kõht valutab?
Päevi pole yldse alanud ning rindade areng on

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Valuga tuleb pöörduda arsti vastuvõtule, et selgitada välja selle põhjus.

Anonüümne

5. august 2022

Kehakaal

Tere,olen 11 aastane tüdruk,olen 1,60 pikk ja kaalun umbes 70 kg.Tean,et olen ülekaalus,kuid liigun iga päev umbes 10000 sammu päevas ja teen iga nädal 2 ja pool tundi trenni (taipoksi).Soovin teada kui palju peaksin alla võtma?

Tervitades Kristelle!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna ülekaalu on tõesti üsna palju (ligi 20 kg), siis soovitan nõu ja abi saamiseks konsulteerida ka mõne toitumisnõustajaga. Oluline ei ole hakata kõvasti alla võtma, vaid püüda kaalu säilitada või õige pisut langetada nii, et pikkuse lisandudes muutuksid “iseenesest” normaalkaaluliseks. Näiteks täiskasvanud 170 cm pikk naine võiks kaaluda kuni 72 kg, et olla normaalkaalus. Kuna aga oled praegu organismi kiire arengu perioodis, on hästi oluline varustada organismi kõikide vajalike ainetega. Kui hakata pidama dieeti, võib neist puudu jääda. Seetõttu ongi oluline konsulteerida mõne spetsialistiga, kes oskaks anda häid soovitusi.

anonuumne

5. august 2022

Varia

Kui kaua kestab kasvuspurt?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on väga individuaalne. Enamikel tüdrukutel on see läbi umbes 15-16ndaks eluaastaks.

anonååmne

5. august 2022

Varia

Tere, mida teha kui olen 12 aastane ja kõhus on nagu ,,paun”/kõhust rasvasem?
On öeldud et saavad teismeeas mind muutused alguse aga oui kaua see kestab kui see on nt alanud ja mis täpsemalt toimub?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Seda kõike oleks siin liiga palju kirjutada. Soovitan lugeda siit.

Anonüümne

5. august 2022

Kehakaal

Tere!
Olen 12.aastane poiss ja kaalun praegu 72 kilo ja minu pikkus on 175)
Mis oleks minu normaalkaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures oleks see umbes 60 kg. Samas näiteks 14-aastane 177 cm pikk poiss võiks kaaluda 67 kg ning 16-aastane 180 cm pikk poiss 75 kg. Täiskasvanud 175cm pikkune meesterahvas võib aga kaaluda kuni 76 kg, et olla normaalkaalus. Seega peaksid praegu sööma võimalikult normaalselt, liikuma ning püüda mitte väga palju kaalus juurde enam võtta.

Anonüümne

22. juuli 2022

Kehakaal

Olen 11 a. Kell tüdruk kaalun 55-60 kilo olen 155 cm pikk (umbes) kui palju on mu normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures oleks maksimaalne soovitatav kehakaal umbes 48 kg, kuid näiteks täiskasvanuna sama pikkuse juures 60 kg. Seega oled hetkel pisut ülekaaluline, kuid kui edaspidi sööd mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning liigud piisavalt, võid sellest ilusasti “välja kasvada”.

anonüümne

22. juuli 2022

Varia

Tere, kui kaua kestavad kehalised muutused 12 aastasel tüdrukul, kellele tundub et ta on kõhust paksem ning tal on aeg-ajalt alakõhus valud?
kaalub 40kg ja 155cn pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehalised muutused kestavad täiskasvanuks saamiseni. Ka alakõhuvalud võivad olla sellega seotud. Soovitan rääkida mõne lähedase täiskasvanuga, kes selgitab täpsemalt naiseks saamise protsessi.

Anonüümne

22. juuli 2022

Kehakaal

Tere ma olen 11 aastane ja olen 160 cm pikk kui palju oleks keskmine minu keha kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See võiks jääda nii 37 ja 50 kg vahele, ise saad täpsemalt vaadata siit.

Anonüümne

22. juuli 2022

Kehakaal

Tere oln 12 aastane ja kaalun 43,7 kg kas see tähendab et vōiksin vähem kaaluda ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui oled vähemalt umbes 145 cm pikk, on tegemist normaalkaaluga. Saad seda ise vaadata siit.

Anonüümne

22. juuli 2022

Kehakaal

Tere olen 13 aastane poiss ja pikkuseks 160-162 kui palju ma peaksin maximaalselt kaaluma ja miinimum?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

13-aastane 160-162 cm pikkune poiss võiks kaaluda umbes vahemikus 39-56 kg, täpsemalt saad ise vaadata siit. Alati ei ole kaalunumber kõige olulisem, mõnikord on vaja vaadata ka keha rasvaprotsenti.