Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Sessi

30. juuli 2021

Kehakaal

Tere! Olen 11 aastane tüdruk. Olen 160 meetrit pikk ja kaalun 55 kilo. Ning arvan et kaalun liiga palju, aga kõik tuttavad räägivad et see on normaalne minu pikkuse kohta who tean et see pole õige. Mis peaks olema mu normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on tõesti väikese ülekaaluga. 11-aastased 160 cm pikad tüdrukud võiksid kaaluda maksimaalselt 51 kg, et olla normaalkaalus. Samas need näitajad sõltuvad vanusest, nt 13-aastaselt oleks 55 kg 160 cm juures juba normaalkaal. Seega tuleks praegu eelkõige keskenduda sellele, et kaalu väga palju juurde ei tuleks. Selleks ei tohiks nälgida, vaid süüa võimalikult mitmekesiselt ja tasakaalustatult, eelkõige vähendades magusate-soolaste näkside-jookide söömist ning suurendades liikumist. Oma kaalul saab silma peal hoida siin.

Anonüümne

26. juuli 2021

Kehakaal

Tere olen 14aastane tüdruk kaalun 68 kg ja olen 169,4 cm pikk tean, et olen ülekaalus kuidas kiiresti enda kaalu langetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ülekaalu on umbes kolm kilo, 15-aastasena samade numbrite juures oleks ülekaalu vaid umbes kilo. Kaalulangetus ei tohi kunagi käia kiiresti ning kaalu langetamiseks ei tohi näljutada, vaid süüa normaalselt ja regulaarselt. Esimese asjana tuleks menüüst välja jätta (või tugevasti vähendada) kõik magusate-soolaste näkside gruppi kuuluvad toidud – kommid, šokolaad, maiustused, küpsised jt küpsetised, magusad joogid, kartulikrõpsud, küüslauguleivakesed jne. Teiseks tuleks jälgida, et igapäevaselt oleks söödud vähemalt 300 g erinevaid köögivilju ning umbes 200g köögivilju, aga ka toite kõigist teistest põhitoidugruppidest. Janujoogiks sobib ainult vesi. Võimalusel suurendada liikumist – nii igapäevast jalutamist kui teha ka tugevamat füüsilist pingutust nõudvat tegevust (nt jalgrattasõit). Samuti võiks teha harjutusi erinevatele lihasgruppidele. Lihaste treenimine võib küll kaalunumbrit õige pisut omakorda tõsta, see-eest näeb keha välja rohkem trimmis.

Anonüümne

26. juuli 2021

Kehakaal

Tere, olen 11a tüdruk ja olen 1,50cm pikk ja kaalun 57 kilo tahaksin kaalust alla saada olen proovinud aga ei tööta, mul oleks vaja nõu kuidas edasi minna ja kaalust alla võtta (kui soovitate tallina arsti siis ma ei saa midagi teha sest elan pärnus, tänud ette.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan kindlasti toitumisnõustaja poole pöörduda, kuna ülekaalu on päris palju ning ise sellega hakkama saamine on ilmselt üsna keeruline. Siit lehelt leiab nõustaja ka Pärnust.

Anonüümne

9. juuli 2021

Söömishäired

Tere!

Olen 26-aastane neiu, 163 cm, 54,5 kg. Mul olid probleemid kaaluga alates 10-aastasest vanusest. Kõige rohkem kaalusin 81 kg, kui olin 18-aastane, peale seda alustasin dieetidega ja sportimisega. Viimased 6 aastat kaalun 50 ja 60 kg vahel. Alates selle aasta märtsist (olin 60 kg) alustasin dieediga, söön umbes 700-800 kcal päevas, muretsen iga tarbitud kalori pärast, soovin olla 50 kg (olin sellises kaalus 2 aastat tagasi). Tekkis selline probleem, et mulle meeldib tellima kiirtoitu, kuid ma ei söö seda, lihtsalt saan tellimuse kääte ja viskan prügikasti, või lähen poodi, ostan toitu, ei söö seda, mõne nädala pärast viskan ära. Viimase 2 kuu jooksul niimodi raiskasin ära umbes 400 eurot. Saan aru, et iga päevaga tekkib rohkem probleeme söömisega ja rohkem selliseid imelikke asju. Mulle tundub, et mul on tõsised toitumis- ja ärevushäired, kuid ma ei ole nii julge, et pöörduga psühholoogi poole, äkki on mingi teine võimalus? Palun vabandust kirjavigade eest.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu-pikkusenumbrid on praegu ilusad, 50 kg on peaaegu alakaal. Muretsema paneb aga kõik muu – väga väike toidu energiasisaldus, selle äraviskamine jne. Kuna need märgid viitavad tõepoolest (kujunevale) söömishäirele, siis ei pea üldse kartma ega häbenema, vaid tasub kindlasti otsida abi spetsialistilt. Ise söömishäiretega toime tulla on praktiliselt võimatu. öömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus. Soovitan lugeda ka peaasi.ee lehekülge.

Anonüümne

6. juuli 2021

Kehakaal

Tere! Ma olen 166cm 11aastane tüdruk ja kaalun 54,4 kg. Kas tegemist on ülekaaluga ja kui on siis mis oleks mu normaalkaal ja mis oleks mul alakaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ülekaal algab umbes 56 kg-st, aga see muutub vanuse ja pikkuse lisandudes. Minimaalne kaal oleks 39kg. Teismeeas ei tohi ennast näljutada, vaid vajadusel võib kaalu küll veidi langetada, aga seda tuleb teha väga targalt, et organism saaks kätte kõik vajalikud toitained. Parem on süüa normaalselt, liikuda piisavalt, kasvada veel pikkusesse mõned aastad, sest näiteks täiskasvanute jaoks on 54 kg 166 cm juures täiesti ideaalkaal.

Anonüümne

6. juuli 2021

Kehakaal

Olen 11 aastane 4kuud peale tüdruk mure on selline, et ma kaalun umbes 52,5-53,4 kg. Ma tahaksin teada kas ma olen ülekaalus , mis on mu normaalkaal ja mis oleks mu alakaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole sa andnud oma pikkust, mistõttu saan öelda vaid, et oled ülekaaluline, kui oled alla 164 cm pikk. Saad seda ise täpsemalt vaadata siit.

Anonüümne

2. juuli 2021

Söömishäired

Tere! Mul on mure. Ma olin 1 aasta tagasi ülekaalus ja mu vanemad vihjasid seda kogu aeg. Lõpuks hakkasin nälgima. Kuigi ma olen nüüd normaalkaalus tunnen ikka vajadust kaalu langetada. Ma kaalun iga päev mitu korda ja ma ei suuda lõpetada. Kas te saaksite mulle nõu anda mida ma tegema peaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegu võib olla söömishäirega või selle kujunemisega. Tuleks otsida abi, enne kui olukord läheb hullemaks, hea, et probleemi teadvustad. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus. Soovitan lugeda ka peaasi.ee lehekülge.

Anzelika Jaaska

2. juuli 2021

Kehakaal

Tere ohtust olen 1.65 pikk ja kaalun 105 kg kui palju pean maha vottma mis ma pean tgema andge noud

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on väga suure ülekaaluga, soovitan abi saamiseks pöörduda toitumisnõustaja poole.

Miia

25. juuni 2021

Toitumine ja tervis

Tere mida peaksin tegema kuhu pöörduma enam ei tea kaalusin detsembris 79kg pikkust 167 täna kaalun juba 49kg kaal muudkui langeb kui mul tekkis gastriit refluks hakkasin sööma liiga tervislikult kõik rasvad jätsin välja ning proovin süüa küll aga ei jaksa suuda sisse ajada ei tea enam tõesti mida teha samuti olen mitu korda minestanud uriini proovis olid ketokehad jne

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Võib oletada, et toiduvalikud ei taga kehale vajaminevaid toitaineid ja taoline käitumismuster ei toeta kindlasti tervenemist. Siin soovitan nõu pidada nii toitumisterapeudi kui ka oma raviarstiga. Esimese asjana tuleb aga lõpetada ranged piirangud, et keha saaks taastuda. Toit olgu mitmekülgne, vedelikurikas ja kergelt töödeldud: supid, hautised, pudrud. Vältima peaks tõesti liigselt ületöödeldud, kõrge rasvaprontsendiga toite ja tooteid. Samuti gaasilisi jooke. Konkreetseid, teile sobivaid soovitusi ongi võimalik saada koostöös toitumisspetsialistiga.

Anonüümne

25. juuni 2021

Söömishäired

Tere
Mul diagnoositi 7 aastat tagasi anoreksia.Pool aastat tagasi sattusin tõsise alakaalu tõttu haiglasse , nüüd aga olen normaal kaalus ja söön regulaarselt. Mure on selles, et mul pole endiselt üldse energiat ning pidevalt tunnen uimasust ja pearinglust. Hetkel trenni ei tee, käin vaid jalutamas. Ma ei saa aru kas probleem on minu söömises või võib olla asi milleski muus?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Esimese asjana soovitan teha perearstil või oma raviarstil tervisekontrolli. Toitumisprobleemiga kaasneb sageli raua, B12-vitamiini või mõne muu olulise mikroelemendi vaegus, mis võib süvendada väsimust. Samuti soovitan regulaarselt käia toitumisnõustamisel, et hoida pilku peal toiduvalikutel, tagamaks et kõik vajalik toidust tõepoolest ka kätte tuleks.