Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Liisa

24. mai 2020

Kehakaal

Tere! Olen 14 aastane tüdruk. Olen 160cm pikk ja kaalun 39kg, kas see on normaal kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on alakaaluga. Peaksid kaaluma vähemalt 41 kg. Kaal võib õige pisut olla seotud ka kehaehitusega, kuid soovitan siiski mõned kilod juurde võtta.

Anonüümne

24. mai 2020

Kehakaal

Tere, olen 14.aastane tütarlaps kes kaalub 57 kg, olen 170 cm pikk on see normaalne kaal?
Ja tegelikult oleks üks küsimus veel mis on minu vanusele päevane energiakogus kcalorites?
Tahaksin tegelikult natuke alla võtta, aga ei teagi kuidas oma toitumist tervislikumaks muuta.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel ja alla võtma kindlasi ei peaks. Kui tunned, et kusagilt “lödiseb”, siis peaksid pigem treenima vastava piirkonna lihaseid, et keha näeks votmis välja.
14-aastaste tüdrukute keskmine energiavajadus on 2200-2300 kcal päevas, aga see sõltub väga suuresti sinu füüsilisest aktiivsusest.
Tervisliku toitumise põhitõdedest on kirjutatud siin

Anonüümne

24. mai 2020

Kehakaal

Tere! Olen 12-aastane tüdruk. pikkust on mul 171 cm ning kaalun 58,3 kg. Tahaksin teada, kas olen ülekaalus? Kui jah siis mida peaksin tegema teistmoodi?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures algab ülekaal 62 kg-st. Täiskasvanuna sama pikkuse juures algaks ülekaal aga 73 kg-st.

Mona Maribel Merimaa

24. mai 2020

Kehakaal

Tere, mis oleks 150 cm lapsel normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna ei ole täpsustatud ei vanust ega sugu, siis ei saa sellele küsimusele vastata. Seda saab ise arvutada välja siin.

Anonüümne

24. mai 2020

Tervislik toitumine

Tere,
olen mures oma tütre (12a) valikute ja soovide osas hakata veganiks. Ta on sale ja sportlikult aktiivne. Lapsel ei ole vastunäidustusi ega talumatust toitainete suhtes.
Leian, et tasakaalustatud mitmekülgne toitumine on kasvavale organismile parim kuid ei ole spetsialist antud valdkonnas.
Palun teie asjatundlikku tagasisidet ja suuniseid.

Tänades,
murelik isa

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

12-aastane on just kasvuspurdi ja teismeea suure arenguetapi alguses. See on äärmiselt kriitiline aeg, organism peab saama arenemiseks kõik vajalikud ained – asendamatud amino- ja rasvhapped, vitamiinid, mineraalaineid. See on teoreetiliselt võimalik väga-väga läbimõeldud dieedi korral, ning ka siis tuleb teatud aineid (kindlasti vitamiine B12 ja D, aga ilmselt ka üht rasvhapet (DHA) ning olenevalt toiduvalikust veel teisigi) võtta juurde toidulisandina. Soovitan juurde lugeda siit

Anonüümne

24. mai 2020

Kehakaal

Tere, olen 13 aastane tüdruk ja pikkus 173 cm ja kaal 73. Kas see on normaalkaal või ülekaal? Kui on ülekaal, siis kui palju ma peaksin kaaluma.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse-kaalu juures on tegemist ülekaaluga, kuid näiteks 17-aastaselt sama pikkuse-kaalu juures oleks tegemist normaalkaaluga. Seega tuleks oma toitumisele-liikumisele pöörata suuremat tähelepanu, et kaalu juurde ei tuleks. Hetkel on ülekaalu umbes 5 kg. Kui väga mitmekesiselt süüa ja mitte ennast näljutada, siis võid proovida mõned kilod alla võtta, kuid kindlasti tuleb tagada eakohane energia ja toitainete saamine, et organism saaks areneda normaalselt.

Karlis

13. mai 2020

Kehakaal

Tere, ma olen 13 aasta vanune poiss 172cm pikk ja kaalun 50 kg kas see normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga, pigem isegi pisut väiksemaga kui normaalkaaluvahemiku keskmine.

Anonüümne

13. mai 2020

Kehakaal

Olen 12 aastat vana ja kaalun 65 või natuke rohkem kilo. Alla ei lähe üldse kuigi teen iga päev trenni juba üle kolme kuu ja kulutan viimasel ajal 850 – 1000 kalorit. Mida teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siin võib olla tegemist sellega, et oled organismi pigem pannud šokiseisundisse ning jätnud ilma vajalikest toitainetest ja seetõttu ei saa ka ainevahetus normaalselt toimida. Kui vähegi võimalik, võiksid pöörduda mõne toitumisnõustaja poole, kes aitab sul korrigeerida oma toitumist nii, et ennast ei näljutaks ja saaksid organismi jaoks vajalikud toitained, kuid ka kaal hakkaks alanema.
On ka kaduvväike võimalus, et suurem kaal võib olla tingitud mingist haigusest, nt häired hormoonide töös. Seega esimese asjana oleks mõttekas pöörduda perearstile, paluda analüüse ja kui kõik on korras, siis toitumisnõustaja poole.
Kui ei ole võimalik toitumisnõustajat lubada, siis peaksid hakkama pidama toidupäevikut ning kohendama oma toitumist nii, et umbes 10 päeva keskmiselt saaksid ca 1800 kcal, valgud-rasvad-süsivesikud oleksid tasakaalus ja kiudaineid ning niipalju vitamiinidest-mineraalainetest kui võimalik, oleks samuti toiduga kätte saadud, See eeldab päris tugevat planeerimist ning häid teadmisi toitumisest. Mida mitmekesisemalt sööd, seda parem. Vähemalt 500 grammi köögivilju, umbes 200 grammi puuvilju-marju, paar viilu (täistera)leiba, putru, veidi piimatooteid, 1-2 spl pähkleid-seemneid ning veidi midagi grupist kala-muna-(linnu)liha igapäevaselt. Maiustusi, soolaseid näkse, magusaid jooke, valmistoite, pooltooteid võiksid süüa nii vähe kui võimalik või üldse mitte.

Anonüümne

12. mai 2020

Kehakaal

Tere olen 12 aastane poiss pikkus 165 ja kaal 43-45 kg kas olen ulekaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti mitte ülekaalus. Selle vanuse ja pikkuse juures algab poistel ülekaal alles umbes 55 kg juures, alakaal aga alla 40 kg.

Liivia Tohvelmann

12. mai 2020

Toidu ohutus

Olen leidnud vasturääkivaid nõuandeid linaseemnete kasutamise kohta. Mõned soovitused on mitte kuumutada ei õli ega seemneid, samuti linaseemnejahu. Teised soovitused on just vastupidised, mitte süüa linaseemneid ega linaseemnejahu toorelt.
https://taimneteisipaev.ee/toidunipid/linaseemned/
http://www.lina.ee/arvamused
Mis on õige? Ja kui peaks sööma neid toorelt, kuidas ma saan kindel olla, et neil mingeid baktereid või muid haigusetekitajaid ei ole?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Raivo Vokk: “Linaseemneleotis on tuntud kiudainete vähese tarbimise tõttu tekkiva kõhukinnisuse leevendajana. Seemnete eeltöötlust ei ole vaja. Kindlasti peaks aga jälgima, et ei söödaks üle säilimistähtaja hoitud semeneid. Kui linaseemned on hallitusseentega saastunud, siis ei aita ka lühiajaline kuumutamine, kuna mükotoksiinide lagunemine algab 200-220 kraadi juures.
Linaseemneõli on tuntud toidulisandina just tänu polüküllastumata rasvhapete kõrge sisalduse tõttu, võrreldakse isegi kalaõliga, kusjuures linaseemneõlil on samuti kergesti tuntav kalalõhn. Linaseemneõli kasutatakse külmpressitud õlina, mistõttu on ta valguse- ja temperatuuritundlik. Seega võib seda küll madalal temperatuuril kuumutada, kuid mitte sellega kõrgetel temperatuuridel praadida. Säilitamisel tekkiv mõru maitse võib olla tekkinud valedel tingimustel hoiustamise tagajärjel tekkinud rääsunud rasvhapetest ja sellist õli tarbida ei tohi.”