Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Ketlin Kiis

20. oktoober 2021

Toitumine ja tervis

Tere!

Kannatan PCOS sündroomi all ning kaalu langetamiseks on nii palju reegleid ja asju millest kinni pidada. Kuidas oleks kõige kergem leida endale sobiv dieet?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

PCOS puhul on soovitatud nii süsivesikute piiramist kui ka ajas piiratud söömist ning veel teisigi lähenemisi. Samas pole tugevad piirangud alati vajalikud.
Mis oleks teile parim, on kirja teel raske öelda. Soovitused sõltuvad ka teie praegustest toitumisharjumustest. Hea oleks oma toitumine kirja panna ja minna toitumisterapeudi vastuvõtule.

Anonüümne

13. oktoober 2021

Kehakaal

Olen 15, 70kg ning umbes 173 cm pikk. Kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled veel normaalkaalus. Hetkel üsna ülekaalu piiril, katsu seda kaalu hoida, siis oled täiskasvanuna täiesti normaalkaalus.

Anonüümne

13. oktoober 2021

Kehakaal

Olen 15 aastane tüdruk ja kaalun 70kg, kas olen ülekaalus sest enda arust olen paks

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei kirjuta sa enda pikkust. 15-aastaselt on 70 kg tüdrukule normaalkaaluks, kui ta on vähemalt 172 cm pikk. Samas täiskasvanuna võib pikkuseks olla minimaalselt 168 cm. Ülekaalu puhul tuleks kõigepealt välja selgitada, kas seda on mõned kilod või enam ning vastavalt sellele tegutsema. Ülekaalu, aga ka normaalkaalu puhul on oluline normaalne söömine ja piisav liikumine.

Anonüümne

4. oktoober 2021

Toitumine ja tervis

Tere! Olen 33 aastane ja 15a diabeedik olnud, Küsimus proteiini või aminohappeid mõistlik juurde võtta diabeedikul treeningul.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui tegu pole võistlusspordiga ja treeningud on mõnel päeval nädalas, siis suure tõenäosusega pole toidulisandeid vaja. Sellele küsimusele täpsemalt vastamiseks tuleb aga teada toitumist, treeningkoormust, üldtervislikku seisundit ja veresuhkru päevaseid tasemeid.  Diabeedi puhul ei saa keskenduda ainult ühele makrotoitainete grupile. Toiduvalikud peavad katma keha vajadused nii füüsilise koormuse kui tervise seisukohalt. 
Siin on mõistlik pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule.

Anonüümne

22. september 2021

Toitumine ja tervis

Tere!
Palun infot Eestis üha enam leviva lihadieedi võimalike tagajärgede kohta.
Süüa soovitatakse ohtralt liha, lisaks köögivilju (eriti kapsaid). Ka rasvad on lubatud, aga süsivesikuid sh. täisteraleib, -pudrud, kartul jne tuleb vältida.

Kui kaua inimene sellist eksperimenti võiks taluda (nt. ühe neeruga 50.a mees)?

Lugupidamisega
K

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Mistahes krooniliste haiguste korral tuleb toitumise muutmise osas pidada nõu oma raviarsti või toitumisterapeudiga, kes oskab anda soovitused arvestades kõiki kaasuvaid probleeme. Eriti kui soovitakse proovida toiduvalikute osas tugevate piirangutega dieete.
Üldistavalt võib aga kohe öelda, et liharikas dieet pole kindlasti olemasoleva neeruhaiguse korral heaks valikuks.

Anonüümne

21. september 2021

Kehakaal

Tere! Kaalu probleemidega soovitatakse alati pöörduda toitumisnõustaja poole. Aga kust neid leida ja kuidas neile aega saada, seda infot kuskilt ei leia! Sotsiaalmeedia on igasuguseid toitumusnõustajaid täis, enamus kõik isehakanud nõustajad. Siin oli küll kirjas mitme nõustaja nimi aga kuidas nendd juurde aega broneerida saab?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kutse saanud toitumisnõustajad on leitavad siit ning nende kontaktandmed internetist. Lisaks leiab toitumisnõustajaid ja nende kontakte ühingu kodulehelt.

Anonüümne

13. september 2021

Toitumine ja tervis

Tere, olen 13 ja 168 cm pikk ja kaalun 41 kg kas ma olen alakaalus? ja pole ikka veel menstruatsiooni, kuigi mu paljudel klassiõdedel on juba. mida teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled pisut alakaaluline, peaksid kaaluma mõned kilod rohkem. See võib, aga ei pruugi olla põhjuseks, miks menstruatsioon pole veel alanud. Mõnel algabki see veidi hiljem. Proovi võtta mõned kilod juurde ning kui kusagil 14,5-aastasena ei ole veel alanud, võiksid konsulteerida pere- või naistearstiga. 

Anonüümne

13. september 2021

Kehakaal

Tere!
Olen 21 aastane neiu, pikkus 170 cm, kaaluks 89-92 kg kõigub pidevalt, vahel jääb korraks paigale. Igapäevaselt töötan koristusel ja töö on korralikult liikuv. Enda arvates toitun ka enam-vähem ilusti, see vajab veel harjutamist ning püüan rohkem magusat vältida.

Mure on selles, et kaal ei taha väga langeda ja kui langebki väheke, on järgmine kord kaaludes tagasi.

Suurem mure on aga selles, et kui kaal on pigevalt sama, väikse kõikumisega, siis kõht seeeest paistab korralikult suurem. Kaalunumber võiks muidugi väiksem olla, aga kõht tekitab rohkem muret. Tahaks ilus kena välja näha ja taas M-suurusesse ära mahtuda. Hetkel põhiliselt tuleb kanda XXL suuruses riideid.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Inimeste arusaamine tervislikust toitumisest võib olla väga erinev. Soovitan konsulteerida alustuseks toitumisnõustajaga, kes selgitab välja teie praegused toitumisharjumused ning annab nõu, mida ja kuidas neid muuta. Samuti oskab ta anda nõu, kui palju olla füüsiliselt aktiivne ning milliseid harjutusi teha, et rasv hakkaks “sulama” ka kõhult.

Anonüümne

7. september 2021

Kehakaal

Olen 41 a aktiivne naine 160 cm pikk ja 68 kg . 2 aastat tagasi võeti mul hormoonspiraal välja ning pärast seda on kaalu tõus olnud 15 kg kuigi söömist ja eluviisi pole muutnud . Arstid ei oska aidata ja kahjuks tõuseb kaal iga kuuga … Olen proovinud igasuguseid dieete… mõtetu lihtsalt sellel ajal jõud ja jaks kaob ära ning tuleb suur väsimus… Oleks hea kui keegi oskab lahenduse leida , ei tunne enda kehas enam mugavalt …

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Siinkohal on siiski esmane soovitus pöörduda toitumisnõustaja poole, sest kirja teel pole võimalik soovitusi anda. Tuleks analüüsida nii toitumist kui ka liikumist, saama info unerütmi, vaimse tervise kui ka üldtervise kohta.

Anonüümne

3. september 2021

Söömishäired

Tere.
Olen 15-aastane tüdruk (varsti 16), olen 169 cm pikk ja kaalun 52-53 kg. Eelmine aasta koduõppe ajal hakkas kujunema mul söömishäire. Tekkis hirm teatud toitude ees. Kaotasin kaalu, kuigi ei teinud liigselt trenni, ilmselt ei söönud piisavalt, sest see tekitas minus hirmu, süüd ja kahetsust. Sel ajal kaalusin 43-45 kg kanti. Mul oli raskuseid söömisega, aga olin oma kehaga esimest korda rahul, sest olin kõhn ja kondine ning sain teistelt komplimente. Selle aasta alguses muutsin oma mõtteviisi ning parandasin oma suhet toiduga. Suve jooksul märkasin, et hakkasin kaalus juurde võtma. See põhjustas mulle palju muret ja ärevust, sest ma tundsin end paksult ning kartsin, et keegi võib minu kaalutõusu märgata. Alustasin see aasta gümnaasiumit, aga ma oleks tahtnud kõhnana kooli minna ja uute õpilastega tutvuda. Mure, millega teie poole pöördun, on see, et kardan, et nüüd on mul hoopis liigsöömishäire. Vahepeal on mul suured isud mingi toidu järele, mis mind kohutavalt segavad ning need mõtted ei kao enne, kui ma neid söömisega ei rahulda. Olen proovinud neid eirata, aga see on nagu sõltuvus, need mõtted ei kao mu peast, kui ma neid ei rahulda. Kardan üle süüa, sest ma ei taha rohkem kaalus juurde võtta. Mul on raske ennast peeglist vaadata ning olen hakanud teiste keha enda kehaga võrdlema. Ma ei taha üle süüa, aga ma ei saa neid mõtteid ja isusid, mis sööma sunnivad, eirata. Ma ei oska enam mitte midagi teha, et ma nii palju ei sööks. Ma ei oska end aidata. Mu pere ei tea, et selline asi mind üle aasta piinanud on ning nende meelest olen ma ikka kõhn, kuigi ma ise ei kannata oma keha välja. Lisan veel, et olen 2 korda ka Peaasi.ee nõustajatele kirjutanud, aga erilist abi ei ole ma saanud. Kuidas saaksin ma oma isusid ning üle söömist piirata? Kuidas saaksin ma kaalu kaotada ning kuhu ma saaksin oma muredega pöörduda?
Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Söömishäirete (või ka alles kujunevate) puhul oskavad adekvaatselt aidata vaid vastava väljaõppe saanud psühhiaatrid. Sellisei spetsialiste võib leida Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.