Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

11. detsember 2024

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

Lugesin pakendilt, et tumedas šokolaadis on päris palju rauda. Söön tavaliselt mõned tükid päevas. Kas ja kui palju minu keha sellest rauda omastab ja kas see asendab hästi ka lihast saadavat rauda?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Rauasisaldus šokolaadis sõltub kakaosisaldusest ja sellest, kas tootja võib olla seda omakorda rauaga rikastanud. Keskmine 87%-lise kakaosisaldusega šokolaad sisaldab rauda umbes 20 mg ehk 10 g šokolaadi kohta umbes 2 mg. Samas, kuna tegemist on taimset päritolu tootega, siis väga suur osa sellest rauast ei imendu. Veidi saab imendumist tõsta, kui samal ajal süüa C-vitamiinirikast toitu (nt marju, puuvilju). Šokolaadi söömine selleks, et saada rauda, ei ole siiski kõige parem mõte.

Kersti Mäesaar

8. detsember 2024

Toitumine ja tervis

Kas on ōige, et vertiigo puhul aitab soolavaba dieet ja kust leida selle dieedi õpetus

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soolaga liialdamine võib muuta meie keha vedelikutasakaalu. Kehavedelike koostise ja mahu muutumine mõjutab endolümfi, mis on sisekõrva poolringikujulistes kanalites voolav vedelik, millel on otsene seos kuulmise ja tasakaaluga. Seetõttu on  uuringutes tõepoolest näidatud mõningast enesetunde paranemist vertiigo puhul, kui vähendatakse soola tarbimist. Eelkõige tuleks vähendada tugevalt töödeldud söökide, poodide valmistoitude ja poolfabrikaatide söömist, mis on tavapäraselt suurema soolasisaldusega. Kodus valmistage toite pigem vähese soolaga või võimalusel täiesti ilma. Maitse saamiseks eelistage maitsetaimi. Lisage menüüsse rohkem puu- ja köögivilju ja täisteravilju kuna neis on loomulikult vähe naatriumi. Jälgige ka seda, et jooksite päeva jooksul piisavalt vett. Vähese soolaga toiduvalikute kohta saate lisaks lugeda siit.

Anonüümne

6. detsember 2024

Kehakaal

Tere! Olen 11-aastane tüdruk, pikkuseks on 146,8 kaal on mul 30,1. Küsimus on, et kas olen liiga lühike enda vanuses ning kas olen alakaalus?.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Eesti kohta täpsed andmed puuduvad, aga Põhja- ja baltimaade keskmiselt on 11-aastased tüdrukud umbes 148 cm pikad. Seega oled enam-vähem keskmise pikkusega. Kehamassiindeksi järgi oled üsna alakaalu piiril, aga kuna kehamass sõltub veidi ka kehaehitusest, siis ma ei muretseks. Seda juhul, kui sööd piisavalt, mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning oled kehaliselt aktiivne vastavalt soovitustele. 

Anonüümne

3. detsember 2024

Kehakaal

Tere!

Olen 17-aastane tüdruk, 173 cm pikk ja kaalun 61 kg. Tunnen ennast paksuna. Kas ma peaksin kaalu pärast muretsema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaaluvahemiku keskel ning kaalu langetama kindlasti ei peaks. Rahustamiseks võib lasta teha ka kehakoostise mõõtmise ning vajadusel pöörata treenimisel rohkem tähelepanu lihasmassi kasvatamisel. Ning kindlasti jätkata mitmekesise ja tasakaalustatud toitumise ja piisava liikumisega.

Anonüümne

2. detsember 2024

Kehakaal

Tere!
Olen 11aastane tüdruk ja kaalun 31kg, pikkuseks on 146cm. Küsimus on, et kas olen alakaalus? Ja kui olen siis kuidas võtta tervislikult kaalu juurde?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled kehamassiindeksi järgi normaalkaalus, kuigi üsna alakaalu ligidal. Kehamass sõltub veidi ka kehaehitusest . Kui sööd korralikult ja teed trenni, et kasvatada ka lihasmassi, siis ei peaks alakaalu pärast praegu veel muretsema. Ise võid oma kehamassiindeksit kontrollida nii umbes poole aasta tagant siit.

Anonüümne

28. november 2024

Kehakaal

Tere olen 11 aastane olen 156 cm pikk ja kaalus 47 kilogrammi kas olen veel normaalkaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on normaalkaal, kuigi hakkab vaikselt lähenema ülekaalule. Saad seda ise jälgida siit.  Näljutama ei tohi ennast hakata, kuid tasakaalustatud ja mitmekesisele toitumisele ning liikumise suurendamisele võiks tähelepanu pöörata küll.

Anonüümne

29. oktoober 2024

Toitumine ja tervis

Tere!
Olen täheldanud, et rinnapiimal oleva beebi (atoopik) nahk läheb hulluks, kui ema tarbib gluteeni. Kas peaksin oma menüüst täielikult gluteeni välistama?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellele küsimusele ei saa kirja teel ühest vastust anda, sest last peaks nägema ja samuti teadma ema toitumist laiemalt. Soovitan antud küsimuses pidada esmaselt nõu ikkagi perearstiga.

Anonüümne

27. oktoober 2024

Tervislik toitumine

Kuidas peaksin kaloreid jagama toidukordade vahel kui mu tööpäev müüjana on 12h pikk?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub kõik sellest, kui suur on päevane energiavajadus, mis kellast kellani on tööpäev ja millised on võimalused päeval söömiseks. Ma loodan, et 12-tunnised tööpäevad ei ole igapäevased. Üldiselt võiks päevase energiakoguse jagada kolme põhitoidukorra vahel ära ühtlaselt, kõige suurem võiks olla lõunasöök. Sellel päeval, kui tööpäev kestab 12 tundi, tuleks alustada korralikust hommikusöögist. Näiteks puder marjadega, sinna kõrvale võileib ja keedetud muna. Päeval tuleks võimalusel leida aega korralikuks lõunasöögiks. Kui koha peal söögikohta ei ole, siis loodan, et on vähemalt olemas toidu hoidmise ja soojendamise võimalus. Sellisel juhul sobiks näiteks eelmisest õhtust üle jäänud roog tööle kaasa võtta. Kuna 12-tunni sisse jääks tegelikult ka mõistlik õhtusöögi söömise kellaaeg, tuleks ka siinkohal ilmselt õhtusöök samuti kodust kaasa võtta. Näiteks teha purgisalatit. Retsepte selleks leiab netist otsides. Suure tõenäosusega soovite vahepeal ka midagi näksida. Selleks sobiksid kõige paremini puuviljad-köögiviljad, aga ka võileivad (jälle saate kodust tükeldatud viljad või võileivad kaasa võtta). Kindlasti ei sobi nälja peletamiseks kõikvõimalikud magusad ja soolased näksid, kiirtoidud jms.

Anonüümne

22. oktoober 2024

Toitumine ja tervis

Tere.
Kui on pärmitalumatus kas siis ei sobi ka juuretisega küpsetised ja hapendatud toidud?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Põhimõtteliselt on nii juuretise kui hapendamise puhul tegemist pärmseentega. Kahjuks aga ei selgu, mille põhjal on tehtud järeldus, et tegemist on just pärmitalumatusega. Eestiski levinud toidutalumatuse testidel ei ole tegelikult taga tõenduspõhisust. Seega, kui olete saanud sellise diagnoosi, soovitame konsulteerida testi tegijaga. Kui esinevad seedekaebused, tasub pidada nõu kindlasti ka perearstiga.

Anonüümne

21. oktoober 2024

Kehakaal

Tere olen 13aastane tüdruk kaalun 57 kg ja olen 173cm pikk tahan teada kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel.