Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

fatlife

22. november 2019

olen 13 aastane,umbes 160-162 cm pikk ja kaalun 54-55kg on see normaalne kaal?voi kuidas kaalu langetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

13-aastane 160 cm pikkune tüdruk on normaalkaaluline, kui kaalub kuni 57 kg ning poiss, kui ta kaalub kuni 54.5 kg. Kui pikkust tuleb juurde, võib ka kaal suureneda. Ise saab seda vaadata siit.

Sandro

21. november 2019

Tere olen 13 aastane poiss pikkuseks 170 ja kaalun 49.5 kas see pikkus ja kaal on normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga.

Anonüümne

19. november 2019

Tere!
Olen 11-aastane (6 kuu pärast 12). Olen 171 cm pikk ja kaalun 49 kg. Käin 4 korda nädalas trennis ja 4 korda nädalas õhtul jooksmas. Tunnen end enda kehas halvasti, mul on koguaeg tunne, et ma kaalun liiga palju ja siis püüan teha rohkem trenni ja jälgin toitu, aga kaal ikka ei lange. Alati kui keegi tunneb huvi kui palju kaalun siis valetan, et kaalun 42. Valetan oma kaalu kohta, sest mul on piinlik oma päris kaal öelda. Sooviks teada kui palju ma peaks siis kaaluma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga, pigem isegi keskmisest väiksema normaalkaaluga.  42 kg oleks 11-12-aastastel juba peaaegu alakaal. Kui oleksid täiskasvanu, oleks 49 kg 171 cm juures samuti juba alakaal. Seega kindlasti alla võtma ei peaks. Ka treeningkoormus  tundub olevat väga suur. Kirjelduse järgi võib kahtlustada, et tegemist võib olla algava söömishäirega. Kui tundud endale jätkuvalt liiga paks, peaksid võtma ühendust mõne spetsialistiga, kuna enese näljutamine, eriti kiire kasvamise perioodis, võib lõppeda mõne tõsisema tervisehäirega.

Johannes

17. november 2019

Olen 15 aastane, kaalun 59kg ja olen 188 pikk, kas olen alakaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Pikkuse järgi eeldan, et tegemist on poisiga. Praegune kaal on normaalkaal, kuigi üsna alakaalu lähedal. Alla 56,5 kg oleks juba alakaal.

Elise Lõhmus

17. november 2019

Tere! Olen 12aastane, 164 cm pikk ja kaalun 48kg. Kas ma olen ylekaaluline?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei, oled täiesti normaalkaalus. 12-aastased 164 cm pikad tüdrukud võivad kaaluda kuni 55 kg ja poisid kuni 53 kg, et olla veel normaalkaalus.

Karmen Tuhkanen

17. november 2019

Tere! Ma olen 11-aastane tüdruk ma kaalun 50,6 kg ja olen 152 cm pikk. Kas see on normaalne kaal ja pikkus? Kuna mu kõik klassikaaslased on 40-48 kg nii et kas on normaalne või ei?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on tõepoolest väikese ülekaaluga. Praeguse vanuse-pikkuse juures peaksid kaaluma maksimaalselt 45 kg, et olla normaalkaalus. Samas, kui kasvad näiteks vaid 156 cm pikkuseks, siis täiskasvanuna oleks su normaalkaal sellisel juhul kuni 60 kg. Seega peaksid praegu keskenduma ennekõike normaalsele söömisele ning liikumise suurendamisele, et kasvuspurdi tulles saaksid ülekilodest n-ö välja kasvada. Näljutama hakata kindlasti ei tohi, kuid piirama peaksid magusate-soolaste näkside ja jookide söömist. Sööma peaks regulaarselt ning toite kõigist viiest põhitoidugrupist, eelkõige aga suurendama köögiviljade söömist.

caitlyn

17. november 2019

Ma olen 11 aastane ma olen 146 cm ja kaalun 43k kas see on normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui oled poiss, peaksid kaaluma kõige enam 40 kg, kui tüdruk, siis mitte üle 42 kg, et praeguse vanuse-pikkuse juures olla normaalkaalus. Kuna ülekilosid on vaid paar, siis peaksid hoolikalt jälgima mida sööd (normaalselt, toite kõigist viiest toidugrupist, kuid magusaid-soolaseid näkse-jooke võimalikult vähe) ning samuti suurendama füüsilist aktiivsust. Varsti algab kasvuspurt ning normaalse söömise-liikumisega on võimalik ülekaalust n-ö välja kasvada.

Hanna

17. november 2019

Tere kui olen 12 päeva pärast 13 saamas ja mu pikkus on 162cm ja ma kaalun 44kg ja käin 3× nädalas trennis. Siis kas ma olen normaal kaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist normaalkaaluga, pigem isegi keskmisest normaalkaalusoovitusest pisut madalama kaaluga.

Aanonüümne

17. november 2019

Tere
Ma olen 13- aastane tütarlaps ja olen 1, 58 cm pikk siis kui palju ma peaksin kaaluma, et olla normaal kaalus.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selliste näitajate puhul on normaalkaaluvahemikuks 39-56 kg.

Liis

17. november 2019

Tere, olen 178cm ja kaalun 60kg. Kas see on normaalkaal? Ja kui ma ei ole enda kehakaaluga rahul, kuidas oleks parimad viisid seda siis langetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole te täpsustanud ei sugu ega vanust. Kuna pikkust on päris palju, eeldan, et vanus on vähemalt 15 aastat. 15-aasaselt on nii poiste kui tüdrukute puhul tegemist normaalkaaluga, pigem isegi keskmisest pisut väiksema normaalkaaluga. Täiskasvanute puhul on tegemist üsna alakaalu lähedase kehakaaluga, sellise pikkuse juures võiks täiskasvanu kaaluda minimaalselt 59 kg, et olla veel normaalkaalus. Kindlasti ei ole vaja kaalu alandada. Võib selgitada välja keha rasvaprotsendi ning kui see mingil imekombel on soovitusest kõrgem, tuleks ennekõike kasvatada lihaseid. Kui aga ka see on normaalne, kuid tunnete ikka, et vaja oleks kaalus alla võtta, siis võib olla tegemist algava söömishäirega.