Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Aleksandra

2. aprill 2020

Tere!
Minu vend on 8 aastane ning kaalub 42 pikkusega 142cm kehamassi indeks näitab et ta on normaal kaalus kuid tal on selgelt näha rasvumist. Mis te arvate selle kohta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Laste puhul kehtivad teised kehamassiindeksi määratlused (vt Eesti toitumis- ja liikumissoovitused, lk 88)  kui täiskasvanutel. Tema KMI on 20,8, mis viitab selle vanuse puhul rasvumisele. 

Merje T

2. aprill 2020

Tere
Olen 168 cm pikk ja kaalun 96 kg. Olen mitmeid kordi kalust alla võtnud, kuid tulemus pole püsinud (nt stressiga söön rohkem). Tänaseks ei tule enam ka kaalulangetus välja. Ei suuda püsida reel. Kas oleks mõned toitumissoovitused kaalulangetamisel ja kui siht on käes, kaalu hoidmiseks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan pöörduda toitumisnõustaja poole, kes koostab individuaalse plaani ning toetab teid sellest kinnipidamisel.

Heleriin

2. aprill 2020

Tere
Mul selline mure mul laps kaalub 40,5 kg ja pikkus. 133.kas 7aastane kas on normaalne.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui vaadata kasvukõveralt, siis võib öelda, et pikkuse järgi on tegemisist keskmisest pikema lapsega. Samas, arvestades kaalu ja pikkuse järgi välja kehamassiindeksi, on see 22,9, mis nii väikese lapse puhul viitab rasvumisele (Eesti toitumis- ja liikumissoovitused, lk 88-89). Soovitan kindlasti konsulteerida Ülle Einbergiga.

Laura

23. märts 2020

Tere olen 13 aastane tüdruk ning 171 pikk kui palju peaksin kaaluma kui hetkel kaalun 66,5? Ise sooviksin 58, 4kaaluda.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures on tegemist väikese ülekaaluga (täiskasvanuna sama pikalt võiks kaaluda kuni 73 kg). 58,4 oleks praeguse vanuse juures väga hea kaal (täiskasvanuna oleks see küll ka normaalkaal, kuid pigem alla keskmise). Selle saavutamiseks ei tohiks kindlasti ennast näljutama hakata. Söö ja liigu normaalselt ning kui juurde ei võta (või võtad ka mõned kilod alla), siis varsti oledki juba normaalkaalus.

salajane

16. märts 2020

Tere, ma olen 12-aastane tüdruk. Ma olen 146 cm pikk ja kaalun 33 kg. Kas see on normaalne mu vanuse jaoks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist küll normaalkaaluga, kuid üsna alakaalu lähedal oleva kaaluga. Selle vanuse ja pikkuse juures on normaalkaal 32-45 kg.

Liisu

9. märts 2020

Tere olen 14, 164.5 cm pikk umbes ja kaalun 47kg kas see on palju?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalse kaaluga, pigem isegi päris palju allapoole keskmisega. Selle pikkuse ja vanuse juures algab ülekaal tüdrukutel 62 kilogrammist, poistel 60 kilogrammist.

saladus

9. märts 2020

olen 13a umbes 165-168 cm pikk ja kaalun 46 kg. mu jalad on kondised ja igalpool olekski nagu ainult nahk ja luud. mul on tihti kõhuvalud ja pole endaga üldse rahul.mis peaksin sellises olukorras tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on küll üsna väikese kaaluga, kuid mitte veel alakaaluga. Alakaal oleks 168cm juures 42 kg. Veidi kaalus juurde võtmine ei teeks paha. Seega võiks suurendada söödavaid toidukoguseid, kuid nii, et see vastaks toidupüramiidile. Samuti oleks hea teha trenni, et kasvatada lihasmassi. Mis puudutab kõhuvalu, tuleks pöörduda kindlasti perearsti poole. Kõhuvaludel on nii palju erinevaid põhjusi ning vaid kirja teel põhjust selgeks teha ei ole kahjuks võimalik.

Tere

7. märts 2020

Tere! Olen 13 aastane ja pikk 170 cm aga kõik ütlevad viimasel ajal et olen liiga kõhn. Kas 170 cm 50kg on liiga vähe?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist iseenesest normaalkaaluga. Alakaal oleks siis, kui kaal jääks alla 44 kg. Samas tuleb arvestada, et vanuse kasvades see väärtus muutub, seda saab ise välja arvutada siin.

Varjatud

7. märts 2020

Kas kui ma kaalun 60 kilo olen 14 ja 170cm pikk kas siis olen ülekaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga. 14-aastased 170 cm pikad poisid tohiksid kaaluda kuni 62 kg, tüdrukud kuni 65 kg, et olla normaalkaalus.

Tundmatu

7. märts 2020

Kui ma olen 10ja saan varsti 11ja mu pikkus on 1,52cm siis mis oleks mu normaal kaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

11-aastased poisid peaksid 152 cm juures kaaluma vahemikus 33-44 kg ning tüdrukud 32-45 kg.