Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

20. september 2020

Tere! Olen 13 aastane poiss. Ma olen 172cm pikk ja kaalun umbes 57-58kg. On see normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga. Praeguse pikkuse-vanuse juures võiksid kaaluda kuni 62 kg, et olla normaalkaalus.

Anonüümne

20. september 2020

Tere olen 11 olen 160 pikk kaalun 54.6 kas see on normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on väikese ülekaaluga. Praeguse pikkuse-vanuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 51 kg. Samas täiskasvanuna sama pikkuse juures 65 kg. Seega peaksid praegu pöörama toitumisele-liikumisele rohkem tähelepanu, et kasvakid rohkem pikkusesse ega võtaks väga palju kaalus juurde. Dieeti pidama ei tohi hakata, vaid süüa tuleb normaalselt, et organismil oleksid kasvuspurdiks olemas kõik vajalikud toitained.

Markus

20. september 2020

Ma olen 9 aastane ma kaalun 33,7 kas see on normaalne.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalud oma vanuse kohta suhteliselt palju. Kuna pikkust ei kirjutanud, on raske öelda, kas oled ülekaaluline või ka väga pikk. Selleks, et 9-aastaselt 33,7 kg juures olla normaalkaalus, peaksid olema vähemalt 135 cm pikk.

Anonüümne

17. september 2020

Olen 12 aastane tütarlaps ja käin 6.klassis.Palju ma peaksin kaaluma,kuna ma praegu kaalun 40kg ja olen 156cm pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled normaalkaaluvahemikus. Sinuvanused ja -pikkused tüdrukud võiksid kaaluda umbes 35-52 kg.

Anonüümne

17. september 2020

Tere
Olen 11 ja 135cm ja olen tütruk kui palju on normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu normaalkaal jääks umbes vahemikku 26-37 kg.

Andrea

17. september 2020

Tere!
Ma olen 14- aastane tytarlaps. Ma olen 1,57 cm pikk ja kaalun umbes 64- 66 kg. Ma tean, et ma olen ylekaalus, aga ei tea, kui palju. Ma käin küll kaks korda nädalas trennis, liigun igapäevaselt vähemalt 10000 sammu, tihti peale isegi 20000- 30000 sammu. Söön küll hommikuti ilusti putru või siis muna. Igapäevaselt tarbin ma max 5l vett vähemalt. Söön nii puuvilju/juurvilju kui ka pähkleid igapäevaselt. Olen ka ennast näljutanud ja veel selle kaasas käivad asju vahepeal, aga ma tean, et sellega ei kaota ma kaalu. Milles asi võiks olla? Mu ideaalkaal võiks olla 50- 55 kg vahel.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 55 kg (täiskasvanuna sama pikkuse juures maksimaalselt 62 kg). Soovitan kõigepealt pidada umbes 10 päeva jooksul toidupäevikut nii, et võimalusel kõik söödu kaalud, ning kindlasti ära muuda selle aja jooksul oma toitumist, vaid söö tavaliselt ja pane see kõik kirja. Alles vaatlusperioodi lõpul vaata oma keskmist tulemust – kuidas oled saanud energiat, kas valgud-rasvad-süsivesikud on omavahel tasakaalus, kas puudu jääb kiudainetest ja millistest vitamiinidest-mineraalainetest. Sellest lähtuvalt püüa oma toitumist kohendada nii, et saaksid kõik vajaliku toidust kätte (D-vitamiini peaksid juurde võtma igal juhul toidulisandina). Kõiki aineid on vaja, et ainevahetus saaks normaalselt toimida. Kuna sul praegu oleks keskmine energiavajadus umbes 2200 kcal, siis võid proovida hoida energia saamise 1900-2000 kcal kandis päevas, et kaalu õige pisut alandada. Kuid ikkagi ainult nii, et kõik vajalikud ained oleksid toidus olemas. Kuna see võib osutuda keeruliseks, võid konsulteerimiseks pöörduda ka mõne toitumisnõustaja poole.
Kui sööd normaalselt, ei pea jooma 5 liitrit vett, piisab täiesti 3-4 klaasist päeva, kuid üle 1,5 liitri ei peaks endale kindlasti sisse pressima.

Anonüümne

17. september 2020

Tere ma olen 11 aastane tüdruk ja ma olen 38 kg ja 140cm pikk kas see on ylekaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel on tegemist normaalkaaluga, kuid üsna ülekaalu piiri peal. Kuna kohe-kohe peaks algama kasvuspurt, siis oleks hea, kui, kui rohkem tuleks juurde pikkust kui kaalu. Selleks tuleks süüa normaalselt (kindlasti mitte hakata ennast näljutama) ning liikuda piisavalt.

aadu

5. september 2020

tere ma olen 38kg ja 140cm pikk kas see on ylekaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna küsimuses ei ole täpsustatud vanust ega sugu, ei ole võimalik küsimusele vastata. Küll aga saad seda ise arvutada siin.

Anonüümne

25. august 2020

Tere! Olen 14 aastane tüdruk ja olen 157 cm pikk u ja kaalun 45,5 kg. Kas see normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, see on ilusasti normaalvahemiku keskel.

Anonüümne

22. august 2020

Tere! Olen 12 aastane ja 150-170cm pikk. Kui palju ma peaksin kaaluma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele ei saa vastata, kuna puudu on see, kas oled poiss või tüdruk ning ka pikkuse vahemik on väga suur. Seda, kas olen normaalkaalus, saad ise vaadata siit.