Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

11. aprill 2024

Tere!
Olen 17 aastane noor olen 162 pikk ja kaalun 73-74kg kas põhimõtteliselt olen veel normaal kaalus või on ülekaal?
Kõik räägivad erinevat juttu

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on ülekaaluga, hetkel umbes 10 kg. Täiskasvanuna võiks 162 cm pikkune naisterahvas kaaluda maksimaalselt 65 kg, et olla normaalkaalus. Seega oleks vaja veidi kaalu langetada, kuid seda tuleks teha läbimõeldult, et mitte jätta organismi oluliste toitainete defitsiiti. Samuti peaks kaalulangus olema aeglane protsess, maksimaalselt 0,5 kg nädalas. Soovitan pidada toidupäevikut, vaadata toidusoovitusi, teha päevas vähemalt 60 minutit mõõduka intensiivsusega kehalisi tegevusi ning kui ise hätta jääd, pöörduda mõne toitumisnõustaja poole.

Anonüümne

9. aprill 2024

Tere! Olen tüdruk 11a olen 160cm pikk ja kaalun kahjuks 58kg, olen mures enda kehakaalu pärast .Mis oleks minu vanuse lapse hea kehakaal?millist toitumiskava peaksin jälgima?kas Minu kaal peaks olema väiksem? Tänan Teid

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kehamassiindeksi järgi oled tõepoolest ülekaalus. 11-aastane 160 cm pikk tüdruk peaks kaaluma maksimaalselt 51 kg, et olla normaalkaalus. Samal ajal täiskasvanud 160 cm pikkused naised on 58 kg kaaludes täiesti normaalkaalus. Sa ei pea hakkama järgima ühtegi toitumiskava. Küll aga vaatama üle oma toidulaua ning sööma toite, mis annavad organismile vajalikke aineid (köögiviljad, puuviljad ja marjad, täisteratooted (leib, puder), magustamata piimatooted, pähkleid-seemneid, muna, kala, linnuliha ja veidi ka punast liha). Võimalikult vähe või üldse mitte võiks süüa kõikvõimalikke magusaid ja soolaseid näkse (kommid, šokolaad, küpsised, saiakesed, koogid, pirukad, kohuke, jäätis jm maiustused, kartulikrõpsud) ning magusaid jooke (karastus- ja mahlajoogid, energiajoogid, vitamiinivesi jne). Oluline ei ole söömist piirata, vaid süüa õigeid toite ja saada toidust vajalikud toitained. Kuna üksi on oma toitumist muutma hakata väga keeruline, peaksid paluma vanematelt abi ning võib-olla ka pöörduma mõne toitumisnõustaja poole, kes annab alguses nõu. Abi on ka toidupäeviku pidamisest (aga siis kindlasti mitte vaadata ühe päeva tulemusi, vaid vähemalt nädala keskmist). Kindlasti tuleks suurendada liikumist – igapäevaselt vähemalt 60 minutit tegevusi, mis ajavad peaaegu hingeldama. 

Anonüümne

19. märts 2024

Tere! Olen 17-aastane tüdruk, 173 cm pikk ning 66 kg. Kas kaal võiks olla väiksem?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluvahemiku keskel oleva kaaluga – ei pea ei suurendama ega vähendama. 

Anonüümne

19. märts 2024

Tere!

Olen 19 ja minu pikkus on 163 cm ja kehakaal kõigub 46-48 kg vahel, olen kahe aastase väikese lapse ema, ei imeta ja võitlen ärevushäire ning madala enesehinnanguga.

Vajaksin väga väga palju nõu, kuidas saada vähemalt 10 kg juurde, et kaaluda taas nii palju nagu enne rasestumist ja et saada tagasi ka natuke kaotatud ilu.

Mis oleks see toitumine, mida peaksin järgima ja millised oleksid need toidud?
Kuhu peaksin pöörduma, et saada kaalu üles?

Kaalusin enne rasedust 53-54 kg.
Raseduse ajal kaalusin 64kg
ja tänasel päeval kaalun 47.6 kg.

Olen nüüd juba 2 aastat abi otsinud ja ikka ei leia inimest, kellega see unistus ellu viia ja asjad paika saada.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Laiemalt söömisharjumusi ja valikuid teadmata ei saa kirja teel konkreetseid soovitusi anda. Kõigepealt tasuks siiski pidada vähemalt 10 päeva järjest toidupäevikut (võimalusel kõike kaaludes ja esialgu toitumises muudatusi tegemata), et näha millises ulatuses saab kaetud päeva jooksul vajaminev energia. Kui selgub, et seda on liiga vähe, siis püüda kõigepealt süüa regulaarselt ja panna endale meeldetuletused söögikordadest kinnipidamiseks. Kaalus juurde võtmiseks tuleks süüa samamoodi normaalse söömise põhimõtetest lähtuvalt, kuid energia saamine peaks olema veidi suurem – seda proportsionaalselt kõikide vajalike toidugruppide arvelt. Ka piisav liikumine (sh jõuharjutused) aitab suurendada nii lihasmassi kui söögiisu. Toitumist võib olla raske korrigeerida, kui kaasuvad vaimse tervise probleemid, mistõttu tuleb pöörata tähelepanu üldise parema tasakaalu saavutamiseks. Abi ja nõu võib selles osas küsida ka perearstilt, kes vajadusel saab suunata vaimse tervise spetsialisti vastuvõtule. Abi ja nõustamist nii söömisprobleemi kui vaimse tervise osas leiab ka peaasi.ee lehelt.

Anonüümne

10. märts 2024

Tere, sooviksin saada endal toitumise paremaks ja kaotada ära rnda kõhul rasva, pole otseselt paks ega peenike aga siiski on kõhul rasv. Toitumisega on mul raskusi ei suuda söömist lõpetada isegi siis kui kõht on täis ja aeg ajalt tahan midagi hamba alla. Oleksin nagu kõike proovinud aga miski ei jää püsivalt. Kuidas ma saaksi need probleemid lahendada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Välisel vaatlusel on väga keeruline öelda, kas tegemist on normaalse nahavoldiga või on tõepoolest sinna kogunenud rasvavoldikesed. Soovitan alustada sellest, et kas perearsti juures või mõnes sporidkeskuses lasta mõõta oma kehakoostist – rasva- ja lihasmassi hulka organismis. Kui selgub, et rasvaprotsent on liiga suur, eriti just sisemise rasva oma, siis tuleks kindlasti midagi ette võtta – vaadata üle söömis-  ja liikumisharjumused.
Söömine ka siis, kui kõht on täis, tuleneb meie isudest. Seda võivad omakorda mõjutada väga paljud tegurid – emotsionaalsed, keskkondlikud jne. Soovitan lugeda emotsionaalsest söömisest, siit võib saada nippe sellega toime tulemiseks. Samuti võib olla ikkagi abi oma söömisharjumuste ülevaatamisest – kui organism saab toidust kõik vajaliku, tekib ka vähem isusid.

Garoliine Gavriloff

24. veebruar 2024

Olen 17 aastane 163.5cm pikk ja mu kaal kõigub 46-51kg vahel. Praegu kaalun 49.6kg ja kui olen üritanud kaalust juurde võtta siis suudan saada selle ainult 51kg ja edasi ei lähe ja siis langeb uuesti. Mida peaksin tegema et kaalu juurde saada? Kuna kui alati alla võtan hakkab ribides imelikud valud võib see olla kaalulangusest? Olen väiksest peale alati normist vähem kaalunud mis võiks aidata?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Esmaselt tuleb hinnata oma toitumist ning kas see on piisav, kui arvestada ka päevase kehalise aktiivsusega. Selles on abiks nutridata.ee programm. Valud roiete all võivad olla seotud roietevaheliste lihaste ning närvidega, kuid valude püsimisel tuleks selles osas konsulteerida perearstiga.

Anonüümne

5. veebruar 2024

Tere! olen 174cm pikk ja 60kg. Mind häirib et nii kõhn olen. Olen hakanud sööma mitu korda tihedamini päevas kui varem. Tahaksin teada kuidas toimub kaalu tõus, see tähendab et kas esmalt suureneb kõht ja mis järgmisena suurenema hakkab? Või kuidas see protsess toimub?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei selgu kirjast vanus ega sugu, et saaks täpsemalt hinnata, kuivõrd on tegemist kehamassiindeksi järgi kõhnusega. Näiteks täiskasvanu puhul oleks tegemist suhteliselt alakaalule läheneva kaalunumbriga, aga mitte veel kriitilisega. 15-aastased oleksid normaalkaaluvahemiku keskel, 12-aastased aga ülekaalu piiril. 
Kaalus juurdevõtmise soovitused on samad nagu langetamise puhul – õige söömine ja piisav liikumine. Liikumine (eriti intensiivsem, sh jõuharjutused) aitavad kasvatada lihasmassi ning kuna lihasmass kaalub rohkem kui näiteks rasvamass, siis juba tulebki kaalu juurde. Trennitegemine suurendab ka isu ning teisest küljest takistab seda, et suuremate söögikoguste või tihedama söömisega ei kasvatata vaid rasvamassi. Seega esimese sammuna peaks püüdma kasvatada lihaseid ning toetama seda õige toitumisega. Sööma peab rohkem, kuid õigeid asju – lihaste kasvatamiseks on oluline roll piisaval valkude saamisel. Neid ei pea hakkama võtma toidulisandina, piisab, kui valida toidulauale valgurikkamaid toite. Ja muidu suurendada toitude koguseid proportsionaalselt vastavalt toidupüramiidile. Lihtsalt energiatarbimise (nt magusate-soolaste näkside näol) suurendamine toob kaasa rasvamassi ja kaalu suurenemise, kuid see ei tohiks olla eesmärk. See, kuhu tekkiv rasv paigutub, on aga juba individuaalne.

Anonüümne

31. jaanuar 2024

Tere. Sain äsja 17 aastaseks ning olen 156 cm pikk. Minu kaaluks on 56,8 kg. Kas see on normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

17-aastane 156 cm pikkune tüdruk võiks hetkel kaaluda maksimaalselt 59 kg, et kehamassiindeksi järgi mahtuda veel normaalkaalu piiridesse. Täiskasvanud naisterahvas võiks sama pikkuse juures kaaluda kuni 60 kg.

Anonüümne

10. jaanuar 2024

Tere

Ma olen 12 aastane ja olen 165 cm pikk ja kaalun 40.4. Kas see on normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Anonüümne

9. jaanuar 2024

Tere. Kui palju peaks kaaluma üks 16 aastane tüdruk? Kui tema pikkus on 162 cm ja kaalub 72kg ?
Kas tema normaalkaal oleks vahemikus 65-50 kg ?
Mitu kilo oleks normaalne langetada nädalaga nii et ka kehakaal jääks pikemaks ajaks samasse vahemikku mitte ei tõuseks jälle tagasi sama palju nagu oli ennem? Kas cardio trennid 4x nädalad oleks hea idee kaaku langetamiseks ja iga päevaselt kõndida vähemalt 10 tuh sammu või käia jooksmas iga pöeva vähemalt 3-5km ? Mis aitaks kaasa kõige paremini kaalulangetusele?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oleks kaaluvahemik 50-60 kg ideaalne. Sama pikkuse juures täiskasvanuna võiksid kaaluda isegi kuni 66 kg, et olla normaalkaalus.
Kehakaalu säilitamine on lihtsam, kui langus ei ole olnud väga kiire ehk et selleks ei ole ennast näljutatud, vaid alla on võetud mõistusega.
See tähendab, et tuleb süüa korralikult, et varustada organismi kõikide toitainetega. Küll aga võiks hoida väikest energiadefitsiiti, nii 200-300 kcal tavapärasest vajadusest vähem. Treeninguks on väga hea igapäevane kõndimine ning lisaks nädala jooksul vähemalt 150 minutit tegevusi, mis panevad veidi hingeldama-higistama.