Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

24. september 2023

Tere,
Mul on üsna suur ülekaal, peaaegu 100 kg oma 169 cm juures. Asi on aastatega kuhjunud, kuid viimase pooleteise aastaga on tulnud lausa 20 kg juurde. Osaliselt on asi ka antipsühhootikumides, mida uuesti nüüd hiljuti võtma hakates ei suuda liigsest söömisest hoiduda, magu peaks justkui koguaeg täis olema. Kui hommikusöök söödud, siis tahaks lõunasöögi kohe otsa süüa. Magu on kindlasti välja veninud. Trenni on raskem juba kehakaalu tõttu teha, ka 15 min kergem trenn on selline, et selg märg. Motivatsiooni on raske leida, sest iga hommik alustan, aga õhtuks hiljemalt olen põrunud ja liiga palju söönud, mis teeb ülekaalu aina suuremaks. Välja minek ei motiveeri eriti muudmoodi, kui et saaks poest midagi head osta “möödaminnes”.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tundub, et vajate toitumisnõustaja abi – kedagi, kes oskaks motiveerida, suunata, anda õigeid juhiseid toitumiseks. Suure ülekaalu ja lisanduvate tegurite (nt ravimid) puhul on ise väga keeruline kaalu langetamisega toime tulla. Seega tasub abi otsida kindlasti spetsialistilt.

Anonüümne

17. september 2023

Tere. Kaalun 105 kg ja ei saa kuidagi kaalu vähendada. Kui on vaba päev, on kogu aeg kõht tühi ja söön tihti. Mis toite peaksin sööma, et kõht ei läheks nii ruttu tühjaks? Lisan juurde, et olen 55 aastane naine.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on väga suure ülekaaluga, soovitan abi saamiseks pöörduda kindlasti toitumisnõustaja poole. Vaja ei ole mitte ainult teadmisi toiduvaliku muutmiseks, vaid ka nõustamist, kuidas muutusi ellu viia ja võib-olla isegi psühholoogilist abi. 

Anonüümne

8. september 2023

Tere!
Kas 15,5 aastane tüdruk peaks kaaluma 75kg kui on 165cm pikk? Kas tegemist on ülekaaluga siis kui suure ülekaaluga ja kas peaks hakkama tegelema kaalu langetamisega? Ja kuidas oleks kõige parem sellega alustada? Kas jõusaalis käimine ja ujumine aitab kehakaalu langetamisele kaasa? Või peaks proovima cardio trenni? Milline trenn oleks kõige efektiivsem?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse juures on selline kehakaalu puhul tegemist üsna suure ülekaaluga. Paraku oleks ülekaaluga tegemist ka siis, kui oleksid täiskasvanu. Hetkel võiksid kaaluda maksimaalselt 64 kg, et olla normaalkaalus. Täiskasvanuna sama pikkuse juures võiks kaal olla kuni 68 kg. Seega tuleks proovida kaalu langetada, kuid teha seda pigem aeglasemas tempos. Alustada võiks oma toidupäeviku analüüsimisest (7-10 päeva, kõiki toite kaaludes ja esialgu mitte oma toiduvalikut muutes) ja sealt püüda väikesi muutusi tehes liikuda tervislikuma toiduvaliku poole. Pärast toidupäeviku pidamist võiks proovida hoida oma energia saamine umbes 1800 kcal juures, kui suurendad kõvasti treeningkoormust, siis 1900-2000 kcal juures. Seda tuleks reguleerida vastavalt koormusele ja sellele, kuidas kaal langeb. Optimaalne kaalulangetuse tempo on umbes 0,5 kg nädalas. Esimese sammuna tuleks tavaliselt vähendada magusate-soolaste näkside, magustatud jookide ja kiiroitude söömist. Samal ajal tuleks toituda võimalikult mitmekesiselt, süües täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning marju, magustamata piimatooteid, kala, muna, veidi (linnu)liha, pähkleid, seemneid. Päevas võiksid juua 3-4 klaasi puhast vett, suure higistamise korral rohkemgi. 
Liikumine tuleb kaalu langetamisele kindlasti kasuks, samuti aitab see treenida lihaseid, mis omakorda kulutavad energiat rohkem kui rasvkude. Välja pakutud tegevused on igati sobivad, igapäevaselt võiks teha veel ka umbes tunniseid tempokamaid jalutuskäike või sõita rattaga.
Kui tundub, et ise ei saa selle kõigega hakkama, on mõistlik pöörduda mõne toitumisnõustaja juurde abi saamiseks.

Anonüümne

31. august 2023

Tere! Olen 12 saan kohe paari nädala pärast 13, pikkus 158 cm ja kaal 55,6 kg ning on suur soov teada saada kas olen ülekaalus. See mure on pikka aega olnud, sest söön tihti magusat. Siiski käin tantsutrennides ja teen kodus aegaajalt trenni.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on väikese ülekaaluga. Praeguse vanuse-pikkuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 54 kg. Samas ei tähenda see, et peaksid hakkama tegelema kaalu langetamisega. Kui sa kaalus juurde ei võta ja isegi pikkust juurde ei tule, siis näiteks 14-aastase puhul oleks tegemist juba normaalkaaluga. Seega on esmatähtis praegu jälgida, et kaalu ei tuleks juurde kiiremini kui pikkust. Peaksid üritama oma magusatarbimist kindlasti piirata. Samal ajal aga jälgima, et sööksid mitmekesiselt ning toite kõikidest toidugruppidest: teraviljatooted, puu- ja köögiviljad ning marjad, piimatooted (magustamata), midagi toidugrupist kala-muna-(linnu)liha ning pähkleid-seemneid. Ja liikumise suurendamine tuleb alati kasuks.

Anonüümne

21. august 2023

Ma olen 163cm pikk 13 aastane ja kaalun 45 kilo on see hea voi halb?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga. Isegi pigem normaalkaaluvahemiku keskmisest pisut väiksema kaaluga. 

Anonüümne

14. august 2023

Tere!
Olen 11 aastane ja 8 kuu vanune, 155cm pikk ja kaalun 39-40 kilo. M I’lõned mu klassiõed kaaluvad 31 kilo tunnen ennast veidrana. Kas olen ylekaalus ja mis trenni peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on täiesti normaalne kehakaal, isegi pisut alla keskmist.  Sama vanuse ja pikkuse juures on 31 kg päris tõsine alakaal. Seega ei peaks sina oma kaalu pärast kohe kindlasti muretsema. Küll aga tasub trenni teha alati. Füüsiline aktiivsus toetab nii vaimset tervist kui ka füüsilist, seda nii praegu kui ka tulevikus.

Anonüümne

7. august 2023

Kas ma olen normaalkaalus kui ma olen 12aastane ,163cm pikk ja kaalun 38,4 kg?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui oled juba vanem kui 12 aastat ja 2 kuud, siis on sinu puhul tegemist väikese alakaaluga. Samas sõltub see veidi ka kehaehitusest, mistõttu muretseda ei maksaks. Küll aga tuleks seista hea selle eest, kui kui peaks tulema kasvuspurt, sööksid piisavalt, et ka kaalu juurde tuleks ja oleksid aktiivne, et kasvatada lihasmassi. Ise saad vaadata oma kaalu vastavust soovitustele siit.

Anonüümne

7. august 2023

Tere! Kas tesimelistel võibn kaal tõusta ka puberteedi eas . Kas see kaal võib normaalseks tagasi minna kui ta piberteedi iga on möödunud ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Puberteedieas peabki kaal tõusma ja pikkust lisanduma. Põhjust muretsemiseks oleks, kui seda ei juhtuks. Küll aga peaks pikkuse-kaalu lisandumine olema proportsionaalne ning tuleks jälgida, et kaal ei tõuseks kiiremini kui pikkust juurde tuleb. Kui ülekaalu on mõned kilod, on lootust teismeea lõpus neist ise n-ö välja kasvada, kuid kaalul tasuks kogu aeg silm peale hoida. Lihtsam on ülekaalu ennetada kui pärast sellest püüda vabaneda. Siit saad vaadata, kui palju sinu vanuse juures oleks hea kaaluda. Kui ülekaalu kipub liiga palju tulema, tasub kindlasti mõne toitumisnõustaja juurde pöörduda heade nõuannete saamiseks. Seniks aga võib proovida ise süüa võimalikult mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning aktiivselt liikuda.

Anonüümne

31. juuli 2023

Tere. Olen 17.a ning kaalun 78kg ja olen 164 cm pikk. Kuidas ma peaksin enda toitumis muutma et vältida kehakaalu suurenemist. Millised trennikavad aitavad kõige paremini kaalu langetusele kaasa . (Maini ära ka, et olen väga suur magusa sõber . Kuidas sellise asjaga kaalu langetuse korral toime tulla, et vältida veel suuremat ülekaalu kui hetkel) Mitu km oleks hea päevas jalutada ja teha füüsilist trenni?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt tulekski alustada magusasöömise vähendamisest. Kui muidu soovitatakse teha muudatusi vaikselt, siis magusa puhul on nii, et lihtsam on toime tulla sellega, et magus on menüüst täiesti välja jäetud kui sellega, et püüad süüa vaid 1-2 kommi päevas. Esimesed paar nädalat on väga keeruline, edasi läheb lihtsamaks, ei tohi lihtsalt kiusatusele järele anda. Magusast loobumine ei tähenda ainult kommist-šokolaadist loobumist. Siia hulka kuuluvad kõik maiustused, küpsetised, jäätised, kohukesed, magusad joogid jne. Seega šokolaadi asendamisest jäätisega ei ole kasu, söömata tuleks jätta mõlemad. Magusaisu leevendamiseks ei ole mõeldud välja ühtegi head nippi. Isu magusa järele võib tekkida, kui organismil on puudu mõnest toitainest ja aju tõlgendab seda kui puudust suhkrust. Seega, esimene samm – toituda tuleks mitmekesiselt, et kõik vajalik oleks toidust kätte saadud. Et kaal hakkaks veidi langema, võiksid püüda oma päevase energia saamise hoida umbes 2000-2100 kcal juures. Kui toitumine hoolega läbi mõelda, on sellise energia saamise juures võimalik kõik vajalikud ained toidust kätte saada. Püüa süüa vastavalt toidupüramiidile. Mõnikord võib organism ajada segi janu ja isu. Joo vähemalt 3 klaasi puhast vett päevas, higistamise või soovi korral enam. Samuti söövad inimesed sageli emotsioonidest tingituna. Et vähendada emotsionaalset söömist, püüa maandada oma negatiivseid emotsioone teisiti. Üheks heaks vahendiks selleks on liikumine. Alla 18-aastased peaksid olema füüsiliselt aktiivsed 60 minutit päeva kohta (nt tempokam jalutamine) ning jälgima peaks seda, et nädala jooksul oleks 150 minutit tegevusi, mis ajaksid sind juba veidi hingeldama ja higistama. Väga hea on teha lisaks aeroobsele tegevusele (kõndimine) ka veidi jõuharjutusi erinevatele lihasgruppidele. Kui paned Googlesse otsingusõnad “Exercises Adolescence Weight loss” siis tuleb sealt palju vasteid, mille seast peaksid leidma ka endale sobivaid.

Anonüümne

21. juuli 2023

Tere! Olen 16 aastane tüdruk. Kaalun 75kg ja pikkus 165cm . Kuidas oma kaalu muuta ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu langetamiseks peaks saama toiduga vähem energiat kui kulutatakse. Oluline on aga, et see energia ei oleks liiga madal ning samuti see, et toitumine oleks väga läbimõeldud ning toidust saadud kätte kõik organismile vajalikud ained. Täiskasvanuna oleks sinu maksimaalne soovituslik kehamass KMI järgi 68 kg. Selle poole võiks püüelda, kuid kaalu langetamine ei saa toimuda kiiresti. See on pikaajaline protsess ning toitumisharjumuste muutmine peaks olema püsiv, et saavutatu püsiks. Sinu praegune energiavajadus keskmise füüsilise aktiivsuse juures on umbes 2300 kcal. Hea oleks, kui katsuksid edaspidi oma saada päevas keskmiselt umbes 1900-2000 kcal ning vajalik on ka piisavalt liikuda (igapäevaselt umbes 60 minutit ning nädala jooksul peaks intensiivsemat tegevust (ajab hingeldama, higistama) kokku olema vähemalt 150 minutit).
Alustuseks oleks hea pidada toidupäevikut. Seda peaks tegema minimaalselt 7 järjestikust päeva (parem 10) ja nii, et kõik söödud toidud oleksid kaalutud. Katsu sel ajal oma tavapärast toitumist mitte muuta, muidu sa ei saa õiget tulemust. Tulemustest näed, kui palju energiat ja eri toitaineid saad ning programm annab ka soovitusi, mida muuta, et toitumine oleks tasakaalustatum.
Rusikareegel on mitmekesine söömine. See tähendab igapäevaselt täisteraviljatooteid (puder, leib), puu- ja köögivilju ning marju, magustamata piimatooteid ning pähkleid-seemneid. Lisaks võiks süüa veidi midagi toidugrupist muna-kala-(linnu)liha. Magusate ja soolaste näkside söömine tuleks viia miinimumini. Vett peaksid jooma vähemalt 3 klaasi päevas, higistamise korral rohkem.