Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

26. juuli 2021

Tere olen 14aastane tüdruk kaalun 68 kg ja olen 169,4 cm pikk tean, et olen ülekaalus kuidas kiiresti enda kaalu langetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ülekaalu on umbes kolm kilo, 15-aastasena samade numbrite juures oleks ülekaalu vaid umbes kilo. Kaalulangetus ei tohi kunagi käia kiiresti ning kaalu langetamiseks ei tohi näljutada, vaid süüa normaalselt ja regulaarselt. Esimese asjana tuleks menüüst välja jätta (või tugevasti vähendada) kõik magusate-soolaste näkside gruppi kuuluvad toidud – kommid, šokolaad, maiustused, küpsised jt küpsetised, magusad joogid, kartulikrõpsud, küüslauguleivakesed jne. Teiseks tuleks jälgida, et igapäevaselt oleks söödud vähemalt 300 g erinevaid köögivilju ning umbes 200g köögivilju, aga ka toite kõigist teistest põhitoidugruppidest. Janujoogiks sobib ainult vesi. Võimalusel suurendada liikumist – nii igapäevast jalutamist kui teha ka tugevamat füüsilist pingutust nõudvat tegevust (nt jalgrattasõit). Samuti võiks teha harjutusi erinevatele lihasgruppidele. Lihaste treenimine võib küll kaalunumbrit õige pisut omakorda tõsta, see-eest näeb keha välja rohkem trimmis.

Anonüümne

26. juuli 2021

Tere, olen 11a tüdruk ja olen 1,50cm pikk ja kaalun 57 kilo tahaksin kaalust alla saada olen proovinud aga ei tööta, mul oleks vaja nõu kuidas edasi minna ja kaalust alla võtta (kui soovitate tallina arsti siis ma ei saa midagi teha sest elan pärnus, tänud ette.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan kindlasti toitumisnõustaja poole pöörduda, kuna ülekaalu on päris palju ning ise sellega hakkama saamine on ilmselt üsna keeruline. Siit lehelt leiab nõustaja ka Pärnust.

Anonüümne

6. juuli 2021

Tere! Ma olen 166cm 11aastane tüdruk ja kaalun 54,4 kg. Kas tegemist on ülekaaluga ja kui on siis mis oleks mu normaalkaal ja mis oleks mul alakaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ülekaal algab umbes 56 kg-st, aga see muutub vanuse ja pikkuse lisandudes. Minimaalne kaal oleks 39kg. Teismeeas ei tohi ennast näljutada, vaid vajadusel võib kaalu küll veidi langetada, aga seda tuleb teha väga targalt, et organism saaks kätte kõik vajalikud toitained. Parem on süüa normaalselt, liikuda piisavalt, kasvada veel pikkusesse mõned aastad, sest näiteks täiskasvanute jaoks on 54 kg 166 cm juures täiesti ideaalkaal.

Anonüümne

6. juuli 2021

Olen 11 aastane 4kuud peale tüdruk mure on selline, et ma kaalun umbes 52,5-53,4 kg. Ma tahaksin teada kas ma olen ülekaalus , mis on mu normaalkaal ja mis oleks mu alakaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole sa andnud oma pikkust, mistõttu saan öelda vaid, et oled ülekaaluline, kui oled alla 164 cm pikk. Saad seda ise täpsemalt vaadata siit.

Anzelika Jaaska

2. juuli 2021

Tere ohtust olen 1.65 pikk ja kaalun 105 kg kui palju pean maha vottma mis ma pean tgema andge noud

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on väga suure ülekaaluga, soovitan abi saamiseks pöörduda toitumisnõustaja poole.

Anonüümne

20. juuni 2021

Tere! Olen 13 aastane olen 169 cm pikk ja kaalun 54 kg. Kas ma olen normaalkaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga. Seda saab ise vaadata siit.

Anonüümne

6. juuni 2021

Tere, olen 13 aastane, 170cm pikk ja kaalun 50kg, on see normaalne või kas peaksin alla võtma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, pigem isegi normaalkaaluvahemiku keskmisest allapoole jääva kaaluga.

Anonüümne

30. mai 2021

Olen 10-11 aastane tüdruk ja kaalun umbes 50kg kas see on üle kaal ,normaal kaal vm

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Pikkust teadmata on keeruline öelda, kas tegemist on normaalkaaluga. Laste puhul mängivad rolli ka kuud, mitte ainult aastad. Saad seda ise välja arvutada siit

Anonüümne

28. mai 2021

Tere, olen 20a 175cm pikk neiu ja kaalun 50kg. Seda on ilmselgelt vähe, naiselikke kurve pole ollagi ja kaalu juurde ei tule. Söön normaalselt ja hetkel trenni ei tee. Kahtlustan, et äkki organismi ei imendu piisavalt toitaineid, sest olen ka üsna kiire seedimisega. Kas on mingi võimalus kaalus juurde võtta?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui tegu on tõepoolest väga suure kaalulangusega ja tõsiste söömiskaebustega, ei saa anda mingeid toidusoovitusi enne, kui on kiiremas korras  pöördutud  arsti poole ja selgitatud välja põhjused.

Anonüümne

16. mai 2021

Tere! Olen 11 aastane varsti 12, kaalun 36,9kg tahaks teada kas see on normaalne kaal. 12-aastane tüdruk on toodud kaalu juures veel normaalkaalus, kui ta on vähemalt 134 cm pikk ning poiss, kui vähemalt 137 cm pikk. See muutub vanuse ja pikkuse muutudes ning ise saad seda vaadata siit

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Selleks, et teada, kas tegemist on normaalkaaluga, tuleks teada ka seda, kas oled poiss või tüdruk ning kui pikk oled.