Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Grete

13. juuli 2020

Tere
Olen 13 aastane tüdruk ja kaalun 40-41kg ja olen pikk 154
Kas see on normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga.

Anonüümne

6. juuli 2020

olen 12-aastane tüdruk kaalun 73 kg ja olen 170 cm pikk on see väga halb

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel on sul ülekaalu umbes 13 kg. Kui oleksid 73 kg 170 cm 19-aastaselt, oleksid peaaegu normaalkaalus (peaksid kaaluma 72 kg). Seega peaksid praegu tegema kõik selleks, et kaalu juurde ei tuleks, pigem võiks proovida mõned kilod kaotada. Et aga oled kasvueas, tohib kaalu alandamist teha väga ettevaatlikult (näljutada kindlasti ei tohi), et organism ei jääks ilma kasvamiseks vajalikest ainetest. Enda teadmistega on seda väga keeruline teha, pigem soovitan küsida nõu mõnelt toitumisnõustajalt.

Anonüümne

1. juuli 2020

Tere! Olen 14-aastane, 173cm pikk ning kaalun kõigest 48kg. Kas see on väga halb? Kuidas saaksin juurde võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga. Alakaal algab, kui kaal langeb alla 47 kg. Seega veidi juurdevõtmist halba ei tee. See aga ei tohiks tulla valimatult süües rasvamassi suurenemise arvelt. Koguseliselt võiks süüa tavapäraselt pisut enam, kuid siiski toidusoovitusi ja toidupüramiidi järgides. Oluline on suurendada ka lihasmassi läbi füüsilise aktiivsuse suurendamise.

Anonüümne

30. juuni 2020

Olen 11 aastane, 156 cm pikk. Mis on normaalkaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

11- aastased (just saanud) 156 cm pikad tüdrukud võiksid kaaluda vahemikus 34-48 kg ja poisid 35-46 kg,
kuid näiteks kohe-kohe 12-aastaseks saavad vastavalt 35-50 kg ja 36-48 kg.

Anonüümne

29. juuni 2020

Ma olen 14 aastane ja pikkuseks on 163 ning kaalun 57 kilo kas ma olen siis normaalkaalus, ylekaalus või alakaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled normaalkaalus. Praeguse vanuse-pikkuse juures on normaalkaaluvahemikuks umbes 42-61 kg.

Anonüümne

29. juuni 2020

Tere olen 10 aastane tüdruk (juulis saan 11) kas ma olen ülekaalus kui olen 146cm pikk ja 39-40 kg (kaal kõigub) jalanumber on 36-36,5

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled normaalkaalus. Ülekaal algaks praeguse vanuse ja pikkuse juures 42 kilogrammist.

Anonüümne

29. juuni 2020

Tere!

Olen 10 aastane tüdruk. Olen 150 cm pikk ning kaalun 42 kg. Olen ka üpriski lihastes, teen trenni regulaarselt (ka kodus). Ma arvan, et olen ülekaalus. Kui olen, siis ma sooviksin teada kui palju pean kaalu alandama.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, aga üsna ülekaalu piiri peal. Kaalu alandama ei ole veel vaja hakata. 

marju

25. juuni 2020

Olen juba aastaid hädas oma kaaluga, ma ei söö palju , ma ei söö rasvast , ei söö magusat, ei joo alkoholi , ega magustatud jooke. Pean kinni taldriku reeglist, tegelikult ei jaksa ma süüagi ära mida taldrikule panen. Sööme abikaasaga kahe peale prae lõunaks , endale panen alati vähem, sest seda ka ei jõua ära süüa.Kirurg ütles, kuna mul on maks haige, ei saa mulle ka teha maovähendus oppi. Olen 60 aastane, 173 pikk ja 130 kilo

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kirjast on näha, et olete motiveeritud kaaluga tegelema. Kehakaalu tõusu ja püsimise taga on tavaliselt mitmeid tegureid ja ainult toitumist jälgides ei pruugigi alati tulemusi saavutada. Toiduvalikud on küll määrava tähtsusega, kuid arvestada tuleb  ka füüsilise koormuse, une, emotsionaalse seisundi, ealiste hormonaalsete muutuste kui ka tervisenäitajatega.  Seetõttu soovitan tervikpildi  saamiseks konsulteerida toitumisnõustaja või -terapeudiga. Täit informatsiooni omamata ei saa anda ka teile sobivat nõu.

Anonüümne

25. juuni 2020

Tere, saan paari kuu pärast 15, pikkus on 172 cm ja kaal 70 kg. Kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel on tegemist väikese ülekaaluga (umbes 11 kg). Pikkuse-vanuse suurenedes “kasvad” ülekaalust välja, kui kilosid juurde ei tule. 

Anonüümne

25. juuni 2020

Tere!Ma olen 13 aastane ja pikkus on mul 166cm ja kaal on 53,9 kas ma olen normaalkaalus või mitte

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga