Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

13. oktoober 2021

Olen 15, 70kg ning umbes 173 cm pikk. Kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled veel normaalkaalus. Hetkel üsna ülekaalu piiril, katsu seda kaalu hoida, siis oled täiskasvanuna täiesti normaalkaalus.

Anonüümne

13. oktoober 2021

Olen 15 aastane tüdruk ja kaalun 70kg, kas olen ülekaalus sest enda arust olen paks

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei kirjuta sa enda pikkust. 15-aastaselt on 70 kg tüdrukule normaalkaaluks, kui ta on vähemalt 172 cm pikk. Samas täiskasvanuna võib pikkuseks olla minimaalselt 168 cm. Ülekaalu puhul tuleks kõigepealt välja selgitada, kas seda on mõned kilod või enam ning vastavalt sellele tegutsema. Ülekaalu, aga ka normaalkaalu puhul on oluline normaalne söömine ja piisav liikumine.

Anonüümne

21. september 2021

Tere! Kaalu probleemidega soovitatakse alati pöörduda toitumisnõustaja poole. Aga kust neid leida ja kuidas neile aega saada, seda infot kuskilt ei leia! Sotsiaalmeedia on igasuguseid toitumusnõustajaid täis, enamus kõik isehakanud nõustajad. Siin oli küll kirjas mitme nõustaja nimi aga kuidas nendd juurde aega broneerida saab?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kutse saanud toitumisnõustajad on leitavad siit ning nende kontaktandmed internetist. Lisaks leiab toitumisnõustajaid ja nende kontakte ühingu kodulehelt.

Anonüümne

13. september 2021

Tere!
Olen 21 aastane neiu, pikkus 170 cm, kaaluks 89-92 kg kõigub pidevalt, vahel jääb korraks paigale. Igapäevaselt töötan koristusel ja töö on korralikult liikuv. Enda arvates toitun ka enam-vähem ilusti, see vajab veel harjutamist ning püüan rohkem magusat vältida.

Mure on selles, et kaal ei taha väga langeda ja kui langebki väheke, on järgmine kord kaaludes tagasi.

Suurem mure on aga selles, et kui kaal on pigevalt sama, väikse kõikumisega, siis kõht seeeest paistab korralikult suurem. Kaalunumber võiks muidugi väiksem olla, aga kõht tekitab rohkem muret. Tahaks ilus kena välja näha ja taas M-suurusesse ära mahtuda. Hetkel põhiliselt tuleb kanda XXL suuruses riideid.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Inimeste arusaamine tervislikust toitumisest võib olla väga erinev. Soovitan konsulteerida alustuseks toitumisnõustajaga, kes selgitab välja teie praegused toitumisharjumused ning annab nõu, mida ja kuidas neid muuta. Samuti oskab ta anda nõu, kui palju olla füüsiliselt aktiivne ning milliseid harjutusi teha, et rasv hakkaks “sulama” ka kõhult.

Anonüümne

7. september 2021

Olen 41 a aktiivne naine 160 cm pikk ja 68 kg . 2 aastat tagasi võeti mul hormoonspiraal välja ning pärast seda on kaalu tõus olnud 15 kg kuigi söömist ja eluviisi pole muutnud . Arstid ei oska aidata ja kahjuks tõuseb kaal iga kuuga … Olen proovinud igasuguseid dieete… mõtetu lihtsalt sellel ajal jõud ja jaks kaob ära ning tuleb suur väsimus… Oleks hea kui keegi oskab lahenduse leida , ei tunne enda kehas enam mugavalt …

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Siinkohal on siiski esmane soovitus pöörduda toitumisnõustaja poole, sest kirja teel pole võimalik soovitusi anda. Tuleks analüüsida nii toitumist kui ka liikumist, saama info unerütmi, vaimse tervise kui ka üldtervise kohta.

Triin

24. august 2021

Tere.

8a.poiss on 135cm.pikk ja kaalub 37kg. Kas oma vanuse ja pikkuse juures on kaal norm?.Lapsel isu väga väga hea ja pm.sööb kõike :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on tugeva ülekaaluga. Soovitan kindlasti mitte hakata dieeti pidama, vaid pöörduda mõne toitumisnõustaja või isegi Ülle Einbergi poole, kes annaks nõu, kuidas organismi kahjustamata ja toidust kõik vajalikud ained kätte saades oleks võimalik jõuda normaalkaaluni.

Anonüümne

24. august 2021

Tere olen peagi 12 aastaseks saav tüdruk kes kaalub 43-44kg ja pikkuseks on 153cm ning tahaksin teada kas ma olen ülekaalus või peaksin kaalust alla võtma

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga. Ise saad seda vaadata siit.

Anonüümne

22. august 2021

Tere,kui olen 158-160cm pikk siis kas olen normaalkaalus kui kaalun 40,5-41kg? 

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole lisatud ei sugu ega vanust. Täiskasvanud ja umbes kuni 15-aastased on selliste näitajatega kindlasti alakaalulised. Täpsemalt saad seda ise välja arvutada siin.

Anonüümne

22. august 2021

Tere! Olen 13 aastane poiss ja saan 3 detsembril 14.
Ma olen umbes 165cm pikk ja kaalun 71.1kg.

Ma tean et olen ülekaalus ja kas või kuidas kaalu alandata?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalu langetamine peab alati toimuma tervislikult ja aeglaselt. Keskenduda võiksid hoopis tervislikule toitumisele ja liikumisele. See on eriti oluline teismeeas, kui alles kasvad. Tihti söövad noored palju erinevaid magusaid ja soolaseid näkse, nagu kommid, kartulikrõpsud, saiakesed, magusad joogid jms, mida tegelikult peaks vältima. Selle asemel söö hoopis rohkem köögi- ja puuvilju, tasakaalustatult toitudega teistest põhitoidugruppidest. Võimalusel suurenda liikumist – nii igapäevast jalutamist kui ka tugevamat füüsilist pingutust nõudvat tegevust (nt jalgrattasõit, pallimängud).
Kuna ülekaalu on üsna palju, soovitan kindlasti pöörduda nõu saamiseks ka toitumisnõustaja poole.

Anonüümne

22. august 2021

Tere! Ma olen 13 aastane tüdruk ja olen 156 cm pikk ja kaalun 39 kg, kas tegemist on normaalse kaaluga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, kuid kaal on üsna alakaalu lähedal.