Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

25. jaanuar 2023

Tere! Olen 12 aastane tüdruk. 158 cm pikkune ja kaalun 48,8 kg Kas see on liiga palju.
Kui on kuidas saaksin ma kaalust alla võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, alla võtma kindlasti ei pea. Küll aga tasub alati jälgida oma toitumist ja liikuda piisavalt, et vältida ülekaaluliseks muutumist tulevikus.

Anonüümne

9. jaanuar 2023

Tere ma olen 11 aastane ja pikkus umbes 150 ma kaalun 44,4 kas see on ülekaal ma olen kindel suhtes kindel et see on ülekaal ma olen nii kurb

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tundub, et päris ülekaal veel ei ole, kuid üsna piiri peal. Kuna kohe-kohe peaks sul algama kasvuspurt, siis peaksid jälgima, et pikkust tuleks juurde rohkem kui kaalu. Ma küll ei tea su söömisharjumusi, kui abiks tuleb toidupüramiidi ja taldrikureegli õpetuste järgimine, kui seda veel ei tee. Samuti peaksid igapäevaselt vähemalt 60 minutit tempokamalt liikuma, korralikult ja piisavalt magama ning jooma umbes 3 klaasi puhast vett. Võid ka proovida oma toitumist analüüsida Nutridata programmiga, seal on võimalik tulemusi võrrelda ka soovitustega.

Anonüümne

12. detsember 2022

Tere olen 14 aastane poiss (veebruaris saan 15), olen 169cm pikk ja kaalun 60kg kas olen normaalkaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga. Siit saad vaadata seda ise ka.

Laura Luhtaru

24. august 2022

Tere ma olen 11 aastane tüdruk 150cm pikk ja kaalun 37 kilo kas see on normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, see on täpselt normaalkaaluvahemiku keskel.

Anne

21. august 2022

Ma lihtsalt jälestan seda, et olen kaotatud kilod tagasi võtnud. Kolm aastat tagasi käisin personaaltreeneri juures, sain ka toitumisalast teavet. See isegi aitas natuke, kuigi mul on kilpnäärme alatalitlus. Kuid toitumiskavade järgimine, retseptitamine ja portsude ja toiduainete kaalumine tekitas minus nii suurt stressi ja ma lihtsalt lõin käega. See myfitnesspal pole minu jaoks. Selline tunne, et ma ei tohigi süüa, igat suutäit tuleb kaaluda, ajab hulluks. Olengi läinud kergema vastupanu teed ja poest midagi kergemat haaranud ka stress ning ärevushäired panevad ka maiustama, mis seal salata. Kas tervislik toitumine peabki stressi tekitama?!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Etteantud toitumiskavade järgimise miinuseks on see, et üldjuhul ei arvesta need inimese varasemate toitumisharjumustega ning võivad olla liiga piiravad. See tähendab, et inimene suudab mõnda aega sellest küll kinni pidada, kuid see ei saa omaseks ning vanade harjumuste juurde naastes tulevad tagasi ka kilod, tihti rohkemgi, kui neid kaotatud sai. Soovitan pöörduda õppinud toitumisnõustaja vastuvõtule, kes kõigepealt selgitab välja teie harjumused ning alles neist lähtuvalt hakkab andma soovitusi sammhaaval, mida olete suuteline ka järgima. Normaalne kaalulangetamine on selline, et teil on selle juures kõht täis ning see ei tekita stressi. 

Anonüümne

15. august 2022

Tere!

Olen 18, 163cm pikk ja kaalun 49kg, see on ilmselt alakaal, kuid olen proovinud nii jõutrenni kui ka söömisega (umbes 2700kcal päevas) aga kaalu ei tule. Kuidas saaks kaalus juurde võtta?

aitäh

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel on tegemist normaalkaaluga, täiskasvanuna loetaks seda juba tõepoolest väikeseks alakaaluks. Samas sõltub kõik ka inimese keha- ja ainevahetustüübist. Kui lihased olemas, sööte normaalselt, tervis korras, siis ei ole muretsemiseks põhjust. Igaks juhuks võib kontrollida kilpnääret, kuna mõnikord võib alakaal olla tingitud ka selle ületalitlusest.

Anonüümne

5. august 2022

Tere,olen 11 aastane tüdruk,olen 1,60 pikk ja kaalun umbes 70 kg.Tean,et olen ülekaalus,kuid liigun iga päev umbes 10000 sammu päevas ja teen iga nädal 2 ja pool tundi trenni (taipoksi).Soovin teada kui palju peaksin alla võtma?

Tervitades Kristelle!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna ülekaalu on tõesti üsna palju (ligi 20 kg), siis soovitan nõu ja abi saamiseks konsulteerida ka mõne toitumisnõustajaga. Oluline ei ole hakata kõvasti alla võtma, vaid püüda kaalu säilitada või õige pisut langetada nii, et pikkuse lisandudes muutuksid “iseenesest” normaalkaaluliseks. Näiteks täiskasvanud 170 cm pikk naine võiks kaaluda kuni 72 kg, et olla normaalkaalus. Kuna aga oled praegu organismi kiire arengu perioodis, on hästi oluline varustada organismi kõikide vajalike ainetega. Kui hakata pidama dieeti, võib neist puudu jääda. Seetõttu ongi oluline konsulteerida mõne spetsialistiga, kes oskaks anda häid soovitusi.

Anonüümne

5. august 2022

Tere!
Olen 12.aastane poiss ja kaalun praegu 72 kilo ja minu pikkus on 175)
Mis oleks minu normaalkaal

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures oleks see umbes 60 kg. Samas näiteks 14-aastane 177 cm pikk poiss võiks kaaluda 67 kg ning 16-aastane 180 cm pikk poiss 75 kg. Täiskasvanud 175cm pikkune meesterahvas võib aga kaaluda kuni 76 kg, et olla normaalkaalus. Seega peaksid praegu sööma võimalikult normaalselt, liikuma ning püüda mitte väga palju kaalus juurde enam võtta.

Anonüümne

22. juuli 2022

Olen 11 a. Kell tüdruk kaalun 55-60 kilo olen 155 cm pikk (umbes) kui palju on mu normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse-pikkuse juures oleks maksimaalne soovitatav kehakaal umbes 48 kg, kuid näiteks täiskasvanuna sama pikkuse juures 60 kg. Seega oled hetkel pisut ülekaaluline, kuid kui edaspidi sööd mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning liigud piisavalt, võid sellest ilusasti “välja kasvada”.

Anonüümne

22. juuli 2022

Tere ma olen 11 aastane ja olen 160 cm pikk kui palju oleks keskmine minu keha kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See võiks jääda nii 37 ja 50 kg vahele, ise saad täpsemalt vaadata siit.