Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

26. november 2020

olen poiss 12 aastane kaalun 48,9 kg ja 1,53m pikk. Kas see on normaalne kaal ja pikkus kui kaal on liiga suur siis kuidas langetada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on tõesti pisikese ülekaaluga. Praeguse pikkuse-vanuse juures võiksid kaaluda kuni 46 kg. Kaalu langetama otseselt ei peaks hakkama, sest kohe varsti algab sul kasvuspurt. Küll aga peaksid jälgima, et pikkust tuleks juurde rohkem kui kaalu. Kindlasti peaksid iga päev vähemalt tund tempokalt jalutama, sõitma rattaga või sörkima. Lisaks oleks hea, kui teeksid paaril korral nädalas ka tugevamat trenni, näiteks hantlitega harjutusi erinevatele lihasgruppidele. Söömise osas pea võimalusel kõigepealt umbes 7-10 päeva järjest toidupäevikut (toite kaaludes, oma toitumist muuta ei tohi) ning vaata keskmistest tulemustest, mida peaksid muutma, et toitumine oleks tasakaalus. Su praegune energiavajadus on umbes 2200 kcal päeva kohta. Jälgi, et sööksid igapäevaselt toite kõikidest vajalikest toidugruppidest. Mida vähem sööd toite püramiidi ülemisest osast (magusad ja soolased näksid, magusad joogid), seda parem.

Anonüümne

20. november 2020

Tere olen 12 aastane tüdruk, 168 cm pikk ja kaalun 53 kg, kas see on normaalne kaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga, üsna normaalkaaluvahemiku keskel.

Anna

3. november 2020

Tere. Mul on noorem vend, kes on 10 aastane, 158cm pikk ja kaalub 75kg. Vanemad teevad kodus ise süüa, ei joo palju karastusjooke, söövad üsna vähe liha jpm. Vennal on kõht justkui punnis ees. Sööb väiksemaid koguseid ja liigub, aga kaalust alla ei võta. Kelle juurde peaksime pöörduma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna nende näitajate põhjal on tegemist juba tugeva rasvumisega, soovitaksin kindlasti pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule.

Anonüümne

29. oktoober 2020

Tere,olen 10 aastane tüdruk 150 pikk ja kaalun 43,44 käin ka iluvõimlemise ja mul on väga tugevad reielihasf aga kardan et olen ülekaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nende näitajate järgi oled kehamassiindeksi järgi tõepoolest hetkel suhteliselt ülekaalu piiril. Kehamassiindeks aga ei arvesta keha rasvaprotsendi ega lihaste osakaaluga. Seetõttu võiksid küsida arstilt soovitust keha koostise määramiseks usaldusväärses kohas, kus osatakse seda määrata ka lastele. 
Kehamassiiindeksi järgi ülekaalu määramine muutub ka vanusega, seda saad ise vaadata siit. Kindlasti ei tohi hakata ennast näljutama, kuna kohe-kohe on sul ees kasvuspurt ning organism vajab arenemiseks kõiki toitaineid. Dieete pidades jääb organism vajalikest ainetest ilma, see omakorda võib aga mõjutada nii kasvamist-arenemist kui ka tervist üldise.

Lotte Raudsepp

24. oktoober 2020

Tere ma olen 11 ,5 aastane tydruk ja olen 1,63-64 m pikk ja kaalun 53kg kas ma olen ylekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled normaalkaalus, kuigi üsna lähedal ülekaalule. Samas näiteks 14-aastaselt samade mõõtudega oleksid normaalkaaluvahemiku keskel. Seega jälgi, et kaalu tuleks juurde vähem kui pikkust. Pööra rohkem tähelepanu sellele, mida sööd ja liigu palju.

Anonüümne

11. oktoober 2020

Tere olen 14 aastane tüdruk kaalun üle 60kg ja olen 167cm pikk teen 5x nädalas trenni aga mingit lihast ei ole.Ja toitumisega on ka kõik hästi aga kaalu tuleb millegipärast ikka juurde.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkenumbrite järgi oled normaalkaalus. Oled vanuses, kus tüdrukud muutuvadki vormikamaks. Soovitan määrata ka keha rasvaprotsenti. Kui see on ka korras, ei ole muretsemiseks põhjust.

Anonüümne

11. oktoober 2020

Tere!

Olen 11aastane tüdruk ja olen 165cm pikk ja kaalun 57 kilo. Kas ma olen üle kaaluline ja kui olen kas peaks alla võttma? Ja kuidas kui olen?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel kaalud umbes 3 kg enam kui soovituslik. Kui suudad praegust kaalu säilitada, siis isegi juhul, kui ei kasva pikemaks, oled 12,5-aastaselt samade näitajate korral normaalkaalus. Seega eelkõige peaksid pöörama toitumisele pisut enam tähelepanu (korrapärased toidukorrad, rohkem vett, köögivilju-marju, täisteratooteid, nädalas paaril korral kala, iga päev veidi piimatooteid ja 1-2 spl pähkleid-seemneid ning midagi toidugrupist muna-linnuliha-liha. Samal ajal püüda magusaid ja soolaseid näkse, kooke, saiakesi, magusaid jooke, valmistooteid süüa nii harva kui võimalik) ning kindlasti olema iga päev aktiivne minimaalselt tund, lisaks tegema nädalas 2-3 korralikku trenni. Näljutama hakata kindlasti ei tohi, kuna oled kasvueas ning nii toimides võid jätta organismi ilma vajalikest toitainetest ning kahjustada seeläbi oma tervist.

Anonüümne

7. oktoober 2020

Tere!olen 13aastane tüdruk.Mulle tundub ,et olen väga paks ,ega mu ema ja õde ütlevad ,et ei ole kõige peenem.Ma kaalun 52 ,aga kui olen sõõnud siis mingi 53.Kas ma olen ülekaaluline?Tahaks väga teada ma üritan olla nii aktiivne kui võimalik.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub ka pikkusest. Kui oled vähemalt 155cm pikk, oled normaalkaalus.

Anonüümne

4. oktoober 2020

Tere!
Olen 15-aastane tütarlaps ning kaalun 82 kilo ning olen 160 cm pikk. Kas see on suur ülekaal oma vanuse kohta? Mida ma tegema pean, kui mu kaal ei lange kuidagi, vaid tõuseb.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on juba rasvumisega. Kuna ülekaal on üsna suur, siis ise ongi seda oma teadmiste baasil väga keeruline langetada. Soovitan konsulatsiooni saamiseks pöörduda mõne toitumisnõustaja või isegi endokrinoloogi poole.

Liisa

4. oktoober 2020

Tere!
Olen 14 aastane tüdruk. Olen 160cm pikk ja kaalun 42kg. Kas peaksin alla võtma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti mitte. Oled hoopis normaalkaalu alumise piiri lähedal. Umbes 40 kg kaaludes oleksid juba alakaaluline.