Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

12. jaanuar 2025

Tere teen nädalas 3korda trenni käin ratsutamas ja ujumas ning muidu võimlen nii sama olen mures kas olen ülekaalus kui olen 10 aastat vana ja 160cm pikk kaalun 49 kilogrammi sooviks teada kas olen ülekaalus kui olen siis mida ma tegema peaks ema ütles küll et ma ei peaks muretsema kuna olen väga pikk kuid otsustasin siiski kirjutada ma tean et te pole vist selline terapeut aga olen mures väga kurb kuna trenn ja toitumine on korras aga kardan et olen siiski ülekaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled üsna ülekaalu piiril. Samas ei peaks muretsema, kuna näiteks 12-aastaselt võiks kaaluda 160 cm juures 53 kg. See tähendab, et kui sa pikemaks ei kasva püüa hoida paar järgmist aastat enam-vähem seda kaalu, mis sul praegu on. 15-aastaselt võib 160 cm pikk tüdruk kaaluda kuni 60 kg  ja 19-aastaselt kuni 64 kg, et olla normaalkaalus.

Anonüümne

27. detsember 2024

Tere olen 10 aastat vana ja 160cm pikk kaalun 49 kilogrammi sooviks teada kas olen ülekaalus kui olen siis mida teha et saada saledamaks

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled suhteliselt ülekaalu piiril. Soovitan vaadata üle oma toitumine – piirata tugevasti magusate-soolaste näkside söömist ja magustatud jookide joomist, samuti kõikvõimalike kiir- ja valmistoitude söömist. Selle asemel söö tasakaalustatult toite kõikidest teistest põhitoidugruppidest.  Päevas peaksid olema mõõdukalt aktiivne (pulss on kiirenenud, veidi hingeldad, hakkab soe) vähemalt 60 minutit.

Anonüümne

6. detsember 2024

Tere! Olen 11-aastane tüdruk, pikkuseks on 146,8 kaal on mul 30,1. Küsimus on, et kas olen liiga lühike enda vanuses ning kas olen alakaalus?.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Eesti kohta täpsed andmed puuduvad, aga Põhja- ja baltimaade keskmiselt on 11-aastased tüdrukud umbes 148 cm pikad. Seega oled enam-vähem keskmise pikkusega. Kehamassiindeksi järgi oled üsna alakaalu piiril, aga kuna kehamass sõltub veidi ka kehaehitusest, siis ma ei muretseks. Seda juhul, kui sööd piisavalt, mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning oled kehaliselt aktiivne vastavalt soovitustele. 

Anonüümne

3. detsember 2024

Tere!

Olen 17-aastane tüdruk, 173 cm pikk ja kaalun 61 kg. Tunnen ennast paksuna. Kas ma peaksin kaalu pärast muretsema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaaluvahemiku keskel ning kaalu langetama kindlasti ei peaks. Rahustamiseks võib lasta teha ka kehakoostise mõõtmise ning vajadusel pöörata treenimisel rohkem tähelepanu lihasmassi kasvatamisel. Ning kindlasti jätkata mitmekesise ja tasakaalustatud toitumise ja piisava liikumisega.

Anonüümne

2. detsember 2024

Tere!
Olen 11aastane tüdruk ja kaalun 31kg, pikkuseks on 146cm. Küsimus on, et kas olen alakaalus? Ja kui olen siis kuidas võtta tervislikult kaalu juurde?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled kehamassiindeksi järgi normaalkaalus, kuigi üsna alakaalu ligidal. Kehamass sõltub veidi ka kehaehitusest . Kui sööd korralikult ja teed trenni, et kasvatada ka lihasmassi, siis ei peaks alakaalu pärast praegu veel muretsema. Ise võid oma kehamassiindeksit kontrollida nii umbes poole aasta tagant siit.

Anonüümne

28. november 2024

Tere olen 11 aastane olen 156 cm pikk ja kaalus 47 kilogrammi kas olen veel normaalkaalus

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on normaalkaal, kuigi hakkab vaikselt lähenema ülekaalule. Saad seda ise jälgida siit.  Näljutama ei tohi ennast hakata, kuid tasakaalustatud ja mitmekesisele toitumisele ning liikumise suurendamisele võiks tähelepanu pöörata küll.

Anonüümne

21. oktoober 2024

Tere olen 13aastane tüdruk kaalun 57 kg ja olen 173cm pikk tahan teada kas olen ülekaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel.

Anonüümne

20. oktoober 2024

Tervist. Olen 18a noormees ja mure on selline ,et kaal langeb kuidagi kiiresti. 3 kuud tagasi kaalusin pea 80kg ja nüüd ainult 69,5 ja jah voibolla on asi ka mu toitumises aga olen üritanud seda suurendada kuid ei midagi ja ikka langeb. Pikkus on mul 183cm

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kaalulangusel võivad olla erinevad põhjused. Kaalu mõjutavad nii toiduvalikud, kehaline aktiivsus, vaimne tervis kui ka uni. Kas kõigis neis aspektides on teie elu hetkel tasakaalus? Toitumise osas saate eneseanalüüsiks kasutada näiteks nutridata.ee või mõnda muud programmi, mis aitab hinnata toiduvalikute vastavust teie vajadustele. Kui kõik tundub paigas olevat, aga kaalulangus ei peatu või kaal ei taastu, siis tuleb nõu pidada oma perearstiga, kes saab vajadusel suunata teid uuringutele.

Anonüümne

11. oktoober 2024

Tere!
Ma olen 10 aastane tüdruk ja sooviksin teada kas ma olen normaalses kehakaalus ma kaalun 41,7kg ja 153cm pikk

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga.

Anonüümne

27. september 2024

Tere!
Probleemiks on elukaaslase (28 aastane, 105kg, 179cm) kehakaal ning küsiks nõu, miks kehakaal üldse langeda ei taha, kuigi jälgib sisuliselt kõike mida kirjutatakse tervisliku eluviisi kohta: joob päevas 1-2l vett, kõnnib 15000 ja rohkem sammu, lisaks 2-3x nädalas trenn (2-3km ujumine, rattasõit, jooks, taipoks), mitmekesine toitumine, ei joo energiajooke, ei liialda alkoholiga, ööuni 7h. Toitumisharjumuste poolest on nii, et hommikusöök tihti jääb vahele, lõunaks üldiselt midagi kerget, vahest praad, õhtusöök kodune toit, pigem tervislikum. Seega päevane kaloraaž pigem defitsiidis, et justkui võiks kaal langeda.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Soovitan pöörduda mõne toitumsnõustaja poole, kes analüüsiks menüüd. See, mis võib tunduda tervislik (nt “rasvavaba”, ei pruugi olla seda tegelikult üldse. Võite proovida alustuseks vähemalt 10 päeva jooksul menüüd analüüsida ise, kuid sellisel juhul tuleks kindlasti järgida paari asja – absoluutselt kõik söödu tuleks panna kirja kohe ja kogused kaaluda. Lisaks ei tohiks oma tavapäraseid toitumisharjumusi muuta, et selgitada välja tegelik olukord. Kaalu langetuse (aga ka kogu organismi normaalse toimimise) jaoks ei ole mitte niivõrd oluline jälgida saadud energiat, vaid seda, et toitumise oleks tasakaalus (valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal) ning toidust saadud kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraal- ja kiudaineid. Just mikortoitainetel on ainevahetuse normaalseks toimimiseks oluline roll. Kui siiski selgub, et toitumisega on kõik korras, võib olla vajalik pöörduda perearstile analüüside tegemiseks (nt kilpnääre vm).