Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

2. mai 2023

Tere! Olen 16 aastane tüdruk, 173 cm pikk ja kaalun 61-62 kg. Kuigi see peaks olema normaalkaal, siis ma ei tunne ennast hästi. Käin aktiivselt trennis (rühmatrenn st pilates, seljatrenn vms või jõusaal) 2-3 korda nädalas, lisaks liigun, kõnnin värskes õhus. Kas selle pikkuse ja vanuse juures võiks olla kaal natuke madalam? Näiteks 59 /58 kg? Sest ma olen juba üsna ülekaalu lähedal? Ma muidugi söön ka palju magusat, kuid üritan ka puu- ja köögivilju süüa. Vahest võin olla ka pool päeva söömata ja teine päev kogu aeg süüa. Mul on selline tunne vahest nagu näeksin enda peegelpilti moonutatuna, kuid söömishäiret mul pole kujunenud, söön kõike. Kaalun ennast ka vähemalt korra päevas. Mida ma peaksin tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oled täpselt normaalkaaluvahemiku keskel. Täiskasvanuna oleks see isegi pigem normaalkaaluvahemiku keskmisest veidi alakaalu poole. 
See, et kaalud end kord päevas ning muretsed, et tajud oma keha valesti, on vihjed sellele, et isegi, kui sul hetkel ei ole söömishäiret, siis võib see mingil hetkel tekkida. Kuna söömishäired on suuresti seotud psüühikaga, väga paljuski ka enesekindlusega, siis soovitan sul alustada sellest, et saaksid endaga rohkem n-ö sõbraks. Kindlasti tasub lugeda peaasi.ee lehekülge. 
Kaalu pärast muretsema ei pea, söömisharjumusi tasuks veidi tervislikuma poole nihutada. Füüsiline aktiivsus on väga hea, kuid trennidega üle pingutada ei maksa samuti.

Anonüümne

27. aprill 2023

Tere
Ma olen 12 a varsti 13 a. Ma olen umbes 165cm ja ma kaalun 54 kg. Kas ma olen üle kaaluline ja mida ma peaksin tegema et kaalud normaalse 12 aastase kaalu?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled täiesti normaalkaalus ning oma kehakaalu pärast muretsema ei pea. Sellele vaatamata on normaalne söömine ja piisav liikumine igati soovitatavad.

Anonüümne

27. märts 2023

Tere! Olen 18-aastane tüdruk, kaalun 76kg ja olen 172cm pikk ning füüsiline koormus on mul hetkel selline kergem(käin peaaegu igapäev jalutamas). Tean, et olen kerges ülekaalus. Netist uurisin kui palju kaloreid ma peaksin päevas sööma, et kaalu langetada. Vastuseks sain 1618kcal. Küsimus on mul, et kuidas ma tean kui palju kaloreid ma päevas kokku tarvitan? Kuidas ma seda kokku arvutan? Pakenditel on toitumisalane info kirjas küll, et mitu kcal miski on 100g kohta aga no loomulikult ma ju tarvitan neid asju rohkem kui 100g. Kas ma peaks siis igakord igat oma toiduainet kaaluma ja siis kokku arvutama? Kui ma ise süüa teen siis kuidas ma tean kui palju kaloreid ma päevas tarbin?
Näiteks ükspäev tegin endale banaani pannkooke. Sinna läks sisse 4 banaani ja 4 muna.
1 Banaan 89kcal 100g
1 muna 155kcal 100g
Sooviks näidet nende toiduainete põhjal kuidas kõike kokku arvutada :)
Teiseks küsimuseks on üldse see, et kas see kalorite asi on tähtis kui ma niigi jälgin enda toitumist, et ma jama endale sisse ei sööks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

1600 kcal on kindlasti liiga vähe. Kui võtta aluseks sinu hetkel maksimaalne kaal 73 kg (et oleksid veel normaalkaalus), siis sinu põhiainevahetuse vajadus on juba ligi 1600. Isegi praktiliselt mitte midagi tehes oleks kogu päevane vajadus 2100 kcal. Kaalu langetamiseks soovitatakse vähendada energia saamist u 300 kcal ja suurendada liikumisest tulenevaid kulusid u 200 kcal päeva kohta. Seega oleks sinu jaoks normaalne päevane energiavajadus kaalu langetamiseks 1800 kcal päevas. Nüüd teine küsimus – kas peaksid üldse kilokaloreid jälgima. Ma arvan, et alustuseks võiksid, sest muidu sa ei kujuta üldse ette, kas sööd 800, 1800 või 2800 kcal päevas. Kõige lihtsam viis selleks on toidupäevikut täites. Programmi kasutamine on tasuta, kuid selleks, et su menüüd-retseptid salvestuksid, on vaja teha konto. See programm võib esmapilgul tunduda ehk keeruline, kuid selle eeliseks teiste sarnaste ees on see, et ta ei anna sulle ainult tulemusi energia, valkude, rasvade, süsivesikute saamise kohta, vaid ka kiudainete, mineraalainete ja vitamiinide kohta. Need viimased on ainevahetuse normaalse toimimise seisukohast isegi olulisemad jälgida. Soovitan sul kõigepealt proovida saada ülevaade oma hetketoitumisest. Kui võimalik, kaalu oma toidud ja lisa programmi igapäevaselt, et midagi ei ununeks. Ära muuda oma toitumist – muidu sa ei saa reaalset pilti olukorrast. Minimaalselt võiksid pidada päevikut 7 päeva, parem isegi 10 päeva. Siis lased programmil arvutada välja keskmine tulemus ning saad sealt teada, mida on sul puudu, mida üle ja kuidas toitumist muutma peaksid. 
Kui jätad lihtsalt magusasöömise ära, ei pruugi see olla piisav, selleks, et kaal langema hakkaks (nt sööd teisi toite liiga suures koguses) või võib su toiduvalik olla liiga üksluine ning puudujäävad kiudained, vitamiinid, mineraalained n-ö ei lase kaalul normaalselt langeda. Kui oled oma hetkesituatsiooni välja selgitanud, siis edasi igapäevaselt toitumist jälgima ei pea, kuid vahetevahel tasub jälle sellist kontrolli oma toitumise osas teha.
Soovitan lisaks jalutamisele teha nädala jooksul ka intensiivsemaid harjutusi, kus pulss kiireneb ja hakkad niimoodi hingeldama, et rääkida oleks juba veidi raske – kokku vähemalt 150 minutit nädalas.
Kui tunned, et ise kaalu langetamisega hakkama saada on liiga raske, soovitan pöörduda toitumisnõustaja poole.

Anonüümne

8. märts 2023

Tere. Olen 15.aastane tüdruk ja kaalun 74 kg ? Kas peaksin kaalust alla võtma? Kuidas ma peaksin seda tegema? Liigun aktiivselt nädalas 4korda kas peaksin midagi veel tegema , et kehakaalu langetada? Mida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub sinu pikkusest ka. Praeguse vanuse juures võiksid olla vähemalt 177 cm pikk, et olla normaalkaalus, kuid täiskasvanuna oleksid selle kaalu puhul normaalkaalus ka juba 173 cm pikkuse juures. Seega, kui oled vähemalt 177 cm pikk, ei pea hetkel kaalu pärast muretsema, aga kui oled vähemalt 173 cm, siis püüa järgmiste aastate jooksul mitte juurde võtta, vaid ülekaalust n-ö välja kasvada. Kui aga oled lühem, siis peaksid veidi kaalu langetama. Esmalt tuleks üle vaadata oma praegune toiduvalik. Selleks soovitan vähemalt 10 päeva pidada toidupäevikut nii, et kaalud kõik söödud toidud, kuid ei muuda oma tavapärast toitumist. Vaid selliselt toimides saad 10 päeva analüüsist korrektse keskmise tulemuse ja näed, mis vajab sinu söömises muutmist – on see energia vähendamine, rasvade või süsivesikute (eriti lisatud suhkrute) vähendamine, kiudainete, vitamiinide-mineraalainete saamise suurendamine. Kuidas normaalselt süüa, saab lugeda siit.
Neli korda nädalas liikumist on päris hea tulemus. Soovitatav on, et iga päeva kohta tuleks vähemalt 60 minutit selliseid kehalisi tegevusi, kus juba peaaegu hingeldad ning osad tegevused peaksid olema ka intensiivsemad (nädala peale kokku vähemalt 150 minutit peaksid olema sellised tegevused, kus higistad ja hingeldad,, kuid saad veel sõbraga rääkida).
Kuna see kõik võib tunduda keeruline, soovitan toe saamiseks pöörduda ka mõne toitumisnõustaja poole.

Nora

25. veebruar 2023

Olen tüdruk kes on 150cm pikk ja kaalun 53kg. Tean et olen väga palju ülekaalus aga kui palju peaks minusugune laps kaaluma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei ole kirjutanud oma vanust.  Kui sul on vanust üle 15 aasta, oled normaalkaalus. Aga kui oled näiteks alles 12-aastane, siis peaksid 150 cm juures kaaluma maksimaalselt  45 kg, et olla veel normaalkaalus. Ise saab kehamassiindeksit arvutada siin.

Anonüümne

21. veebruar 2023

Tere!
Olen viimasel ajal aina rohkem mures oma söömise pärast, olen 162cm ja kaalun 66 kg ja olen 16 aastane.
Ma kardan süüa pidevalt sest võtan koguaeg kaalust juurde.
See ajab mu juba hulluks.
Sooviksin et vastaksite minu kahele murelikule küsimusele
Mis ma peaksin tegema ?
Kas ma olen ülekaaluline?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah,tegemist on väikese ülekaaluga. See aga ei tähenda, et söömist peaks juurdevõtmise hirmus kartma, kuna see võib tõepoolest viia vaimse tervise häireni. Soovitan pöörduda mõne toitumisnõustaja poole, kes aitab üle vaadata praegused söömis- ja liikumisharjumused ning anda nõu, mida peaks muutma. Seda kõike saaks teha ka ise, kuid selleks peaks ennast toitumisega väga hästi kurssi viima. Mõttekam on pöörduda spetsialisti poole, vähemalt esialgsete nõuannete saamiseks.

Anonüümne

9. veebruar 2023

Tere! Oskate öelda miks kaal ei alane kui söön kaloreid vähem kui peaks ja käin regulaarselt trennis?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ilma teadmata, mis on inimese sugu, vanus, kaal, pikkus ja täpsed söömisharjumused, on sellisele küsimusele väga keeruline vastata. Esiteks tuleks välja selgitada, kas on tegemist ülekaaluga ja kui palju seda on. Kui kaal jääb normaalkaaluvahemikku, siis seda langetama ei peaks, vaid pigem erinevate harjutustega vormima kehakuju endale meeldivamaks. Kui on tegemist ülekaaluga, tasuks pidada vähemalt 10 päeva toidupäevikut nii, et kõik söödud toidud kaaluda ja kindlasti mitte muuta oma tavapärast toitumist – idee on saada teada, mis on toitumises olnud sellist, mis on ülekaaluni viinud. Kui toidupäevikusse on andmed sisestatud, alles siis tasuks vaadata 10 päeva keskmisi tulemusi. Mõnikord võib ka koguseliselt vähese söömisega saada soovitusest oluliselt enam energiat, kui süüa suurtes kogustes väga rasva- ja/või suhkrurikkaid toite (nt majonees, hakkliha, hapukoor, kartulikrõpsud, halvaa jt maiustused jne). Samuti peaks vaatama, kas toiduvalikus on piisavalt valke (täiskasvanutel min 0.8 g kehamassi kg kohta), kui suure osakaalu annavad energiast rasvad (nt päevase soovitusliku 1800 kcal juures võiks see jääda vahemikku 50-70g/p). Edasi tuleks minna veelgi spetsiifilisemaks – kas kiudaineid on piisavalt? Kas erinevaid vitamiine-mineraalaineid on piisavalt? Kui mingeid aineid jääb puudu, kannatab organismi normaalne ainevahetus ning kaal ei pruugigi langeda. Kui energia defitsiit on väga suur (päevane energia saamine jääb alla 1500 kcal), siis ongi väga keeruline kõiki vajalikke aineid piisavalt toidust saada ning samuti annab selline väga väike energiatarbimine kehale signaali, et pigem tuleks toimida võimlikult optimaalselt ja hoida nii palju kui veel võimalik varuks, kuna mine tea, millal jälle süüa antakse. Seega peaks kaalu langetamine olema pigem väiksemate sammudega pikaajaline protsess. Tavaliselt soovitatakse vähendada vajatavat energiat 300 kcal võrra ning suurendada tavapärast liikumist nii, et kulutatakse 200 kcal rohkem (kergelt hingeldama-higistamaajavat tegevust nii tunnike päevas).

Anonüümne

8. veebruar 2023

Tere.Olen 15aastane neiu kaalun 67kg ja olen 172cm pikk.Tunnen vahepeal ennast kehas väga hästi ja olen rahul ja vahepeal tuleb aeg mis kestab umbes 1-2 nädalat kui tunnen ennast väga halvasti.Selline tunne nagu tahaks olla ainult kodus ja nii,et keegi mind ei näeks.On see kaal normaalne?Mis ma tegema peaksin?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalunumbrite järgi oled normaalkaalus. Võib-olla on abi sellest, kui teeksid erinevaid lihasgruppe treeninvaid harjutusi, mis aitaksid keha vormida rohkem selliseks, mis meeldiks. Soovitan võimalusel pöörduda ka psühholoogi vastuvõtule, kuna enesega mitterahuolu võib viidata hoopis algavale vaimse tervise probleemile ja sellisel juhul oskaks tema juba anda toimivaid soovitusi sellega toime tulekuks.

Anonüümne

31. jaanuar 2023

Tere. Olen 19aastane neiu kaalun 52kg ja olen 170cm pikk. Pöördun seoses murega, et mul vahepeal ei ole näiteks üldse söögiisu, teine päev jällegi söön põhiliselt iga 2-3h väikseid portse sest juba paarist ampsust tunnen et kõht on täis . Olen hakanud ka öösel näksimas käima

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Viimane lause näitab, et organismil on millestki puudus. Vaadates kaalu-pikkuseandmeid, siis peaksite kaaluma umbes 2 kg enam, et mahtuda normaalkaaluvahemikku, hetkel olete alakaaluline ning organism ilmselt annab sellest märku. Kui söögiisu ei ole, tuleb süüa n-ö mõistusega. Kui te päeva jooksul üldse ei liigu, on absoluutselt minimaalne vajalik energiakogus umbes 1700-1800 kcal, liikumisest ja treeningutest tuleb sinna lisa. Soovitan pidada toidupäevikut vähemalt 7 päeva, võimalusel toite kaaludes ja esialgu mitte oma tavapärast toitumist muutes. Vaadata sealt keskmist tulemust – kuidas on energia saamisega, milliseid toitaineid jääb puudu. Kui energia saamine on väiksem soovituslikust, siis valkude, rasvade, süsivesikute tulemuste puhul (%TE) tuleb seda kindlasti arvestada – näiteks, kui saate 1500 kcal ning rasvad on 37%TE (ja teile jääb mulje, et neid peaks vähendama), aga soovitus on teil minimaalselt 1700, siis tegelikult annavad rasvad teie soovituslikust energiast vaid 33% ning nende saamist vähendama ei pea (seda saate näha, kui lähete tulemuste tabelis vaatesse “Päev detailselt” ning joonise kõrval vajutate “Soovituslik energia”.
See, kui kõht saab paarist ampsust täis, võib viidata ka tekkida võivale söömishäirele. Seetõttu on äärmiselt oluline süüa normaalselt ja võimalikult regulaarselt – see aitab söömishäire kujunemise riski vähendada.

Anonüümne

25. jaanuar 2023

Tere! Olen 12 aastane tüdruk. 158 cm pikkune ja kaalun 48,8 kg Kas see on liiga palju.
Kui on kuidas saaksin ma kaalust alla võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga, alla võtma kindlasti ei pea. Küll aga tasub alati jälgida oma toitumist ja liikuda piisavalt, et vältida ülekaaluliseks muutumist tulevikus.