Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kehakaal

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonûûmne

29. november 2019

Tere, olen 14a tudruk, 170cm ja 62 kg. Ma tahaks enda kaalu natukene langetada ja soon praegu paevas 1400 kalorit. Ma kasutan selle jaoks appi et neid lugeda. Ma motlen et umbes kuu aja parast hakkan enda kaloreid tasakesi tostma nt 200 kalori kaupa.Ja siis kui olen saavutanud hea kaalu siis ei loeks enam aga jatkaks ikka korralikult soomist. Kas see oleks hea plaan?Ja kas kalorite lugemine voib sellises vanuses halb olla?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Milleks on vaja kaalu alandada? Tegemist on täiesti normaalkaaluga. Kui tunned, et kusagilt “lödiseb”, peaks pigem suurendama füüsilist aktiivsust, tegema trenni erinevatele lihasgruppidele ning seeläbi keha vormima. 
1400 kcal on väga väike energiakogus, ka täiskasvanud inimesele, kasvueas noorest rääkimata. 1400 kcal juures ei ole võimalik kätte saada toidust kõiki organismi normaalseks toimimiseks vajalikke aineid – asendamatud amino- ja rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained. 1600 kcal juures oleks see juba peaaegu võimalik, kuid vaid väga-väga hästi läbi mõeldud ja planeeritud menüü juures. Toitainete defitsiitide mõju ei ole tavaliselt kohene, vaid kahjulik mõju hakkab ilmnema alles mõne aja pärast. 
14-aastate keskmiselt aktiivsete tüdrukute energiavajadus on umbes 2200-2300 kcal päevas. Kui täiskasvanud plaanivad kaalu alandamist, ka siis ei soovitata energia saamise vähendamist üle 300 kcal. Seega, kui hoiad oma energia saamise 1900-2000 kcal juures, oled füüsiliselt aktiivne, jälgid, et saad toidust kõik vajaliku kätte, siis suure tõenäosusega kaotad nii kaalu, kuid kindlasti säilitad tervise.

Jaanika

26. november 2019

Tere, olen 11 aastane tüdruk kohe saan 12 mina kaalun 90,2kg ja pikkus 169m ma tean et see pole normaal kaal aga palju ma peaksin kaaluma

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Maksimumkaal praeguse pikkuse-vanuse juures oleks 58,5 kg, et olla veel normaalkaaluline. Soovitan kindlasti võtta ühendust mõne toitumisnõustajaga, mitte oma “tarkusest” hakata dieeti pidama, sest nälgimine ja tasakaalustamata toitumine võib tuua kaasa terviseprobleeme.

(Varjatud nimi)

26. november 2019

Olen (varjatud nimi), olen saamas varsti 12 ja olen 155cm pikk/lühike, puusad laiad ja rinnad üpriski suured isegi seitsmenda klassi jaoks, ei tee trenni aga kodus antud töid (pesen nõud, käin koertega õues jne) päris palju, olen klassis peaaegu kõige raskem (45,7kg) ja muretsen ,et olen ülekaalus. (Ema ega isa ei usu et kaalun nii palju kuna ma mega lühike)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist ei ole ülekaaluga. Hetkel võiksid kaaluda kuni 49 kg, kuid kui ei peaks rohkem kasvama (kindlasti kasvad), siis täiskasvanu võib 155 cm pikkuse juures kaaluda kuni 60 kg, et olla veel normaalkaaluline.

Krõõt

26. november 2019

Olen 14-aastane (165 cm, 38 kg). Kas see on normaalkaal? 

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suure tõenäosusega oled ennast valesti kaalunud. Kui ei ole, siis on tegemist väga suure alakaaluga ning peaksid kiiremas korras arsti poole pöörduma. Teine esitatud küsimus ei puudutanud toitumist.

fatlife

22. november 2019

olen 13 aastane,umbes 160-162 cm pikk ja kaalun 54-55kg on see normaalne kaal?voi kuidas kaalu langetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

13-aastane 160 cm pikkune tüdruk on normaalkaaluline, kui kaalub kuni 57 kg ning poiss, kui ta kaalub kuni 54.5 kg. Kui pikkust tuleb juurde, võib ka kaal suureneda. Ise saab seda vaadata siit.

Sandro

21. november 2019

Tere olen 13 aastane poiss pikkuseks 170 ja kaalun 49.5 kas see pikkus ja kaal on normaalne

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on normaalkaaluga.

Anonüümne

19. november 2019

Tere!
Olen 11-aastane (6 kuu pärast 12). Olen 171 cm pikk ja kaalun 49 kg. Käin 4 korda nädalas trennis ja 4 korda nädalas õhtul jooksmas. Tunnen end enda kehas halvasti, mul on koguaeg tunne, et ma kaalun liiga palju ja siis püüan teha rohkem trenni ja jälgin toitu, aga kaal ikka ei lange. Alati kui keegi tunneb huvi kui palju kaalun siis valetan, et kaalun 42. Valetan oma kaalu kohta, sest mul on piinlik oma päris kaal öelda. Sooviks teada kui palju ma peaks siis kaaluma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on täiesti normaalkaaluga, pigem isegi keskmisest väiksema normaalkaaluga.  42 kg oleks 11-12-aastastel juba peaaegu alakaal. Kui oleksid täiskasvanu, oleks 49 kg 171 cm juures samuti juba alakaal. Seega kindlasti alla võtma ei peaks. Ka treeningkoormus  tundub olevat väga suur. Kirjelduse järgi võib kahtlustada, et tegemist võib olla algava söömishäirega. Kui tundud endale jätkuvalt liiga paks, peaksid võtma ühendust mõne spetsialistiga, kuna enese näljutamine, eriti kiire kasvamise perioodis, võib lõppeda mõne tõsisema tervisehäirega.

Johannes

17. november 2019

Olen 15 aastane, kaalun 59kg ja olen 188 pikk, kas olen alakaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Pikkuse järgi eeldan, et tegemist on poisiga. Praegune kaal on normaalkaal, kuigi üsna alakaalu lähedal. Alla 56,5 kg oleks juba alakaal.

Elise Lõhmus

17. november 2019

Tere! Olen 12aastane, 164 cm pikk ja kaalun 48kg. Kas ma olen ylekaaluline?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei, oled täiesti normaalkaalus. 12-aastased 164 cm pikad tüdrukud võivad kaaluda kuni 55 kg ja poisid kuni 53 kg, et olla veel normaalkaalus.

Karmen Tuhkanen

17. november 2019

Tere! Ma olen 11-aastane tüdruk ma kaalun 50,6 kg ja olen 152 cm pikk. Kas see on normaalne kaal ja pikkus? Kuna mu kõik klassikaaslased on 40-48 kg nii et kas on normaalne või ei?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tegemist on tõepoolest väikese ülekaaluga. Praeguse vanuse-pikkuse juures peaksid kaaluma maksimaalselt 45 kg, et olla normaalkaalus. Samas, kui kasvad näiteks vaid 156 cm pikkuseks, siis täiskasvanuna oleks su normaalkaal sellisel juhul kuni 60 kg. Seega peaksid praegu keskenduma ennekõike normaalsele söömisele ning liikumise suurendamisele, et kasvuspurdi tulles saaksid ülekilodest n-ö välja kasvada. Näljutama hakata kindlasti ei tohi, kuid piirama peaksid magusate-soolaste näkside ja jookide söömist. Sööma peaks regulaarselt ning toite kõigist viiest põhitoidugrupist, eelkõige aga suurendama köögiviljade söömist.