Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

19. jaanuar 2024

Olen 78-aastane, pikkus 157cm.
Pärast puukentsefaliidi põdemist 2019.aastal, mida ravisin ise (elan väikeses külakeses, arstiabi kaugel) arsti juures käimata Doxycycliniga, kaotasin kehakaalus 16kg, Kui enne kaalusin aastakümneid 62kg, siis nüüd on alles vaid kondid ja lotendav nahk. Kaal 46kg.
Seetõttu on jõudu vähe.

2022.aasta aprillis infarkt.
Mil moel saaksin normaalkaalu? Mida peaksin sööma? Toitun oma meelest normaalselt 3 korda päevas.
Tänan ette vastuse eest!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kaal on tõepoolest väike ja vajaks tõstmist. Kuna ei ole teada, mida te sööte ning palju liigute, siis on raske öelda, kuidas toitumist täpselt parandada. Kaalu tõstmine vajab kindlat päevast energiat, mida teie puhul ei tohiks olla alla 1800 kcal/ päevas ja ehk enamgi. Koostasin teile kokkuvõtvalt toiduportsjonite näidise toidugruppide lõikes. Kui püüate iga päev süüa kõigist toodud toidugruppidest vajaliku hulga portsjoneid, võiks kaal tõusma hakata. Kuna teil on olnud tõsiseid terviseprobleeme, siis peaksite ikkagi püüdma arstile minna, et arutada kaalulanguse probleemi. Võimalik et vajate mingeid täpsustavaid uuringuid või ravi korrektsiooni, et kaalunäitu paremaks saada.
Ligikaudsed portsjonite suurused päevaks toidugruppide lõikes-päevaks arvestatud energia 1800 kcal Lugeda lisaks infot toitumine.ee ja nutridata.ee lehtedelt.
Oluline on süüa regulaarselt ning mitte jätta pikki toidukordade vahesid ehk olla söömata üle kolme-nelja tunni.
Päevased toiduportsjonid toidugruppide lõikes.
I Teraviljatooted ja kartul 1 portsjon ~75 kcal, sööma peaks  6-9 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
30(-50) g rukkileiba, sepikut, saia – NB! Neljakandilised leivaviilud, eriti seemneleivad, on raskemad ja lähevad arvesse kui 1,5-2 portsjonit
20 g näkileiba
100 g (~1 dl) putru 
70 g keedetud pastatooteid või riisi (1 dl = u 80 g)
20 g hommikuhelbeid või müslit
100 g keedetud kartulit (üks normaalne kartul~80 gr) või veega valmistatud kartulipüreed 
IIa Köögiviljad, sh kaunviljad ja seened – 1 portsjon ~30 kcal, sööma peaks 3-5 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
100 g köögivilja värskel keedetult, aurutatult, rasvata hautatult
30 g kuumtöödeldud või värskeid kaunvilju
1-2 dl köögiviljamahla
1 dl köögivilja roa koostisosana või rasvaga valmistatult (wok-köögiviljad, vormiroad, supid)
60 g köögiviljahoidist (nt marineeritud kurk, merikapsas, letšo, konserveeritud tomatid)
30 g värskeid seeni
IIb Puuviljad ja marjad – 1 portsjon ~50 kcal, sööma peaks 2-3 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
100 g värskeid puuvilju ja marju (võivad olla ka külmutatud)
15-20 g kuivatatud puuvilju ja marju
1 dl puuvilja- või marjamahla
III Liha, kala, kana, muna – 1 portsjon 80 kcal, sööma peaks kokku 3 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
50 g -60 g väga taist liha küpsetatult (sh. kanaliha nahata), lahjemat sinki (5-6 % rasva)
30 g nahaga kanaliha
35 g kuumtöödeldud sea-, veise-, lamba- või vasikaliha
100 g taisest lihast või linnulihast valmistatud sülti
30-50 g maksapasteeti
50 g rasvasest lihast valmistatud sülti
30 g vorsti, viinereid, hakkliha, pihve ja kotlette
75 g väherasvast kala (valge kala)
50 g rasvast kala (heeringas, forell, lõhelised)
30 g kalatooteid (suitsutatud, soolatud, konserveeritud)
1 kanamuna või 4-5 vutimuna, keedetud või toidu koostises
Eelistama peaks värskest (jahutatud) lihast-kalast tehtud roogi liha-kalatoodetele
IV Piimasaadused – 1 portsjon ~ 110 kcal, sööma peaks 2-3 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
2 dl piima, keefirit, petti, maitsestamata jogurtit (kuni 2,5%)
1 dl puuvilja- või marjajogurtit
80 – 100 g kodujuustu (kuni 4%)
80 – 100 g kohupiima (kuni 5%)
80-100 g hapukoort (10%)
50 g kohupiimakreemi
30–35 g juustu (rasvasisaldus alla 25%) = 2-3 viilu
20 g juustu (rasvasisaldus üle 25%) = 1-2 viilu
30 g toorjuustu
Eelistama peaks magustamata piimatooteid
V Lisatavad toidurasvad, pähklid ja seemned – 1 portsjon 50 – 60 kcal, sööma peaks 4 – 6 portsjonit päevas
1 portsjon on näiteks üks nendest:
1 tl (5 g) rapsi- ,oliivi-, kookosiõli
1 tl (5 g) võid või taimeõli-võisegu
1 tl margariini/majoneesi rasvasusega < 40%, 1 tl margariini/majoneesi rasvasusega >40%
25 g avokaadot
10 g (~1 spl) pähkleid, seemneid (seesami, päevalille, küpsetatud linaseemneid jt)
10 g maapähklivõid

Energiat annavad ka maiustused, mesi ning soolased näksid, kuid kaalu tõstmisel peaks arvestama ikkagi eelkõige ülal toodud põhitoidu gruppidega.

Anonüümne

2. jaanuar 2024

Tere,
milliseid toiduained tuleks eelistada, kui hemoglobiinitase normist kõrgem ?
Olen kuulnud, et i tohiks liialt rauda sisaldavad toiduaineid tarbida, aga millised toiduained oleks sobivad ?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kui hemoglobiini tase on referentsväärtustest püsivalt kõrgem tasub piirata tõesti kõrge rauasisaldusega toitude, eelkõige punase liha söömist. Ka alkoholiga liialdamine tõstab kergesti hemoglobiini väärtusi. Sobib taimetoidukeskne menüü, mida kombineerida loomsetest toidugruppidest pärit toitudega. Jälgida tuleb, et organismis ei tekiks vedelikupuudust.
Kui endale sobib võib käia ka verd loovutamas.
Esimese asjana tasuks aga oma perearstilt küsida, kas tegu on väärtustega, mis võivad tervist kuidagi negatiivselt mõjutada.

Anonüümne

8. detsember 2023

Tere. Küsisin siin 5aastase lapse kohta kes ei söö liha, soovitati B-grupi kompleks vitamiine anda. Millised B-grupi vitamiinid talle sobiksid ja kui palju neid andma peaks? Leidsin ainult B vitamiini spreid.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas: “Kui laps ei söö liha, jääb puudu B12-vitamiinist. Selle asendamiseks võib pakkuda lapsele  B12-vitamiiniga rikastatud toiduaineid. Kui analüüsidega on kindlaks tehtud B12-vitamiini defitsiit, siis tuleks seda anda juurde toidulisandina nädalas 2000 mikrogrammi. Vitamiini omastamine on parem, kui pakkuda väiksemaid doose korduvalt. B12-vitamiin on saada tableti kujul või pihustatavana.
B2 vitamiini vaegust võib asendada pärmi, soja või rikastatud teraviljade söömisega. 
Apteegis on saada ka lastele mõeldud kompleksvitamiine, kus lisaks B-grupi vitamiinidele on ka teised vitamiinid igapäevase vajaduse piirides.
D vitamiini vajab laps samas annuses nagu iga teine laps.”

A

12. november 2023

Tere!
Sooviks soovitusi saada toitumise kohta. Täpselt kuidas vajalik päevane kogus puu- ja köögivilju oma toitudesse saada. Mul on väga rasked õietolmu allergiad ja sellest tingitud ristallergiad pähklite, mandlite ning puu- ja köögiviljadega. Pähklitega esineb seda nii toorelt kui ka üks kõik mis töödeldud viisil. Puuviljad (näiteks õunad, banaanid, pirnid jms) tekitavad allergilise reaktsiooni tootel kujul, kuid kuna sellega on aastate jooksul kaasnenud ebameeldivusi nende suhtes ka üldiselt, siis pigem väldin nende söömist ka töödeldud viisil. Köögiviljad tekitavad reaktsiooni samuti toorelt, eriti sellised n-ö krõmpsuvamad asjad nagu porgand, kaalikas, kartul. Mõningad asjad tekitavad reaktsiooni ka peale kuumtöötlemisr, nt vesikastan, mda leidub paljudes woki segudes. Kartulit ei saa ma isegi koorida, silmad hakkavad sügelema ja vett jooksma ning kurk ärritub. Toorelt saan süüa rohkem n-ö mahlasamaid asju, nt tomatid, kurgid, maasikad, paprika, kuid vahepeal tekitab ka nende söömine kerget reaktsiooni. Hetkel kõige levinumad viljad mida söön on tomat-kurk, enamasti salatina või võileiva peal ning ahjus küpsetstud lillkapsas, brokkoli ja porgand kas siis pearoa kõrvale või osana sellest (nt kartuli vormi sees). Kuidas oleks võimalik rohkem rohelist enda menüüsse lisada või praeguseid asju huvitavamaks muuta, sest hetkel jään köögiviljade kaasamisega hätta kui just iga päev sama sööki süüa ei taha.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Paraku ei ole siinkohal häid lahendusi. Pean teid veel kurvastama, et toidusoovituste mõttes kartulit ei loetagi köögiviljade alla, seega tuleks see minimaalne kogus 300 g köögivilju täis saada teistest viljadest. Ainus võimalus ongi katse-eksituse meetodil teha kindlaks, milliseid vilju-marju ja mis kujul (värskelt või kuumtöödeldult) talute. Sealt edasi tasuks otsida ernevaid retsepte nende viljade-marjadega ning retsepti seest jätta ära need ained, mis teile vaevusi tekitavad. Kui kuidagi ei õnnestu soovituslikku kogust süüa, siis võiks pidada toidupäevikut, et millistest toitainetest jääb vajaka ning kas oleks mingeid alternatiivseid toite, kust neid saada. Kui ei, siis tuleks võib-olla mingeid toitaineid hakata juurde võtma toidulisandina.

Anonüümne

30. oktoober 2023

Mul eemaldati sapipõis juuli alguses. Pärast kahte nädalat operatsiooni hakkas kaal kiirelt tõusma. Kuigi söön täpselt nii nagu enne operatsiooni. Kergeid toite, enamasti juurviljad ja puuviljad. Liigun palju rohkem kui enne, teen kergelt trenni. Aga ikka tuleb keha peale aina rasva. Maha ei saa seda kuidagi. Kas oskate anda nõu kuidas toituda? Või milliseid toidulisandeid peaks lisaks võtma, et toetada keha.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Otseselt operatsioonijärgset kaalutõusu sapipõie eemaldamisega seostada ei saa. Seda enam, kui väidate, et eluviis pole muutunud ja toidulaud on rikas köögi-ja puuviljadest.  Värskete puu- ja köögiviljade, täisteratoodete, lahjade valguallikate ja madala rasvasisaldusega toodetega  tasakaalustatud dieet on parimad toitumisvalikud pärast sapipõie eemaldamist. Soovitan esmalt pidada eneseanalüüsiks toidupäevikut. Samuti tuleb läbi mõelda, kas on piisavalt und ning milline on hetke stressifoon. Lisaks võib oma perearstiga arutada, kas on muid tervisega seonduvaid faktoreid, mis võiks kaalutõusu soodustada. Vajadusel võib pöörduda ka toitumisspetsialisti vastuvõtule.

Anonüümne

5. oktoober 2023

Tere. Mul on suur ülekaal 123kg 166cm pikkuse, keha assi indeks 44.78 ja vööümbermõõt 129.50cm. Hiljuti avastati ka, et mu versuhkrunäit on 7,5. Kirjutati ka mingit tabletid aga neid ma kardan võttan kõrval nähtude tõttu ja kõige suurem hirm on see, et neid ravimeid võttes ei tohi ma rasestuda aga me sooviksime elukaaslasega ühist last planeerida ja samas tahaksin ka oma unistuse täita ja emaks saada. Kuna mul oleks viimane aeg lapsesaamisele mõelda. Ise olen 42 aastane. Siiani olen sellest ajast saadi kui sain teada, et mul on eelsoodumus 2 tüübi diabeetile kasutanud diabeeti teet ja kroomi tablette. Nädalalõpul tuleb ka pakkiga diaform+ toidulisandid ja apteegist soovitati mul hakkata ka kasutama dialevel tablette täpset nimetust ei mäleta. Kas on võimalik tervisliku seisundid ka parandada ehk versuhkrunäitu kontrolli all hoida ka mingide toidulisandid ja kaalulangetamise ga ja õigetoidumisega. Sooviksin rohkem infot kuidas alustada õiget toidumis harjumistega ehk tervislikumalt toidud. Sooviksin alustada Toidumis kavaga. Hommikuti käin enne hommikusöögi koeraga väljas jalutamas, tagasi tules olen hommikuti tavaliselt ainult tassi kohvi piimaga joonud ja esimene söögi kord on olnud lõunaajal ja olen piirdunud umbes kusgil 4 võileivaga, millest ka mu pere liige koer oma osa nõuab. Õhtusöök on tavaliselt kusgil kella 21 ja22 vahel. Õhtul magama jään tavaliselt öösel kell 2 ja poole 3 paiku. Hommikuti äkan kusgil kella 9.30 ja 10 vahel. Siis kui on vaja kasutütar esmaspäeviti kooli saata siis olen äratuskella panud poolekuueks helisema. Mul kasutütar on erivajadustega ja ta ise avaldas soovi koos minuga kaalust alla võtta, kui kasutütar on ise normalkaalus ega ei pea alla võtta. Olen ka 2 korda päevas jalgrattaga sõitmas käinud eriti nüüd sügisel, suvel ma suurt väljas ei liigu kuna ei kanada palavaid ilmasid väga. Kuna lapsena on olnud korra ka päikesepiste. Kas võis/võib versuhkrunäit näit tõsta ka see kui ma olin ise sellel päeval väga närviline, stressis, ja hirmul veenist võetud vereproovi pärast ja maganud olin vast umbes tund aega, kuna öösel närveerisin väga enne proovide võtmist. Kusgil poolaastat tagasi kui sain teda, et mul on kalduvus 2 tüübi diabeetile olen sellest ajast karastusjookidest, maiustuste loobunud. Vahel harva kui juhtub mõnikord kuus kus olen võtnud 2-3 kommi ja kusgil kuus korra olen ka vegnide burgeri söönud ainult siis kui kusgil pikemalt oleme teel olnud autoga näiteks kusgile kaugemale sõitnud kui on vajadus olnud. Ise olen nüüd mõelnud kas kasuks võib tulla ka see kui minna/hakkata taime või vegani toidumist jälgima. Oli ka hiljuti nõustamine dibeetinõustamis õe juures. Kui sain teda, et tuleb mitmedest asjadest on tekkinud mul hirm iga suguste toidude eest, nagu näiteks, makaronid, pudrude ees. Sooviksin mingid linke kus saaks liituda mõne grupiga kus saaks tuge tervislikuma toidumis ja kaalulangetamise kohta nõu. Sooviksin väga kaalu langeda. Olen kuulnud, et on olemas ka fitnesi, ja erik orgu gruppide. Need tabletid, mis välja kirjutati on mingid metformiin. Eespool kirjutasin miks ma neid kardan võtta. Lisaks kardan ka sellepärast, kuna ma tean, et mul vanemad ja õed peavad võtma verevedeldaja,arvatavasti kirjutab kirurg ka mingid antibiootikumid praegult veel ei tea ootame mis mul jalapeal olev haavandist võetud külvi proov näitab see selgub selle nädala sees. Veel kardan neid tablette ka see tõttu, kuna ma ei tea, millest võis mul olla kõhuvalu, kusgil paar aastat tagasi, oskan ainult kirjeldatav seda valu. See oli nii, et ühel õhtul tahtsin istumisele teis asendid võtta kui järsult pööramisel lõi paremale poole alakõhtu tugev pulseeriv valu ja kusgil paar nädalat umbes hiljem sama sugune pulseeriv valu lõi välja ka vasakul pool alakõhus keset ööd magamise ajal see oli nii tugev, et õieti liigud ei lasknud ainult pärast valuvaigisti võtmist ja maseerimist andis järele vähehaaval aga praegult ei ole olnud seda valu ainult kui mingeid raskemaid asju, näiteks raskemat poekotti tassides annab valu kergelt tunda paremal pool alakõhus. Too kord kuüsisn nõu ka ühelt netiveebi arstilt ja siis ta arvas, et tegemist võib olla kas mingi sepsisega aga kindlat ei tea. Ühe sõnaga seda metformiin ei julge ma hakkata kasutama. Mul endal sisetunne ütleb et äkki piisab ka toidulisandid, tervislik toidumine, piisav liikumine ja ootan ka pakki tuleku ära. Kuna mul üks tuttav soovitas võtta kasutusele diform+ toidulisandi. Uurisin selle kohta ka ise netist guugeldamisel infot. Tean ka veel seda, et mul vanemadel ei ole diabeeti aga suguvõsa uurimisel olen teada saanud, et kaugetel esivanemadel on olnud. Ka mu vanavanaemal olevat olnud haavand paremal pool jalapeal, mis ei tahtnud kuidagi paraneda ja kahtlustati, et äkki kas tal ei ole diabeeti ja ta olevat elanud 95 aastaseks ja haavand olnud kogu elu lõpuni. Seda lugesin tema poolõe ema kirjutatud mälestustest kaustikust. Mul isa poolses suguvõsas on enamus olnud ülekaaluline. Ühel mu isa poolsel 4põlvkonna sugulasel on ka 2tüüpi diabeetik, tema soovitas mul poolaastat tagasi karastusjookidest asemel juua sidrunimineraal vett. Mida ta ise ka tarvitab. Aga magusad ta pidi ise tarvitama mõõdukalt ainult siis kui tuleb isu. Ma ise olen jäänud maiustustest tumeda šokolaadi aga olen võtnud kuus 1-2 pisikest tükki ja ülejäänud kas on seisma jäänud või olen teistele pereliikmetele ära andnud. Kui teised pereliikmed on ka mulle komme jätnud olen need oma koerale sisse söötnud, või kasutütrele andnud.Loodan,et saan veresuhkuru näitu kontrolli alla toidulisandide ja tervisliku eluviisiga. Apteegi lehepealt lugesin, et on olemas ka selline toidulisand nagu mis uuendab kõhunäärme tööd ja uuendab rakke, mis parandab insuliini tootmist. Mul endal sisetunne ütleb, et mulle sobiks paremini hoopis diaform+. Diform+ametlikul kodulehelt uurides oli välja toodud võrdlus diaform+ ja metformiini vahel ja rohkem tundus mulle, et kasulikum oleks diform+ ja mille ma ka ära tellisin. Sain teada, et mul naabrinaine kasutab ka ise seda ja ta sööb kõige, samuti ka lihatooteid. Kui teda sain oma veresuhkrusisalduse siis südistassin selles kõige oma esivanemad, vanemaid, jumalat ja ellkõige ise ennast, küsimusega, miks ma siiailma üldse sündisin kas selleks, et teistele koormaks olla, selleks, et unistused mitte ei täituks. Nüüd enam vähem hakkan vaikselt vähehaaval depressioonist välja tulema, kuna hetkel annab mulle jõudu mu koer kes on mulle lapse eest. On ainult veel mul küsimus, mida küsin endalt koguaeg, et mida ma valesti tegin ja miks just mina. Mis puututab metformiini siis ma ei julge ka neid võtta ka sellepärast, et mul juba aastaid ühes kõrvas on tinnistusse aeg ajalt, samuti kui olen kas või veidi ülepingutanud või lliga stressis, mida juhtub kord kuus või üle nädala, et mul vasakule poole vahel lööb tugeva valu pea meeleolukohta, ehk mingi peavalu. Suvel juba aastaid kooliaegadest saadik olen kimpus olnunu liigse hiigistamisega välja arvatud sügis, talv, kevad kuud. Samuti on ka viimased umbes 4-5 aastat tagasi ka kusepidamatus, mis on siiani ja kasutan ööpäevringselt abivahendid ehk sidemeid. Mida tähendab näiteks insuliinisõltumatu diabeetravi. Mulle on mu vanemad rääkis ud, et ma olevat rohkem vanemasse, kes ka ei tahtnud igasuguseid tablette ravida, kuna see on puhas keemia ja rohkem meeldivad loodusliku ravimid või looduslikud toidulisandid ja siis olevat rohkem tervem. Kui keemia sisaldavad tabletid ja mul isa poolne vanaema elas 98 aastaseks. Samuti plaanin ka tellida korilase kodulehelt loodusliku seedimiseks mõeldud toidulisandi, mis toob organismist välja mürkaine jääkidest.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Aitäh meiega oma muret jagamast ja seda põhjalikult kirjeldamast. Ravimitest loobumine ja nende asendamine loodustoodetega ei ole kindlasti mõistlik. Kui veresuhkur on püsivalt kõrge, siis seda looduslike vahenditega korda ei saa. Kui on hirm ravimite kõrvaltoimete osas, tuleks need raviarstiga läbi rääkida ja vaadata, milline variant oleks kõike arvesse võttes sobivam. Soovitan kindlasti pöörduda kvalifitseeritud toitumisala spetsialisti poole individuaalse konsultatsiooni saamiseks ja koostöö tegemiseks.

Anonüümne

29. august 2023

Tere.
Olen 33 aastase sügava puudega tütre ema. Diagnoosiks on PCI ja epilepsia. Lapsepõlves tehtud peaaju uuring näitas, et väikeaju on välja arenemata. Ilmselt selle diagnoosiga ei peaks ta enam elama, aga elab. Sõltub kõikides toimingutes teisest inimesest.
On huvitatud ümbritsevast ja elab omal moel kõigele kaasa.
Viimase aasta jooksul on ta tugevasti kõhnunud. Muidu oli ka sale tüdruk. Sööb väga hästi.Maos seedimine toimub, aga toitained lihasteks enam ei imendu. Käisime eelmisel nädalal perearsti vastuvõtul. Laiapõhjaline vereproov osutus täiesti korras olevaks.Perearst soovitas toidu kaloraazi suurendada ja nutridrinki proovida, aga ütles ka, et kogu protsess on aju juhtida. Ilmselt seal on aastatega mingid valed seosed tekkinud.
Lugesin ka Erik Orgu soovitust 15 min. enne sööki anda juua kanget kummeli teed.
Kas on veel mingeid soovitusi, mida võiks proovida, et natukegi tuleks liha luudele tagasi?
Selge on see, et aju olekut muuta ei saa.
Ette tänades
Ülle Kannela

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegu on eelnevalt juba komplitseeritud looga, siis soovitaksin minna kliinilise toitumisterapeudi vastuvõtule.

Anonüümne

3. juuli 2023

Tere,
Nimelt asi sai alguse eelmise aasta detsembri kuus, kui ma hakkasin unustama söömist. Ühe korra ka selle aasta alguses läks pilt tasku kui ma kàisin dušši all ja ennem seda polnud söönud. Muidugi ma söön ka, aga ma saan ainult paar ampsu võtta ja mul tuleb okserefleks(oksendand pole kordagi). Vahepeal kadus see asi ära, nt juuni alguses käisin reisil ja seal sõin “meeletutes” kogustes, 3x päevas oli too hetk vajalik toidu kogus. Nüüd Eestis tagasi olles on jälle probleem tekkinud, tunnen et kõht on koguaeg tühi ja tahan süüa. Kui ma söön siis ainult paar ampsu ja natukese aja pärast jälle. Olen rääkind sellest ka oma psüholoogile, aga ta ei arva asjast väga midagi.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kõigepealt soovitaksin pidada toidupäevikut, nt Nutridatas, et aru saada, kas see, mida toitaineliselt ja energia mõttes vajab läheb, saab kaetud. Kui endal see üle jõu käib, tasub pöörduda toitumisnõustaja poole.
Kui isumuutusega kaasub oluline kaalulangus,  tuleks nõu pidada esmaselt ehk perearstiga, kes saab kaardistada, kas tegu mõne kehalise terviseprobleemi või vaimse tervise probleemiga ja suunata näiteks edasi kas või vaimse tervise õe juurde. Kliinilise psühholoogi juurde jõudmine on praegu ilmselt keeruline ja võtab aega. 

Maire

14. juuni 2023

Tere. soovin abi..kolesterool kõrge üle 20 aasta ja maksa proovid on ka piiri peal kuna võtan reumarohtu.võtan kolesterooli alandamiseks tableti abi.hea oleks kui annate nõu mida peaks sööma ja mida mitte et natukenegi saaksin toitumisega oma maksa toetada ja kolesterooli alandada. Tänud..

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siiani ei ole 100% tõenduspõhiseid andmeid, milline toiduvalik täpselt vere kolesteroolitaset mõjutab. Samuti võib see olla väga individuaalne. Panen siia kirja need, millel arvatakse olevat mingi mõju 
* toidu enda kolesteroolisisaldus – vere kolesteroolitaset tõstev mõju väga individuaalne, aga võiks pidada piiri munakollastega (max 3-4 nädalas), rupskitega, rasvaste liha- ja piimatoodetega
* toidus leiduvad küllastunud rasvhapped – vastuolulised andmed, aga isegi, kui need vere kolesteroolitaset ei pruugi mõjutada, siis südame-veresoonkonnahaiguste seisukohalt soovitatakse hoida nende saamine madal, keskmise energiavajadusega naisterahval mitte üle 20-22 grammi päevas, meestel pisut enam. Tasub lugeda pakendeid, seal on küllastunud rasvhapete sisaldused kirjas. Väga palju sisaldavad neid palmi- ja kookosrasv, rasvased liha- ja piimatooted (peekon, või, juust, vahukoor), aga ka väga paljud magusad-soolased näksid, küpsetised 
* fruktoos – osad uuringud näitavad, et fruktoos, eelkõige lisatud suhkrutest-siirupitest, võib aidata kaasa ateroskleroosi tekkele. Seega võiks vähem süüa suhkrut, mett ja kõiki tooteid, kus lisatud suhkruid on palju (nt magusad küpsetised, näksid, joogid jne)
* suured presskannukohvi kogused – uuringud näitavad, et sealt saadud ühendid tõstavad samuti vere kolesteroolitaset
* kiudained – teadlased ei ole üheselt välja selgitanud, kas kolesteroolitaset langetav mõju on kiudainetel sõltumata päritolust või on oluline just see, et need tuleksid puu- ja köögiviljadest ning marjadest, kuna neis olevad teised komponendid toetavad seda protsessi. Samas on teada, et täisteraviljatoodetel on samuti seos haiguste riski vähendamisega. Seetõttu tasub oma menüüse igal juhul lisada rohkem täisteratooteid (pudrud, leib) ning puu- ja köögivilju, marju. Puuviljade osas ei tasuks üle pingutada väga magusate viljadega (banaan, mango, viinamarjad)
* oomega-3-rasvhapped – aitavad vere kolesteroolitaset langetada – neid leidub peamiselt kalades, aga ka nt rapsiõlis; Kreeka pähklites, linaseemnetes ja neist valmistatud õlides
Ülekaal, suitsetamine, stress ja vähene liikumine võivad samuti tõsta vere kolesteroolitaset.

Anonüümne

16. jaanuar 2023

Tere!
Tunnen huvi, et milline peaks olema dieet vanemaaelisel inimesel, kellel on gastroskoopial diagnoositud alahappesusega kulgev atroofiline gastriit? Mida peaks vältima ja mida peaks just sööma/jooma?
Tänud ette!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Maohappe vähenemine võib esineda vanemas eas ja ei pruugi alati tugevaid kaebusi põhjustada. Konkreetseid soovitusi on kirja teel anda raske, sest esmaselt tuleks teada inimese seniseid söömisharjumusi.

Üldistest soovitustest võib antud diagnoosi puhul öelda, et süüa tuleb korrapäraselt, korraga mitte liiga suuri portsjoneid ja eelistada kergelt töödeldud vedelikurikast toitu. Negatiivne mõju on menüü kõrgel suhkrusisaldusel, seega tuleks vältida maiustusi ja rohkelt lisatud suhkruid sisaldavaid toite. Oluline on süüa aeglaselt, toitu korralikult mäludes.  Teatud juhtudel võib abi olla hapendatud köögiviljade (hapukapsas ja hapukurk) söömisest, mis võivad loomulikult parandada maohappe taset. Hapendatud köögiviljadel ja teistel hapendatud toitudel on probiootiline toime, mis võib parandada seedimist, võidelda kahjulike bakteritega ja vähendada madalast maohappest tingitud põletikku.

Lisaks võivad erinevad tegurid soodustada või süvendada madalat maohappesust ning seetõttu tuleks kaebuste korral neid arvesse võtta. Kui esinevad kaasuvad kroonilised haigused on oluline, et need oleks (ravimitega) kontrolli all. Samuti tuleb pöörata tähelepanu vaimsele tervisele ja vajadusel tegeleda stressimaandamisega.

Toitumisel võib aluseks võtta NutriData keskkonnas leiduvaid näidismenüüsid. Näidismenüüd tulevad nähtavale, kui sisse logida. Konto tegemine ja kasutamine on kõikidele tasuta.