Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Aili Rätsep

4. märts 2019

Tere! Olen 68.a. naine. Tunnen, et saan süüa ainult kala, avokaadot, tatart. Tahaks süüa ka muud. Päikesepõimiku piirkonnas hakkab valutama, kui süüa liha, marju ja teisi hapet tekitavaid sööke. Kuidas saada teada, mida võin süüa. Peale viirushaigust olen ka kehakaalus alla võtnud, kuna söök oli minule paha. Nüüd kaalun 49 kg, pikkus 146 cm.
Palun vastake, mida peaks tegema.
Parimate soovidega -Aili-

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Antud kaebuste ja kaalulanguse juures on esmaselt vaja teha uuringud, et selgitada, kas tegu pole mõne terviseprobleemiga. Ilmselt on vajalikud seedetrakti uuringud ja täpsustavad vereanalüüsid, mille üle saab otsustada juba perearst. Alles siis, kui arstlik kontroll tehtud ja tulemused teada, tasub nõu pidada toitumise osas. Kirja teel kahjuks nõu anda ei saa. Hetkel püüda siiski oma toiduvalikuid mitmekesistada. Proovida lisada kergelt töödeldud köögivilju, teraviljatoodetest proovida sepikut, lihatoodetest näiteks hautatud kana.
Kui toidud tekitavad vaevusi ja uuringutega läheb aega, siis võib apteegist osta toidukorra asendajad, mis on tasakaalustatud toitainete sisaldusega ja kergesti imenduvad (nt Nutridrink).

 

Hannes

6. veebruar 2019

Tere,
Põen geneetlist haigust hemokromatoos. Ferritiini näiraja hetkel 650. Raviks on hetkel vaid nö. aadri laskmine, mida tehakse kaks korda nädalas a500ml korraga. Ravi kestab juba pea pool aastat.
Tegelen ka spordiga, seda hetkel küll vaid võimaluste piires, kuid vähemalt 2 korda nädlas ikka.
Kuidas peaksin reguleerima toitumist, et kiirendada ka ravi mõju kiirendamist, samas langetada ka haiguse ajal suhteliselt vähesemast liikumisest tõusnud kaalu?

Ette tänades,
Hannes

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Esmased soovitused hemokromatoosi puhul oleksid järgnevad. Minimeerida punase liha söömist, kuna punane liha sisaldab kergelt imenduvat heemset rauda. Pöörata tähelepanu toidu kaltsiumisisaldusele, kuna kaltsium pidurdab raua imendumist. Vaadata üle suhkruallikad ja minimeerida rafineeritud suhkrute tarbimist, kuna suhkur tõstab raua imendumist ja võib vähendada vajalike toitainete (vitamiinid, mineraalained, kiudained) tarvitamist.  Raua imendumist tõstab alkohol, beetakaroteen, C-vitamiin C. Alkoholitarvitamist tuleb vältida, kuid puu- ja köögivilju oma menüüst välja jätta ei tohi. Pigem tuleb hoiduda toidulisandidest, mis sisaldavad beetakaroteeni ja C-vitamiini.
Konkreetsemateks toitumissoovitusteks tuleks tulla vastuvõtule Info vastuvõttude kohta leiate Sinu Arsti Toitumiskliiniku kodulehelt

Susanne

28. jaanuar 2019

Tere,
Mul on 8 aastat tagasi sapp ära lõigatud, kas peaksin midagi juurde tarvitama, et toitained imenduksid paremini? Juuksed ja küüned läksid peale sapi lõikamist õrnemaks. Või kujutan ette, et see on sapi lõikusest? On äkki midagi, mis toetaks seda? Toitun mitmekülgselt, ning tarvitan ka biotiini juurde. Ja avastati ka kaera ja pähklite talumatus. Mis on alternatiivsed toiduained, et organism kõik vajaliku kätte saaks?

Ette tänades,
Susanne

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sapp on vajalik rasvade paremaks seedimiseks. Sapipõis on maksa poolt toodetava sapi reservuaariks. Sapipõie eemaldamine aga ei tähenda, et meie keha enam sappi ei tooda, lihtsalt kogus, mis korraga soolde jõuab, on väiksem. Seetõttu võib liigselt rasvane või töödeldud toit tekitada sapipõie puudumisel seedevaevusi. Kui toit on mitmekülgne ja tasakaalus, ei tohiks tehtud operatsioon küll toitainete imendumist oluliselt mõjutada. Tugevamate, rasvavarikkamate einete korral võite proovida artišoki kapsleid, kuid otsest vajadust nende kasutamiseks ei ole. Juuste ja küünte muutuste korral soovitan kontrollida hoopis hemoglobiini ja vajadusel ferritiini taset. Sageli on just rauavaegus seotud teie poolt esitatud kaebustega. Ka meie kliimale omane vitamiini D vaegus seostub juuste ja küünte tervisega.

E.

24. oktoober 2018

Kuni 2017. aasta sügiseni oli mu hemoglobiin keskmiselt 130-140 g/l. Sporti ei teinud, viljelesin istuvat eluviisi, sõin normaalselt, mitmekülgselt. Siis hakkasin jooksma 3 korda nädalas. Toitumist ei muutnud. Hemoglobiin hakkas langema (tean, kuna olen doonor olnud, aga alates 2017. aasta sügisest pole saanud verd anda, sest hemoglobiin on liiga madal olnud). 2018. aasta aprillis-mais tundsin, et olen ebanormaalselt väsinud. Hemoglobiin oli 100 g/l, ferritiin 3.8 µg/l. Diagnoositi rauavaegusaneemia, võtsin kolm kuud Ferrumleki. Nüüd on proovid korras. Aga mis edasi? Mulle tundub, et on ainult aja küsimus, millal mind jälle aneemia tabab. Söön kõike ja kohe nagu raske on välja mõelda, mida selles osas parendada. Ilmselt võiksin kohvi vähem juua, saan aru, et see võib raua imendumist pärssida. Samas olen ma viimase aasta jooksul joonud sama palju kohvi, kui siis, kui mul veri korras oli. Kas oleks halb mõte ennetamise mõttes käsimüügis saadavaid rauatablette manustada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Rauavaeguse teket võisid soodustada faktorid, mida hilisemalt on raske kindlaks teha. Samuti võis olla soodustavaks teguriks eluviisi muutus. Mõnikord võivad rauavaegust soodustada näiteks günekoloogilised probleemid sh. vererohked mensesed ja mao-seedetrakti probleemid. Lisaks on inimesi, kellel on teatud eelsoodumus rauavaeguse tekkeks. Kui rauavaegus kordub, tuleks tervise osas kindlasti teha lisauuringuid, et võimalikud, haigust soodustavad tegurid, välja selgitada. Kui soovite oma treeningutega jätkata, siis tasuks menüü koos mõne toitumisnõustajaga üle vaadata, et olla kindel, kas päevas toiduga saadav raua kogus on piisav. Ise saate menüüd analüüsida toitumise analüüsi programmiga NutriData. Teadmata teie toiduvalikuid on raske öelda, kas teie tänased toiduvalikud võivad viia rauavaeguseni. Rauarikaste toiduainete kohta leiate infot nii siitsamast kodulehelt kui ka Eesti toitumis- ja liikumissoovitustest. Raua imendumist parandavad  C-vitamiini rikkad toiduained.

Ester

25. september 2018

Tere, olen 14a tüdruk olen ~158cm pikk. Mul on selline mure mul on nagu kõht tühi, aga kui hakkan sööma siis söögi isu kaob, vahest ma ikka natukene söön, aga on ka nii kui ei söö kaks ega kolm päeva midagi. Kas ma peaks pöörduma arsti juurde või mida ma peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siin on raske kirja teel nõu anda. Põhjus võib olla nii füsioloogiline kui psühholoogiline. Päevad läbi söömata olla ei ole kindlasti normaalne ning hakkab mõjuma ka tervisele. Võid proovida pidada toidupäevikut ja süüa n-ö mõistusega ehk lihtsalt sundida ennast sööma. Söö iga päev vähemalt 1700-1800 kcal ning pikema aja keskmiselt jälgi, et saaksid toidust kõik vitamiinid-mineraalained. Kui see ei ole võimalik (toit kutsub esile okserefleksi, hirmu vm), tuleks kindlasti pöörduda esmalt perearsti poole, kes siis oskab suunata õige spetsialistini.

Sten

15. august 2018

Kas oskate soovitada mao allahappesuse korral sobiliku menüüd? Mida kindlasti peaks vältima? Mida võiks toidulaual näha, et toitumine oleks siiski mitmekülgne? Olen pikalt interneist otsinud menüüd, kuid tulutult.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Päris valmis kujul menüüd te ilmselt internetist ei leia, sest kõik valikud ei pruugi kõigile sobida ja väga konkreetsete soovituste saamiseks peaksite pöörduma nõustamisele,.
Enamikul juhtudel ei sobi antud diagnoosiga teravad, väga happelised (tsitrused, tomat, jm), kõrge rasvasisaldusega, ja praetud toidud. Vältima peaks kohvi, karboniseeritud jooke ja enamasti ka mahlu,. Menüüs võiks olla probiootilisi toiduaineid (nt Helluse, Gefiluse tooted). Kuna magu mängib tähtsat rolli valkude seedimisel, võib antud haiguse korral tekkida probleeme, kui toidukord on liialt valgurikas (nt liialt suured lihaportsjonid). Seedimise kergendamiseks  peaks sööma korrapäraselt ning pigem väikeste portsjonite kaupa ja hea oleks toiduaineid toidu valmistamisel eelnevalt võimalikult palju peenestada.

Anu

7. august 2018

Tere!
Kas ja milliseid vitamiine peaks tarbima lisaks kroonilise gastriidi korral?
Pidevalt on suus haavandid, suunurkades lõhed ja vãga kergesti tekivad sinikad.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sõltuvalt gastriidi tüübist võivad tekkida erinevate vitamiinide-mineraalainete puudused. Samas on oluline vaadata üle kogu oma toitumine, sest kirjeldatud kaebused ei pruugi seonduda ainult gastriidiga, vaid toiduvalikutega laiemalt.
Gastriidiga võib tekkida B-grupi vitamiinide (eriti B12) vaegus. Nähud, mida kirjeldate vastavad B-grupi vitamiinide vaegusele, kuid ilma analüüsideta seda kindlalt väita ei saa. Siiski ei tee paha proovida teha kuur B-kompleksvitamiiniga.  Sinikate tekke vähendamiseks võib proovida kuuri Venorutoni või askorutiiniga.

Katreen

10. juuli 2018

Tere,
Mina olen aastaid gaaside käes vaevelnud Tehtud on erinevaid uuringuid, soolestikus tekkis põletik. Ise katsetamise tulemusena olen avastanud, et igasugune rasvane seda tekitab. Rasvane on minu jaoks ses mõttes isegi muna, pähklid, kanafilee jne. Niimoodi aga sööma jääda ju ei saagi. Mida soovitaksite?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soovituste andmiseks oleks vaja teada nii terviseinfot kui pidada mõnda aega toidupäevikut. Kuna kaebused on kestnud kaua, siis võib sobiva lahenduse leidmine võtta aega ja kirja teel on antud juhul nõu anda keeruline, eriti ilma eelneva haigusloota.  Nõustamiseks võiks pöörduda vastuvõtule  Sinu Arsti Toitumiskliinikusse.

Alissa

27. juuni 2018

Mul on ärevushäired ja paanikahood. Kas toitumine aitaks seda leevendada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ainuüksi toitumisega ärevushäireid kahjuks kontrolli alla saada ei ole võimalik, kuid tasakaalustatud ning vajadustele vastav toiduvalik toetab  meeleoluprobleemidega toimetulekut. 

Triin

24. juuni 2018

Mismoodi peaks toituma, millest kindlasti hoiduda, kui on vaja ergutada maksa tööd ning seda hoida? (maksa rasvumine, maksapõletik, maksa tihenemine e. rakkude suremine). Tegemist on 67 aastase meesterahvaga.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Üldjoontes ei ole midagi, mis otseselt keelatud oleks, kuid mõnede soovitustega tasuks arvestada. Esmalt on oluline loobuda alkoholitarvitamisest (vähemalt minimeerida) ja normaliseerida kehakaal, kui on tegu ülekaaluga. Toit sisaldagu palju köögivilju, kergelt töödeldud. Valkude piisavaks kättesaamiseks hoida menüüs kohupiim, kodujuust, kana-, kala- ja munaroad. Vältida tuleks aga väga rasvaseid tooteid ja tugevalt töödeldud (sh. praetud) toite.