Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Maritta

4. jaanuar 2021

Tere,
Kas sepiku söömine aitab kaasa organismis olevate seente levikule, eriti pärmseene? Mis toidud peale maiustuste seda veel põhjustavad? Kas piimhappebakterid ehk/või probiootikumid aitavad peatada sügeluse päraku piirkonnas (ei veritse ega valuta)? Ma ei soovi arsti juurde ka minna.

Lugupidamisega,
Maritta

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Konkreetseid toidusoovitusi saab anda vaid siis, kui on diagnoositud terviseprobleem ning olemas toidupäevik, mille järgi saaks viia kokku kaebusi ja söödud toite. Kaebuste korral tuleb pöörduda  arsti vastuvõtule, et leida nende põhjus.  Oma toitumist saab analüüsida Nutridata programmi kasutades ning esmase nõuandena saab soovitada järgida tasakaalustatud toitumise põhimõtteid.

Elviira

28. detsember 2020

Tervist!

Mida peaks enim jälgima toitumises hüpotüreoosi ja Hashimoto türeoidiidi diagnoosi korral?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Hashimoto türeoidiidi esmane soovitus on tasakaalustatud köögi-ja puuviljade rohke dieet. Tähelepanu tuleks pöörata ka seleeni piisavale kättesaamisele toiduga. Vältida lisatud suhkruid ja tugevalt töödeldud toite. Mõningad uuringud näitavad, et kasu võib olla gluteenivabast dieedist ning on viiteid, et vältida tuleks sojatooteid. Täpsed toidusoovitused saab aga igal üksikjuhul kokku panna konsulteerides  toitumisterapeudiga, kes analüüsib toidupäevikut ning võtab arvesse konkreetseid haigussümptomeid.

Anonüümne

28. detsember 2020

Tere, selline küsimus, et kas soolehaavandid võivad tekkida enda näljutamisest või on see on seotus ikkagi mingi soolepoletikuga? Olen kusalil 3 aastat vahelduvalt ennast teadlikult näljutanud ja üritanud kaalu kaotada. Hetkel jälle, ma ei ole oma peegelpildiga rahul ja ei suuda seda aktsepteerida, mida ette võtta? Mul on hooti, et vahest olen rahul ja siis jälle ei ole. Riideid valin ka selle järgi, et kui tean, et võib tulla ette söömist, ei pane ma selga ümber kleiti.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Mistahes pikaaegne enesepiiratud ja/või ebaregulaarne söömine kahjustab mao-sooletrakti tööd vaatamata, kas esinevatel mao-sooletrakti probleemidel on ka teisi põhjuslikke tegureid. Soovitus on pöörduda nii psühholoogi kui toitumisnõustaja vastuvõtule.

Anonüümne

5. november 2020

Tere.

Küsimus selline. Milliseid toiduaineid (puuviljad, juurviljad ja liha) ei tohiks tarbida, kui sa ei tohi tarbida K- vitamiini? Ja kas K vitamiin kaob näiteks kartulist kui seda on kuumtöödeldud?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kas toitumist on soovitatud jälgida, kuna kasutate verevedeldajaid? Kui see on nii, siis esimeses järjekorras on soovitatav vähendada tumeroheliste  köögiviljade  söömist. Nutridata andmebaasist näeb K-vitamiini allikaid ning vitamiinist endast saab juurde lugeda siit.

Anonüümne

3. november 2020

Tervist! Soovin seletust abikaasa(72.a) toitumise jaoks.Nimelt on tal paistes nii vasak kui ka parem käsi.Perearst andis saatekirja reumatoloogile(pääseb 17.ndal detsembri) Varem on olnud podagra paremal jalal. Opereeritud mõlemad puusad,ka põlve menisk.Ravimid,mida praegu võtab;Lozap, Xarelto,Recoxa(määrati viimasena)Uurisin siin infokülluses toidu soovitusi.Ja siin oli ka selline lähenemine: vältida happelisi toite,eelistada leeliselisi(aluselisi).Palun seletada see lahti.Kas nüüd suurelt soovitatud hapukapsas jt,hapendatud tooted on vastunäidustatud,jõhvikad,mis neerudele hea.Aluseline toit?Olen kolmas põlvkond,kes tähtsustab toidu tähtsust nii elu kvaliteedi ja tervise seisukohalt.INIMENE SAAB KOGU ENRGIA ELUKS TOIDUST!! Tänan!!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna tegu on erinevate haiguste ja ravimitega, siis ei saa kahjuks ilma inimest nägemata ja tema senist toitumistava teadmata kuidagi konkreetseid soovitusi anda. Üldiselt aga esmaselt soovitaksin kirjelduste põhjal taimetoidu keskset dieeti. Minimeerida punase liha ja poolfabrikaatide söömine Menüüsse võiks kuuluda iganädalaselt kala (vähesoolane) ja mõõdukalt lahjemaid piimatooteid ning munatoidud. Mis koguses ja vahekorras, selleks peaks olema enam taustinfot. Hhappeline-aluseline söömine ei kuulu meditsiinivaldkonna nõuannete juurde ega ole ka teaduslikult tõestatud.

Taavi

29. oktoober 2020

Tere.
Olen 74 aastane mees.Pikkus 177 cm,kaal 86 kg,vöö ümbermõõt 89 cm.Tegelen aktiivselt põllumajanduses suure füüsilise koormusega.Toidukordi päevas on kaks:hommikul ja õhtul peale tööd.Selline elustiil on olnud terve elu.Lemmiktoiduaineteks on piim,rukkileib,mõningal määral sai,kartul,ka köögivili.Menüüs on ka muidugi liha ja harvem kala.Ja nüüd siis see,mis on mureks-Vere analüüsides olid näitajad – veresuhkur 7.0 eelmisel aastal 6,2 kolesterool 5.0 eelmisel aastal 5.0 HDL oli 1,4 eelmisel aastal 1,3 ja kusihape 546 eelmisel aastal 459. Kusihappe osas määras perearst febuksostaadi.Selle ravimi kohta aga on ohutusalane teabekiri 27.06.2019.Kuidas sellesse suhtuda? Kuidas saaks toitumisega neid kahte probleemi lahendada ja kui ohtlikud need näitajad on ?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Eelkõige soovitaksin pöörduda mõne toitumisnõustaja vastuvõtule, et selgitada välja toidupäevikut analüüsides toitumise kitsaskohad. 
Kehamassiindeksi järgi, arvestades vanust, ei ole tegemist ülekaaluga. Rasvadest tasub lugeda täpsemalt siit.
Soovituslik on oomega-3-rasvhapete poolest rikas toit (rasvasem kala ja seemned: kõrvitsa-, lina-, kanepiseemned, Kreeka pähklid jt).
Kolesterooli ja kusihappe kontrolliks on oluline saada toiduga piisavalt kiudaineid (30-35 g/päevas). Kiudainete parimateks allikateks on köögi- ja puuviljad, marjad, täisteratooted ning pähklid-seemned. Iga päev minimaalselt 300 g köögivilju ning 200 g puuvilju või marju. Teraviljatoodetest eelistada täisteratooteid.
Kusihappe vähendamiseks juua piisavalt vedelikku (vesi, taimeteed) minimaalselt 1-1.5 l/päevas.

Anette

17. august 2020

Tere
Juunis diagnoositi peale gastroskoopiat pindmine krooniline gastriit. Jätsin ära liigse kohvi joon vaid hommiku tassi, ei ole enam tilkagi alkoholi ega tubakat tarvitanud. Hommikuti söön neljavilja putru.
Sooviks saada ülevaadet toiduainetest mida ja kui palju tohib süüa. Soovin saada lahti nendest valudest ja iiveldusest.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Gastriiti on nii ala- kui ülihappelist ning sellest sõltuvad ka konkreetsemad nõuanded. Üldistest nõuannetest võib ära tuua soovituse süüa regulaarselt ning eelistada vedelikurikkaid toite. Vältida toitude liigset ületöötlemist ning liigset maitsestamist. Soovitan lugeda järgnevat kokkuvõtliku ülevaadet. Isiklike soovituste saamiseks tuleks pidada toidupäevikut ja seejärel pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule.

Merje Rebane

13. juuli 2020

Tere.
Olen 47aastane naine
Sain juunis teada põhjuse,miks 2aastat olen väga tihti kehva tervise tõttu, rivist väljas. Selgus,et Addisoni tõbi.Olen viimase 1,5 a. jooksul kaotanud 28 kilo.Söömine oli üsna keeruline.Toit väga kergelt alla ei läinud ja väga väiksed kogused. Nüüd eluaegne asendusravi Hydrocortisoniga. Kilpnäärme alatalitlus ka juba 15a.
Kas on olemas kindlaid toitumissoovitusi Addisoni puhul või tuleks jälgida lihtsalt toidupüramiidi.

Lugupidamisega
Merje

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Tavapärased tasakaalustatud toitumise põhimõtted sobivad kenasti kirjas toodud terviseprobleemide korral. Antud diagnooside puhul on tavapärasest suurem risk osteoporoosi tekkeks. Seega on olulisel kohal piisava hulga kaltsiumi ja D-vitamiini kättesaamine. Samuti võib mõningal juhul ilmneda soola puudus. Kilpnäärme alatalitlus ja sellega seonduv ravi võib kaasa tuua kolesterooli taseme tõusu. Kas ja mil määral esineb mainitud probleeme, saab selgitada nii vereanalüüside kui uuringute abil. Vastavalt tulemustele saab kohandada toiduvalikuid. Kõrvalekallete esinemise korral soovitan oma toiduvalikud üle vaadata koos toitumisterapeudiga.

Anna

7. juuli 2020

Tere!
Olen 15-aastane tüdruk, pikkus 163cm ning kaal 43kg. Mind on juba aastaid tugevad toitumishäired seganud. Ma ei kannata happelisi ega muid tugevaid toite, kuid viimasel ajal on olukord halvenenud. Ma ei suuda enam tarbida liha- ega piimtooteid, magusat ega soolast, tervislikku ega rämpstoitu. Isegi vesi on mõnikord mõeldamatu ning tuleb suu kaudu välja. Tihti on mul ka tugevad ülakehavalud ja raske tunne kurgus. Ravimid mida varem oma mao liighappesuse vastu kasutasin ei toimi. Olen kaotanud igasuguse isu ning et mul parem oleks jätan tihti söömata. Mida ma tegema peaksin?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Väga keeruline on selle mure puhul kirja teel soovitusi anda. Tegu võib olla nii mao-sooletrakti haiguse kui söömishäire või ka kahe kombinatsiooniga. Tuleks pöörduda nii perearsti vastuvõtulele kui ka toitumisterapeudi poole. Perearst saab vajadusel anda siis ka saatekirja gastroenteroloogile.

Kadri

12. märts 2020

Tere! Mul on kõrgenenud kolesterool: üld 7,1; HDL 2,26; LDL 4,3. Triglütseriidid on 0,27. Kaal on korras (pikkus 164, kaal 52). Olen 50-aastane. Tahaks kolesterooli toitumisega normi saada. Püüan süüa ainult lahjaid piimatooteid, väldin juustu, sinki, rasvasemat liha, kastmeid. Ma ei võta mingeid ravimeid, kuid tekkis mõte, et kas tasuks osta apteegis müüdavaid taimsete steroolide toidulisandeid (beeta-sitosterool näiteks, üks selline oleks https://lambertseesti.ee/toode/taimsed-steroolid-800mg/). Kas neist võiks abi olla? Ma üldiselt söön päris palju salateid ja puuvilju, aga olen ise mõelnud, et äkki sellest ei piisa vajaliku hulga taimsete steroolide saamiseks. Tahaks oma kolesteroolitaset veidi alla saada. Mis nõu teie annaksite seoses nende toitulisanditega? Neid taimseid steroole on lisatud ka margariinidele, aga kuna ma midagi sellist ei sööd, siis kuidagi ei riski neid nüüd sööma hakata, kuna mulle tundub, et need sisaldavad ikka palju rasva, nt kookos- ja palmirasv on ühed, mida ma vaatasin. Suur tänu teile abi eest! Tahan ka veel tänada selle eest, et teil üldse on selline kasulik lehekülg olemas.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Teie üldkolesterooli tase on küll kõrgem, kuid kõrge HDL tase aitab vere lipiidide profiili tasakaalustada. 
Kui Te pole juhtunud juba lugema, siis vaadake üle järgneval lehel olev info. Saan aru, et olete ennast teemaga  kurssi viinud, aga soovitan veel hinnata, kas toiduvalik tagab ka piisava kiudainete kättesaadavuse. Samuti tuleb piimatoodete kõrval vaadata üle muna- ja liihatoodete päevased kogused ning toodete rasvasisaldus. Huvi korral saate NutriData programmis pidada toidupäevikut, mis võimaldab hinnata oma toiduvalikuid. 
Toidulisandina võite kirjas mainitud toodet proovida, sest taimsed steroolid seonduvad kolesterooli tasemega.
Samuti on toidulisanditest abiks punase riisi preparaadid ning ka probiootikumidel võib olla positiivne toime. Viimases osas on tunnustust saanud meie Helluse bakter.