Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Toitumine ja tervis

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Kadri

12. märts 2020

Tere! Mul on kõrgenenud kolesterool: üld 7,1; HDL 2,26; LDL 4,3. Triglütseriidid on 0,27. Kaal on korras (pikkus 164, kaal 52). Olen 50-aastane. Tahaks kolesterooli toitumisega normi saada. Püüan süüa ainult lahjaid piimatooteid, väldin juustu, sinki, rasvasemat liha, kastmeid. Ma ei võta mingeid ravimeid, kuid tekkis mõte, et kas tasuks osta apteegis müüdavaid taimsete steroolide toidulisandeid (beeta-sitosterool näiteks, üks selline oleks https://lambertseesti.ee/toode/taimsed-steroolid-800mg/). Kas neist võiks abi olla? Ma üldiselt söön päris palju salateid ja puuvilju, aga olen ise mõelnud, et äkki sellest ei piisa vajaliku hulga taimsete steroolide saamiseks. Tahaks oma kolesteroolitaset veidi alla saada. Mis nõu teie annaksite seoses nende toitulisanditega? Neid taimseid steroole on lisatud ka margariinidele, aga kuna ma midagi sellist ei sööd, siis kuidagi ei riski neid nüüd sööma hakata, kuna mulle tundub, et need sisaldavad ikka palju rasva, nt kookos- ja palmirasv on ühed, mida ma vaatasin. Suur tänu teile abi eest! Tahan ka veel tänada selle eest, et teil üldse on selline kasulik lehekülg olemas.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Teie üldkolesterooli tase on küll kõrgem, kuid kõrge HDL tase aitab vere lipiidide profiili tasakaalustada. 
Kui Te pole juhtunud juba lugema, siis vaadake üle järgneval lehel olev info. Saan aru, et olete ennast teemaga  kurssi viinud, aga soovitan veel hinnata, kas toiduvalik tagab ka piisava kiudainete kättesaadavuse. Samuti tuleb piimatoodete kõrval vaadata üle muna- ja liihatoodete päevased kogused ning toodete rasvasisaldus. Huvi korral saate NutriData programmis pidada toidupäevikut, mis võimaldab hinnata oma toiduvalikuid. 
Toidulisandina võite kirjas mainitud toodet proovida, sest taimsed steroolid seonduvad kolesterooli tasemega.
Samuti on toidulisanditest abiks punase riisi preparaadid ning ka probiootikumidel võib olla positiivne toime. Viimases osas on tunnustust saanud meie Helluse bakter.

Ganebo

7. märts 2020

Tere,

Sain diagnoosiks krooniline gastriit. Olen 38-aastane. Kas on mingid toidud, mis on sellisel juhul keelatud? Kas aegajalt gaseeritud joogid ja lahja alkohol on lubatud? Kas maiustused nt shokolaad, jäätis, küpsised jms on lubatud? Milliseid toite peaks regulaarselt tarbima, et mao seisundit parandada ja hoida?

Tänud

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Gastriiti on nii ala- kui ülihappelist ning sellest sõltuvad ka konkreetsemad nõuanded. 
Üldistest nõuannetest võib ära tuua soovituse süüa regulaarselt ning eelistada vedelikurikkaid toite. Vältida toitude liigset ületöötlemist ning liigset maitsestamist. Soovitan lugeda järgnevat kokkuvõtliku ülevaadet siit. Isiklike soovituste saamiseks tuleks pidada toidupäevikut ja seejärel pöörduda toitumisterapeudi vastuvõtule.

Inge Matteus

3. jaanuar 2020

Minu 81 a isal on eemaldatud magu. Kuidas ta organism omastab vajalikke vitamiine ja mikroelemente? Tal on raua vaegus. Ta võtab rauapreparaati aga ma pole kindel kas organism seda piisavalt omastab. Ta on muutunud jõuetuks ja vereanalüüs näitab raua puudust vaatamata rauapreparaadi manustamisele. Sama on D vitamiiniga. Toitu saab ta süüa väga väikestes kogustes ja kõik toidud enam ei sobi. D vitamiini olen ostnud pihustina, on ehk kindlam,et limaskesta kaudu saab organism selle kätte. Mis oleks kõige efektiivsem viis rauda pakkuda.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Põhjus, miks isa jõuetust tunneb, on ilmselt komplekssem, kui vaid vitamiinide-mineraalainete puudus. Maooperatsiooni järgselt tuleb inimesel süüa sagedamini ja väikeste portsjonite kaupa, kuid enamiku vitamiinide ja mineraalainete imendumist antud lõikus oluliselt mõjutada ei tohiks, kui seedetrakti muud osad on normaalselt töös. Kõige suurem võib olla risk B12-vitamiini puuduse tekkeks, sest viimase imendumine on seotud maost tuleneva sisemise faktoriga. Pigem võib jõuetuse põhjus olla liigvähene toiduga saadav energia hulk ja seeläbi ka vähene mikrotoitainete kättesaadavus. Organismis toimuvad protsessid võivad mõjutada enesetunnet ning taolisest operatsioonist taastumine võtab samuti aega. Aega võtab ka rauadepoode taastumine. Soovitan isa päevamenüü  üle vaadata koos toitumisterapeudiga, kes saab teha vajalikud täiendused, sest konkreetsete soovituste andmiseks on vaja näha laiemat pilti (kehakaal hetkel, igapäevane menüü, analüüsid, tehtud protseduurid, jmt). Rauavaraude hindamise kõrval soovitaksin kontrollida ka B12-vitamiini taset, kui seda tehtud ei ole. Antud vitamiini vaegus võib teatud juhtudel nõuda süsteravi ning opereeritud mao korral võib olla raske seda toidust ja suukaudsetest preparaatidest kätte saada.

Anonüümne

17. november 2019

Tere!

Mul on gluteenitalumatus ja soovin seetõttu teada, kas siider ja vein on gluteenivabad?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõige parema ülevaate gluteeni sisaldavatest ja mitte sisaldavatest toitudest saab Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehelt.

Triin

28. september 2019

Tere.
Mul on mitmeid küsimusi ja loodan, et oskate neile vastata.
Tegin apteegis Nutrismart toidutalumatuse testi 57 toiduainet ja minu üllatuseks tulid mul välja sellised toiduaine talumatused, mida poleks arvanud. Samuti sain soovituse rotatsiooni dieedile. Põhjus oli pidev kõhukinnisus juba lapsest saati. Samuti eelnevalt proovitud toidunõustajate poolt koostatud menüüd tekitasid veel enam probleeme ja arvatavasti sealne suur valgu kogus. Nüüd lugedes, uurides ja proovides seda teha on väga segane olukord. Ikka tekib kahtlus, kas uskuda jne. Nimelt tuli seal munavalge välja keelatuna ja munakollane nõrk ( nr. 2) , laktoos, kaseiin tugevalt. Gluteeni talun kenasti ja välja arvatud nisu,kaer reaktsiooni üldse ei esinenud. Samas pähklid, mida eelnevalt tarbinud pole probleeme tekitanud, aga seal lausa keelatud mul mandel. Kas on võimalik? Samuti mu lemmik puuviljad õun, banaan, ananass, virsik. Samas pirn , mida pole testis tehtud ja kuulub ju õunaliste sugukonda, kas seda võiks tarbida õuna asemel? Või kus ma leiaksin ka edasist informatsiooni, milliseid asju veel vältida kuna tulevad nö. ühest algest ( ei oska õigesti nimetada). Lisaks on ka tugev allergia ja keelatud laukude segud küüslauk, sibul, porrulauk, kas saan õigesti aru, et need on tõesti välistatud ja ma ei võikski küüslauku üheski oma toidus kasutada? Teie lehel leidsin, et on võimalik teha veel suurem toidutalumatuse test ja see kulukam ja palju see erineks juba tehtud testist? Või saab perearst/ allergoloog teha neid teste?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Meie lehel kindlasti ei ole viiteid toidutalumatuse testidele, kuna meile teadaolevalt ei ole üksiki neist teaduslikult tõestatud ja valideeritud. Soovitan pöörduda toitumisterapeudi (just terapeudi, mitte tavalise toitumisnõustaja) vastuvõtule, kes saab läbi vaadata teile tehtud testi tulemused ja teie tavapärase toitumise ning kaebused. Sellelt lähtuvalt saab ta anda nõu individuaalsel tasemel. Kui hakata saadud testi tulemusel suurt osa toitudest menüüs välistama, viib see varem või hiljem tõsiste toitainete defitsiitideni ning sellest lähtuvalt omakorda terviseprobleemideni.

k

2. september 2019

kas ingveri on soovitav süüa songa op järgselt

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Küsimusest kahjuks ei selgu, millise songaga on tegemist – kubeme, naba, söögitoru lahi, vm.. Kubeme- ja nabasonga kontekstis ei peaks ingveri söömine midagi muutma, kui see varem sobinud on. Kui on aga probleeme seedetraktis, siis ei pruugi ingveriga road alati sobida.

Tiiu

5. august 2019

Mul on rasedusaegne diabeet. Sooviks teada, mida ma täpselt süüa võin ja erinevaid retsepte.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väga täpset menüüd ja retsepte on üsna võimatu anda. Küll aga oleksid üldine soovitus püüda vere glükoositaset hoida võimalikult ühtlasena ning jälgida, et kaalu ei tuleks liiga palju juurde. Selleks tuleks jälgida üldist süsivesikute saamist, ennekõike süüa vähem toite, mis sisaldavad rohkesti n-ö kiiresti imenduvaid süsivesikuid (s.o tooted, milles on palju lisatud suhkruid) – kõikvõimalikud magusad näksid (kommid, šokolaad, küpsised, saiakesed, koogid jne), magustoidud ning joogid (karastus- ja mahlajoogid, mahl, kali, jäätee, maitsevesi, vitamiinidega rikastatud vesi, energiajoogid jne). Samuti tasuks olla ettevaatlikum ise suhkru ja mee kasutamisega – natuke võib, aga mitte palju. Kuigi puu- ja köögivilju ning marju tuleb kindlasti süüa, siis vähem tasuks süüa banaani, viinamarju, hurmaad jt suure suhkrute sisaldusega vilju, raseduse perioodil võiks välistada ka kuivatatud puuviljad ning puuviljasmuutid. Köögivilju peaks päevas sööma vähemalt 400 g, kuid puuvilju-marju kokku üle 300-400 g väga ei maksaks (eelistada pigem marju). Kaalu juurdetuleku kartuses ei tohiks hakata nälgima, vaid süüa korralikult ja piisavalt toite kõikidest toidugruppidest, et varustada nii kasvavat loodet kui ennast kõikide vajalike toitainetega. Teraviljatoodetest eelistada täisteratooteid. Süsivesikute allikatena olgu esikohal köögiviljad ja siis teraviljad. Hea oleks neid kombineerida valgurikaste toitudega nagu kala, kana, kohupiim. Sellised kombinatsioonid aitavad hoida veresuhkrut stabiilsemana.”

Heldi Kirik

1. juuli 2019

Tere! On tekkinud küsimus punase riisi osas. Kas poes müüdav punane riis, mis on väga hea pähklise maitsega ja fermenteeritud punane riis, mis on tuntud Jaapani ja Hiina köögist ja mille kapsleid soovitatakse kolesterooli alandamiseks-on üks ja sama, või erinev asi. Kui erinev, kas siis punasel riisil, mis on poes müügil, on ka kolesteroolile mingit mõju?. Mis on punase riisi toitumisealased eelised valge riisi ees(juhul, kui neid üldse on)? Aitäh ja ilusat suve jätku. H:)

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Punase riisi kapslid, mida müüakse apteekides, sisaldavad punasest riisist ekstraheeritud ühedndeid, mis kontsentreeritud kujul mõjutavad vere kolesterooli taset. Lihtsalt riisi söömisega siiski kolesterooli taset ei mõjuta. Toitaineliselt sisaldab punane riis valgest õige pisut enam nii valke, rasvu kui süsivesikuid, aga ka enamikke vitamiine-mineraalaineid. Ise saab nende toitainelist koostist võrrelda NutriData andmebaasis (koodid 1570 ja 10061).

Heldi Kirik

13. mai 2019

Küsimusi tekitab äsjaloetud S. R. Gundry raamat lektiine täis taimede ja täisterade kajhulikkus meie tervisele. Kuidas siis asjad ikka tegelikult on? Oma kogemustest ja eelnevalt loetust-uuritust olen saanud teada, et lektiinide vastu saab ka võidelda, kui kasutada õigeid kulinaarseid võtteid. Nt. kaunvilju soovitatakse enne kuumtöötlemist leotada ja supp keeta kontidega, parim leivategemine käib juuretisega ja tomateid on parim tarbida kuumtöödeldult ning kurke hapendatult (hea eesti köök ning ajast-aega kasutatud kooslused ja kulinaarsed võtted:)). Antud tohter soovitab aga lektiinirikkad toiduained üldse menüüst välja jätta ja krõbistada selle asemel tema loodud toidulisandeid, et saada kõik toitained kätte( lektiine süües ju nagunii ei saa!?).Leidsin ka huvitava materjali lektiiniblokeerijatest. Nendeks on siis okra, glükosamiini sisaldavad koorikloomade jahvatatud koored ja keedetud seajalad ning puljong kontidest, jõhvikad ja kiivi ning põisadru. Mis selles lektiinimaailmas tegelikult toimub ja kas peaks ikkagi tegema toidutalumatuse ja vereuuringud, et probleemi põhjus välja selgitada, kuigi viimasel ajal on kuulda olnud, et ka toidutalumatuse testid on paljas bluff… Parimate soovidega Heldi Kirik.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab toitumisterapeut Siret Saarsalu “Lektiinid on mitteensüümsed valgud, mida leidub kõikides taimedes ja ka muudes toiduainetes. Kõige rohkem tooretes kaunviljades ja täisteratoodetes. Tõepoolest võivad nad takistada mineraalainete imendumist või tundlikuma seedesüsteemi korral (nt ärritatud soole sündroomi korral) seedevaevusi põhjustada. Mõned neist on ka toksilised, mistõttu ei tohiks näiteks ube toorelt süüa. Kuid üldjuhul lektiinidest meie tervisele ohtu ei ole, sest lektiinide sisaldus tõepoolest väheneb toidu töötlemisel- keetmisel, aurutamisel, leotamisel, idandamisel jne. Ühtlasi ei söö me neid toiduaineid reeglina toorelt. Mainimata ei saa jätta, et lektiine sisaldavatel toitudel on ka kasulikke omadusi (nt antioksüdantne toime jm) ning neid uuritakse võimaliku vähivastase toime tõttu.
Toidulisandite tarvitamine, toidutalumatuse testide ja vereuuringute tegemine tasub siiski eelnevalt arstiga läbi arutada ja välja selgitada, kas nendeks üldse näidustust on. Oluline on eelnevalt tegelik vajadus välja selgitada ja teenusepakkuja (nt toidulisandite tootja) omahuvi välistada. Toidulisandid ei ole mõeldud terviktoidu asendamiseks.”

 
 

Birgit

14. aprill 2019

Tere! Mul ei ole diagnoositud kilpnäärme alatalitust, aga FT4 ja FT3 on madalad.
TSH 2.42 mlU/l (ref 0.4-4.0) FT4 9.0 pmol/l (11.5-22.7)FT3 3.18 pmol/l (3.5-5.5)
Olen söönud suures koguses linaseemneid (3-6 supilusikat päevas) viimased 6 kuud, paastun igapäevaselt 16-20 h, ja söön ketogeenset toitu (süsivesikud kuni 10% ja valgud 20%). Olen ka kaalus mõned kilod juurde võtnud kuigi toidukogust ei suurendanud ja ei saa kaalust kuidagi alla, kuigi püüan piirata. Kas nn subkliiniline hüpotroidism võib tekkida seoses nimetatud asjaoludega (paastumine, madala süsivesikutega dieet, palju linaseemneid) ja mida teha, et kilpnäärme töö korda saada? Kas pean loobuma paastumisest rohkem kui12 h, sööma vähemalt 20-30% süsivesikuid ja mitte sööma linaseemeid? Mu paastusuhkur ja paastuinsuliin on normis, diabeeti ja insuliiniresistentsust ei ole, kuid soovin toitumisega kilpnäärme alatalituse sümptomeid parandada – väsimus, unetus, jne. Aitäh.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Täpsema ülevaate saamiseks taolise toitumismustri korral tuleb minna ikkagi konsultatsioonile. Kirja põhjal on võimatu otsustada, kas ja mil määral on tegu erinevate toitainete puudusega, mis võivad mõjutada tervist. Vajalik oleks korralik toitumisanalüüs. Intervall paast koos ketogeense dieediga on üpris äärmuslik lähenemine ja võib teatud juhtudel küllalt kiiresti viia oluliste toitainete puuduseni, mis mitte ei toeta kilpnäärme tööd, vaid süvendavad kaebusi. Kilpnäärme analüüside tulemusi võib mõjutada proovivõtu kellaaeg, hetke tervislik ja vaimne seisund ja mõningatel inimestel ka teatud määral aasta-aeg. Seega ei saa antud näitude põhjal rääkida olulistest kõrvalekalletest ning kaebuste põhjused võivad olla hoopis kuskil mujal.