Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Tervislik toitumine

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Laura

7. märts 2020

Tere!

Kas astelpajumarjade tarbimise osas on määratud päevane ülempiir? Kui palju tohib neid päevas maksimaalselt tarbida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otseselt ülempiiri ei ole. Astelpajumarjad on väga heaks C-vitamiini allikaks, kuid kõikide toitude osas kehtib reegel, et ka ühegi “hea” asjaga ei maksa üle pingutada. Üldiselt soovitatakse puuvilju-marju kokku päevas 200-300 g, kuid kindlasti varieerida, mitta süüa vaid üht-kaht vilja-marja.

Külli Mäe

22. veebruar 2020

Tere! Kas kaalulangetamise ajal tohib suhkru asendada suhkruasendajaga ja kui siis millist soovitate. Külli

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Põhimõtteliselt tohib, iseasi, kas peaks. Kasutusel olevad suhkruasendajad on küll lubatud kogustes ohutud, kuid nende põhjalik ja pikaajaline mõju organismile on siiski teadmata. Kui, siis kasutada pigem võimalikult looduslähedasi, nt ksülitool, stevioolglükosiidid, kuid neidki väga vähe. Pigem proovida toite magustada  puuviljade-marjadega nagu datlid, banaan, mango vm.

Helju

9. veebruar 2020

Palun öelge mis peab tegema, kui suunurgad on katki?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See võib viidata liiga vähesele B2-vitamiini saamisele. B2-vitamiini saab rohkem näiteks maksast, maksapasteedist, pärmist, mandlitest, munadest, kõrvitsaseemnetest, juustudest, spinatist, täisteratoodetest, brokolist, osadest kaladest, hernestest, sealihast, pähklitest-seemnetest, kohupiimast, kodujuustust, jogurtist.

Marcus

17. november 2019

Tervist!!

Kas kõik rasvad on kahjulikud ja kas neid peab toidus vältima ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Rasvad ei ole kindlasti kahjulikud, ilma nendeta organism toimida ei saaks. Sellest, miks neid on vaja, saab täpsemalt lugeda siit. Küll aga kipub me igapäevatoidus olema rasvade koostises olevaid küllastunud rasvhappeid enam kui on soovituslik. Küllastunud rasvhappeid leidub ennekõike rasvarikastes liha- ja piimatoodetes, aga ka kookos- ja palmirasvades. Kaht polüküllastumata rasvhapet aga inimorganism ise sünteesida ei suuda ning neid peame kindlasti saama toiduga. Seetõttu peakski sööma kala, aga ka erinevaid pähkleid-seemneid. Rasvade kohta saab lisaks lugeda ka siit.

Anonyymne

17. november 2019

Tere, mul on kysimus valkude kohta. Ma olen 14a. ja olen internetist vaadanud et peaksin sooma umb 60 g valke. Ja olen lugenud et need on vaga kasulikud meile. Ma olen proovinhd seda numbrit nyyd igapaev tais saada ja tahtsin teada et kas valgu joogid on kasulikud?Ma praegu joon peaaegu igapaev 1 valgujoogi ( kus on vahem suhkrut ja rasva). Olen moelnud ka valgupulbri ostmisele. mis teie sellest arvate?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Valgujookide tarvitamine on õigustatud suurte kehaliste koormuste korral, kuid seda pigem täiskasvanutel. Lapsed ja noorukid peaksid valgud kätte saama toidust. Näiteks 100 g lõhet sisaldab 25 g valke, 50 g kuumtöödeldud kana- või seafileed 15 g valke, 100 g kodujuustu-kohupiima ca 15 g, 100 g keedetud ube-herneid 5-10 g, 1 muna 7 g, klaas piima 6-7 g, 200 g tatraputru 6 g.  Praktiliselt kõik toidud sisaldavad suuremal või vähemal määral valke ning mitmekesise toitumise korral ei ole 60 g valkude saamine toidust mingiks probleemiks.

Maarja-Liise

22. oktoober 2019

Miks mul ei ole hommikuti isu?
Sooviks tööle minna mõnusalt täiskõhuga, kuid lihtsalt toit ei lähe alla.
Tööle lähen 8ks, kuid mõnus näljatunne tekib alles 10 paiku. Siis söön korralikult.
Kas on õigem hommikuti endale hakata järk-järgult “suruma” toitu, lootes, et isu paraneb või on targem minna tühja kõhuga tööle ja oodata keha enda reaktsiooni näljatundele?
Hommikut alustan sooja sidrunivee(see mulle meeldib ja äratab mõnusalt üles) ja peale seda kohviga.
Päevased toidukorrad on normaalsed, st söön ja isu on hea.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Iga inimene on individuaalne. Võib-olla ei ole teie organismi glükogeenivarud ööga ammendunud ning seetõttu jaksate toimetada mitu tundi enne, kui sooviksite midagi süüa. Üldjuhul soovitatakse hommikusöögi söömist just sel põhjusel, et ööga varud ammenduvad ning kui varusid ei täiendata, on inimesed vähem töö- ja õppimisvõimelised. Samuti kipuvad hommikusöögi vahelejätjad näksima päeva jooksul enam. Kui aga te hommikusööki vahele ei jäta, sööte seda lihtsalt mõned tunnid hiljem, ei ole katki midagi.

Stefany

22. oktoober 2019

Tere!
Mul on selline küsimus, et kas inimene peab tingimata tarbima võid ja õlisi? kui ma söön iga päev pähkleid siis kas see asendaks seda?
Lugupidamisega ning ilusat päeva

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei pea sööma võid ja õli, sobivad pähklid-seemned samuti. 

Kirke Pilvik

2. oktoober 2019

Tere!
Mis vanusest ja kui palju võib lapsele pakkuma hakata toorkakaod/kakaod?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas: “Töötlemata kakao on antioksüdantide flavonoidide hea allikas. Need lõõgastavad veresooni, parandavad verevarustust ning alandavad vererõhku. Magustamata kakaopulber on madala energiasisaldusega. Kakaooad sisaldavad ka kofeiini ja stimulanti teobromiini.  Rahvusvahelistes toitmissoovitustes ei ole vanuse alampiiri kakao pakkumiseks, kuid üldiselt soovitatakse seda mitte teha enne teist eluaastat. Kakao ja šokolaadi pakkumisel tuleb alati arvestada, et suurem osa  töödeldud kakaotoodetest sisaldavad rohkelt suhkrut, mida väikelapsele ei ole vaja.”

Tarmo

28. september 2019

Tere,
Proovin küll tasakaalustatult ja mitmekesiselt toituda, aga enamasti see mul ei õnnestu. Tihti tulevad väga tugevad isud räpstuidu, pirukate, pitsade ja magusa järele. Varem arvain, et see on stressi või depressiooni tulemus ja asendustegevus.
Hiljuti lugesin aga artiklit, et see ei pruugi nii olla. Et söömishäireid- / sööste põhjustavad ikkagi mingite ainete defistsiit kehas, mitte meeleolu. Asi on vales toimumises, mitte depressioonis.
Kumb lähenemine on õige? Mida peaksin ravima, millise spetsialisti poole pöörduma – psühhiaatri või toitumiskava koostaja?
Ette tänades,
Tarmo

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väga keeruline on öelda, kas isud tulevad mingite toitainete puudusest või on need seotud psühholoogiliste probleemidega. Alustuseks soovitaksin nõu pidada toitumisnõustajaga, vaadata üle oma toitumine, püüda vajadusel teha selles veel muudatusi ning kui isud ikka ei kao, siis alles pöörduda söömishäiretega tegeleva spetsialisti poole.

M

26. juuli 2019

Tere!

Mul on selline küsimus, et kuidas oleks võimalik isusid vältida, et ei tekiks ülesöömisi? Ma jälgin kaloraaži ja teen trenni, aga ideaalkaaluni on kuidagi raskem jõuda. Oleks tarvis nippi, et sinna kiiremini jõuda, tervislikult muidugi. Tüdruk, 17, 163,5cm pikk ja 76,6kg. Keha on üsna lihaseline ja jõudu on, kuid kõhu juurest on raskem rasva ära saada. Ilmselt on kaal ka lihaste tõttu tõusnud 3-aasta jooksul. Plaanis oleks kaotada rasva. Tean, et toitumine on 70% ja sport 30%. Minu probleemiks on ilmselt see, et ma tahan midagi süüa isegi, kui seda tarvis pole. Minu kaloraaž on 1670. Ja vee joomine on ka vägagi tähtis minu jaoks. Võimalik, et mul puudub minu mentor, kes mulle motivatsiooni annaks, aga mul oleks seda tõuget vaja, et ma suudaksin olla väga distsiplineeritud.

Lugupidmisega
M.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Toitumine oleks mõttekas koos toitumisnõustajaga üle vaadata, sest arvestades kaalu, ei pruugi saadav toiduenergia olla tegelikult see, mida kirjutate. Kuna isud on seotud nii liigsete piirangute kui tasakaalustamata valikutega, siis tulekski sellest lähtuda.