Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Tervislik toitumine

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

8. märts 2023

Tere

Arst soovitas süüa päevas 180 grammi süsivesikuid, kuid jagada 3 todukordade vahel – küsimus, mida ma võiksin tervislikult süüa, mis sisaldaks 60 gr süsivesikuid, tavalise pala juurde?

Parimat

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See on küll huvitav soovitus. Kui Teie energiavajadus on 2000 kcal, siis annaks 180 g süsivesikuid umbes 35% sellest energiast, tavainimestel soovitatakse, et see võiks olla umbes pool ehk 250 g päevas, suurema energiavajaduse korral isegi enam. Isegi diabeeti põdevatel inimestel ei soovitata tänapäeval enam süsivesikute saamist selliselt piirata. Ainus, mida soovitatakse, on vähendada lisatud suhkrute saamist, mida leidub valdavalt magusate näkside toidugrupis. Süsivesikute hulka kuuluvad ka kiudained, mida naised peaksid päevas saama minimaalselt 25 g ja mehed 35 g. Võib-olla pidaski arst silmas imenduvate süsivesikute kogust ning kiudaineid sinna juurde, see oleks veidi loogilisem
Kui lähtuda sellest, et minimaalne kiudainete kogus oleks tagatud, võiks süüa järgmisi toite (lisasin ka süsivesikute üldkoguse ning imenduvate süsivesikute koguse, nii on lihtsam neid toidukordadele jaotada; kasutan lühenditena SV – süsivesikud kokku, IMSV – imenduvad süsivesikud, KA – kiudained):
kaks poolt (u 70 g) pala-teraleivast (SV 42 g, sh IMSV 34,3 g ja KA 7,7 g)
2 dl veega keedetud tatraputru (u 150 g) (SV 35,8g, sh IMSV 32,7 g ja KA 3,1 g)
¼ dl (20 g) keedetud põldube (SV 2,9 g, sh IMSV 2,6 g ja KA 1,3 g)
1–2 porgandit (100 g) (SV 8,5 g, sh IMSV 5,6 g ja KA 2,9 g)
pool peeti (100 g) (SV 9,9 g, sh IMSV 7,3 g ja KA 2,6 g)
üks kartul (100 g) (SV 17,4 g, sh IMSV 16 g ja KA 1,4 g)
pool suuremast pirnist (100 g) (SV 14,1 g, sh IMSV 10,2 g ja KA 3,9 g)
1 dl (50 g) musti  sõstraid (SV 7,8 g, sh IMSV 4,9 g ja KA 2,9 g)
Neist toitudest tuleb kogusüsivesikuid kokku ligi 140 g, imenduvaid süsivesikuid 112 g ja kiudaineid ligi 26 g. Seega võiks süsivesikuterikkaid toite süüa tegelikult kõvasti rohkem, kuid kindlasti mitte näkside grupist, vaid teraviljatooteid, kartulit, puu- ja köögivilju (sh kaunvilju) ning marju.
Näiteks suhkur ise ongi 100% süsivesik, teelusikatäis (10 g) mett sisaldab süsivesikuid 8 grammi, 1 šokolaadikomm samuti keskmiselt 8 grammi, tavaline limonaad (200 ml) 20 g jne.
Ise saate endale meelepäraste toitude toitainelist koostist  vaadata siit

Anonüümne

14. veebruar 2023

Helistas telefonimüüja ja pakkus soodsa hinnaga D3 vitamiini ja Magneesiumi.Ta kasutas muuhulgas selliseid lauseid:Kahjuks Tervise Arengu Instituudi uuringud on näidanud,et meie eestlaste toitumine on tasakaalust väljas,sest sööme liiga palju magusat ja liha.Aga isegi kui toidulaud on mitmekesine,siis on kindlaks tehtud,et erinevate toidulusandite tarbimine on päris oluline.Ja viimane lause.Praegu on õues selline pime aeg,tekib tihti väsimus,seega soovitatakse just praegusel ajal toidulisandeid juurde võtma.Kas need laused on pädevad ja lähtuvad tõendusmeditsiinist.Tänan teid

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toidulisandeid ei tohiks võtta lihtsalt niisama. Eelistama peaks seda, et kõik vajaliku saaks kätte toidust. Jah, keskmise eestlase toidulaud ongi paigast ära, kuid toidulisandi võtmist tuleks otsustada konkreetselt igast inimesest lähtuvalt. Esimese asjana tuleks pidada toidupäevikut (vähemalt 10 päeva, võimalusel toite kaaludes ja oma toitumist kindlasti eelnevalt mitte muutes) ja vaadata, kas ja milliseid toitaineid puudu jääb. Järgmise sammuna peaks läbi mõtlema oma toiduvaliku – kas oleks võimalik puudujääke vähendada toiduvalikut mitmekesisemaks muutes, midagi sealt eemaldades või lisades. Kui see mingil põhjusel võimalik ei ole (nt inimene ei söö üldse kala), alles siis peaks hakkama juurde võtma toidulisandit. 
Magneesiumivajadus ei ole seotud pimeda ajaga. D-vitamiini osas on õigus, et enamikul inimestest kipub see talvisel perioodil, isegi piisavas koguses kala söömisel, jääma allapoole soovitust ning seega tuleks seda toidulisandina juurde võtta. Samas soovitan toidulisandi ostmiseks pigem pöörduda apteeki, kus töötavad väljaõppe saanud spetsialistid ning soovitavad just teie jaoks parimat lisandit.

Anonüümne

29. august 2022

Tervist!

Tekkisid mõned küsimused beebide/väikelaste toitumise kohta. Meil on peres kaksikud, poiss ja tüdruk, kohe saavad 4 kuud täis. Viimasel perearsti külastusel juuli esimesel nädalal saime sellised mõõdud:

Tüdruk 5690 gr, pikkus 63 cm, peaümbermõõt 39,5 cm (sünnikaal oli 3385 gr)
Poiss 6440 gr, pikkus 65 cm, peaümbermõõt 41 cm (sünnikaal oli 3300 gr).

Lapsed on alates sünnist saanud vaid piimasegu. Praegu oleme jõudnud olukorda, kus tüdruku ööpäevane söögikogus on keskmiselt 900 ml. Poisi ööpäevane söögikogus on 1000-1100 ml. Proovime toita lapsi võimalikult samal ajal , ca 5-6 korda ööpäevas. Ja hetkel on olukord, kus tüdruk, süües 900 ml, sööb nii palju, kui ta seda soovib ja sellest näib talle piisavat. Kuid poisi puhul (süües 1000-1100 ml ööpäevas), jääb alati mulje, et nagu jääb puudu kogu aeg, vahel järgneb sellele jonn ja rahulolematus lapse poolt. Konsulteerisime perearstiga, kes leidis, et laste mõõdud on igati korras ja tema soovitus oli, et poisi kehakaalu arvestades oleks optimaalne max 200 ml korraga ja selliselt, et ööpäevane kogus ei ületaks 1000-1100 ml. Piimaseguga pidavat esinema oht ülesöömiseks, mida ise üritaksime vältida. Üks teine ema ütles, et tema 4 kuud vana laps sööb 230 ml korraga ja nii 6 korda päevas, laps kaalub üle 7 kg. Ilmselgelt see laps sööb nii palju, kui ta soovib. Küsimus on nüüd, et

1. Kas 4-kuuse lapse puhul eksisteerib oht ülesöömiseks? Kas piimasegu puhul tuleb seda 1000-1100 ml põhimõtet kindlasti järgida? Kas vastab tõele, et piimaseguga last toites peaks söögikordade vahe olema alati vähemalt 3 tundi?

2. Momendil oleme olukorras, kus nt tüdruk öösel väga ei söökski ja laseks meil kenasti varahommikuni magada (tüdruk on maganud öösiti ka 9-10 tundi järjest). Samas poiss nõuab pea alati seniajani öist toitmist, tal saab kõht kuidagi kiiremini tühjaks siis ilmselt ja pahatihti äratame kogu selle öise tralliga üles ka tüdruku, kes pigem hoopis magaks. Saime ühelt teiselt emalt soovituse, et sellisel juhul võiks vaikselt hakata pakkuma lisatoitu, nt nn “Head ööd” putru lapsele enne magamaminekut. Samas on neid, kes ütlevad, et enne 6 kuud ei maksa lisatoidule küll mõelda. Mida teie arvete? Kas 4-kuusele lapsele võiks juba proovida anda ka õhtul lisatoitu, et tema öö oleks pikem ja rahulikum? Või peaks tema seedimine ikka veel arenema ja enne 6 kuud pigem mitte katsetada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “Imikute toitmisel tuleb igal juhul jälgida ühe liitri piiri ööpäevase toidukoguse arvestamisel. Piimasegu võiks pakkuda 5 kuni 6 korda ööpäevas ning jälgida, et portsjoni suurus jääks 200 grammi piiresse. Kui laps sööb väga kiiresti, ei pruugi ta tunnetada, et kõht on juba täis ning ta tahaks liigseid koguseid süüa. Pudelist on kerge lapsi üle toita.
4-kuused lapsed võivad juba pikemaid öiseid pause pidada, soovitan siiski umbes 6-tunnist öist pausi, 9-10 tundi on liialt pikk vahe.
Lapsed võivad hakata lisatoitu sööma tõepoolest 4. ja 6.elukuu vahel, mil lapse seede- ja eritusorganid võiksid saada hakkama piimast erineva toidu seedimisega. Lisatoitmist võiks alustada köögiviljapüreest, et laps harjuks tervislikumate valikutega. Tahke toit ei ole mõeldud ööune pikendamiseks, vaid selleks, et laps saaks mineraalaineid, millest ainult piima süües puudu jääb. Kui Teie lapsed suudavad toe abil istudes lusikalt süüa võtta, võib nelja täiskuu vanuses alustada lisatoitmisega, aga kogused olgu tagasihoidlikud. Nn Head ööd puder ei ole esimeseks lisatoiduks mõistlik valik.”

Anonüümne

21. august 2022

Tere,

Kas olles teismeline on vajalik rohkem süüa mingit toidugruppi, et oleks õige kehaline kui ka vaimne areng?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ei, kõike tuleb süüa tasakaalustatult ning toitumine peab olema mitmekesine – täisteratooted (leib, puder), kartul, erinevad puu- ja köögivliljad ning marjad, magustamata piimatooted, kala, muna, (linnu)liha, pähklid-seemned. Proportsioone saad vaadata toidupüramiidilt

Anonüümne

5. juuli 2022

Tere!

Kohe 4aastaseks saav laps tahab süüa paljast võid. Kohe nii, et supilusikaga pakist. Ja nii peaaegu igapäevaselt. Ise ei ole tal lasknud üle paari lusikatäie võtta, sest tundub justkui… liig. Aga ei teagi, kas peaks seda piirama või laskma tal isu täis kühveldada.

Kas oskate selgitada, millest selline isu? On tal puudu mingist ainest ja peakski laskma tal paljast võid süüa niipalju kui tahab või võib rohke või söömine midagi halba teha?

Aitäh juba ette.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “4-aastane laps on tavaliselt aktiivselt liikuv ning soov süüa võid tekib olukorras, kus toiduga saadav energia jääb tagasihoidlikuks. Rasvad võiksid moodustada 25 – 35% vanema kui kaheaastase lapse toiduenergiast. Või oma rasvhappelise koostise poolest sobib koolieelikule energiadefitsiidi katmiseks hästi. Väikelapsele ja koolieelikule ei tasuks anda tahkestatud õlidest valmistatud tooteid. Lapsele süüa valmistades ärge kartke kõrgema rasvasisaldusega tooteid. Enamasti ei soovi lapsed suuremaid toidukoguseid süüa, seega peaksid toiduportsjonid olema energiatihedad ja sisaldama piisavalt rasva.”

Anonüümne

27. mai 2022

Olen mures 8,5-kuuse lapse lisatoidu söömise pärast. Lisatoitu hakkasin andma, kui ta oli 5,5-kuune. Alates 7-kuuseks saamisest olen andnud kolm korda päevas. Ainult et isu on tal tavaliselt väga kehv. Teda lihtsalt ei huvita. Pole veel kordagi teda suu pärani näinud. Parimatel juhtudel on söönud 75 grammi ringis, aga sageli sööb vaid paar beebilusikatäit. Hoiab suu kinni, vaatab ringi, parema meelega närib söögitooli või lusikat. Hõõrub sageli ka silmad toiduseks, kuigi ei tohiks unine olla. Olen proovinud 30-40 erinevat toiduainet, nii endavalmistatuid kui ka poe omi, ka näputoitu. Mõnda toitu on parema meelega söönud, aga see pole garanteerinud, et ta järgmisel korral seda tahaks. Küll aga on ta hea meelega joonud avatud topsist beebismuutisid, aga püüan sellest siiski harjumust mitte kujundada. Vett joob ka hea meelega. Ilmselt seetõttu, et ta päeval närva isuga on, ärkab öösiti 12 tunni jooksul 4-5 korda, et rinnapiima juua (päeval on samuti rinnapiima peal). Mul on magamatusest ja lootusetusest aina raskem toitmise juures rõõmsat nägu teha, peale selle olen muidugi lihtsalt mures. Mida teha? Kas päevane isu võiks suureneda, kui öised toitmised lõpetada või teeks see asja ainult hullemaks? Kas sellisteks probleemideks on tervishoiusüsteemis imikutele keskendunud toitumisnõustajaid? Perearst soovitas sisuliselt lihtsalt rohkem üritada. Mainin veel, et viimase kahe kuuga on ta juurde võtnud 665 grammi ja vanuses 4-6 kuud kannatas kaaluiive seetõttu, et rotaviiruse vaktsiini kõrvaltoimena oli tal kolm nädalat kõht lahti.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab SA Tallinna Lastehaigla pediaatrikliiniku juhataja Reet Raukas: “Viimase kahe kuu kaaluiive on lapsel 665grammi, mis teisel elupoolaastal ei ole liialt vähe. Kaaluiive oli probleemiks 4 kuni 6 kuu vanuses, mil rotaviiruse vastase vaktsineerimise järel oli lapsel kõht lahti. On lootus, et sellise kõrvaltoime järel on kaitse tugevam haigestumise vastu.
8,5-kuune laps on tavaliselt päeval aktiivne ning enamasti õnnestub päeval rinnast vähem toita. Rinnapiim lihtsalt täidab lapse kõhu ning seetõttu pole tal huvi tahke toidu vastu. Lapsele võiks pakkuda süüa samal ajal, kui ema ise sööb. Imik on uudishimulik, ta jälgib teiste söömist ning selle käigus võiks ta ka ise süüa umbes samasugust toitu, nagu on ema taldrikul. 8,5-kuune laps peaks oskama iseseisvalt istuda ning näputoit kasvõi seltskonna mõttes on soovitatav.
Hommikusööki (putru) võiks süüa mõni tund pärast viimast imetamist, selleks ajaks võiks kõht tühi olla. Rinnapiima pakkuda pärast tahke toidu söömist. Järgmine söögikord võiks olla 3 – 4 tunni pärast ja seekord võiks pakkuda köögivilju ning liha/kala/muna. Kuna laps sööb tahket toitu väikestes kogustes, võiks see toit olla rammus ehk pudru valmistamisel kasutada jätkupiimasegu ning lisada võid, köögiviljatoidule võiks lisada toiduõli. Ema kirja järgi pole selge, kuidas beebismuuti on valmistatud. See võiks sisaldada puuvilju ning tehtud rammusamaks näiteks maitsestamata jogurtiga.
Enne ööund võiks laps süüa rinnapiima, ja siis öösel jätkata. Kui õnnestuks, võiks öiseid toitmisi vähendada neljani.
Kui laps sööb vähe, prooviksin pakkuda erinevaid toite, las kogused olla väikesed, isegi paar lusikatäit, kuid toidu pakkumine peab olema regulaarne.
Kuna laps sööb tahket toitu vähe, ei ole põhjust talle joogiks vett pakkuda. Lapsel on tunne, et kõht saab täis ning ta keeldub toidust. Joogiks võiks hakata vett pakkuma, kui laps sööb tahket toitu kolmel toidukorral (ööpäevas umbes 300grammi). Kannatlikku meelt lapse toitmisel!”

Anonüümne

20. aprill 2022

Tere! Kas 14 aastaselt võib kasutada proteiini pulbreid ja kreatiini?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Parem oleks neid mitte tarvitada. Toidu tõhustamine sõltub vajadusest siis, kui esineb defitsiit, mida toitumisega ei ole võimalik tavapäraselt katta. Eelnevalt peab ikkagi olema selge, et toiduga vajaminevat valkude hulka kätte ei saade, kui midagi hakata juurde võtma. Seega tuleks alustada toitumise analüüsimisest ja valguvajaduse katmisest toiduga.

Anonüümne

4. aprill 2022

Küsimus laste valkude tarbimisest.
Eesti info materjalid ütlevad et laps peab saama valku 10-15% päevasest energia vajadusest.
Siin lehel kirjas
Põhitoitainete vajadus üle 2 aasta vanustele lastele
Valgud 10-20 %E

Arvestus 1g valku annad 4 kcal.
Lisaks on lihtne soovitus lapse keha kaalu kohta 0,8-1g valku.
Arvutused ei klapi, mis on valesti?

2a kaalub 13kg vajab 1000 kcal sellest peaks valgu vajadus olema 10% ehk 100kal
100kcal /4 võrdub 25g valku.
Seega umbes kaks korda rohkem kui lihtsa soovituse järgi 1g valku kehakaalu ühele kilogrammile.

4aastane 17kg 1200 kcal valgu vajadus 10-15% ehk 120-180 kcal see võrdub 30-45g valku. Kehakaalu järgi peaks andma 20g aga mitte 45g.

Milline oleks ohutu kogus neerudele eelkoolealistel lastel.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Eesti toitumisoovituste järgi (lk 67) on 2-aastaste laste energiavajadus keskmiselt tõesti umbes 1000 kcal, aga 4-aastase keskmiselt aktiivse tüdruku päevane energiavajadus on umbes 1300 kcal ning poisil umbes 1400 kcal. Valkude absoluutne minimaalne vajadus üle 2-aastastele lastele on umbes 0,9 g kehamassi kg kohta, kuid üldiselt arvestatakse, et valgud annaksid neil päevasest energiavajadusest 10-20%.
2-aastane 13 kg kaaluv laps peaks minimaalselt valke saama 13*0,9=12 g. Soovitatav oleks siiski hoida see vahemikus 10-20% energiast ehk 1000 kcal puhul on selleks tõesti vahemik 25-50 g päevas.
17-kilone laps peaks minimaalselt saama umbes 15 g valke, kuid jällegi lähtudes % energiast soovitusest võiks see tegelikult jääda 33-70 g vahele.
Mida väiksem laps, seda alumises vahemiku otsas tarbimine olla võiks. Kestvalt ei tohiks kindlasti ülempiiri ületada.

Anonüümne

25. märts 2022

Tere, kas imetamise ajal tohiks valgupulbreid tarbida? Milliseid tohiks ja mida need sisaldada ei tohiks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otseselt valgupulbrid vastunäidustatud ei ole. Samas ei ole valkude vajadus imetamise ajal nii palju suurenenud, et neid peaks valgupulbrist juurde saama. Täieliku imetamise korral loetakse optimaalseks valkude koguseks lisaks tavapäraselt saadud kogusele umbes 18-20 grammi päeva kohta, osalisel imetamisel umbes 12-13 grammi päeva kohta. See tähendaks seda, et kui raseduseelne kaal oli umbes 60 kg ning valkude vajadus seega umbes 0,8×60=48 grammi, siis täielikul imetamisel võiks päevane valkude saamine kokku olla umbes 65-70 grammi.
Umbes 80 g valke saab, kui süüa mitmekesiselt, näiteks 100 g rukkileiba (6 g), 200 g tatraputru (3 g), 100 g keedetud kartuleid (2 g), 50 g valgeid keedetud ube (5 g), 200 g keedetud brokolit-lillkapsast (6 g), 100 g banaani (1 g), 100 g virsikuid (1 g), 300 g piima-keefiri (10 g), 100 g kodujuustu (13 g), 20g juustu (5 g), 100 g lõhet (26 g), 2 spl ehk u 20 g pähklite-seemnete segu (4 g).
Seega ei ole mitmekesisel söömisel vajadust valgupulbrite järele. Kui kuidagi ilma pulbrita ei saa, siis tasub vaadata, et see ei sisaldaks ülimagusaid magusaineid.

Anonüümne

11. veebruar 2022

Tere
Olen mures oma peagi 7-kuuseks saava beebi pärast. Ma ei saa teda kuidagi piima jooma, päeval ta lihtsalt keeldub, keerab pea ja keha ära, hakkab nutma ja kätega ära lükkama. Öösel ärkab pidevalt ja siis veidikene joob, ühe korra või maksimaalselt 2 korda 120 ml ja paar korda proovib veidi veel, mõni öö rohkem mõni vähem. Päeval tihti üle 250ml joodud ei saa. Sööme 3 korda päeval lisatoitu, panen ette umbes 100g veidi peale varem sõi vähemalt lisatoitu normaalselt aga nüüd on ka igal lisatoidu söömise ajal ta hajevil, vaatab ringi, pöörab ära ja sööb umbes poole kogusest, siis on juba nutt lahti. Ma ei oska enam aru saada, mis ma tegema peaks, et ta piisavalt sööks.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja, lastearst Reet Raukas : “Tegemist on peagi 7-kuuseks saava lapsega, kes on hakanud keelduma piimast. Küsimuse alusel arvaksin, et lapsele pakutakse piimasegu. Seejuures pakub ema lapsele 3 korda päevas kuni 100 grammi tahket toitu. Antud vanuses on laps uudishimulik, päevasel ajal võibki seetõttu juhtuda, et tal pole aega piimasegu juua. Küsimusest ei ole aru saada, ega ema pole praegu vahetanud piimasegu (piimasegult, mis sobib alates sünnist segule, mis on mõeldud vanematele kui 6-kuustele lastele). Kui selline vahetus on äsja toimunud, ei pruugi laps uue maitsega segu tahta. Seitsmenda elukuu lapsele on pakutud suhteliselt julgelt palju tahket toitu, sellele võiks juurde lisada piimasegu kas pulbrina või valmis piimaseguna. Piimasegu ei ole ette nähtud keetmiseks, seega tuleks see lisada toidu valmistamise lõpul. Toidule lisatud piimasegu arvestatakse päevase piima hulka. Seitsmendal kuul võiks laps ööpäevas süüa kuni ühe liitri (nii tahket toitu kui piimasegu). Küsimuse alusel ei saa päris täpselt aru, kui palju laps ööpäevas piimasegu sööb. Päeval soovitaksin lapsele piimasegu pakkuda poolunes, sel ajal võiks laps unustada, et ta ei tahtnud piimasegu süüa. Täpsemaks vastamiseks oleks vaja rohkem informatsiooni.”