Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Tervislik toitumine

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

5. aprill 2021

Kuidas suhtuvad spetsialistid intervallpaastu (intermittent fasting) – paastumisperiood on 16 tundi ja toituda võib 8 tunnise ajavahemiku jooksul? Mis on vead ja kas on ka head? Vastuse eest ette tänades,

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui see inimesele sobib, siis miks mitte. Küll aga tuleb tõepoolest olla teadlik ohtudest. Nimelt väga pikk söömise vahe võib viia selleni, et haaratakse esimene ettejuhtuv toit, mis ei pruugi olla kõige tervist toetavam. Või süüakse suure nälja tõttu väga palju korraga. Selline käitumine võib osadel inimestel sillutada teed söömishäire tekkeks. Ja teine asi on see, et 8 tunni sisse tuleks nüüd planeerida kõik toidukorrad, mis tagaksid vajaliku energia ja toitainete saamise. Paljud rõõmustavad, et 8 tunni jooksul ei jõuagi nii mitu korda süüa ja seetõttu on see hea moodus kaalu langetamiseks, kuid kui saadav energiakogus on väiksem, on suure tõenäosusega väiksemad ka saadavad vajalike ainete (nt asendamatud rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained) kogused. Seega peaks oma toiduvalikut kindlasti väga hoolikalt planeerima, et kõik vajalik oleks toidust kätte saadud.

Anne Ärmus

25. märts 2021

Lugesin et ei ole hea süüa koos liha ja leiba, juustu ja leiba, kartulit ja liha. Kuidas või millega koos süüa muna? Keefiri? Tatart?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellised soovitused (et tuleks süüa lahus süsivesikuterikkaid ja valgurikkaid toite) ei põhine teaduskirjanduse andmetel. Tihti väidetakse sinna juurde, et kui süüa nt liha ja puuvilju koos, jääb liha puuviljade taha pidama. See ei ole absoluutselt võimalik, kuna maos “mikserdatakse” kõik väga tugevasi läbi. Jah, toidumassi maos viibimise aeg sõltub toidu koostisest – süsivesikuterikkam toit liigub maost kiiremini edasi kui valgu- ja rasvarikas. Kuid see ei ole kindlasti põhjus toitude lahussöömiseks, kuna valke, rasvu ja süsivesikuid täiesti eraldi süüa ei ole võimalikki, neid lihtsalt leidub erinevates kombinatsioonides pea kõikides toitudes. Samuti on pikem täiskõhutunne sageli parem, mis päästab meid pidevast näksimisest ja seetõttu ülesöömisest. Teiselt poolt on inimesed erisugused ja ka samade toitude seedimisel tekkivad tunded kõhus ei ole kõigil täpselt ühtmoodi. Kui tunnete, et mingid toidukombinatsioonid tekitavad teil gaase, puhitust, raskustunnet vm, siis oleks targem neist hoiduda.

Anonüümne

23. veebruar 2021

Tere

Hakkasin pärast sünnitust otsima juuksekasvu preparaate, millega juuste väljalangemine peatada ning see tekitas väga palju küsimusi erinevate juuksekasvu preparaatide osas (koostis ja kogused).

Avastasin, et paljude vitamiinipurkide peal on Biotiini päevane vajalik % 10 000mcg, lisaks veel palju teisi, mille kogused kas 300%, 500% jne üle normi. Seejärel hakkasin otsima internetist infot, kus oleks selgitatud kui pikalt ma sellises koguses toodet üldse kasutada võin ning kas nii suur kogus siis lõpuks mu organismis kuhjub või üleüldse, mida see organismile tähendab.

Info, mis leidsin pärines aastast 2013-2017 ning uut eriti ei leidnud. Lugesin siis, et on vitamiine, mis n.ö blokivad teineteise mõju, takistavad imendumist, veel erinevatest kahjuteguritest kui ma mingit vitamiini liiga suures koguses tarbin jne. Kogu see info oli aga väga laialivalguv ja ma konkreetseid vastuseid siiski kahjuks ei leidnud. Kas te oskate mind suunata ehk materjalini, kus oleks vastav info kirjas? Ehk siis mida see ikkagi tähendab kui päevane soovituslik kogus on 100%, kuid see on erinevate vitamiinide või mineraalainete näol kordades-kordades suurem, ulatudes 10 000%-ni.

Olen südamest väga tänulik kui oskate mind aidata!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna lapse kandmine kurnab organismi, siis tuleks kõigepealt vaadata üle oma toitumine ja püüda võimalikult palju toitaineid kätte saada toidust. Selleks tasuks vähemalt nädal pidada toidupäevikut ning vaadata keskmist tulemust – mida on puudu. Juuste väljalangemisega võivad eelkõige seotud olla puudujäägid raua, kaltsiumi, D-vitamiini, valkude saamises. Kui ise oma toitumise korrigeerimine osutub keeruliseks, tasub pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule. Kui siiski osutub vajalikuks võtta lisaks toidulisandeid, tasub enne seda konsulteerida arstiga. Seda eriti juhul, kui mõne toitaine sisaldus toidulisandis ületab maksimaalselt päevas lubatud kogust (tarbimise ülempiiri). Tarbimise ülempiiri on võimalik leida Eesti toitumis- ja liikumissoovituste raamatust iga vastava toitaine alt kohe esimesest tabelist.

Anonüümne

14. jaanuar 2021

Tere

Kui palju peaks saama 7 kuune laps rinnapiima lisaks lisatoidule (püree jms). Ööpäevas võtab laps heal juhul kiired lonksud maksimaalselt 3 korda. Piima on rindades palju, aga laps ei tunne enam üldse huvi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja lastearst Reet Raukas: “Rinnapiima maitse võib muutuda menstruatsioonide taastumisel või seoses uue rasedusega, mis võib olla põhjuseks, et laps rinnapiima ei taha. Samas 7-kuuse lapse põhitoit on rinnapiim või piimasegu, antud vanuses on lisatoit siiski veel vaid lisaks piimale. Mõned lapsed muutuvad elu teisel poolaastal väga aktiivseteks ning neil kaob huvi päevasel ajal rinnast söömise vastu. Neid lapsi tasuks toita rahulikus keskkonnas, näiteks poolunes. Rinnal söömise pikkus ei näita, et laps vähe piima kätte saaks, pigem on tema söömine kiire ja efektiivne. Seitsmekuune võiks süüa 5 kuni 6 korda ööpäevas, lisatoitu kahel toidukorral kokku 100 – 200 grammi, seega piima kogus ööpäevaks võiks olla umbes 800ml. Kui laps sööb piima vähe, võib tekkida probleem toidu energiasisaldusega. Ainult köögiviljad või puder ei kata ära lapse kasvamiseks vajalikku energiat. Neil lastel võib kaaluiive jääda tagasihoidlikuks. Kui emal on piima palju, võib ta seda rinnast välja lüpsta ning lisada tahkele toidule. Ööpäevase söödud piima arvestusse läheb ka tahke toidu sees olev (rinna)piim. Ka uusi maitseid tahke toidu sees on rinnalastele tavaliselt kergem tutvustada, sest ta on neid saanud läbi rinnapiima.”

Anonüümne

20. november 2020

Tere! Mida teha, kui 8,5 kuune laps öösel enam rinnapiima ei söö ja see on tunduvalt vähendanud rinnapiima teket. Sööb rinda 21 ajal õhtul ja 4-5 ajal hommikul. Hommikul 8 ajal sööb putru ja pärast saab rinda peale. 11 ajal on lõunasöögiks püree, pärast sööb rinda peale. Kell 16 sööb ainult rinda, õhtul 18 ajal püreed ning siis enne magamaminekut 21 ajal rinda.
Küsimus selles, et mulle tundub, et ta ei saa rinnast nii palju piima, kui ta tahaks, et kas peaks piimasegu juurde hakkama andma?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja lastearst Reet Raukas: “Tegemist on 8,5 kuuse lapsega, kes on hakanud rinnast harvemini sööma ning emal on kahtlus, et laps saab rinnapiima vähe. Laps sööb 3 korda tahket toitu, mis on antud vanuses soovituslik sagedus ning 4 korda rinnapiima. Rinnapiima tekib emal rinda nii palju, kui laps sealt välja imeb ehk on vähetõenäoline, et rinnapiima kogus on vähenenud.
Lapsele süüa valmistades tasub jälgida, et pakutav toit sisaldaks piisavalt energiat – pudru valmistamisel võib kasutada täispiima ning lisada kas toiduõli või võid; köögiviljapüree peaks kindlasti sisaldama kas liha, kala või muna ning vajadusel võib sellessegi toitu lisada rasvainet, puuviljapüreesse võib tasapisi hakata lisama näiteks maitsestamata jogurtit energiasisalduse suurendamiseks. Kõik piimatooted, mida lisatakse toitudele, lähevad kasutatud piima arvestusse. Sel viisil ei teki vajadust piimasegusid kasutada, mis võiks vähendada rinnapiima kogust – laps võib rinnapiima asemel hakata eelistama piimasegu ning rinnapiima kogus väheneb veelgi.
Lapse vanuse suurenemisel saab järjest rohkem pakkuda tahket toitu, mis kergendab üleminekut perega samale toidule.”

Li

29. september 2020

Tere, mis määrus/juhis/seadus on hetkel käsitletakse koolitoitlustamise/koolipuhveti sfääris?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel tuleb kahjuks jätkuvalt lähtuda 2008.aasta sotsiaalministri määrusest nr 8. Määrus on juba aastaid uuendamisel, kuid seisab kahjuks jätkuvalt Rahvatervise seaduse vastuvõtmise taga. Puhvetitele on koostatud soovituslik juhend

Anonüümne

27. mai 2020

Tere. Ma olen 14 ning varem ‘bingegin’ paris palju. Nyyd aga soon paremini ja proovin enda isu jalgida ning syya seda mida mu keha vajab, kuid siiski on mul nt yhe korra nadalas v vahepeal isegi kaks sellist paeva kus ma soon rohkem. Ma ei saa öelda et ma ‘bingen’ aga no nt votan tyki sokolaadi ja ss tunnen et tahan veel ja siis soon veel paar tykki seda ja naksin veel magusat. Mulle endale tundub et see pole enam ‘bingemine’. Mis teie arvate, kas see on pigem halb voi normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Iseenesest on see normaalne, et mõnikord veidi “patustatakse”. Sellega on ainult see oht, et kui võtta tükikene, on raske saada pidama enne, kui terve tahvel otsas. Seetõttu on parem mitte võtta esimest tükki ja rahuldada oma magusaisu näiteks puuviljade-marjadega.

Anonüümne

24. mai 2020

Tere,
olen mures oma tütre (12a) valikute ja soovide osas hakata veganiks. Ta on sale ja sportlikult aktiivne. Lapsel ei ole vastunäidustusi ega talumatust toitainete suhtes.
Leian, et tasakaalustatud mitmekülgne toitumine on kasvavale organismile parim kuid ei ole spetsialist antud valdkonnas.
Palun teie asjatundlikku tagasisidet ja suuniseid.

Tänades,
murelik isa

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

12-aastane on just kasvuspurdi ja teismeea suure arenguetapi alguses. See on äärmiselt kriitiline aeg, organism peab saama arenemiseks kõik vajalikud ained – asendamatud amino- ja rasvhapped, vitamiinid, mineraalaineid. See on teoreetiliselt võimalik väga-väga läbimõeldud dieedi korral, ning ka siis tuleb teatud aineid (kindlasti vitamiine B12 ja D, aga ilmselt ka üht rasvhapet (DHA) ning olenevalt toiduvalikust veel teisigi) võtta juurde toidulisandina. Soovitan juurde lugeda siit

Anonüümne

4. mai 2020

Tere!

Al imiku 7nda kuu vanusest on soovituslik anda lisatoitu 2x – küsimus selline, kas need mõlemad toidukorrad peaksid/võiksid olla nii öelda soolased või üks neist võib olla ka magus(puuviljade- ja marjadepüree)?

Heade soovidega
Liis

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui last on toidetud kuus esimest elukuud rinnaga ning soovitakse hakata andma lisatoitu, siis põhimõtteliselt ei pea järgima seda järjekorda, mida muidu soovitatakse lisatoidu andmisel järgida: köögiviljad, kartul, puuviljad-marjad, teraviljad, alles siis muna ja liha. Oluline on siiski iga uut toitu tutvustada ükshaaval ning uut mitte lisada enne paari päeva möödumist. Kui juhtumisi peaks lapsel mõne toidu vastu allergia olema, saab selle selliselt toimides kergesti teada.
Eri vitamiinide saamise seisukohalt on olulised kõik toidugrupid. Marjad-puuviljad on näiteks parimad C-vitamiini allikad, liha aga raua allikas. Seetõttu sobib selline varieerimine hästi.
Kui laps saab hetkel ka veel rinnapiima, siis uuemad soovitused soovitavad ka pähklite andmisega alustamist (korralikult purustatult) rinnapiima saamise ajal, et vähendada võimalikku allergia väljalöömist. Kuna aga pähklid on üldiselt ühed suuremad allergeenid, siis nende andmisel kindlasti jälgida lapse enesetunnet.

Laura

7. märts 2020

Tere!

Kas astelpajumarjade tarbimise osas on määratud päevane ülempiir? Kui palju tohib neid päevas maksimaalselt tarbida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otseselt ülempiiri ei ole. Astelpajumarjad on väga heaks C-vitamiini allikaks, kuid kõikide toitude osas kehtib reegel, et ka ühegi “hea” asjaga ei maksa üle pingutada. Üldiselt soovitatakse puuvilju-marju kokku päevas 200-300 g, kuid kindlasti varieerida, mitta süüa vaid üht-kaht vilja-marja.