Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert, Tallinna Tehnikaülikooli Keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Tervislik toitumine

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

30. mai 2021

Millistes toitudes oleks kõik vajalik organismi toimetulekuks?
Kas saaks hakkama süües igapäev nt keedetud muna+ tatar/riis/leib + apelsin?

Valmistada midagi erinevat 3 korda päevas, 21 korda nädalas, ~90 korda kuus. Retsepti valida, kaloreid umbarvestada, poest üles leida, hindu rehkendada, valmistamisviisi õppida jne. Iga ühe kohta on mul hullumeelne, mind ei sega ühesugune lihtne dieet kui ma sellest vajalikud ained kätte saan ja saan lõpuks elu elamisega edasi minna.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks selliseid toite ei ole olemas, muidu oleks elu tõepoolest väga lihtne. Samas, ei pea üldse arvutama, kui toitumise põhitõed on selged. Neist põhiline on mitmekesisus – igapäevaselt tuleks süüa toite kõikidest põhitoidugruppidest, neid omavahel varieerides.

Anonüümne

14. mai 2021

Tere! Olen 35a naine, kroonilisi haigusi pole. Alustasin paar nädalat tagasi keto dieediga, et saada kiiremini lahti üleliigsetest kilodest. Saan aru, et alguses pidi “ketogripp” olema normaalne kõrvalnäht ning mööduma. Minu enesetunne on aga jätkuvalt halb (peavalu, uimasus, nõrkus, süda klopib jne). Langenud on ka füüsiline võimekus. Järeldan, et mulle ei sobi antud toitumisviis. Soov oleks pöörduda tagasi mitmekesisemale toidule, kuid kuidas oleks õige seda teha?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Ketodieet nõuab väga täpset planeerimist ja teadmisi ning kuna sellega kaasnevad olulised muutused toitainete kättesaamises, siis on vaja täpselt teada ja arvestada, millega keha toetada, kui tõepoolest taoline toitumismuster päevakorda tuleb. Soovitan samm-sammult tavapärase mitmekülgse toitumise juurde tagasi pöörduda ning samuti pidada nõu mõne toitumisspetsialistiga, kes aitab koostada teile sobiva kava ning selgitab toitumuslike piirangute võimalikke terviseriske.

Anonüümne

6. mai 2021

Mul on küsimus ühe 50dnates naise toitumise kohta.
Ta alustas aasta algul dieeti, mida plaanib pidada elu lõpuni. Nelja kuuga on ta kaloreid lugedes alla võtnud 12 kg ja kaalub praegu 67 kg (pikkus 1,66 m). Plaan on kaaluda maksimaalselt 66 kg ja seda hoida.
Olen mures, kuna mulle tundub, et piirangud on liigsed.
Enamasti sööb ta u 1000 kcal päevas. Nt võib menüü olla:

must kohv,
banaan 79 kcal,
kliipuder 160kcal,
kookosrasv 90 kcal,
linaseemned 15 kcal,
apelsin 82 kcal,
kõrvitsa-kookosesupp 280 kcal,
veganjuust 55 kcal,
näkileib 38 kcal,
kõrvitsaseemned 10 kcal,
india pähkli piim 46 kcal.

Keskmiselt korra nädalas on tal n-ö lõhepäev või seltskondlik sündmus, mille käigus ta rohkem sööb.

Nt:
must kohv,
banaan 65 kcal,
kliipuder 169,
linaseemned 15 kcal,
oliivõli 85 kcal,
mango 270 kcal,
parapähkel 69 kcal,
leib 140 kcal,
soolalõhe 260 kcal,
seesamiseemnemaius 265 kcal,
tee piimaga 23 kcal,
pratud lõhe 540.

Naine tunneb ennast väga hästi ja on kindel, et toitub väga tervislikult ja saab toidust kätte kõik vajalikud mineraalid ja vitamiinid. Mina ei ole selles aga üldse kindel.
Ta on varem korduvalt alla ja juurde võtnud ja tundub, et ainevahetus on selle käigus aeglustunud.

Palun spetsialisti kommentaari:)
Lisaks – ise ma ei leidnud head eestikeelset infot madalakalorilise dieedi mõjude kohta. Kas oskate mõnd allikat soovitada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Söök ei anna meile ainult energiat, vaid oluline on sealt vaja saada organismi toimimiseks vajalikke aineid. 1000 kcal juures see kindlasti võimalik ei ole. Vaatasin kõigepealt üle tema “tavapärase” menüü. Kahjuks on üsna raske anda täpset ülevaadet toitainelisest koostisest, kui ei ole teada täpselt ka kliipudru või supi koostis, aga kui väga ligikaudselt arvutada, siis
1) energia umbes 850 kcal
2) valke 24 g – absoluutne miinimum on 0,8 g kehamassi kg kohta ehk tema puhul ca 55 g. Vaadates valkude allikaid, siis on üsna tõenäoline, et lisaks liiga vähesele valkude saamisele, ei ole piisavalt saadud erinevaid vajalikke asendamatuid aminohappeid. Valgud on ühelt poolt vajalikud lihastele, aga teiselt poolt on neil veel äärmiselt palju funktsioone kehas, alates ensüümide koostises kuni immunsüsteemi toimimisega
3) rasvu kokku on samuti üsna vähe, kuid samas on tema poolt söödud rasvade koostis selline, et ta saab päevas umbes 33 g küllastunud rasvhappeid. Küllastunud rasvhapped ei tohiks tema normaalse energiavajaduse juures ületada 20g päevas
4) vitamiinidest saab ta piisavalt ainult E- ja C-vitamiine. Eriti vähe on toidus B12-vitamiini
5) mineraalainetest saab ta piisavalt vaid magneesiumi, fosforit ja vaske.  Rauda saaks ta muidu piisavalt, aga kuna raud tuleb ainult taimsetest allikatest, siis on selle imendumine tegelikult väiksem kui heemiraua puhul. Kui ta ei lisa toitudesse soola, jääb tal puudu isegi naatriumist
6) kiudaineid saab minimaalse 25 g asemel 20

Kui lisada nädalasse üks kopsakam päev, siis kujuneb tõepoolest energiaks keskmiselt 1000 kcal, mida siiski on liiga vähe, kuna ainuüksi põhiainevahetuse energiakulu on tal umbes 1350 kcal.
1) valkude saamine läheb keskmiselt pisut suuremaks, aga mitte palju, umbes 36 g päeva kohta
2) küllastunud rasvhapete keskmine väärtus läheb pisut alla, aga mitte alla soovitud taseme, olles umbes 30 g päeva kohta
3) tänu (soola)lõhele saab ilmselt piisavalt nüüd ka vB12-vitamiini ja naatriumi, kuid kõiki teisi vitamiine-mineraalaineid, mida oli enne puudu, on jätkuvalt puudu
4) kiudaineid samuti ikkagi alla soovitusliku, keskmiselt 21 g päeva kohta

Toiduvalik on üsna ühekülgne, mõned toidugrupid puuduvad menüüs täielikult. Toitainete defitsiidist tulenevad nähud ei pruugi ilmneda koheselt, vaid alles mõne aja möödudes. Eks täiskasvanud inimene võib endaga katsetada, mida iganes ta soovib, kahjuks sellega kaasuvat kahju tagasi pöörata võib pärast olla üsna keeruline.

Anonüümne

5. aprill 2021

Kuidas suhtuvad spetsialistid intervallpaastu (intermittent fasting) – paastumisperiood on 16 tundi ja toituda võib 8 tunnise ajavahemiku jooksul? Mis on vead ja kas on ka head? Vastuse eest ette tänades,

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui see inimesele sobib, siis miks mitte. Küll aga tuleb tõepoolest olla teadlik ohtudest. Nimelt väga pikk söömise vahe võib viia selleni, et haaratakse esimene ettejuhtuv toit, mis ei pruugi olla kõige tervist toetavam. Või süüakse suure nälja tõttu väga palju korraga. Selline käitumine võib osadel inimestel sillutada teed söömishäire tekkeks. Ja teine asi on see, et 8 tunni sisse tuleks nüüd planeerida kõik toidukorrad, mis tagaksid vajaliku energia ja toitainete saamise. Paljud rõõmustavad, et 8 tunni jooksul ei jõuagi nii mitu korda süüa ja seetõttu on see hea moodus kaalu langetamiseks, kuid kui saadav energiakogus on väiksem, on suure tõenäosusega väiksemad ka saadavad vajalike ainete (nt asendamatud rasvhapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained) kogused. Seega peaks oma toiduvalikut kindlasti väga hoolikalt planeerima, et kõik vajalik oleks toidust kätte saadud.

Anne Ärmus

25. märts 2021

Lugesin et ei ole hea süüa koos liha ja leiba, juustu ja leiba, kartulit ja liha. Kuidas või millega koos süüa muna? Keefiri? Tatart?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellised soovitused (et tuleks süüa lahus süsivesikuterikkaid ja valgurikkaid toite) ei põhine teaduskirjanduse andmetel. Tihti väidetakse sinna juurde, et kui süüa nt liha ja puuvilju koos, jääb liha puuviljade taha pidama. See ei ole absoluutselt võimalik, kuna maos “mikserdatakse” kõik väga tugevasi läbi. Jah, toidumassi maos viibimise aeg sõltub toidu koostisest – süsivesikuterikkam toit liigub maost kiiremini edasi kui valgu- ja rasvarikas. Kuid see ei ole kindlasti põhjus toitude lahussöömiseks, kuna valke, rasvu ja süsivesikuid täiesti eraldi süüa ei ole võimalikki, neid lihtsalt leidub erinevates kombinatsioonides pea kõikides toitudes. Samuti on pikem täiskõhutunne sageli parem, mis päästab meid pidevast näksimisest ja seetõttu ülesöömisest. Teiselt poolt on inimesed erisugused ja ka samade toitude seedimisel tekkivad tunded kõhus ei ole kõigil täpselt ühtmoodi. Kui tunnete, et mingid toidukombinatsioonid tekitavad teil gaase, puhitust, raskustunnet vm, siis oleks targem neist hoiduda.

Anonüümne

23. veebruar 2021

Tere

Hakkasin pärast sünnitust otsima juuksekasvu preparaate, millega juuste väljalangemine peatada ning see tekitas väga palju küsimusi erinevate juuksekasvu preparaatide osas (koostis ja kogused).

Avastasin, et paljude vitamiinipurkide peal on Biotiini päevane vajalik % 10 000mcg, lisaks veel palju teisi, mille kogused kas 300%, 500% jne üle normi. Seejärel hakkasin otsima internetist infot, kus oleks selgitatud kui pikalt ma sellises koguses toodet üldse kasutada võin ning kas nii suur kogus siis lõpuks mu organismis kuhjub või üleüldse, mida see organismile tähendab.

Info, mis leidsin pärines aastast 2013-2017 ning uut eriti ei leidnud. Lugesin siis, et on vitamiine, mis n.ö blokivad teineteise mõju, takistavad imendumist, veel erinevatest kahjuteguritest kui ma mingit vitamiini liiga suures koguses tarbin jne. Kogu see info oli aga väga laialivalguv ja ma konkreetseid vastuseid siiski kahjuks ei leidnud. Kas te oskate mind suunata ehk materjalini, kus oleks vastav info kirjas? Ehk siis mida see ikkagi tähendab kui päevane soovituslik kogus on 100%, kuid see on erinevate vitamiinide või mineraalainete näol kordades-kordades suurem, ulatudes 10 000%-ni.

Olen südamest väga tänulik kui oskate mind aidata!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna lapse kandmine kurnab organismi, siis tuleks kõigepealt vaadata üle oma toitumine ja püüda võimalikult palju toitaineid kätte saada toidust. Selleks tasuks vähemalt nädal pidada toidupäevikut ning vaadata keskmist tulemust – mida on puudu. Juuste väljalangemisega võivad eelkõige seotud olla puudujäägid raua, kaltsiumi, D-vitamiini, valkude saamises. Kui ise oma toitumise korrigeerimine osutub keeruliseks, tasub pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule. Kui siiski osutub vajalikuks võtta lisaks toidulisandeid, tasub enne seda konsulteerida arstiga. Seda eriti juhul, kui mõne toitaine sisaldus toidulisandis ületab maksimaalselt päevas lubatud kogust (tarbimise ülempiiri). Tarbimise ülempiiri on võimalik leida Eesti toitumis- ja liikumissoovituste raamatust iga vastava toitaine alt kohe esimesest tabelist.

Anonüümne

14. jaanuar 2021

Tere

Kui palju peaks saama 7 kuune laps rinnapiima lisaks lisatoidule (püree jms). Ööpäevas võtab laps heal juhul kiired lonksud maksimaalselt 3 korda. Piima on rindades palju, aga laps ei tunne enam üldse huvi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja lastearst Reet Raukas: “Rinnapiima maitse võib muutuda menstruatsioonide taastumisel või seoses uue rasedusega, mis võib olla põhjuseks, et laps rinnapiima ei taha. Samas 7-kuuse lapse põhitoit on rinnapiim või piimasegu, antud vanuses on lisatoit siiski veel vaid lisaks piimale. Mõned lapsed muutuvad elu teisel poolaastal väga aktiivseteks ning neil kaob huvi päevasel ajal rinnast söömise vastu. Neid lapsi tasuks toita rahulikus keskkonnas, näiteks poolunes. Rinnal söömise pikkus ei näita, et laps vähe piima kätte saaks, pigem on tema söömine kiire ja efektiivne. Seitsmekuune võiks süüa 5 kuni 6 korda ööpäevas, lisatoitu kahel toidukorral kokku 100 – 200 grammi, seega piima kogus ööpäevaks võiks olla umbes 800ml. Kui laps sööb piima vähe, võib tekkida probleem toidu energiasisaldusega. Ainult köögiviljad või puder ei kata ära lapse kasvamiseks vajalikku energiat. Neil lastel võib kaaluiive jääda tagasihoidlikuks. Kui emal on piima palju, võib ta seda rinnast välja lüpsta ning lisada tahkele toidule. Ööpäevase söödud piima arvestusse läheb ka tahke toidu sees olev (rinna)piim. Ka uusi maitseid tahke toidu sees on rinnalastele tavaliselt kergem tutvustada, sest ta on neid saanud läbi rinnapiima.”

Anonüümne

20. november 2020

Tere! Mida teha, kui 8,5 kuune laps öösel enam rinnapiima ei söö ja see on tunduvalt vähendanud rinnapiima teket. Sööb rinda 21 ajal õhtul ja 4-5 ajal hommikul. Hommikul 8 ajal sööb putru ja pärast saab rinda peale. 11 ajal on lõunasöögiks püree, pärast sööb rinda peale. Kell 16 sööb ainult rinda, õhtul 18 ajal püreed ning siis enne magamaminekut 21 ajal rinda.
Küsimus selles, et mulle tundub, et ta ei saa rinnast nii palju piima, kui ta tahaks, et kas peaks piimasegu juurde hakkama andma?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja lastearst Reet Raukas: “Tegemist on 8,5 kuuse lapsega, kes on hakanud rinnast harvemini sööma ning emal on kahtlus, et laps saab rinnapiima vähe. Laps sööb 3 korda tahket toitu, mis on antud vanuses soovituslik sagedus ning 4 korda rinnapiima. Rinnapiima tekib emal rinda nii palju, kui laps sealt välja imeb ehk on vähetõenäoline, et rinnapiima kogus on vähenenud.
Lapsele süüa valmistades tasub jälgida, et pakutav toit sisaldaks piisavalt energiat – pudru valmistamisel võib kasutada täispiima ning lisada kas toiduõli või võid; köögiviljapüree peaks kindlasti sisaldama kas liha, kala või muna ning vajadusel võib sellessegi toitu lisada rasvainet, puuviljapüreesse võib tasapisi hakata lisama näiteks maitsestamata jogurtit energiasisalduse suurendamiseks. Kõik piimatooted, mida lisatakse toitudele, lähevad kasutatud piima arvestusse. Sel viisil ei teki vajadust piimasegusid kasutada, mis võiks vähendada rinnapiima kogust – laps võib rinnapiima asemel hakata eelistama piimasegu ning rinnapiima kogus väheneb veelgi.
Lapse vanuse suurenemisel saab järjest rohkem pakkuda tahket toitu, mis kergendab üleminekut perega samale toidule.”

Li

29. september 2020

Tere, mis määrus/juhis/seadus on hetkel käsitletakse koolitoitlustamise/koolipuhveti sfääris?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel tuleb kahjuks jätkuvalt lähtuda 2008.aasta sotsiaalministri määrusest nr 8. Määrus on juba aastaid uuendamisel, kuid seisab kahjuks jätkuvalt Rahvatervise seaduse vastuvõtmise taga. Puhvetitele on koostatud soovituslik juhend

Anonüümne

27. mai 2020

Tere. Ma olen 14 ning varem ‘bingegin’ paris palju. Nyyd aga soon paremini ja proovin enda isu jalgida ning syya seda mida mu keha vajab, kuid siiski on mul nt yhe korra nadalas v vahepeal isegi kaks sellist paeva kus ma soon rohkem. Ma ei saa öelda et ma ‘bingen’ aga no nt votan tyki sokolaadi ja ss tunnen et tahan veel ja siis soon veel paar tykki seda ja naksin veel magusat. Mulle endale tundub et see pole enam ‘bingemine’. Mis teie arvate, kas see on pigem halb voi normaalne?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Iseenesest on see normaalne, et mõnikord veidi “patustatakse”. Sellega on ainult see oht, et kui võtta tükikene, on raske saada pidama enne, kui terve tahvel otsas. Seetõttu on parem mitte võtta esimest tükki ja rahuldada oma magusaisu näiteks puuviljade-marjadega.