Menüü

Magusad ja soolased näksid

Selles grupis paiknevaid toite ei pea sööma, nendest ei pea ka täielikult loobuma, kuid päevas võiks piirduda maksimaalselt nelja portsjoniga.

Siia gruppi kuuluvad:

  • suhkur, mesi, moos (sh ka toitude valmistamisel (nt puder, tee-kohv-kakao jne) lisatavad suhkru, mee jne kogused);
  • nektar ja mahlajoogid, karastusjoogid jt magusad joogid (nt kali, energiajoogid, jäätee, maitse- ja vitamiiniveed);
  • šokolaad, kompvekid, teised maiustused (nt halvaa, sefiir jne);
  • valikpagaritooted (nt saiakesed, koogid);
  • pudingud, kondenspiim, piimal põhinevad desserdid, sh jäätis;
  • soolased näksid (nt popkorn, küüslauguleivakesed, kartulikrõpsud).

1 portsjon on näiteks umbes 2 teelusikatäit suhkrut, mett, moosi, 1 küpsis, paar kommi, ½ väikesest jäätisest (25 g ehk 50 ml) või 100 ml karastus- või mahlajooki.

Lisatavatest suhkrutest tohiks saada maksimaalselt 10% päevasest energiast, ideaalis kuni 5%, mis teeb 2000 kcal juures vastavalt 50 g või 25 g lisatavaid suhkruid päevas. Enamik lisatavatest suhkrutest saadakse just siit grupist. Palju lisatavaid suhkruid võivad sisaldada ka magusad piimatooted ja puuviljakonservid.

Enamik sellesse gruppi kuuluvatest toitudest sisaldavad palju suhkrut, osad lisaks ka palju rasva ja/või soola. Teisest küljest ei anna enamik siia gruppi kuuluvatest toitudest olulisel määral kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid, asendamatuid amino- ega rasvhappeid.

Magusaisu puhul võiks eelistada tumedat šokolaadi, mett või moosi.

Sahharoosi kestva ületarbimisega, kui energia saamine ületab kulutusi, võib kaasneda liigne kehakaal ja rasvumine ning seeläbi suureneda risk haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse ja suhkurtõppe.

 

Suhkur ja magusained

Suhkruid ei tasu karta, aga enda ja oma pere tervise huvides tasub suhkrute ja toitumisega kursis olla. Mõned toidud sisaldavad suhkruid looduslikult. Osa suhkrutest aga...

Loe edasi

Sool

Sool ehk keedusool koosneb 40% naatriumist ja 60% kloorist.  Naatrium on eluks vajalik mineraalaine, kuid selle liigne saamine võib organismi kahjustada. 1 gramm soola...

Loe edasi

Energiajoogid

Energiajookide koostisained, energiajookide mõju tervisele, soovitused energiajookide tarbijatele.

Loe edasi