Menüü

Piimasegu ja lisatoit

On perioode, kus võib tunduda, et laps on näljas ja pidevalt rinna otsas. Sagedasem ja pikem imetamine aitab päeva-paari jooksul suurendada rindades tekkivat piimakogust, et lapse suurenenud söögivajadust katta. Kui imiku toiduvajadus suureneb, ei ole vaja kohe hakata lisatoitu (piimasegu) andma. Kindlasti tuleks lasta lapsel imeda isegi siis, kui rinnad tunduvad tühjad. Kui rinnaga toitmine mingil põhjusel üldse ei ole võimalik või katkeb see enne imiku 6-kuuseks saamiks, antakse söögiks imiku piimasegu. Mõningatel juhtudel võib olla vajalik lisatoidu (s.o teraviljapõhine töödeldud toit ja imikutoit) andmine enne imiku 6-kuuseks saamist (näiteks vähene kaalus juurdevõtmine). Rinnapiima saav ja korralikult juurde võttev kuni 6-kuune imik lisatoitu ei vaja. Soovitus lisatoidu kasutamiseks peab tulema last jälgivalt arstilt. Kui hakkad lapsele lisatoitu andma, jätka kindlasti ka rinnapiimaga toitmist. Kui alla 6-kuusele imikule antakse lisatoitu rinnapiimale lisaks, tuleb alati alustada toitmist rinnapiimast ning alles pärast seda vajadusel anda lisatoitu. Imik vajab endiselt rinnapiimas sisalduvaid toitaineid ja energiat, samuti vajab ta jätkuvalt lähedast kontakti emaga. Kui vastsündinueas tekib ajutine vajadus lapsele pakkuda lisaks piimasegu, siis tuleb seda teha teelusika või topsi abil. Väldi lutipudelit, sest pudelist on kergem piima kätte saada kui rinnast ning laps läheb väga kiiresti üle ainult lutipudelile. See aga mõjutab nii tema tervist (nt allergiad), toitainete saamist kui ka hambumust. Ka suuremale lapsele lisatoitu pakkudes tuleb valida võimalus, mis rinnast söömist kõige vähem häiriks.

NB! Kui sa ei taha kiirendada kaariese tekkimist lapsel, siis ära mitte kunagi tõmba lapse söötmisel lusikat või lutti oma suust läbi. Ära tee seda isegi mitte siis, kui lapsel veel hambad suhu lõikunud ei ole.

Teisel poolaastal peaks imetamist jätkates alustama järk-järgult tahkema toidu pakkumisega ka siis, kui laps ainult rinnal on hästi kasvanud. Üleminek peretoidule esimese eluaasta lõpuks peaks toimuma järk-järgult. Aastane laps peaks poole energiast saama rinnapiimast ja poole lusikatoidust peamiselt puu- ja köögivilja, putrude ja lihana. Osalist imetamist võib jätkata nii kaua kuni see sobib emale ja lapsele.

Tahke lisatoit

6-kuuselt peab imik hakkama lisaks rinnapiimale kindlasti saama ka lisatoitu, et katta energia- ja kõikide toitainete vajadus. Järk-järgult võib vanuse lisandudes...

Loe edasi