Toitumisalase teabe esitamine muutub 13. detsembrist 2016. a kohustuslikuks. Senikaua on toitumisalase teabe esitamine kohustuslik vaid juhul, kui pakendil on kirjas toitumis- või tervisealane väide.
Toitumisalase teabe kohustuslikud elemendid:
- energiasisaldus (kJ või kcal);
- rasvad;
- küllastunud rasvhapped;
- süsivesikud;
- suhkrud;
- valgud;
- sool (arvutatakse kogu toidus sisalduva naatriumi baasil, seetõttu võib mõnede toodete puhul olla märgitud, et soolasisaldus tuleneb ainult loodusliku naatriumi olemasolust).
Vabatahtlikult võib lisada järgmist teavet:
- monoküllastumata rasvhapped;
- polüküllastumata rasvhapped;
- polüoolid;
- tärklis;
- kiudained;
- teatud vitamiinid ja mineraaltoitained.
Toitumisalases teabes esitatakse üksnes nende vitamiinide ja mineraaltoitainete kogused, mille sisaldus 100 grammis, 100 milliliitris või ühes pakendis (kui pakendis on üks portsjon) on vähemalt 15% võrdluskogusest, jookide puhul vähemalt 7,5 % võrdluskogusest. Teave vitamiinide ja mineraaltoitainete sisalduse kohta väljendatakse lisaks kogusele ka protsendina võrdluskogusest, nt „C-vitamiin 40 mg, mis on 50 % võrdluskogusest“ Vitamiinide ja mineraaltoitainete võrdluskoguse puhul on tegemist numbrilise kontrollväärtusega, mis väljendab täiskasvanu puhul toitaine vajalikku päevast kogust hea tervise säilitamiseks. Tegemist on EL ülese üldise võrdluskogusega, mitte päevase soovitusliku kogusega, kuna iga liikmesriik annab ise riiklikke toitumissoovitusi.
Keedusool sisaldab naatriumi ja kloori, mis mõlemad on inimorganismile vajalikud. Naatrium koos teiste mineraalainetega aitab reguleerida vee ja happe-leelise tasakaalu organismis jm. Enamikes arenenud maades ning ka Eestis on probleemiks naatriumi liigne tarbimine, mis soodustab kõrgvererõhktõbe, osteoporoosi, tursete tekkimist, neerude puudulikkust, astma halvenemist ja veel palju muid tervisehäireid.
Alates 13. detsembrist 2016 peab toidu pakendil esitama toitumisalase teabe, mis sisaldab ka soola kogust. Seejuures peab esitatav soola kogus hõlmama lisaks keedusoolale (naatriumkloriid) ka looduslikult toidus sisalduva ja lisatud naatriumi põhjal saadud soola kogust. Kuigi selliselt arvutatult võib soola koguse numbriline näitaja veidi suureneda, siis toote soolasus sellest ei muutu.
Toitumis- ja tervisealane väide
Väide on vabatahtlik kas pildi, sümboli või graafilisenaantud esitus, mis näitab, et toidul on teatavad toitumisalased või füsioloogilised omadused. Väidete kasutamine ei tohiks olla vale, mitmeti mõistetav ega eksitav.
Toitumisalane väide annab mõista, et toidul on teatavad kasulikud toitainelised omadused. Toitumisalane väide esitatakse näiteks energia-, rasva-, suhkru-, soola- või vitamiinisisalduse kohta. Toitumisalase väite esitamiseks on sätestatud kindlad tingimused.
Näide 1:
väite „vähendatud energiasisaldusega“ võib esitada ainult siis, kui energiasisaldust on vähendatud vähemalt 30%, tuues välja omadused, millest tulenevalt toidu üldine energiasisaldus on vähendatud
Näide 2:
Väite „rasvavaba“ võib esitada siis, kui toode ei sisalda üle 0,5 g rasva 100 g või 100 ml kohta.
Tervisealane väide annab mõista, et toidu või selle koostisosa ja tervise vahel on seos. Väide esitatakse konkreetse aine kohta toidus. Aine kohta saab tervisealase väite esitada juhul, kui sellel on teaduslikult põhjendatud kasulik toime ja seda on toidus toimet andvas koguses.
Näide 1:
Raud aitab kaasa normaalsele energiavahetusele.
Näide 2:
Nisuklii kiudained aitavad kiirendada soolestiku tööd.
Lubatud ei ole tervisealased väited, mis:
- jätavad mulje, et toote tarbimata jätmine võib tervist mõjutada;
- viitavad kehakaalu vähenemise kiirusele või määrale;
- viitavad konkreetsete arstide või tervisespetsialistide või muude kui EL liikmesriigi meditsiini- või toitumisspetsialistide erialaliitude ja tervisega seotud heategevusorganisatsioonide soovitustele.