Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Söömishäired

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Anonüümne

30. detsember 2020

Tere!
Mul on hirm igasuguse söömise ja samas ka mittesöömise ees. Veidi rohkem kui 10a tagasi sai kõik alguse. Olin ülekaaluline, alustasin vaikselt dieediga, oli päevi kui ei söönud midagi kuna kellaaeg ei lubanud. Lõpuks olin lausa vegan. Kolisin (uued sõbrad, teine elukoht, palju muutusi) ja siis sai minust buliimik. See kestis ka pikalt. Õgisin ja oksendasin. Raseduse ajal suutsin kuidagi normaalselt sööma hakata kuna mõtlesin vaid lapse peale. Viimasel ajal on asi jälle hulluks läinud. Vahel söön hommikuti kui jõuan. Päeval töö juures ei söö kuna mulle ei meeldi koos teistega süüa. Ma ei saa süüa kui tunnen et keegi mind jälgib/vaatab. Lihtsam on mitte süüa. Õhtuti teen intensiivset trenni. Enne seda ei saa ometi palju süüa (hea kui ühe väikese jogurti jõuan) ja peale seda ei tohi ma grammigi süüa – kuna ma ei oska piiri pidada. Tunnen, et olen täiesti hulluks läinud.
Palun mingisugust head nõu. Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti ei ole te hulluks läinud. Söömishäired ongi psühholoogilised ja selle olemasolu pärast ei saa ennast süüdistada. Suure tõenäosusega kahjuks ise nendest jagu ei saa, vaid vaja on pöörduda spetsialisti vastuvõtule ja mida varem, seda parem. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.

Anonüümne

28. detsember 2020

Tere!

Olen 20 ja kaalun 45 kilo ja ma olen 161 cm pikk.
Mida ma peaks muutma et veel kilosid langetada?
Palju üldse oleks minu päevane kaloraaž nii et ma kaalust juurde ei võtaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nende näitajatega on kehamassiindeks 17, 4, mis näitab tugevat alakaalu ja viitab võimalikule anoreksiale. Arvamus, et tuleks veelgi kaalu langetada, lisab veelgi kahtlusi, et Teil võib olla (välja kujunemas) anoreksia. Kaalu langetada kindlasti rohkem ei tohi, peaksite kaaluma vähemalt 48 kg, et olla normaalkaalus. Liiga vähene kehakaal ja näljutamine viivad tõsiste terviseprobleemideni. Anoreksiaga ise toime ei tule, selleks on vaja psühhiaatri abi. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.

Anonüümne

17. detsember 2020

Tere! Ma olen selline inimene, et vahepeal lampi ma ülesöön. Nagu nt mul on yks paev halb tuju ja siis ma lihtsalt soon palju magusat. Vahpeal pole seda ndls yldse, vahepeal on paar korda ja nyyd see nadal olen kuidagi eriti tujust ara olnud, seega olen kuskil 4 paeva nii soonud.
Kas see on normaalne?
Ma hakkan juba tasapisi jalle normaalselt sooma kuulates enda keha.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Seda nimetatakse emotsionaalseks söömiseks. Ehk et me sööme väga paljudel muudel põhjustel ka kui ainult näljatunne. Emotsionaalse söömise ajal süüakse üldjuhul toite, millest organism ei saa vajalikke toitaineid. Kui selline söömine on väga sage või suurtes kogustes, võib sellega kaasneda ka kaalutõus. Emotsionaalse söömise vältimiseks tuleks hoida oma toitumine korras (mitmekesine, regulaarne) ning pingeid maandada muul moel (füüsiline aktiivsus, tantsimine, mõni huvitav hobi). Kui sellised hood aga muutuvad sagedasemaks ning tunned, et ei saa söömisega kuidagi pidama, võib saada abi söömishäiretega tegelevatelt spetsialistidelt.

Anonüümne

29. september 2020

Tere, ma söön vahepeal hästi palju uhes päevas. Nagu nt yks -kolm korda nadalas juhtub seda et soon yhes paevas lihtsalt vaga paju nii et koht on vagavaga koguaeg tais. Ma usun et see tuleb stressist. Kuidas ma saaks seda mitte teha? Muidu söön nirmaalselt aga ikka juhtub seda

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui on alust arvata, et see on seotud stressi vm psühholoogilise teguriga, soovitan lugeda täpsemalt siit ja küsida nõu sealselt nõustajalt.

Anonüümne

14. september 2020

Tere, kuhu pöörduda kui ma arvan, et tüttrel on anoreksiat?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Söömishäiretest saab lugeda täpsemalt siit. Abi võite leida ka söömishäiretega tegelevatelt asutustelt, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.

Anonüümne

4. mai 2020

Tere, ma olen tavaline 15 aastane tüdruk Aga mul on probleemid söömisega. Tavaliselt kui on stressiline situatsioon siis mul kaob isu ära ja ma võin terve päev mitte midagi süüa. Oli periood kus ma pidevalt olin stressis ning isu kaos pidevalt ära. Nüüd kõik on korras aga nüüd ma ei tunne ,et tahaks süüa. Ma võin 12 tundi mitte midagi süüa ning ma ei tunnegi mingit valu ega tühja kõht tunnet Ning selle tõttu mu kaal on väiksemaks läinud (olin 52 kg nüüd 46-47 pikkus on 161cm) Ning veel on asi selles ,et kui ma söön ma võin väga palju toitu korraga süüa nii et ma ei tunnegi et kõht täis on ja pärast piinlen kõhu valus. Kaalu juurde ei tule ainult läheb väiksemaks Ning see mulle ei meeldi. Aitäh ,et lugesite läbi!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Stress mõjub inimestele erinevalt. Mõnel isu kaob, teine just hakkab rohkem sööma. Peaksid stressirohkel perioodil ja ilmselt ka praegu proovima süüa “mõistusega”. See tähendab, et isegi siis, kui ei ole isu, sööd regulaarselt kolm korda päevas põhitoitu ning 1-2 oodet. Ebaregulaarne söömine, kus nälgimine vaheldub ülesöömisega võib viia buliimiani. Parem on seda juba varakult ennetada.
Võid kasvõi proovida ise oma toitumist mõnda aega ette planeerida ning süüa siis koostatud kava järgi. Püüa jälgida, et saaksid päeva peale 2000-2200 kcal või isegi enam, sõltuvalt füüsilisest aktiivsusest. Jaota energia enam-vähem võrdselt kolmele põhitoidukorrale + siis need paar oodet. Katsu süüa hästi mitmekesiselt.
Kui siiski ise hakkama ei saa, soovitan abi otsida toitumisnõustajatelt ja/või söömishäiretega tegelevatelt asutustelt, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.

Tere

9. veebruar 2020

Tere, Olen 14 aastane tydruk. Mul on probleem binge soomisega. Ma tegin varem palju dieete ja sealt hakkasin ma binge sooma. Nyyd ma enam dieete ei tee ja proovin normaalselt syya aga ikka vahel bingen. Mida teha?Tavaliselt bingen 2x nadalas

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Binge söömise vastu aitab see, kui süüakse võimalikult korrapäraselt nii, et ei tekiks pikki söögivahesid. Samuti peaks jälgima, et toiduga oleksid saadud kõik vajalikud ained õiges koguses, et vähendada võimalike isude teket. Kui siiski omal jõul hakkama ei saa, tasub alati pöörduda spetsialistide poole. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.

Janet

18. detsember 2019

Mida teha kui sul on kompulsiivse söömise häire ja kuidas sellest vanematele rääkida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ise endale kindlasti diagnoosi panna ei saa. Kõige mõttekam oleks vanematele anda lugemiseks sellekohast infot, näiteks siit, ning öelda, et kahtlustad, et sul võib see häire olla ning sooviksid selle välja selgitada. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus. Vastavad spetsialistid oskavad siis juba anda juhiseid edasiseks tegevuseks.

Varjatud

28. november 2019

Tere, olen 14 a ja mul on kysimus soomishaire kohta. Kui ma veidi noorem olin siis mulle ei meeldinud enda keha ja hakkasin tegema erinevaid dieete ja lopuks viis see mind sinna et ma natukest aega tegin dieeti ja siis yhel paeval soin hasti palju korraga. Ja seda ma hakkasingi tegema. kas see on soomishaire? olen mitu korda proovinud sellest ule saada ja mitte nii ohtralt uhel paeval suua ja ss jalle dieeti teha aga praegu pole veel onnestunud. Olen kuulnud et inglise keees kutsutakse seda Binge eating.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjelduse järgi võib olla tegemist algava söömishäirega, pigem buliimiaga (kuid ilma oksendamise ja lahtistite kasutamiseta). Selleks, et söömissööste ei tekiks, tuleks süüa võimalikult regulaarselt ning mitmekesiselt, et organism saaks toiduga kõik vajalikud ained. Soovitan pidada toidupäevikut (vähemalt 10 päeva, toite kaaludes, mitte oma toitumist muutes) ning võrrelda seda toitumis- ja toidusoovitustega. Kui normaalse toitumisega söömissööstudest üle ei saa, siis soovitan kindlasti võtta ühendust spetsialistiga. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs või Ambromed Kliinikus.

anonüümne

1. november 2019

Tere! Olen 13 a vana mul on probleem
ma ei sõõ koolis ja kodus sõõn harva sest mulle ei meeldi oma kaal (48kg) hakkasin näljutama end ja nüüd olen mitu kuud näljutanud (kas see on tõsine pobleem?).

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui oled 13-aastane tüdruk, kaalud 48kg ning su pikkus jääb vahemikku 147-177, oled täiesti normaalses kaalus ning kaalu alandama kindlasti ei peaks. Mida pikem oled, seda enam peaksid tegelikult kaaluma. Mittesöömine võib viidata algavale söömishäirele. Söömishäiretega inimesed ise üldjuhul hakkama ei saa, vaid vajavad spetsialisti abi. Söömishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs ja Ambromed Kliinikus. Oled praegu eas, mil toimub organismi kiire arenemine ning seetõttu vajad korralikku toitu, et saada selleks vajalikke toitaineid. Mittesöömine võib kahjustada tervist, kuid tagajärjed ei pruugi ilmneda kohe, vaid alles aastate pärast.