Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

anonüümne

19. september 2017

Kehakaal

tere, olen tüdruk, 15 aastane, 179 cm pikkune ja kaalun 70kg. kas tegu on normaalkaaluga?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on  normaalkaaluga.

Anonüümne

18. september 2017

Kehakaal

Olen 13 aastane, kohe kohe saan 14, olen u152 cm pikk, kaalun 39kg. Kas minu kaal on normaalne või olen alakaalus?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tüdruku puhul on tegemist normaalkaaluga, kuigi üsna alakaalu piiri peal. 37 kg oleks juba alakaal.

Tauri Reck

14. september 2017

Kehakaal

Ma saan vähem kui kuu aja pärast 13 , olen poiss , 146 cm pikk , käin 6.klassis.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui küsimus on kehakaalu kohta, siis sellise vanuse ja pikkuse juures on normaalkaalu vahemikuks 34-44 kg.

Heli

5. september 2017

Kehakaal

Sooviks teada, miks mu kehakaal tõuseb.Teen iga päev füüsilist tööd 4 tundi, ilma puhkepäevadeta. Magusat ei tarbi. Toitun korrapäraselt, 3x päevas. Enne magamaminekut ei söö 3 tundi. Vett tarbin vähe. Püüan süüa iga päev puuvilju. Olen liikuva eluviisiga. Olen püüdnud dieeti pidada ja alla võtnud, pärast on topeltkilod tagasi tulnud. olen 164 pikk ja kaalun 95 kilo.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ainult esitatud informatsiooni põhjal on põhjust väga keeruline öelda. Inimeste energia vajadus sõltub soost, vanusest, füüsilisest aktiivsusest, aga ka ainevahetuse kiirusest. Mõnikord võib liigne kehakaal viidata mõnele haiguslikule seisundile, näiteks kilpnäärme alatalitlusele. Kõige mõttekam oleks konsulteerida kõigepealt mõne toitumisnõustajaga, kellega koos vaadatakse üle senine toitumine ning vajadusel suunab ta arstile analüüse tegema.

Inge

5. september 2017

Varia

Tere
Loen, et “NutriData toidu koostise andmebaasi andmeid kasutatakse riikliku toitumispoliitika elluviimisel, toidutööstuse esindajate poolt toidutoodete toitainelise koostise arvutamisel “. Innukalt soovitatakse süüa kala, aga kas olete tähele pannud, et üldiselt on kalasöömine tehtud tootjate poolt väga keeruliseks. Praegusel ajal elab ühes majapidamises järjest vähem inimesi, tihti elatakse üksi või kahekesi, kõik pereliikmed ei pruugi ka kala armastada. Kala pakendatakse aga suurtesse pakenditesse, peale kirjutatakse, et avamisel tarbida kõige hiljemalt 24 tunni jooksul, teisel jälle, et paari päeva jooksul. Peab ikka tõeline kalahull olema, et ühe päevaga kõige väiksem sprotikonserv ära süüa. Tegelikult eelistaks enamik inimesi võtta iga päev leivale näiteks kaks sprotti. Toidu ohutuse mõttes ja inimeste tervisele mõeldes on ju lausa kahjulik soovitada inimestel osta kala, sest tõenäoliselt süüakse kalatoode ära poolenisti riknenult või siis süüakse liiga palju liha liiga lühikese aja jooksul. Mida arvavad sellest riikliku toitumispoliitika elluviijad?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Pakendi suure küsimus ei ole jäänud tähelepanuta. Toitumise rohelise raamatu (mis on riikliku poliitika veel kinnitamata dokument) koostamise raames käsitleti pakendi suuruse küsimust ja see lülitati dokumenti  peaasjalikult eakate toitumise peatükis, kus on ühe eesmärgina välja toodud: Eakatele suunatud väikepakendite ja kergelt avatavate toodete arendamine. Loomulikult ei pea sellest kasu tõusma vaid eakatele, vaid ka kõigile väiksematele leibkondadele või üksi elavatele isikutele.

Anonüümne

31. august 2017

Kehakaal

Tere! Olen 13 aastane tüdruk 165cm pikk.
Kaalun 54 kilo. Kas see on minu vanuse ja pikkuse kohta normaalkaal?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on normaalkaaluga.

ingrid

25. august 2017

Toitumine ja tervis

Tere,

Ei ole küll ise taimetoitlane ega poolda seda, kuid olen viimasel ajal avastanud enda jaoks sojatooted. Väga meeldib süüa lõunasöögiks salatit sojapallidega ja kasutada toidu valmistamiseks sojakastet. Samas olen aga uurinud, et soja stimuleerib östrogeeni retseptoreid organismis. Kuna paljud n-ö naiste vähid (rinnavähk, emakakaela vähk) on oma tekkemehhanismilt seotud östrogeeni retseptorite aktiivsusega, siis kas sage sojatoodete tarbimine võib selle kaudu soodustada vähi teket?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soja kohta on siiani nii poolt kui vastu argumente. Küll ollakse osade sojatoodete kohta, mis pole ületöödeldud (nt tofu), pigem positiivsel ja isegi vähiteket pidurdaval seisukohal. Samas ei soovitaks ma ületöödeldud tooteid üldiselt (sh sojapalle) ja soolarikast sojakastet igapäevaselt süüa. Mõõdukas koguses ei tohiks nad aga teie tervist mõjutada.

reet

25. august 2017

Tervislik toitumine

Tere,

Arst soovitas tarvitada omega 7 vitamiinikapsleid astelpajuõliga.
Minu küsimus on, et kas seda saaks asendada tavalise astelpajuõliga pudelis?

Tänades,
Reet

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Loomulikult saate soovitatud oomega-7-rasvhappeid ka puhtast astelpajuõlist, kuid kapslitest saaduna võib kättesaadav rasvhapete kogus olla ühtlasem ja ka saastumist on ehk vähem karta.

Silver

24. august 2017

Toitumine ja tervis

Tervised,
diagnoositud on krooniline pankreatiit, seda juba aastate eest. Kaebusi ei ole valmistatanud, elurütmi ei ole häirinud, küll aga on märgatavalt kehakaal langenud. Väljaheidete osakaal on samuti suurenenud. Milliseid toitumissoovitusi annaksite ning milliseid toidulisandeid või preparaate tuleks kõrvale tarvitada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Sellie küsimuse puhul pole kirja teel nõustamine võimalik, sest vaja on täpseid terviseandmeid, kehaparameetreid ja toidupäevikut. Kuna pankreatiidiga kaasub teinekord oluline toitainete seedimatus, siis vajab see täpset väljaselgitamist ja vajadusel seedeensüümide lisamist. Soovitus on pöörduda kindlasti toitumisnõustaja või -terapeudi vastuvõtule ja rääkida oma kaaluprobleemist ka perearstiga, et vaadata üle nii praegune toiduvalik, kaalulanguse ulatus ja võimalikud defitsiidid toitainete osas.  Ühes osas on aga soovitus olemas, loobuda täielikult alkoholist, kui seda senini ei ole tehtud.

Leili

17. august 2017

Söömishäired

Tere. Mina olen hädas söömishäirega. Nimelt on minu puhul tegemist emotsionaalse söömisega. Olen saanud ennast vahepeal kokku võttes ilusti korralikult joonele, kuid kui tekib raskemaid hetki, siis läheb toitumine käest ja söön-joon ohjeldamatult ja kõike. Viimane söömissööst on kestnud hetkel kaks kuud ja selle ajaga olen suutnud juurde võtta kaalus juba 7 kilo. Samas on see ka surnud ring, sest kui hakkan saama söömissööstust välja, tekib lisamasendus kaalutõusust. Olen teadlik, et peaks otsima abi, aga selle abi leidmine on keeruline. Aegasid söömishäirete arstile on võimatu saada. Võtan antidepressante ka, kuid nendest ei ole abi. Kas kuskilt oleks võimalik veel abi leida, et suudaks sellest ringist välja tulla.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Toitumishäiretega tegelev üksus on Tartus TÜK Psühhiaatriakliiniku juures, kuid Tallinnas sellist osakonda pole. Tallinnas võib pöörduda keskusesse Sensus. Samuti tegutseb Tallinnas OA (Overeaters Anonymous ehk Anonüümsed Ülesööjad) grupp, kuhu võib soovi korral pöörduda. Vajadustele vastava toitumisplaani võib kokku panna küll mõne toitumisnõustaja kaasabil, kuid emotsionaalne söömine vajab siiski psühholoogilist tuge ja/või nõustamist.