Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida. Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

anonüümne

18. märts 2017

Kehakaal

Tere! Olen 13 aastane. Pikkus on 162 ja kaalun 59. Kas ma olen ülekaaluline?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Hetkel oled selliste parameetrite alusel tõepoolest umbes 2kg ülekaalus. Samas, kui oled 14-aastaselt sama pikkuse ja kaaluga, siis loetakse seda juba normaalkaaluks. 

Anon

13. märts 2017

Tervislik toitumine

Tere!
Olen 19, 157 cm pikk ja 43 kg.
Alustasin tervislikuma toitumisega (vähem rasva ja veel vähem süsivesikuid). Teen regulaarselt trenni ka jne. Söön palju valke. Olles juba mõned nädalad sellise eluviisiga, hakkasid mul jalgadele sinikad tulema iseenesest. Millest see võib tulla?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Olete tugevas alakaalus. Teie kehamassi indeks on 17.4 samas kui normkaalu alampiiriks on 18.5. Mistahes piirangud toiduvalikutes ning viimastega kaasnev alakaal on  tõsine risk tervisekahjustuste tekkeks. Tekkivad verevalumid on ilmselt viide tõsisele toitainetepuudusele. Antud kaalu, KMI ja teie poolt kirjeldatud treeningkoormuste juures pole tõenäoline, et tagate oma kehale tasakaalustatud ja mitmekülgse toiduvaliku.  Soovitan teil pöörduda toitumisnõustamisele, et analüüsida oma senist toitumist ja muuta see vastavaks teie vajadustele. Samuti soovitan teil pöörduda perearstile ja teha vereanalüüsid, et leida, milline on organismi hetkeseis (hemogramm, valgu tase, ferritiin, B12, jm).  Ennem kui toitumiskava pole teie tegelikele vajadustele kohandatud ei tohiks te treeningutega jätkata.

mari

12. märts 2017

Kehakaal

Tere! Olen 14 aastane.pikkus on 150 Ja kaalun 36kg.Sügisel olin ma haiglas söömishäire tõttu ning nüüd olen juba paar kuud koolis käinud ja minu arvates ka Korralikult söönud. Probleem on selles et arstid nõuavad et kaaluksin vähemalt 40kg .kas see on normaalne?
Ma vaatasin ka nutridatast Ja seal näitas et olen juba normaalkaalus.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

36 kg praeguse vanuse ja pikkuse juures on siiski alakaal, minimaalselt peaks kaaluma 37kg. Kui inimesel on söömishäire (olnud), siis antaksegi pigem soovitus, et kaal ei peaks olema alakaalu piiril, vaid pigem veidi kõrgem. 

Maarja..

26. veebruar 2017

Kehakaal

Tere!
Mul on kogunenud alakõhu juurde rasvavolt kaalun 64 kg kuid olen noor ning sooviksin kaaluda 58kg olen hakkanud trenni tegema, kuid sooviksin ka söömise korda saada.
Kaua võtaks aega soovitud kaaluni jõuda ja milliseid toite peaksin hakkama sööma et kõhult rasva põletada ka kintsudel on liigselt.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väga raske on anda soovitusi, kui ei ole teada, kas tegemist on naise või mehega, mis vanuses ja pikkuses, mis trenni ja palju teete ning millised on praegused toitumisharjumused. Kirjutate, et olete noor ning kuna tunnete muret kõhuvoldi pärast, võib eeldada, et olete naisterahvas. Kuna pikkust ega vanust ei ole kirjutatud, siis on üsna keeruline öelda, kas praegune 64 kg on ülekaal ning 58 kg normaalkaal. Seda saate ise välja arvutada siin.  Kui olete veel teismeline ning tegemist ei ole ülekaaluga, siis üldiselt ei soovitata kaalu alandada. Kui olete naisterahvas, siis teismeeas ümaramaks muutumine nii kõhust kui kintsudest on täiesti normaalne nähtus. 
Kui aga tõepoolest on tegemist ülekaalu ja/või keha suure rasvaprotsendiga (seda saab mõne spordiklubi juures uurida), siis on vaja paralleelselt muuta nii toitumist kui ka suurendada liikumist. Tihtipeale ei pruugi kaal seejuures langedagi, kuid keha läheb tänu lihaste tekkimisele vormi ning rasvavoldid kaovad. 
Täiskasvanutel loetakse normaalseks kaalulangetamise tempoks 0,5-1kg nädalas. Süüa tuleks väga mitmekesiselt, järgides toidupüramiidi juhiseid. Energia saamine võiks olla õige pisut soovituslikust väiksem, kuid kindlasti mitte alla 1700-1800 kcal päevas, et tagada vajalike toitainetega varustatust.

Maarja

26. veebruar 2017

Tervislik toitumine

Tere!
Sooviksin tervislikumalt toituma hakata…
Kas teil oleks mõni koduste vahenditega valmistatav päevane menüü.
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna inimeste toitumisharjumused on erinevad, siis ühest toitumiskava, mis igaühele sobib, ei ole võimalik anda. Pigem saab anda soovitusi, mida peaks toitumises muutma, kuid ka selleks tuleks teada, mida inimene seni on söönud ja mida ta üldse on nõus muutma. Soovitan alustuseks pidada umbes kümne päeva jooksul toidupäevikut (koguseid kaaludes ning söömist mitte muutes) ning siis vastavalt saadud tulemustele hakata vaikselt toitumist muutma. Milliseid toite eelistada ja kui palju neid sööma peaks,  saab täpsemalt lugeda siit.

Tiit

15. veebruar 2017

Toitumine ja tervis

Tere
olen 186 cm pikk ja püüan liikuda võimalikult igapäev vähemalt
30 minutit aga käisin nüüd Perearsti juures jaanuaris siis oli veresuhkur kõrge näit oli 7 aga normaalne oleks 6 tegin otsuse ,et
edasi pidi luban endale ainult 1 komm kuus ja kohvi ja teed joon
nüüd ilma suhkruta mida teha ,et edapidi oleks veresuhkur nomis
sest ei tahaks küll ,et Perearst ütleks et mul on suhkru haigus
ja kui käin kõndimas siis on mul ka sammulugeja ka peal mis motiveerib päris hästi rohkem kõndima ja olen kõigest 47 aastat vana ja vööümber võiks ka olla kuskil 94-96 cm aga praegu on see 101-103 cm ja kehakaal võiks olla väiksem kusikl 83,5-84 kg aga preagu on 86- 88 vahel tumnen,et seda on minu jaoks liiga palju .
Aitäh.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kuna kirjast ei selgu, kas vereproov oli tehtud hommikul, ilma söömata või päeva peale, mil olite juba söönud. Seega ei saa konkreetset otsust teha. Ühe vereanalüüsi alusel on enamjaolt raske diabeeti diagnoosida. Veresuhkur tuleks määrata veeniverest hommikul, pärast 12-tunnist söömata olemist ning lisaks tuleks määrata glükeeritud hemoglobiini ehk kolme kuu keskmise veresuhkru tase (HbA1c). Kui siis jääb diagnoos kahtlaseks, saab teha ka glükoosi tolerantsi testi.  Magusatarbimist võib loomulikult piirata ning liikumine ja kaalukorrektsioon tulevad antud loo kontekstis kindlasti kasuks.

Maarja

12. veebruar 2017

Tervislik toitumine

Tere!

Minu mure seisneb selles, et sooviks alustada teed tervislikuma elu poole, kuid ma ei ole leidnud seda õiget ja sobivat toitumiskava.
Paraku ka see veel mureks, et pole üldse hommikusööja inimene ja kui ärkan enne tööle minekut kuskil 8st hommikul ja 10ks tööle lähen, siis söön ma vahepeal üldse hoopis nt kuskil 12-13 vahel, sest lihtsalt pole isu.
Aga suur tahe on oma Kaalule rohkem tähelepanu osutada ja end käsile võtta ning olla paremas vormis. :)
Lugupidamisega,
Maarja

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõige õigem oma toitumise tervislikumaks muutmiseks on see, kui võetakse aluseks oma hetketoitumine ja püütakse teha selles väikesi muudatusi, mille kohta ollakse kindel, et sellega saadakse hakkama. Igasuguste väljatöötatud toitumiskavade miinuseks on see, et need ei arvesta inimeste harjumustega ning ühel hetkel, kui inimesel kaob motivatsioon või ta enam niisama ei suuda/taha sellest toitumiskavast kinni pidada, siis pöördub ta tagasi vanade toitumisharjumuste juurde ega ole ka midagi õppinud. Alustada võiks sellest, et umbes 10 järjestikuse päeva jooksul katsute kõik söödud toidud-joogid kaaluda (ilma oma tavapärast toitumist muutmata) ning kirjutada need üles toitumisprogrammi, siis teostate koondanalüüsi, kuna ühe päeva toitumise analüüsimisel suurt mõtet ei ole. Sealt edasi annab juba programm nõuandeid, millele peaks oma toitumises tähelepanu pöörama. 
Enamiku inimeste jaoks kehtivad järgmised soovitused: suurendada täisteratoodete, köögiviljade, pähklite-seemnete osakaalu menüüs, vähendada valmistoodete (sh lihatooted, magusad piimatooted), määrderasvade ja maiustuste-saiakeste koguseid. 
Kaalu alandamiseks täpsemaid nõuandeid leiate siit

eve

8. veebruar 2017

Varia

Tere! Kust leida andmeid Eestis läbi viidud uuringu kohta, mis puudutab kehakaalu, rasvumist, toitumisharjumusi? Ajakirjanduse andmetel lubati uuringu tulemused avaldada 2016 a. lõpul.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi Seire ja hindamise osakonnajuhataja Eha Nurk “Rahvastiku toitumise uuringu 2014 tulemused standardtabelitena on avaldatud Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis. Uuringu raport on veel koostamisel ja plaanis avaldada käesoleval aastal.

Evelin

8. veebruar 2017

Toitumine ja tervis

Tere!
Soovin teada millised bakterid toodavad soolestikus K vitamiini ja kas neid saab manustada ka apteekides müüdavate probiootikumidega?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab AS Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse projektijuht Kaarel Adamberg “Vitamiin K ehk menakinoone toodavad hingavad bakterid (nt perekondadest Bacteroides, Escherichia, Enterobacter, Serratia jt). Teatud tingimustel on selleks võimelised ka mõned piimhappebakterid (nt Lactococcus lactis, mõnikord on neid ka apteekides müüdavates bakterisegudes, mida võidakse müüa probiootikumide nime all). Seega oleks parem vitamiini K tootvate bakterite kasvu soodustada sobilike kiudainetega.”

Pille

4. veebruar 2017

Toitumine ja tervis

Tere.
Kui olen läbinud antibiootikumi kuuri,mis vitamiine ma siis peaksin sööma?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ennekõike tuleks jälgida, et saate toiduga piisavalt kiudaineid. Üldjuhul soovitavad arstid osta antibiootikumikuuri korral apteegist ka kohe lisaks pre- ja/või probiootikume. Vitamiinid on vajalikud üldiseks organismi toimimiseks ning ennekõike tuleks neid saada toiduga (v.a vitamiin D, mida tuleks, eriti talvisel perioodil, tarvitada toidulisandina lisaks). Kuna osasid vitamiine sünteesitakse osaliselt ka seedetrakti mikrofloora poolt ning antibiootikumid võivad nende sünteesimist vähendada, siis sellest vaatepunktist lähtuvalt tuleks ennekõike jälgida, et saate piisavalt K-vitamiini, niatsiini, biotiini ja pantoteenhapet. Nende parimad allikad leiate siit.