Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Mary

16. november 2018

Kehakaal

Tere!

Tarbisin terve aasta antidepressante (dulsevia). Selle ajajooksul on toimunud kaalutõus 20kg viimased 8kg tulid siis kui ravimidoos tõesti 120mg peale ja kaal viimane 8kg tuli 1.5 kuuga. Peale seda olen püüdnud kaalu alandada täpse toitumise abil kuid kaal on ikka väga kinni kui ennem rohtusid ja peale lapse sündi sain kergemalt alla siis nüüd ei taha kuidagi alla minna. Kas rohtude mõjul ja kaalulangusel võib seos olla?

Aitäh!

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Duloksetiin võib mõningatel inimestel soodustada kaalutõusu, eriti kui ravimit on võetud pikema aja jooksul, kuid kui ravimi võtmine lõpetatakse, võiks tasakaalustatud ja vajadustepõhise dieediga kaalu jälle normi saada. Soovitan siin pidada nõu nii oma raviarstiga kui ka mõne toitumisnõustajaga. Esimesel juhul saate nõu selles osas, kas mingisugused terviseprobleemid või eluviisist tingitud tegurid võiksid teie kaalu veel lisaks mõjutada. Toitumisnõustajaga kohtumine võimaldaks saada parema ülevaate oma toiduplaanist.

Mari

10. november 2018

Kehakaal

Tere!
Olen 26 aastane kolme lapse ema ja sooviks veel ligi 5 kilo alla võtta enda kehakaalust. Praegune kehakaal 58-61 kg, koguaeg kõigub. Väga palju oleneb mida ja kui palju söön. Täidan iga päevaselt toidu pärvikut, mille äppi tõmbasin telefoni.
Kõik täpsed toidud ja kogused lisan sinna ning toidu päeviku kohaselt on minu päevane kalorite hulk 700-800 kcal.
Kuidas on see võimalik üldse ja kas see on siis normaalne kcal?
Igaljuhul kõht on mitte ülearu täis, kuid piisavalt.
Küsimus ongi see, et miks mul siis nii raske on seda 5 kilo alla saada.
Jalutuskäike ja kodust trenni ning aeroobikat meeldib ka teha, kui aega on leidunud.

Ette tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt tuleks välja selgitada, kas kaalulangus on üldse vajalik. Pärast laste sündi naise keha muutub ning päris “endist” keha ei olegi tihti võimalik tagasi saada. Kui kaalute 58 kg, siis peaksite olema vähemalt 153 cm pikk, et oleksite normaalkaalus. Seega eeldan, et olete normaalkaalus. Kui olete aga näiteks 175 cm pikk, siis olete päris alakaalu lähedal ning alla võtma kohe kindlasti ei pea. kaalunumber ei ole alati kõige õigem näitaja. Kui tunnete, et kusagilt “lödiseb”, tuleb pigem kasvatada lihasmassi. 700-800 kcal ei ole kindlasti normaalne päevane energiakogus, see võib viidata tekkivale söömishäirele. Loodan, et selline madal number on tekkinud valesti sisestatud andmetest. Proovige pidada toidupäevikut Nutridatas, kuid jälgige siinkohal kolme asja: 1) kõik väiksemadki ampsud tuleks panna kirja (algul kasvõi paberile) koheselt söömise ajal või selle järgselt, et vältida unustamist 2) võimalusel kaaluge kõik toidud, silma järgi koguste hindamine on väga ebatäpne 3) pidage päevikut vähemalt 10 järjestikust päeva ning ärge seejuures oma toitumist muutke – vaid nii saate õiged tulemused. Kui aga selgub, et reaalselt saategi nii vähe energiat, siis on organism ilmselgelt paljude toitainete defitsiidis ning pigem üritab seda vähestki, mida annate, kinni hoida. Ka kaalu langetamiseks tuleb süüa ning teha seda väga mitmekesiselt.

Margit

24. oktoober 2018

Kehakaal

Tere, pean toidupäevikut teie lehel, kas on tõesti normaalne, et pean sööma 2200 kcal, kui tahan kaalu alla saada 10 kg?, see tundub meeletu kogus, ma pole kunagi nii palju söönud kui praegu selle päeviku järgi, olen 39aastane, kaalun 70kg, pikkus 167. Tahaks alla võtta, aga seda ettekirjutust järgides on tunne, et pean end lõhki sööma

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Arvutatud energiavajadus on vajadus juhul, kui soovite praegust kaalu säilitada. Kaalu alandamiseks tuleb energia saamist vähendada. Üks võimalus selleks on toiduga vähendada päevas saadavat energiakogust umbes 300 kcal ning samal ajal suurendada füüsilisele tegevusele minevat energiakulu umbes 200 kcal (tunnine väga tempokas jalutuskäik). Praeguse kehakaalu juures on põhiainevahetuse energiakulu umbes 1450 kcal, alla selle ei ole kindlasti soovitatav oma päevast energia tarbimist lasta. Kui 1900 kcal tundub liiga palju, siis võib vähendada 1700 kcal peale, rohkem küll ei soovita. Sellisel juhul on hoolikal planeerimisel võimalik kätte saada piisav kogus kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid. Neid kõiki on vaja nii tervisele kui ka edukaks kaalulangetamiseks.

E.

24. oktoober 2018

Toitumine ja tervis

Kuni 2017. aasta sügiseni oli mu hemoglobiin keskmiselt 130-140 g/l. Sporti ei teinud, viljelesin istuvat eluviisi, sõin normaalselt, mitmekülgselt. Siis hakkasin jooksma 3 korda nädalas. Toitumist ei muutnud. Hemoglobiin hakkas langema (tean, kuna olen doonor olnud, aga alates 2017. aasta sügisest pole saanud verd anda, sest hemoglobiin on liiga madal olnud). 2018. aasta aprillis-mais tundsin, et olen ebanormaalselt väsinud. Hemoglobiin oli 100 g/l, ferritiin 3.8 µg/l. Diagnoositi rauavaegusaneemia, võtsin kolm kuud Ferrumleki. Nüüd on proovid korras. Aga mis edasi? Mulle tundub, et on ainult aja küsimus, millal mind jälle aneemia tabab. Söön kõike ja kohe nagu raske on välja mõelda, mida selles osas parendada. Ilmselt võiksin kohvi vähem juua, saan aru, et see võib raua imendumist pärssida. Samas olen ma viimase aasta jooksul joonud sama palju kohvi, kui siis, kui mul veri korras oli. Kas oleks halb mõte ennetamise mõttes käsimüügis saadavaid rauatablette manustada?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Rauavaeguse teket võisid soodustada faktorid, mida hilisemalt on raske kindlaks teha. Samuti võis olla soodustavaks teguriks eluviisi muutus. Mõnikord võivad rauavaegust soodustada näiteks günekoloogilised probleemid sh. vererohked mensesed ja mao-seedetrakti probleemid. Lisaks on inimesi, kellel on teatud eelsoodumus rauavaeguse tekkeks. Kui rauavaegus kordub, tuleks tervise osas kindlasti teha lisauuringuid, et võimalikud, haigust soodustavad tegurid, välja selgitada. Kui soovite oma treeningutega jätkata, siis tasuks menüü koos mõne toitumisnõustajaga üle vaadata, et olla kindel, kas päevas toiduga saadav raua kogus on piisav. Ise saate menüüd analüüsida toitumise analüüsi programmiga NutriData. Teadmata teie toiduvalikuid on raske öelda, kas teie tänased toiduvalikud võivad viia rauavaeguseni. Rauarikaste toiduainete kohta leiate infot nii siitsamast kodulehelt kui ka Eesti toitumis- ja liikumissoovitustest. Raua imendumist parandavad  C-vitamiini rikkad toiduained.

L.

22. oktoober 2018

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Kas 6-kuusele lapsele võib putru valmistada ka toortatrajahust? Kas pigem võiks olla tal seda kergem või raskem seedida kui tavalisest tatrajahust putru?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab AS Ida-Tallinna Keskhaigla lastearst Reet Raukas: “Peamine erinevus nende vahel on terakestade eemaldamise tehnoloogia. Seega imiku seisukohast ei ole vahet, kummast jahust putru valmistatakse. Igal juhul tasub puder keeta tavalistest nn pudruainetest, mitte kasutada valmis imikuputrusid.”

Karl Tamm

22. oktoober 2018

Kehakaal

Tere
Olen 14 aastane poiss elan väikeses alevikus olen üle 170 cm pikk aga olen veidike ülekaaluline ja sooviksin teada saada kuidas tervislikumalt toituda.

Tänud kes iganes mulle kirjutab.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt peaksid vaatama, kui palju oled ülekaaluline. Võiksid oma pikkuse-vanuse juures kaaluda kuni 63 kg, et olla normaalkaalus. Seega, kui oled ülekaalus kuni 5-6 kg, siis peaksid tegema kõik selleks, et see kaal püsiks ja pikkuse lisandudes oleksidki juba normaalkaalus. Ka vanuse lisandudes “normid” pisut muutuvad, näiteks 18-aastased 170 cm pikad meesterahvad võivad kaaluda kuni 71 kg, et olla normaalkaalus. Kui aga ülekaalu on juba 10 kg kanti, siis peaks hakkama vaikselt mõtlema kaalu langetamise peale. Üks võimalus on püüda sellega tulla ise toime – pidades toidupäevikut ning lugedes lisaks siit. Energia saamist ei tohiks viia ka liiga väikeseks, siis võib keha minna üle n-ö säästurežiimile, sest tal jääb oma toimimiseks vajalikest toitainetest (kiudained, vitamiinid, mineraalained) puudu. Kasuks tuleb liikumise suurendamine. Teine võimalus on võtta ühendust mõne toitumisnõustajaga ja paluda abi konkreetselt sinule mõeldud juhiste saamiseks.

Keity

22. oktoober 2018

Kehakaal

Tere! Minul on küsimus treeningjärgse toitumise kohta. Nimelt on mul käsil kaalulangetamine. Ma lõpetan trenni kuskil 20.15 paiku ja magama lähen juba kuskil 22.00 ajal. Viimane toidukord enne trenni on umbes 17.00 ajal. Ma tean, et tegelikult peaks peale trenni sööma, aga mulle endale tundub see nii vale, kuna ma lähen ürpis varsti magama ja kardan, et see pigem toob mu kaalulangetusele kahju kui kasu. Soovitatakse süüa nt kodujuustu vms, aga minu jaoks on see nii rammus, et õhtul enne magama minekut seda veel sööma hakata. Niisiis ongi minu küsimus, et kas ma peaksin peale trenni sööma ja mis see siis olla võiks, et kaal kontrolli all püsiks ja kõik paigas oleks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui pärast trenni ja enne magamaminekut nälga ei tunne, siis otsest vajadust söömise järele ei ole. Väga tugeva lihastrenni puhul oleks soovituslik tõesti veidi valke saada. Kindlasti tuleks jälgida oma kogu päevast energia saamist, et see ei langeks seatud eesmärgist madalamale ning toiduga oleks kätte saadud kõik vajalikud toitaineid.

kristina

22. oktoober 2018

Kehakaal

tere kuidas ma saan kaalus alla võtta mull oleks kellegi abi saada et kaalust alla võtta kirjute kohe kiri vastu mulle

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõigepealt tuleks välja selgitada, kas ja kui palju on vaja kaalu alandada. Järgmiseks vaadata üle toitumisharjumused, mida nende juures oleks kõige lihtsam muuta. Soovitan pöörduda mõne toitumisnõustaja jutule, kes oskab kindlasti head nõu anda.

 

Ester

25. september 2018

Toitumine ja tervis

Tere, olen 14a tüdruk olen ~158cm pikk. Mul on selline mure mul on nagu kõht tühi, aga kui hakkan sööma siis söögi isu kaob, vahest ma ikka natukene söön, aga on ka nii kui ei söö kaks ega kolm päeva midagi. Kas ma peaks pöörduma arsti juurde või mida ma peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Siin on raske kirja teel nõu anda. Põhjus võib olla nii füsioloogiline kui psühholoogiline. Päevad läbi söömata olla ei ole kindlasti normaalne ning hakkab mõjuma ka tervisele. Võid proovida pidada toidupäevikut ja süüa n-ö mõistusega ehk lihtsalt sundida ennast sööma. Söö iga päev vähemalt 1700-1800 kcal ning pikema aja keskmiselt jälgi, et saaksid toidust kõik vitamiinid-mineraalained. Kui see ei ole võimalik (toit kutsub esile okserefleksi, hirmu vm), tuleks kindlasti pöörduda esmalt perearsti poole, kes siis oskab suunata õige spetsialistini.

Merlit Aldosin

25. september 2018

Tervislik toitumine

Tere!

sooviksin teie hinnangut järgnevas:
Nimelt käivad minu teise klassi lapsed mõlemad Võru Kreutzwaldi koolis. Laste äratus on 6.50 ning hommikusöök kodus on kell 7.30. Järgmine söök koolis (lõunasöök) on juba peale teist tundi ehk kell 9.40. Päev kestab neil enamasti 13.00-ni. Seejärel on huviringid. Minu hinnangul on ebanormaalselt varajane lõuna laste tervisele ning toitumisharjumustele kahjulik. Minu lapsed on harjunud hommikuti korralikult sööma, aga juba praegu on suhtumine nende puhul selline, et miks nad peavad kodus sööma, koolis ju kohe saab. Ma leian et paari aasta pärast nad ei ole üldse harjunud hommikuti sööma. Lapsed koolis nii vara eriti ei söö ja peale koolipäeva on neil kõht seetõttu väga tühi. Sooviksin teie arvamust ning ka soovitust, kuna soovin antud teemaga pöörduda kooli juhtkonna poole.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Nii varane koolilõuna ei ole kindlasti tervislik. Eriti valguses, kus lastel jääb seetõttu söömata hommikusöök.  Kahjuks praeguse määruse järgi võib lastele anda koolilõunat pärast teist tundi, seda ennekõike vastutulekuna suurtele koolidele, kus lapsi palju ning sööklaruumid väikesed. Määruse uuendamisel on plaanis seda muuta. Praegu on ainuke võimalus pöörduda kooli juhtkonna poole ning läbirääkimiste teel ehk saavutada söögivahetunni nihutamine lastele füsioloogiliselt sobivamale ajale.