Menüü

Nõuandenurk

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.

Küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid, pahatahtlikke või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

Loe tervisliku kehakaalu kohta.

Tagli Pitsi

Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert ja Tallinna Tehnikaülikooli toiduainete instituudi dotsent. Tagli on ka üks Eesti toitumissoovituste autoritest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-toitumisnõustaja.

Kõik teemad

Küsi nõu
Esita toitumisspetsialistile küsimus

Siin saad esitada oma toitumisega seotud küsimusi, kuid kindlasti tutvu eelnevalt esitatud küsimuste ja vastustega, sest nende lugemisel võid juba oma küsimusele vastuse leida.Sinu küsimus avaldatakse toitumine.ee lehel viie tööpäeva jooksul koos vastusega. Vastus saadetakse ka teie e-posti aadressile. Meil on õigus küsimusi toimetada. Solvavaid või ebatsensuurseid kirju ei avaldata.

mari

10. juuli 2018

Toidu ohutus

Tere,külmikus oli valge hallitusega kaetud värske kurk, eimärganud,laps jõi külmikus klaais olevad(ei olnud kaetud) smuuti. Kui ohtlik see nüüd on ja mis peaks tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suure tõenäosusega ei sattunud kurgil olevast hallitusest midagi smuutisse, mistõttu ei peaks muretsemiseks olema põhjust. 

Lisete Reidma

10. juuli 2018

Kehakaal

Tere, olen 14 aastane tüdruk ja ma olen 175 cm pikk.. Kaalun umbes 70 kg. Kas ma olen ülekaalus või mitte. Andke mulle nõu mida teha. Aitäh!!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled üsna ülekaalu piiri peal. Praeguse vanuse-pikkuse juures algab ülekaal 71 kg-st, kuid näiteks 15-aastaselt sama pikkuse juures 74 kg-st. Seega oleks hea kaalu hoida – süüa mitmekesiselt ja tasakaalustatult ning suurendada liikumist.

Kelli

10. juuli 2018

Kehakaal

Tere!
Olen 11 aastane tüdruk, varsti saan 12. Ma olen 1,64 pikk. Ma kaalun 50 kg, miskipärast mulle tundub et ma kaalun liiga palju.
Paluksin abi, ei tea mida teha
,, Kas mu kehakaal on normaalne või kaalun liiga vähe?”
Aitäh, juba ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See kehakaal on täiesti normaalne. 12-aastane 164 cm pikk tüdruk  võib kaaluda kuni 56 kg, et olla normaalkaalus. Vanuse suurenedes see number ka suureneb.

Katreen

10. juuli 2018

Toitumine ja tervis

Tere,
Mina olen aastaid gaaside käes vaevelnud Tehtud on erinevaid uuringuid, soolestikus tekkis põletik. Ise katsetamise tulemusena olen avastanud, et igasugune rasvane seda tekitab. Rasvane on minu jaoks ses mõttes isegi muna, pähklid, kanafilee jne. Niimoodi aga sööma jääda ju ei saagi. Mida soovitaksite?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Soovituste andmiseks oleks vaja teada nii terviseinfot kui pidada mõnda aega toidupäevikut. Kuna kaebused on kestnud kaua, siis võib sobiva lahenduse leidmine võtta aega ja kirja teel on antud juhul nõu anda keeruline, eriti ilma eelneva haigusloota.  Nõustamiseks võiks pöörduda vastuvõtule  Sinu Arsti Toitumiskliinikusse.

Birgit

10. juuli 2018

Tervislik toitumine

Tere!
Sooviks küsina kliide söömise kohta. Olen sattunud neist vaimustusse – nisukliid, kaerakliid, speltakliid, rukkikliid.
Söön neid päevas pudru, keefiri, piima jt segatuna kokku hinnanguliselt 4-5 kohvitassi (ca 2-2,5dl suurused tassid) täit. Lisaks pean lugu ka muidu tervislikust toitumisest, mis tähendab, et söön ka palju juur- ja puuvilju, kus samuti kiudaineid. Samuti kaerahelbeid pudru sees.

Kas sellistes kogustes kliide söömine pikemas perspektiivis võiks mõjuda kahjulikult? Olen kasutanud nisukliisid juba võiks öelda 10 aastat , kaerakliisid 5a, teised on tulnud nüüd lähikuudel. Sellistes kogustes aga ca 2-3 kuud. Kuidas mõjub see erinevate mineraalainete imendumisele?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab TTÜ  Keemia ja biotehnoloogia instituudi Toidutehnoloogia osakonna vanemteadur Kaarel Adamberg “Üldiselt kiudainete tarbimine 50 g/päevas ei mõju halvasti mineraalainete omastamisele. On uuringuid, mis väidavad, et kaltsiumi omastamine isegi paraneb, kui kiudainete tarbimine on suurem kui 30 g/p. Üheks põhjuseks on parem omasamine happelisemast keskkonnast seedetraktis, mis tekib hapete tootmisel kiudainetest, eeskätt lahustuvatest kiudainetest. Seega kui ei sööda ainult nisu- või rukkikliisid, milles on peamiselt lahustumatud kiudained, vaid erinevaid kiudainete allikaid (nt lahustuvad kiudained on beeta-glükaanid kaerast ja odrast, pektiin puuviljadest ja köögiviljadest, inuliin maapirnist ja sibulast), siis on kiudaineterikas toit väga vajalik.
Kiudainete üheks probleemiks võib olla kiudaineterikastes toitudes leiduv fütaathape, mis seob rauda, tsinki jt metalle lahustumatutesse kompleksidesse (fütaadid), mida me ei omasta. Samas on fütaathape oluline antioksüdant ning täisteraviljad ja pähklid (fütaathappe peamised allikad) sisaldavad ka palju mikroelemente.”

lauraa

4. juuli 2018

Kehakaal

Kuidas vältida mitte paksuks minemist, sest mu päevane suhkru kogus on 202,2g (selle lehekülje testi kaudu) aga norm oli 52g.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui ma saan õigesti aru, siis tegemist oli kalkulaatoriga, mis arvutas välja ligikaudse lisatud suhkrute saamise. Kalkulaatoris on kasutusel poes saadaolevatest variantidest kõige enam lisatud suhkrut sisaldavad tooted, võib-olla tarvitate veidi väiksema lisatud suhkrute sisaldusega toite ja seega tegelik tulemus on õige pisut väiksem. Küsimus ei ole ainult lisatud suhkrutes, vaid kogu toiduvalikus ja ka saadud energiakoguses. Saadud energiakogus ei tohiks kokku ületada soovitatavat. Kui suurema osa sellest annavad aga lisatud suhkrud, siis ilmselgelt jääb vajaka vitamiinidest-mineraalainetest, kuna lisatud suhkrute poolest rikkad toidud on nende ainete poolest tihti väga vaesed. Et hoida kehakaal normaalsena tuleb energiat saada nii palju kui kulutatakse ning samas jälgida ka tasakaalustatuse ja mitmekesisuse põhimõtteid. Seega oleks mõttekas lisatud suhkrute saamist igal juhul vaikselt vähendama hakata. Parima ülevaate kogu oma toitumisest saab, kui pidada umbes kümnel järjestikul päeval toidupäevikut, kõiki toite kaaludes ja iga ampsu üles märkides ning võrrelda saadud keskmist tulemust soovitustega.

Laura

29. juuni 2018

Kehakaal

Tere, ma olen 12 aastane tüdruk ja saan kohe 13. Kaalun 37kg kas see on minul normaalkaal või alakaal?
aitäh

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna sa ei kirjutanud oma pikkust, saab öelda ainult niipalju, et 13-aastane 37 kg kaaluv tüdruk on normaalkaalus, kui ta on umbes pikkusevahemikus 145-155 cm.

Alissa

27. juuni 2018

Toitumine ja tervis

Mul on ärevushäired ja paanikahood. Kas toitumine aitaks seda leevendada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ainuüksi toitumisega ärevushäireid kahjuks kontrolli alla saada ei ole võimalik, kuid tasakaalustatud ning vajadustele vastav toiduvalik toetab  meeleoluprobleemidega toimetulekut. 

Liisa

27. juuni 2018

Varia

Tere, mu sõbranna kes on 13 ja on 162 cm pikk kaalub kõigest 32 kg. See on ju vähe, aga ta ütles et ta kaalub liiga palju. Ta teeb 6x nädalas trenni ( mitu korda päevas)  Ta näljutab end.  Ta on koolis kokku ka kukkunud, sest ta keha ei pea vastu. Tüdruku ema tahab et ta oleks nii peenike. Kuna ta on mu naaber, siis ma olen kuulnud teda nutmas. Mul on tast nii kahju. Mida teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu sõbranna kehakaal on ohtlikult väike. Oma vanuse ja pikkuse juures peaks ta kaaluma umbes 10 kg rohkem. Samuti on ebanormaalselt suur tema treeningkoormus.
Kirjas avaldamata detailide osas võta kindlasti ühendust Lasteabiga http://www.lasteabi.ee/lasteabi/lasteabi.

Anna

27. juuni 2018

Varia

Olen 160cm pikk 16-aastane tüdruk. Sooviksin olla pikem. Ema 171 ja isa 173. Päevad algasid 11 aastaselt kui olin u 148-150 pikk. Kas mul oleks võimalik pikemaks kasvada? Kui jah siis kui pikaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toitumisega sellist asja kahjuks mõjutada ei ole võimalik.