Kehakaal

Anonüümne

11. jaanuar 2022

Kehakaal

Vererõhk, pikkuse 167 cm juures kehakaal 95 kg
Vanus 76aastat. Olen lapsepõlves põdenud tuberkuloosi randmel ja maos. Kopsudega ja kopsunäärmetega olid pikaajalised probleemid. Olin arvel. Hiljem veel põdesin kahepoolset südame laienemist.
Süüa ei saa piimatooteid, kartuleid, tangu, nisujahu.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Saan aru, et probleemiks on kõrge vererõhk, mis võib olla (vähemalt osaliselt) tingitud liigsest kehamassist. Seega tasub proovida kaalu langetada. Selleks tuleks vaadata üle oma toitumine. Oluline ei ole seda mitte äärmuseni piirata, vaid ilmselt veidi küll vähendada, ent samas süüa hästi mitmekesiselt. Igapäevaselt võiks süüa mõned viilud leiba (mis ei sisalda nisujahu ja mille kiudainete sisaldus oleks vähemalt 6g/100g), taldrikutäie putru, vähemalt 300 g erinevaid köögivilju ja 200g puuvilju-marju. Kui piimatooteid ei saa süüa laktoositalumatuse tõttu, on võimalik asendada need laktoosivabade versioonidega ning laktoosi ei leidu ka kõvades juustudes. Kui probleem on muus, tuleb ilmselt mõelda kaltsiumi võtmisele toidulisandina, sest madalama energiasisalduse korral ja piimatooteid mitte süües võib piisava koguse kaltsiumi saamine osutuda keeruliseks. Kindlasti peab aga toidulisandina võtma niikuinii juurde D3-vitamiini (nt õlikapslitena), aga kaltsiumi toidulisandi võtmisel seda enam, kuna D-vitamiin aitab kaltsiumil paigutuda luudesse. Kui võimalik, sööge paar korda nädalas kala – nii lahjemaid kui rasvasemaid. Lihatooteid võiks süüa võimalikult harva. Linnuliha umbes 300g, punast liha (siga, veis) maksimaalselt 100g nädalas. Nädala jooksul on optimaalne süüa 3-4 muna. Igapäevaselt võiks süüa ka 1-2 spl pähkleid-seemneid. Hoiduma peaks magusatest ja alkohoolsetest jookidest ning magusatest ja soolastest näksidest (nt saiakesed, küpsised, kommid jm). Pigem tasub süüa valmistada ise ning vältida valmistoidu ja pooltoodete kasutamist. 
Samuti tuleks võimaluse piires suurendada liikumist. Esialgu piisab täiesti tavalisest jalutamisest, kuid igapäevaselt vähemalt 30 minutit. Kui on jaksu, võib vaikselt teha juurde ka veidi suuremat pingutust nõudvaid tegevusi. 
Toitumisest ja liikumisest saab rohkem lugeda siit.