Kehakaal

Anonüümne

3. jaanuar 2015

Kehakaal

Tervist,

ma ei uskunud, et mul võiks tekkida vajadus küsida nõu toitumisspestsialisti, kuid nüüd on see aeg käes. Olen 22 aastane noormees, kellel pikkuseks on ligikaudu 179cm ning kehakaaluks ~48kg. Olen alakaalulisusest teadlik, kuid ei oska/suuda midagi ette võtta. Sooviksin küsida paar küsimust saamaks näpunäiteid, kuidas saaksin tasapisi tervislikult toitudes kehakaalu koguma hakata. Olen olukorras, et energiat on väga vähe, isegi lihtsalt tavaline liikumine on väsitava toimega. Varem olin äärmiselt aktiivne ning energiline, kuid suur kaalukaotus on viinud praegusesse olukorda.

1) Millised oleksid soovituslikud kalorikogused hommikusöögiks, lõunasöögiks ning õhtusöögiks?
2) Kas on normaalne süüa igal hommikul putru ning tarbida üsna palju väherasvaseid piimatooteid puuviljadega?
3) Kui palju tuleks minu puhul võtta kuiva pudrumaterjali hommikusöögiks arvestades, et saia/leiba ma ei tarbi?
4) Ka lõunasöök sisaldab endas teraviljatooteid. Selle kogust olen hetkel hoidnud 30g kuivaine kohta + natukene lahjemat liha köögiviljadega. Kas seda kogust tuleks suurendada?

Köögivilju ja puuvilju tarbin kindlasti soovituslikus koguses või enamgi. Hetkel on päevane kalorihulk pendeldanud vahemikus 1300-1500 vahel, harva on see küündinud 1550 piirimaile. Kui palju peaks ma seda numbrit suurendama, et tunneksin ennast taas normaalsena, suudaks korralikult liikuda ning enesetunne paraneks?

Lugupidamisega ning suur aitäh ette!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kirjeldusest jääb mulje, et olete (juba suhteliselt ohtliku) alakaalu endale ise meelega tekitanud? Mainitud päevane energiakogus ei kata korralikult ära isegi mitte põhiainevahetuse energiakulu, rääkimata sellest, et ilmselt ei saa te ka organismi toimimiseks vajalikke vitamiine-mineraalaineid piisavalt, mis kõik omakorda avaldubki jõuetuses. Põhiainevahtuse energiakulu on energiakogus, mida organism igal juhul vajab isegi siis, kui oleksite päevad läbi vaid voodis ja isegi ei loeks raamatut. See vajadus praeguse kehakaalu juures oleks Teil umbes 1500 kcal, kuid minimaalse normaalse kehakaalu (so 60 kg) juures oleks see number 1650 kcal. Te aga ei ole päev läbi voodis, vaid vajate energiat ka liikumiseks, mõtlemiseks, töö tegemiseks. Seetõttu on Teie päevane energivajadus praeguse kehakaalu säilitamiseks minimaalselt 2000-2200 kcal, kuid 60 kg juures minimaalselt 2400-2500 kcal. 
Seega esimene soovitus on hakata normaalselt sööma. Kuna 1000 kcal päevas enam söömine võib tunduda hirmutavana, tuleks alustada hetkel sellest, et katsute saada energiat vähemalt 2000 kcal ning seda järk-järgult siis tõsta. Et juurdetulev kaal ei oleks vaid rasvamass, vaid ka lihased, on soovitatav mõne aja pärast hakata lihasmassi treenima. See omakorda võib suurendada energiavajadust, mida ei tohi ära unustada siis sellevõrra tõsta. 
Energia jaotumine peamistele toidukordadele võiks olla suhteliselt ühtlane (ca 25-35% kogu päevasest vajadusest arvestusega, et lõunasöök võiks anda kõige enam energiat) ning vahele võiks süüa 1-2 vahepala. Hommikusöögiks sobivad pudrud väga hästi, kuid need võiksid olla valmistatud piimaga ja lisatud ka veidi rasvainet, et tõsta nende energiasisaldust. 2000 kcal korral võiks päevas erinevaid teraviljatooteid (+kartul) süüa kokku umbes 8-9 portsjonit (1 portsjon on umbes 100 g putru, 70 g keedetud riisi-makarone, 30 g leiba, 100g keedetud kartuleid). Puu- ja köögivilju võiks süüa minimaalselt kokku 500 grammi. Piimatooted võiksid esialgu olla veidi rasvasemad või siis süüa rohkem pähkleid-seemneid, et suurendada saadavat energiakogust. Kokku peaks piimatooteid (sh pudru sisse minev piim jne) päevas süüa 2,5-3 portsjonit (1 portsjon on 200 g piima, 220 g keefiri-jogurtit, ca 120 g kohupiima-kodujuustu, 30-50g juustu, 50 g hapukoort). Kala tuleks süüa vähemalt 2-3 korda nädalas (nii valget kui punast, nädala peale kokku 10 portsjonit (1 portsjon on nt 30 g rasvast või 70-80 g lahja kala). Mune võiks süüa nädalas 3-4. (Linnu)liha tuleks süüa päeva kohta umbes 1 portsjon (60 g kanafileed, 30 g sea- või veiseliha). Lisatavaid rasvu võiks päevamenüüs kokku olla 7 portsjonit (1 portsjon on 10 g pähkleid-seemneid-mandleid või 5 g võid-õli). Lisaks võib lubada endale väikest maiustamist, ca 4 portsjonit päeva kohta (1 portsjon on nt 10 g suhkrut-mett-šokolaadi).
Kui kõiki neid soovitusi arvesse võttes kaal kuu-paari jooksul tõusma ei hakka, tuleks kiiremas korras pöörduda perearsti vastuvõtule, et selgitada välja alakaalu põhjus (nt kilpnäärme ületalitus vm).