Kehakaal

Anonüümneh

29. detsember 2021

Kehakaal

Tere! Olen umbes kuu pärast saamas 14. Olen poiss 164-165cm pikk ja kaalun praegu 60,9kg tavaliselt küll 60kg. Kas ma olen ülekaalus? ja kui olen mida ma teha saaks et kaalu langetada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

164 cm ja praeguse vanuse juures võiksid kaaluda maksimaalselt 58 kg, et olla normaalkaalus. Samas, täiskasvanuna, kui sa isegi juurde ei kasvaks, oleksid normaalkaaluline, kui ei kaaluks üle 67 kg. Kuna sul on ilmselt ees ka väike kasvuspurt, siis ei pea hetkel hakkama kaalu langetama, kuid peaksid proovima praegust kaalunumbrit hoida. Nt 14,5-aastaselt oleks 61 kg normaalkaaluks, kui oleksid minimaalselt 166 cm pikk. 
Seega, püüa toituda normaalselt ning liikuda rohkem. Mida vähem magusaid-soolaseid näkse (kommid, šokolaad, küpsised, koogid, saiakesed jm) ja jooke (limonaad, jäätee, energiajook jm) ning kiirtoitu (hamburger, pitsa, pelmeenid jm), seda parem. Teiselt poolt peaksid jälgima, et sööksid piisavalt teraviljatooteid (täisteraleib ja -sai, pudrud), köögivilju, marju, puuvilju, veidi magustamata piimatooteid, midagi toidugrupist kala-muna-(linnu)liha, pähkleid-seemneid. Päevane energiavajadus on sul umbes 2400 kcal. Võid vaadata siit tabelist, kui mitu portsjonit 2400 kcal juures keskmiselt päeva kohta üht või teist toitu süüa võiksid. Samuti võid pidada toidupäevikut, mis aitab sul näha, kui palju oled päevas saanud energiat ning vajalikke toitaineid.
Minimaalselt peaksid igapäevaselt liikuma 60 minutit vähemalt kerge aktiivsuse tasemega (ajab peaaegu hingeldama), näiteks tegema tempokat jalutuskäiku. Osa füüsilisest aktiivsusest peaks olema ka veidi tugevam – nädala jooksul kokku 150 minutit keskmist aktiivsust (hingeldad, aga saad sõbraga veel rääkida) või 75 minutit tugevat aktiivsust (higistad, hingeldad, ei saa sõbraga rääkida).