Kehakaal

Anonüümne

24. veebruar 2021

Kehakaal

Tere!
Olen huvitatud, kas minu kehakaal on normaalne. Olen 12 aastane tüdruk, suvel saan 13. Minu pikkus on umbes 150cm. Kaalun 47 kg. Näen enda arust paks välja. Jalgadel ja kõhul on rasva ja nägu on ka üsna ümar. Ja kas teil oleks soovitusi, kuidas enda toitumist paremini jälgida kooli kõrvalt.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Oled hetkel üsna ülekaalu piiri peal. Samas see muutub vanuse ja pikkuse lisandumisega, mistõttu tasub aeg-ajalt ise jälle üle arvutada. Soovitan mitte kaalu langetada, vaid püüda juurde võtta pigem vähem. Toitumises soovitan jälgida, et tarbiksid toite kõikidest vajalikest toidugruppidest.
1) Teraviljatooted ja kartul: iga päev 200-300 g putru (nt kaerahelbe, tatra), 3-4 viilu leiba (rukki-, seemne-, täistera) või täisterasaia. Nädala peale umbes 10 kartulit
2) Puu- ja köögiviljad, marjad – kindlasti vähemalt 300 grammi erinevaid köögivilju (sh kaunvilju) ning umbes 200 g marju-puuvilju päevas (sh roogade koostises)
3) Piimatooted – eelista magustamata tooteid, väga rasvaseid piimatooteid tarvita pigem väiksemates kogustes
4) Kala-muna-(linnu)liha – nädalas 2-3 korral kala, ülejäänud lihadest eelista linnuliha või väherasvasest lihast ise valmistatud roogi. Võimalikult vähe söö valmis- ja pooltooteid (sink, vorst, viiner, pihvid vm)
5) Lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned – proovi süüa iga nädal umbes 10 spl pähkleid-seemneid
Joo vett päevas umbes 3-4 klaasi, mahla maksimaalselt 2-3 klaasi nädalas ning magustatud jooke üldse mitte. Samuti püüa nii vähe kui võimalik süüa kõikvõimalikke soolaseid ja magusaid näkse (krõpsud, šokolaad, kommid, koogid, küpsised, saiakesed jne).
Võimaluselt pea 7-10 päeva jooksul toidupäevikut. Kaalu kõik söögid, ära muuda toitumist. Siis vaata päevade keskmiselt, millest jääb puudu või mida on liiga palju ja püüa vastavalt toitumist korrigeerida.
Ja ära unusta liikumist. Iga päev peaksid olema füüsiliselt aktiivne (vähemalt sellise intensiivsusega, et hakkaksid vaikselt hingeldama) tund või enam.