Kehakaal

Anonüümne

5. veebruar 2024

Kehakaal

Tere! olen 174cm pikk ja 60kg. Mind häirib et nii kõhn olen. Olen hakanud sööma mitu korda tihedamini päevas kui varem. Tahaksin teada kuidas toimub kaalu tõus, see tähendab et kas esmalt suureneb kõht ja mis järgmisena suurenema hakkab? Või kuidas see protsess toimub?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kahjuks ei selgu kirjast vanus ega sugu, et saaks täpsemalt hinnata, kuivõrd on tegemist kehamassiindeksi järgi kõhnusega. Näiteks täiskasvanu puhul oleks tegemist suhteliselt alakaalule läheneva kaalunumbriga, aga mitte veel kriitilisega. 15-aastased oleksid normaalkaaluvahemiku keskel, 12-aastased aga ülekaalu piiril. 
Kaalus juurdevõtmise soovitused on samad nagu langetamise puhul – õige söömine ja piisav liikumine. Liikumine (eriti intensiivsem, sh jõuharjutused) aitavad kasvatada lihasmassi ning kuna lihasmass kaalub rohkem kui näiteks rasvamass, siis juba tulebki kaalu juurde. Trennitegemine suurendab ka isu ning teisest küljest takistab seda, et suuremate söögikoguste või tihedama söömisega ei kasvatata vaid rasvamassi. Seega esimese sammuna peaks püüdma kasvatada lihaseid ning toetama seda õige toitumisega. Sööma peab rohkem, kuid õigeid asju – lihaste kasvatamiseks on oluline roll piisaval valkude saamisel. Neid ei pea hakkama võtma toidulisandina, piisab, kui valida toidulauale valgurikkamaid toite. Ja muidu suurendada toitude koguseid proportsionaalselt vastavalt toidupüramiidile. Lihtsalt energiatarbimise (nt magusate-soolaste näkside näol) suurendamine toob kaasa rasvamassi ja kaalu suurenemise, kuid see ei tohiks olla eesmärk. See, kuhu tekkiv rasv paigutub, on aga juba individuaalne.