Kehakaal

---

18. detsember 2019

Kehakaal

Tere! Olen 16-aastane tüdruk ja kaalun 42-44 kg. Olen umbes 170cm pikk. Mida ma saaksin teha, et kaalust juurde võtta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, kehamassiindeksi järgi peaksid kaaluma vähemalt 47 kg, et olla normaalkaalus. Mõni kilo siia-sinna võib tulla ka kehaehitusest. Ilmselt siiski oleks hea mõni kilo juurde võtta. Esimese asjana võiksid pidada nii minimaalselt nädal aega toidupäevikut, kõiki toite  võimalusel kaaludes ning püüdes toituda võimalikult tavapäraselt.
Edasi tuleks vaadata, kas energia saamine vastab vajadusele – keskmise füüsilise aktiivsuse korral võiks see olla umbes 2300-2400 kcal päevas. Kui see vastab soovitusele või ületab seda, siis võrrelda valkude, rasvade, süsivesikute, vitamiinide, mineraalainete saamist soovitustega. Kui seal ei esine ka suuri puudusi, siis soovitan pöörduda arsti poole, kuna siis võib olla tegemist pigem sellega, et söödud toitained millegipärast ei imendu korralikult, mis põhjustab ka alakaalu.
Kui aga energia saamine on väiksem soovituslikust, siis tuleks üle vaadata oma söömine ning üritada energia saamist suurendada. Samas kindlasti jälgida, mida süüa – mitmekesiselt, toite igast viiest toidugrupist, mitte maiustuste arvelt. Kergem on ilmselt suurendada söögikordade arvu kui korraga söödavaid portsjonite koguseid. Ka kaalus juurdevõtmiseks on füüsiline aktiivsus omal kohal – see suurendab nii söögiisu kui lihasmassi. Kui omal käel hakkama ei saa, soovitan ka kaalus juurdevõtmiseks pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule.