Kehakaal

Anonüümne

17. november 2023

Kehakaal

Tere olen 16 aastane , pikkus 163 ja kaakun 74 kg . Mis oleks minu normaal kaal? Kui palju peaksin kaalu langetama ? Ja kas 1 kuu peale oleks normaalne langetada 3kg -4kg? Kuidas peaks toitumisega alustama ? Tunnen enda keakaalu suure numbri tõttu väga väsinuna pidevalt jne. (Kas muna söömine on kasulik kaalu langetusel? Ja kas lusta kohvi joomine ka aitab?)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Jah, tegemist on ülekaaluga. Hetkel oleks normaalkaaluks 64 kg, täiskasvanuna sama pikkuse juures kuni 66 kg. Kõige parem kaalulangetuse tempo on 0,5 kg nädalas. Kaalu langetamiseks tuleb süüa normaalselt – varustada organismi kõikide vajalike toitainetega. Kui organism saab oma elutegevuse reguleerimiseks vajalikke kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid piisavalt, võib kaal hakata langema ka siis, kui energia saamist oluliselt ei piiratagi. 
Soovitan kaalu jälgimist alustada sellest, et pead 7-10 päeva toidupäevikut (kõigepealt vali profiili alt süvatasand). Pane kirja absoluutselt kõik söögid-joogid, mida tarbid. Kui vähegi võimalik, kaalu neid, sest silmaga hindame koguseid valesti. Ära kindlasti selle aja jooksul muuda oma tavapärast toitumist, kuigi selleks tekib kindlasti kiusatus – jube tüütu on kõike kirja panna ja samuti võib hakata mõjutama see, kui näed oma tulemusi. Ole enda vastu aus, ainult nii sa saad teada hetkeseisu – mis on sinu toitumises valesti, et oled ülekaaluline. Edasi vaata sisestatud päevade keskmist tulemust (kindlasti ära vaata üksikuid päevi) – kui suur on energia saamine (kaalu langetamiseks võiks see olla 300-500 kcal soovituslikust väiksem, sõltuvalt sinu füüsilisest aktiivsusest), kas peaks suurendama või vähendama rasva-, valgu-, süsivesikuterikaste toitude söömist. Suure tõenäosusega on puudu kiudainetest ja paljudest vitamiinidest-mineraalainetest. Siit saad lugeda, kuidas peaks oma toitumist kohendama, et kõik vajalik toidust kätte saada. Kuigi muna on hea valguallikas, ei soovitata neid siiski tarbida üle ühe päeva kohta. Soovitan vaadata ka vitamiinide ja mineraalainete voldikuid, et mis toite oma menüüsse lisada nende saamise suurendamiseks. 
Alusta neist muudatustest, mis tunduvad sulle kergemini tehtavad – näiteks asendada magusamad joogid veega vms. Kui oled ühe muutuse endale harjumuseks saanud, mine järgmise juurde. Kõik, mida teed “hambad ristis”, ei muutu harjumuseks. Seda suudad teha vaid lühikest aega ning hiljem vanade harjumuste juurde naastes tulevad tagasi ka kilod. Teadmised, rahulik tempo, järjepidevus ning mitte teise äärmusesse minek (äärmuslik valivus ja piiramine) – see kõik tagabki normaalkaalu saavutamise. Ei ole mingeid imenippe (must kohv, ingverijook vms), mis tooksid kaasa kiire kaalulanguse.