Kehakaal

Anonüümne

8. märts 2023

Kehakaal

Tere. Olen 15.aastane tüdruk ja kaalun 74 kg ? Kas peaksin kaalust alla võtma? Kuidas ma peaksin seda tegema? Liigun aktiivselt nädalas 4korda kas peaksin midagi veel tegema , et kehakaalu langetada? Mida?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

See sõltub sinu pikkusest ka. Praeguse vanuse juures võiksid olla vähemalt 177 cm pikk, et olla normaalkaalus, kuid täiskasvanuna oleksid selle kaalu puhul normaalkaalus ka juba 173 cm pikkuse juures. Seega, kui oled vähemalt 177 cm pikk, ei pea hetkel kaalu pärast muretsema, aga kui oled vähemalt 173 cm, siis püüa järgmiste aastate jooksul mitte juurde võtta, vaid ülekaalust n-ö välja kasvada. Kui aga oled lühem, siis peaksid veidi kaalu langetama. Esmalt tuleks üle vaadata oma praegune toiduvalik. Selleks soovitan vähemalt 10 päeva pidada toidupäevikut nii, et kaalud kõik söödud toidud, kuid ei muuda oma tavapärast toitumist. Vaid selliselt toimides saad 10 päeva analüüsist korrektse keskmise tulemuse ja näed, mis vajab sinu söömises muutmist – on see energia vähendamine, rasvade või süsivesikute (eriti lisatud suhkrute) vähendamine, kiudainete, vitamiinide-mineraalainete saamise suurendamine. Kuidas normaalselt süüa, saab lugeda siit.
Neli korda nädalas liikumist on päris hea tulemus. Soovitatav on, et iga päeva kohta tuleks vähemalt 60 minutit selliseid kehalisi tegevusi, kus juba peaaegu hingeldad ning osad tegevused peaksid olema ka intensiivsemad (nädala peale kokku vähemalt 150 minutit peaksid olema sellised tegevused, kus higistad ja hingeldad,, kuid saad veel sõbraga rääkida).
Kuna see kõik võib tunduda keeruline, soovitan toe saamiseks pöörduda ka mõne toitumisnõustaja poole.