Kehakaal

Anonüümne

1. detsember 2023

Kehakaal

Tere, olen 14 aastane tüdruk, minu pikkus on 168 cm ja ma kaalun 76,6 kilo. Käin peale kooli trennis 2 korda nädalas ja koju jõudes tahan süüa 2 toiduportsu. Õhtul võtan veel voodisse saiakesi ja puuvilju, söön pikali ja vaatan mitu tundi voodis arvutist või telefonist filme ja samal ajal chatin sõbrannadega. Nädalavahetustel vaatame sõbrannadega filme ja sööme chipse ja teeme ise häid toite, tihti joome mitu suurt pudelit kihisevat magusat jooki. Ema on minuga kuri ja käsib vähem süüa ja rohkem liikuda. Ema kutsub mind endaga tenni kaasa aga ma ei taha minna. Kas minu kaal on normaalne? Ma tahan elada samamoodi nagu seni ja minu sõbrannad kaaluvad veel rohkem. Minu jaoks ei ole välimus tähtis.
Ema räägib et lapsed lähevad paksuks siis kui saavad taskuraha ja hakkavad ise üksinda ringi liikuma. Nii see vist ongi sest enne kui hakkasin üksi ringi liikuma olin ilus ja sale.
Aga välimus ei ole oluline, oluline on see, et ma ennast mõnusalt tunneks. Pealegi on mul kõht tühi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ilmselt ootad vastuseks, et kõik on hästi. Paraku pean sind kurvastama – su emal on õigus. Sa võid tunda ennast mõnusalt praegu, kuid selliselt edasi toimides hakkavad sind üsna pea kimbutama tervisehädad. Praegune kaalunumber viitab tugevale ülekaalule, peaaegu rasvumisele. Rasvumine on aga juba väga paljude haiguste väga suureks riskifaktoriks. See, et sõbrannad kaaluvad veelgi rohkem, on nende mure, mitte sinule vabandus.
Seega on küll soovitatav mõelda hoolega läbi oma toidulaud – vähendada kõvasti toitude koguseid, mida peaks sööma võimalikult vähe (magusad-soolased näksid, magusad joogid) ning lisada sinna puu- ja köögiviljad, kala, pähklid jne. Kehalist aktiivsust peaksid samuti suurendama. Ei pea kohe alustama trennist, alustuseks piisab, kui teed iga päev vähemalt tunnise tempoka jalutuskäigu. Võiksid toitumis- ja liikumisharjumusi vaikselt muutma hakata koos sõbrannadega, saate üksteist toetada ja lõpuks nad tänavad sind, et neid kaasasid. Kui sööd õigeid asju õigetes kogustes, saad täis kõhu ning vähenevad isud kõige mittesoovitusliku järele.