Kehakaal

Jane

11. juuli 2015

Kehakaal

Tere!
Olen 14 aastane neiu, kes kaalub viimaste kuude jooksul 56-59 kg. Pikkus on u. 168 cm.
Aasta tagasi kaalusin 52,2 kg ja olin 163 cm pikk. Pool aastat tagasi kaalusin 53,4 kg ja olin 165 või 166 cm pikk.
Mõni kuu tagasi kaalusin veel 55 kg (oma 168 cm juures), kuid nädalaga tuli 4 kg kuskilt ja nüüd viimased kuud ongi olnud 56 siis 58 siis 57 ja 59 kg.
Millest sellised kõikumised?
Ma toitun suhteliselt ebaregulaarselt, aga toit on külluslik. Söön vahel salatit, vahel krõpsu. Karastusjooke ei joo üldse. Peamised joogid on piim, vesi ning nestea.
Liigun iga päev tunde ja rattaga sõidan ka iganädalaselt ja korraga ikka üle 15 km.
Olen kõik viimased aastad olnud sellise tempoga, et väga tervislikult ei söö, aga ka mitte väga hullusti ja et liigun piisavalt (kuigi trennides ei käi, ajapuudus).
Aga millest tulevad mu 4 kg vahelised kaalukõikumised? Olen koguaeg samasuguse elurütmiga ja kaalun hommikuti, samal ajal.
Kas on mingeid nippe, mis aitaks kaalu mõned kilod alandada või stabiilsena hoida? KMI näitab mulle keskmiselt 20.55, mis peaks igati normaalne olema. Kas ma olen ikka oma kaalus norm? Palju on minu vanuses ülem- ja alampiir?
Ette tänades: Jane

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu vanuse ja pikkuse juures oled täiesti normaalkaalus. Võiksid kaaluda kuni 66kg. Tegelik kehakaal ei saa nädala jooksul kindlasti kõikuda 4kg. Põhjusi võib olla erinevaid – kaalu patareid hakkavad tühjaks saama, kaal paikneb ebatasasel pinnal, oled eelmine õhtu väga palju söönud või eriti just vedelikke joonud ja kaalu suurenemine on tingitud organismi kogunenud vedelikust. Üle korra nädalas ennast kaaluda ei maksaks. Praeguse kaalu pärast kindlasti muretsema ei pea, kuid normaalselt süüa ja piisavalt liikuda tasub sellegipoolest.