Kehakaal

Anonüümne

8. september 2023

Kehakaal

Tere!
Kas 15,5 aastane tüdruk peaks kaaluma 75kg kui on 165cm pikk? Kas tegemist on ülekaaluga siis kui suure ülekaaluga ja kas peaks hakkama tegelema kaalu langetamisega? Ja kuidas oleks kõige parem sellega alustada? Kas jõusaalis käimine ja ujumine aitab kehakaalu langetamisele kaasa? Või peaks proovima cardio trenni? Milline trenn oleks kõige efektiivsem?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguse vanuse juures on selline kehakaalu puhul tegemist üsna suure ülekaaluga. Paraku oleks ülekaaluga tegemist ka siis, kui oleksid täiskasvanu. Hetkel võiksid kaaluda maksimaalselt 64 kg, et olla normaalkaalus. Täiskasvanuna sama pikkuse juures võiks kaal olla kuni 68 kg. Seega tuleks proovida kaalu langetada, kuid teha seda pigem aeglasemas tempos. Alustada võiks oma toidupäeviku analüüsimisest (7-10 päeva, kõiki toite kaaludes ja esialgu mitte oma toiduvalikut muutes) ja sealt püüda väikesi muutusi tehes liikuda tervislikuma toiduvaliku poole. Pärast toidupäeviku pidamist võiks proovida hoida oma energia saamine umbes 1800 kcal juures, kui suurendad kõvasti treeningkoormust, siis 1900-2000 kcal juures. Seda tuleks reguleerida vastavalt koormusele ja sellele, kuidas kaal langeb. Optimaalne kaalulangetuse tempo on umbes 0,5 kg nädalas. Esimese sammuna tuleks tavaliselt vähendada magusate-soolaste näkside, magustatud jookide ja kiiroitude söömist. Samal ajal tuleks toituda võimalikult mitmekesiselt, süües täisteratooteid, puu- ja köögivilju ning marju, magustamata piimatooteid, kala, muna, veidi (linnu)liha, pähkleid, seemneid. Päevas võiksid juua 3-4 klaasi puhast vett, suure higistamise korral rohkemgi. 
Liikumine tuleb kaalu langetamisele kindlasti kasuks, samuti aitab see treenida lihaseid, mis omakorda kulutavad energiat rohkem kui rasvkude. Välja pakutud tegevused on igati sobivad, igapäevaselt võiks teha veel ka umbes tunniseid tempokamaid jalutuskäike või sõita rattaga.
Kui tundub, et ise ei saa selle kõigega hakkama, on mõistlik pöörduda mõne toitumisnõustaja juurde abi saamiseks.