Tervislik toitumine

Anonüümne

4. mai 2020

Tervislik toitumine

Tere!

Al imiku 7nda kuu vanusest on soovituslik anda lisatoitu 2x – küsimus selline, kas need mõlemad toidukorrad peaksid/võiksid olla nii öelda soolased või üks neist võib olla ka magus(puuviljade- ja marjadepüree)?

Heade soovidega
Liis

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui last on toidetud kuus esimest elukuud rinnaga ning soovitakse hakata andma lisatoitu, siis põhimõtteliselt ei pea järgima seda järjekorda, mida muidu soovitatakse lisatoidu andmisel järgida: köögiviljad, kartul, puuviljad-marjad, teraviljad, alles siis muna ja liha. Oluline on siiski iga uut toitu tutvustada ükshaaval ning uut mitte lisada enne paari päeva möödumist. Kui juhtumisi peaks lapsel mõne toidu vastu allergia olema, saab selle selliselt toimides kergesti teada.
Eri vitamiinide saamise seisukohalt on olulised kõik toidugrupid. Marjad-puuviljad on näiteks parimad C-vitamiini allikad, liha aga raua allikas. Seetõttu sobib selline varieerimine hästi.
Kui laps saab hetkel ka veel rinnapiima, siis uuemad soovitused soovitavad ka pähklite andmisega alustamist (korralikult purustatult) rinnapiima saamise ajal, et vähendada võimalikku allergia väljalöömist. Kuna aga pähklid on üldiselt ühed suuremad allergeenid, siis nende andmisel kindlasti jälgida lapse enesetunnet.