Söömishäired

Anonüümne

18. mai 2012

Söömishäired

Olen varsti 15. aastane ning olen 168 cm pikk ning kaalun 68 kg.
Ma söön päevas umbes ühe korra ja siis ka midagi väikest, aga on ka kordi, kus ma ei saa pidama ning söön rohkem ning hiljem tunnen väga suuri süümepiinu. Seda ka veel, et umbes 4 päeva tagasi ma kaalusin 71 kg. Üldjuhul söön ligikaudu 300 kcal päevas ja kulutan üle 500 kcal trenniga ära, aga siiski ma ei jää rahule. On vaja, et kaal oleks väiksem ja ma tunnen ennast iga päev sama paksuna nagu alati ning isegi 100 grammine kaalu tōus on palju. Päevad mööduvad mul suures koguses vett juues ning trenni tehes.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu kirjeldust lugedes tundub, et Sul on väga suur oht toitumishäire anoreksia või ka buliimia kujunemiseks. Esialgu oled veel normaalkaalus (kuigi tõesti üsna ülekaalu piiri peal), kuid selline nälgimine kõigepealt kurnab Su organismi, jätab Sind ilma enamikust vajalikest toitainetest ja võib endaga kaasa tuua selle, et satud kaalulangetamisest nii hoogu, et jätkad seda ka siis, kui oled vägagi normaalses kaalus, ent tundud endale jätkuvalt paksuma (ohumärk oli lause, kus ütled, et isegi 100-grammine kaalutõus on Sinu jaoks palju – see näitab juba, et kehakaal on saanud Sinu jaoks kinnisideeks).  
Teismeline ei tohi pidada dieeti, kui ta ei ole tugevalt ülekaaluline (ka siis tehakse seda väga range arstliku järelvalve all). Sul on vaja saada organismi kasvamiseks ja arenemiseks piisavalt erinevaid toitaineid – väga läbimõeldud, mitmekesise ja hoolikalt planeeritud toitumise korral on see ilmselt võimalik Sinu vanuses neiul umbes 1800 kcal päevase energiatarbimise juures. Seega, päevast energiatarbimist ei tohiks Sa praegu kindlasti hoida alla selle koguse. Kui teed trenni, siis sellise energiatarbimise juures kaal langeb kindlasti. Tervisele ohutu kaalulangetamine on kuni 4 kg kuus, mitte aga 3kg poole nädalaga. Kiirelt maha läinud kaal tuleb peale näljutamise lõppu väga kiiresti tagasi ning tihtipeale kahekordseltki. Liiga madal energiatarbimine annab ka kehale signaali, et tuleb hakata varusid koguma ning sellest (ja ainevahetuse korralikuks toimimiseks vajalike toitainete defitsiidist) tingitult võib kaalu langemine hoopis peatuda.
Kaalu alandamiseks tuleb toituda normaalselt ning energiatarbimist vähendada ainult veidi. Samuti tuleb olla füüsiliselt aktiivne, kuid ka sellega mitte üle pingutada. Täiskasvanutele mõeldud kaalualandamise põhimõtteid saad lähemalt lugeda siit.
Nälgida ei tohi kindlasti, see ei aita, vaid võib viia tõsiste tervisehäirete tekkimiseni. Söö tihemini, väiksemaid koguseid korraga ja toite toidupüramiidi kõikidelt põhikorrustelt, et varustada organismi vajalike toitainetega.