Kehakaal

Anonüümne

1. oktoober 2012

Kehakaal

Tere!
Olen väga hädas oma kaaluga. Olen 173cm pikk ja kaalu 99,7kg. Enamus kaalust/rasvast paikneb kõhul. Olen VÄGA paljusid asju proovinud, katsetanud, aga kui tulemusi ei tule ega tule, siis kaob ka motivatsioon. Näiteks viimane katsetus oli seline: Sõin 2-3 korda päevas (lapse tõttu söön oma hommikusöögi 11.00-12.00 vahel, lõunasöögi ajal pm valmistan õhtusööki ja õhtustame siis 17.00-17.30 aeg. Harva oli hommikusöök 10.00 aeg kuna armastan olla kaua üleval ja pikki hommikuid.) Igal õhtul või vähemalt 4-5 õhtul nädalas läksin kell 19.30 kepikõnnile – distantsi pikkkus 6-8km ja samme tuli pm iga päev 12 000 (vahest ka kuni 25 000). Kaalu langes kuskil 2kg, kui arvestada hommikuti kaalumist, aga õhtuks ikka sama seis. Sellest allapoole aga kaal ei lange! Maximum 2kg. Motivatsioon kadus ja kaal tõuseb. Kui ma sõna otseses mõttes üldse ei söö, siis kaalu veidi langeb, aga muidu mitte… Võin jälgida igat ampsu, kaloreid jne, aga midagi ei muutu!

Mida ma veel teha saaksin? Kust saada abi, nõu? Ma ei näe välja 100 kilone, aga kaal on selline ja see häirib väga! Ja enesetundele mõjub ka halvasti – ainult väsimus, masendus, tüdimus, peavalud jne jne jne… :(

Mainin veel, et need süsivesinike ja muude lugemine on minu jaoks raskem, kui kõik eksamid kokku, mis ma elujooksul teinud olen. :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Üks viga, mida teete on see, et sööte liiga harva. Kaalust allavõtmiseks tuleb süüa normaalselt ja võimalikult korrapäraselt – 3 põhitoidukorda ja paar oodet. Samuti tuleb jälgida, et toidust saadakse veidi vähem energiat kui kaalu püsimiseks vaja, kuid mitte ka alla 1600 kcal päevas, sest siis organism läheb ühelt poolt üle nn säästurežiimile, teisest küljest aga ei saa piisavalt kiudaineid ning vitamiine-mineraalaineid. Nende puudus omakorda mõjutab ainevahetust. Seega tuleb jälgida, et kõik vajalikud ained oleksid toidust kindlasti kätte saadud. Toitumist jälgida on üsna lihtne toitumisprogrammi abi, kuigi üsna tüütu on muidugi igapäevaselt kõike söödut kirja panna. 
Toitumises tuleks järgida toidupüramiidi reeglit ning pearõhk võiks olla köögiviljadel. Piisavalt tuleks juua vett ning jätkata füüsilise aktiivsusega. Sobivaim kaalu alanemise tempo on kuni 500 grammi nädalas. 
Kui kõigest sellest siiski abi ei ole, siis soovitan pöörduda perearsti poole, sest vahetevahel võib organismis endas olla midagi “sassis”, mistõttu toitumise muutmise ja liikumise suurendamisega tegelikult ei ole võimalik kaalu alandada. Sellised juhud on küll suhteliselt haruldased ning loodan, et saate siiski oma jõududega hakkama.