Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

21. aprill 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Olen imetav ema, kelle 7 kuusel beebil avaldus 4 kuud tagasi naha allergiline lööve. Kuna probleemitekitaja on pärit rinnapiimast, siis olen oma menüüst väga palju toiduaineid välja jätnud ja enda kaal aina langeb (kehamassiindeks juba alla 17!). Ei ole siiani täpselt aru saanud, millest allergia on tekkinud, aga oma menüüst olen välja jätnud kõik piimatooted, muna, kala, puuviljad, pähklid. Teraviljadest tarbin hetkel ainult tatart, kinoad, amaranti ja vahepeal ka glut. vaba kaera, sest kahtlustan nii gluteeni- kui hirsi talumatust. Riisi, kartulit ka ei ole tarbinud suure tärklisesisalduse tõttu (kuna tundub, et need võivad ka vaevusi põhjustada). Liha söön küll u 5 päeval nädalas, aga üsna väikeses koguses. Erinevaid külmpressitud õlisid lisan toidule ning päevalille- ja kõrvitsaseemneid söön tihti.

Kas oskate soovitada, millise tervisliku toiduga, mis ei tohiks oleks väga allergeenne, ma võiks proovida oma päevast kalorite hulka suurendada? Toiduportsionid on mul muidu väga suured, aga toit üsna lahja, sest peamiselt söön (kuumutatud) köögivilju. Ja energiat kulub ka päevas üsna palju. Mure on juba väga suur!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Allergiat tekitavad lastele (ka läbi rinnapiima) kõige suurema tõenäosusega need toidud, millele te ise või lapse isa on praegu või on lapsena olnud allergiline. Lisaks on nn ohtlikud toiduained rõõsk piim ja koor, apelsinid, mesi, pähklid, šokolaad, vürtsised ja teravamaitselised toidud, gaseeritud magusad joogid, kofeiiniga joogid, maiustused ja suure rasvasisaldusega toidud, ohtralt säilitus-, värv- ja muid lisaaineid sisaldavad toiduained. Harvadel juhtudel võib laps olla allergiline mõne ema rinnapiima komponendi vastu sõltumata sellest, mida ema sööb. Seega on allergia kindlakstegemiseks ikkagi kõige mõttekam pöörduda arsti poole. Senikaua, kuni laps on rinnapiimatoidul, peate allergeenide kindlaks tegemiseni ilmselt jätkama praegust toitumist. Loetletud välistatud toiduaineid arvesse võttes on energia suurendamiseks õlid ja seemned ainuvõimalik valik.