Tervislik toitumine

Anonüümne

9. märts 2013

Tervislik toitumine

Tere! Olen 52a.naine.Täna selgus arsti juures et mul kõik näidud kõrgemad.Suhkur,kolesterool,kusihape,vererõhk,kaal.Pean enda toitumisharjumusi muutma.Aga kui hakkan uurima mida ma süüa ei või jääb selline mulje et midagi ei või.Kas tõesti jäävad ainult juurikad?Tahaks küll uut elu alustada aga olen segaduses…

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Süüa võib paljusid asju peale “juurikate” ka siis, kui näidud on paigast ära, kuid tuleb vaadata täpsemalt, mida iga toidugrupi sees eelistada. Kaalu alandamiseks tuleks vähendada toiduga saadavat energiat, kuid mitte hakata nälgima. Samuti tuleks veidi tõsta füüsilist aktiivsust. Kõrge vererõhu riskiteguriteks on näiteks liigne kehakaal, liigne rasvade ja vähene puu- ja köögiviljade tarbimine, liigne naatriumi (st soola) tarbimine. 
Suhkruga on asi keerulisem. See vajaks täiendavat uuringut, et kas Teie puhul on tegemist II tüübi diabeediga või mitte veel. Olenevalt sellest tuleks ka oma toitumist kohendada. 
Tundub, et alustada tuleks ennekõike kaalu alandamisest. Toitumise seisukohast oleks kõige õigem lähtuda toidupüramiidi õpetusest ning valgusfooritabelist vaadata lisaks, milliseid toite iga toidugrupi sees eelistada ja milliseid vähem süüa. Põhirõhk peaks kindlasti olema köögiviljadel, kuid ei tohiks unustada ka teisi toidugruppe – täisteraviljatooted, puuviljad, lahjad piimatooted, kala, veidi (linnu)liha ja lisatavaid toidurasvu (eelistatult pähklid ja seemned). Toitumise jälgimiseks on abiks toitumisprogramm.