Kehakaal

Anonüümne

14. mai 2011

Kehakaal

Tere.
Olen 47 aastane naine ja üldiselt pole mul eriti probleeme kaaluga,kui siis talvisel perioodil tuleb 5-7 kilo juurde ja kevadel üritan neis lahti saada.Küsimus on hoopis selline. Minu töögraafik on selline,et pean ka öösel töötama ja ei ole leidnud kuskilt vastust sellele kuidas siis peaks sööma ja kas üldse peab,mida ja kui palju?Töö on istuv ja arvutiga 12 tundi järjest.Oleksin väga tänulik kui oskaksite mulle midagi soovitada.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Otseselt selliseid öötööga tegelevate inimeste toitumissoovitusi ei olegi Eestis välja töötatud. Põhimõtteliselt kehtivad sarnased soovitused nagu tavainimestele. Kuna tegemist on istuva tööga, siis tuleb arvestada sellega, et kogu päevane energiakogus ei tohiks olla väga suur. Magate ilmselt päeval? Seega peaksite järgima tavalisi soovitusi, kuid oma päevarežiimist lähtuvalt. Esimene toidukord olgu 1-2 tunni jooksul peale ärkamist. See võiks sisaldada süsivesikuid ja pisu valke (kaerahelbepuder, muna, võileivad, pannkoogid moosiga). Päeva jooksul kokku peaks olema 3 põhitoidukorda ning 1-2 oodet. “Lõunasöök” võiks olla kõige toekam, süüa võib kõike. Viimane tugev toidukord peaks olema vähemalt 4 tundi enne magamaminekut, väiksem oode võib jääda ka 2 tundi enne magamaminekut. Nende toidukordade puhul tuleks vältida suhkru- ja tärkliserikkaid toite (makaronid, riis, kartulid, maiustused). Oodeteks on kõige sobilikumad köögiviljad, aga ka puuviljad, piimatooted, võileivad, kuivatatud puuviljad ja marjad, pähklid ja seemned, toorsalatid.
Kui teil on võimalik, võiksite suurendada oma füüsilist aktiivsust – näiteks kiirem jalutuskäik pärast ärkamist või enne magamaminekut.