Söömishäired

Anonüümne

9. juuni 2010

Söömishäired

Tere,
olen 31-aastane naisterahvas.
Oman toitumise vallas küllaltki tugevaid teadmisi ning olen päris palju uurinud inimese keha funktsioone, toidu mõju meie kehale ja kõike üldse, mis on seotud toitumisega. Paraku on üks asi, millele ma ei suuda leida seletust – kuidas piirata tervislikult ja endale kahju tegemata suuri õgimishoogusid. Olen 160cm pikk ja keskmiselt 49kg. Oman õblukest luustikku ning tunnen enda olevat suhteliselt vormis, kuigi puusadel ja istmikul on juba tekkinud rasvavaru:) Mulle tekivad ca iga kuu korra, teinekord harvemini suured söömishood. Suudan ennast niipalju taltsutada, et ma ei söö küll saiakesi, (pool) fabrikaate ja muid ebatervislikku, kuid tunnen ennast peale sööki tohutult raskelt ning saan aru, et see koormab mu organismi. Magusaisu on suur. Toidukogused võivad olla päeva lõpuks ca 3000-3500 kalorit. Söömishood on ilmselgelt seotud kas stressiga (tööga seonduvalt) või siis menstruaaltsükliga (hormoonid?). Kuidas oleks kõige õigem oma toitumine saada kontrolli alla, kui tavaliselt tarbin päevas keskmiselt 1200-1500 kalorit ning tunnen ennast suurepäraselt ja tervelt. Kaal on mul olnud alates 18-eluaastast vahemikus 45-50. Söön praegu päevas keskmiselt 4 korda, hommikul 9 ajal, päeval toidukordade vahel tarbin regulaarselt köögivilju ja puuvilju, lõunasöök on alati soe söök, ca 15.30 on kolmas toidukord ja viimane kuskil 20.00. Kuskil 3h enne magamaminekut ei söö, kuid nälga ma kunagi ei kannata, siis söön kindlasti. Ei tarbi praktiliselt valget jahu, ei prae toitu, ei kasuta liialt maitseaineid, fabrikaate, soola, alkoholi, tubakat. Minu toitumine ja elustiil on suhteliselt maha kirjutatud Teie kodulehelt, aga seda juba ligi 6 aastat järjest. Liigun ca 2h päevas ka värskes õhus. Aga mul on keskmisest suurem valguvajadus. 0,5l-1l Dr Helluse keefiri päevas, juustu võimalusel 50 – 150gr päevas, jogurtit jne.
Mida teha, et saada oma söömishood kontrolli alla, näen, et seoses istuva tööga mõjutab see aina enam minu tervist, vormi ja enesetunnet?
Ette tänades,
Kati

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Tundub, et õgimishoogudega reageerib teie keha pidevale energianäljale. 1200-1500 kcal täies elujõus naisterahvale on liiga vähe, mida näitab tegelikult ka teie kehakaal. Tõstke oma igapäevane energiasaamine vähemalt 1700-1800kcal peale (arvutage oma täpsustatud energiavajadus kalkulaatoriga) ja siis on lootust, et kaovad ka õgimishood. Kui need ka normaalse toidukoguse juures ei kao, siis võiks abi saamiseks pöörduda psühholoogi poole, sest toitumishäired (sinna alla kuulub ka kontrollimatu söömine) on reeglina psühholoogilist laadi.