Kehakaal

Anonüümne

1. veebruar 2013

Kehakaal

Tere!

Olen 18-aastane neiu, pikkust 168cm ja kaal 65kg. Geneetiliselt on mulle kaasa antud kehakuju- ~38 suuruses ülakeha, millega olen rahul ning 42/44 suuruses alakeha, mis mulle muret valmistab. Piht on veel peenike aga puusad, tagumik ja reied on laiad. Selline ilus “pirn”.
Mõni aasta tagasi käisin aktiivselt rühmatrennides, kus tehti nii aeroobset kui ka lihastreeningut- tulemuseks oli see, et ülakeha muutus proportsionaalselt ehk isegi väiksemaks aga alakeha jäi ikka samaks..
Praegu ma enam seal trennis ei käi, sest tundsin end rühmatreeningutel ebamugavalt ning ka liigesed muutusid hellaks. Küll aga meeldib mulle kõndida. Siit ka küsimus- kui võtta enesele lisaks tavapärasele kooli-tööle liikumisele päevas nt 2 tundi, kus lihtsalt koeraga kõndida- kas sellest oleks mingisugust kasu ka või on see pigem lihtsalt tore ajaviide?
Tahaksin kuidagi lahti saada sellest alakeha rasvast ja kuidagi peab see ju ometigi võimalik olema?
Lisaks tuleb muidugi silma peal hoida toitumisel, enamuse ajast saan sellega ka kenasti hakkama. Kuskilt jäi silma lause, kus öeldi, et enamasti on esikohal ikka toitumine ja trenn on teisel kohal. Kas on lootust kõndides ja toitumist jälgides kaalu alandada ( soovkaal oleks 58-60kg )ning ka rasva põletada?

Toitumise osas tekib küsimus piimatoodete osas- olen kuulnud, et neid peaks pigem vähem tarvitama ja see käib eriti tavalise 2,5% piima kohta. Mina armastan väga piimatooteid- jogurt, kohupiim, kodujuust, piim, juust- kõik need toiduained on minu igapäevases menüüs. Kas nende osakaalu tuleks vähendada?
Magusat armastan ma ka väga – kas peaks jälgima reeglit, mis lubab süüa ainult korra nädalas nt. tüki kooki või natuke šokolaadi?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalulangetamisel on abi igasugusest füüsilisest koormusest ning normaalsest toitumisest. Seda on raske lubada, et liikumise suurendamise ja toitumise piiramisega saate täiesti enda poolt ihaldatud kaalu ning kehakuju, kuid muudatused sinna suunas kindlasti tulevad.
Toitumise osas tuleks jälgida, et ei jääks pikki söögiaegade vahesid ning energiatabimine ei jääks liiga väikeseks. Vastasel korral sunnib tugev näljatunne Teid lõpuks sööma kaotatud kilod tagasi ning liiga väikese päevase energiatarbimise (alla 1600 kcal) korral ei ole võimalik toidust saada kätte ka  organismi ja ainevahetuse toimimiseks vajalikke toitaineid. Soovitan oma toitumist analüüsida ning süüa piisavalt mitmekesiselt, et saada toidust kõik vajalikud toitained õiges vahekorras kätte. Kui Teil piimatoodete osas toidutalumatust ei esine, võite kindlasti neid tarbida. Piim võib ikka olla 2,5%-line (maksimaalselt kaks klaasi päevas), kuid teisi piimatooteid võiksite valida vähemrasvasemaid (nt rasvata kohupiim ja kodujuust, 15%-line juust jne). Maiustuste tarvitamisel tuleb jääda tagasihoidlikuks. Kui hakkate oma toitumist jälgima, siis näete isegi, et 500 grammi köögivilju annab umbes sama palju kui 2-3 kommi, kuid köögiviljad täidavad kõhtu oluliselt rohkem ning sisaldavad ka vajalikke kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid.
Kaalulangetamise põhimõtetest saab rohkem lugeda siit.