Toitumine ja tervis

Anonüümne

24. jaanuar 2013

Toitumine ja tervis

Tere, olen 18 aastane abiturient. Viimased aastad olen tähele pannud, et mu küüned ei taha eriti kasvada ja murduvad pidevalt, samuti raisevad mu kondid kuid enamasti need ei valuta. Eriti on imelik just see, et juba noorest east on küüned väga altid murduma ja harva kasvavad nad üle sõrmeotste. Kas on võimalus, et mu organism ei omanda teatud aineid. Samuti on küüntel valged laigud ja olen lugenud ja kuulnud, et see on märk sellest, et keha ei omanda tsinki kuna toitun väga mitmekülgselt ning armastan küüslauku ja kapsast . Samuti ei oska ma päärduda kuskile kus teha analüüse, et saada teada milles asi . Äkki oskate mind mu mures aidata või oskaksite mind suunata inimese juurde, kes mind aitaks või analüüsiks . Tervitades, Triin .

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küünte tervist seostatakse väga paljude erinevate toitainetega – B-grupi vitamiinid, A-, E- ja C-vitamiinid, kaltsium, seleen, tsink, vask jt mineraalained ning asendamatud rasvhapped. Kuigi võite süüa näiteks piimatooteid palju ning saada sealt piisavalt kaltsiumi, ei pruugi see imenduda, kui saate toidust liiga vähe D-vitamiini (leidub enim kalas). Valgete laikude teket küüntel seostatakse mõnikord tsingipuudusega, kuid otseseid teaduslikke tõestusi sellele ei ole veel leitud. Kuigi arvate, et toitute mitmekesiselt, soovitan siiski analüüsida oma toitumist vähemalt paari nädala jooksul, et näha, millistest toitainetest Teil võiks jääda puudu. Katsuge toitumist muuta selliselt, et saaksite need toitained toidust kätte ja vaadake, kas valged laigud hakkavad kaduma ning küüned muutuvad tugevamaks.
Samuti võite pöörduda perearsti poole, et teha vereanalüüse toitainete puuduse väljaselgitamiseks organismis. Seda eriti juhul, kui toitumise analüüs näitab, et peaksite kõiki toitaineid toidust saama piisavalt.