Toitumine ja tervis

Anonüümne

25. november 2012

Toitumine ja tervis

Tere,

Olen 17aastane tütarlaps, lähenemas 18le.
Mul on tunne, et ma söön varsti end suhkruhaigeks ja ülekaaluliseks. Mida teha?
Näiteks täna sõin hommikul küpsietorditüki, päeval sõin seemnetega mustikamoosisaia, siis sõin piima shokolaadist 7 tükikest pluss veel lehmakomm ja terve aplesin. Tavatoitu sõin ka: praemuna, kaks saia määrdega, toidulisand (letsitiin + Bkompleksvitamiinid, sest väsimus on suur ja õppimisvõime on langenud.) ; kartul maksakastmega + kapsasalat ja piim + kaks kausitäit kapsasuppi + 2 viilu leiba Ja ma ei nautinud neid, lihtsalt sõin. Ahjaa, trenni pole ka juba ünsa ammu teinud, ühesõnaga liigun vähe.
Mõtlesin, et suudan end ohjeldada kui söön rosinaid, aga ei saa. Ma sõin pool kilo rosinat kolme päevaga ära. Ma lihtsalt õgisin. Pähklitega sama lugu. Ma ei tea enam mida teha. Ma veel ülekaaluline pole, aga paksemaks olen küll läinud. Pärast kui olen liiga palju magusat söönud, siis on süümepiinad. Tihti õgin end ka muudest toitudest täis, pärast on väga vastik olla, aga ma teen ikka ja jälle seda uuesti.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Suurest magusasöömisest üksi ei tule diabeeti. Diabeeti on peamiselt kaht tüüpi – esimene neist tavaliselt lastel ning on üldjuhul päritav ning teine pigem vanemas eas (kuigi aasta-aastalt üha noorematel) ning selle üheks riskiteguriks on ülekaal. Tundub, et Sinu puhul on tegemist äärmiselt korrapäratu toitumisega ning veidi ka valede toitumisharjumustega. 
Soovitaksin Sul kõigepealt umbes nädala jooksul oma reaalset toitumist analüüsida ning vaadata nädala keskmiselt, kui palju saad energiat, millistest toitainetest jääb puudu jne. Edasi võiksid proovida endale ette koostada menüü ning sellest kinni pidada. Programmis on olemas näidismenüü lasteaiale. Selle võib võtta aluseks ning kohendada seda vastavalt oma energiavajadusele (noortel naistel ca 2000-2200 kcal) ning toidukordade arvule.
Päevas peaks sööma kolmel põhitoidukorral, lisaks 1-3 oodet. Püüa oma menüü koostada lähtuvalt toidupüramiidi ning valgusfooritabeli õpetustest. Kui süüa korrapäraselt ning panna rõhk köögiviljadele, lisaks täisteratooted, puuviljad, piimatooted, veidi midagi grupist kala-kana-muna-liha ning lisatavaid toidurasvu, siis saabki kõht täis, toidust piisavalt vajalikke toitaineid ning väheneb või jääb ära vajadus magusa järele.
Tuleb olla järjepidev ning koostatud menüüst võimalikult hästi kinni pidada. Kui alguses tuleb süüa mõistusega ja teha palju arvutusi, siis mingi aja möödudes peaks selline toitumine muutuma omaseks ning sellest kinni pidada ei ole enam keeruline. Liigutama peaks ennast küll veidi, iga päev kasvõi 30 minutit jalutamist, kui muuks jaksu ei ole.