Varia

Anonüümne

2. november 2012

Varia

Tere!
Olen 17-aastane tütarlaps.
Mul on mure:Kuskil kaks aastat tagasi avastasin,et mu kukal meeletult sügeleb.Võisin selle täiesti veriseks kratsida.Pöördusin arsti poole ning ta arvas,et asi on ehk mõne aine tundlikuses.Arst koostas mulle nimekirja toiduainetest,mida ma enam süüa ei tohtinud,et saada teada,mille vastu mul allergia olla võib.Menüüst jäi täielikult välja suhkur,nisutooted ja piim.Toitusin üsna pikalt nn.tervislikult.Ma võtsin kuu ajaga tohutult alla.Alates sellest ajast toitusin kuskil aasta aega väga korralikult ja tervislikult,hakkasin üha enam lisama tervislikke aineid oma menüüse,kuid magusat ei söönud absoluutselt.Suutsin end ohjeldada.Olin piitspeenike.
Nüüd aga,umbes aasta aega juba,olen kannatanud suurte õgimishoogude all.Vahepeal suudan end ohjeldada ja siis tunnen end hästi.Vahepeal aga söön meeletult.Kooliajal tegin kevadel vahel isegi nii,et ei söönud terve päev midagi ja tundsin end hästi,järgmine päev aga oli kõik jälle metsas.Ma ei tea enam kuidas sellest lahti saada.Mitmeid kordi olen enesele lubanud,et alustan uuesti.Siis aga korra libastun ja kõik on jälle endistviisi.Paluks abi.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Õgimishood on ilmselt tingitud sellest, et organism tunneb, et ta ei suuda rohkem nälgida. Proovid ennast küll tagasi hoida, kuid ühel hetkel ta lihtsalt “nõuab oma”. Õgimishoogusid aitab vähendada ainult regulaarne söömine. Terve päeva söömata olla kindlasti ei tohi. Sööma peaks umbes 4-6 tunniste vaheaegade järel, mis tähendab 3 korralikku toidukorda ja 1-3 oodet päevas. Kõige õigem oleks koostada endale ette nädala söömisplaan ja üritada sellest võimalikult täpselt kinni pidada. Kusjuures, energiat tuleb saada niipalju, kui organism vajab ning toitumine ise võiks olla võimalikult mitmekesine.
Milline arst keelas teatud toiduained ära – naha- või allergiaarst? Kui see oli “arst tänavalt”, siis võib selliste piirangute kehtestamine hoopis kasu asemel kahju tekitada. Sügelemine võib olla tingitud teatud toiduainete tundlikkusest, kuid ka hoopis psoriaasist (või ka täidest, mida tänapäeval väga palju ringi liigub). Seetõttu peaks kõigepealt sügelemise põhjuse selgitama välja nahaarst.