Kehakaal

Anonüümne

19. jaanuar 2014

Kehakaal

Tere!
Olen 16aastane, kaalun 64-65 kg, pikkust 167 cm. Sooviksin kaalust alla võtta 6-7 kg, kuna tegelen võistlusspordiga ja see tuleks tulemustele kasuks. Hiljuti võtsin ennast kätte ja hakkasin tervislikult toituma, praeguseks on kaal 64 kg. Joon kõvasti vett. Pean ka toitumispäevikut ning see näitab, et söön liiga palju rasvasid (norm. päevane kogus 25-30%, söön 40-45%. Mida peaksin tegema? Kui ma olen väiksest peale spordiga tegelenud, kuidas ma siis ikkagi ülekaalupoolses alas olen? Kas peaksin pidama mingisugust valgudieeti?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Iseenesest loetakse Sinu praegust kehakaalu veel normaalkaaluks, eriti seetõttu, et spordiga tegeledes on Sul kindlasti suurem lihasmass, mis omakorda suurendab kaalu. 
Menüüde analüüsimisel näitab rasvade %E seda, kui suure päevasest toiduenergiast saad Sa rasvadest. Need arvud on suhtarvud – suurendades näiteks süsivesikute söömist, väheneb rasvade %E ja vastupidi. Kui tarbid energiat vastavalt soovitustele või õige pisut vähem, siis võib iseenesest rasvade %E ulatuda isegi kuni 40%ni ilma, et see tooks kaasa mingeid tervisekahjustusi. Teiselt poolt aga olles sportlane, siis on soovituslik saada pigem rohkem süsivesikuid, mida lihastel oleks kergem kasutada. Süsivesikute tarbimise suurendamiseks tuleks süüa rohkem täisteratooteid ja köögivilju (sh kaunvilju), veidi ka puuvilju. Rasvade osas tasub enneküike vähendada loomsest allikast pärt rasvade (nt piimatooted, lihatooted) söömist, teisalt aga suurendada kala, pähklite-seemnete-mandlite söömist. Valkude tarbimisega ei maksa samuti üle pingutada, kuna liigne valgukogus toidus on suureks koormuseks maksale ja neerudele, valgud võiksid moodustada päevasest energiast kuni 20%.