Kehakaal

Anonüümne

12. oktoober 2012

Kehakaal

Tere !
Olen 15 aastane tüdruk. Pikkust on mul umbes 177-178 cm , aga kaalu pärast on olen ma mures, see on 91 kg. Ma olen tegelikult väga aktiivne, pool aasat tagasi käisin ka veel võrkpalli trennis , aga kahjuks selleks praegu aega ei jätku. Mul on nädalas 2x kehalise tunnid ja käin veel 2x nädalas süvavee aeroobikas. Ei toitu “rämps-toitudest”. Söön päevas tegelikult suhteliselt vähe. Kunagi pidasin ka toitumispäevikut. Sellepõhjal näitas et söön päevas umbes 1500-1600 kcal. Kaal kahjuks ei alane ükskõik mida ma teen. Tahaksin väga natukenegi alla võtta, aga ei tea kuidas seda teha. Äkki annate soovitusi ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kaalust allavõtmiseks ei olegi mitte niivõrd saada toidust vähe energiat, kuivõrd süüa korralikult ja mitte jätta pikki söögiaegade vahesid. Teismelistele üldiselt kaalualandamist ei soovita, aga kuna Sinu puhul on ülekaalu umbes 15kg, siis võiksid võtta eesmärgiks jõuda normaalkaaluni 18-aastaseks saamisel ehk kaotada umbes 5 kg aastas. Selliselt toimides võiksid süüa päevas rohkem toitu, mis on vajalik, et saada toitaineid, mis toetaksid Sinu lõplikku väljaarenemist. Seega, katsu oma päevane energiatarbimine hoida umbes 2000 kcal juures, ole füüsiliselt aktiivne ning vaata, kas niimoodi toimides kaal langeks umbes 0,5 kg kuus. Kui ei, võid saadavat energiakogust vähendada, aga alla 1800 kcal ei tahaks Sulle kindlasti soovitada. Jälgi kindlasti, et toituksid korrapäraselt – 3 põhitoidukorda ning paar väiksemat oodet. Kui kõht on tühi, söö köögivilju. 400 grammi köögivilju annab umbes 100 kcal, see on samapalju, nagu annaks 250 ml limonaadi või umbes 2 kommi. 
Kui pead toidupäevikut, siis jälgi, et paari nädala keskmiselt saadud valkude, rasvade ja süsivesikute osatähtsused energiast oleksid omavahel tasakaalus ning toidust oleksid kätte saadud piisav kogus kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kõik see on vajalik, et Su ainevahetus normaalselt toimiks.