Söömishäired

Anonüümne

15. august 2013

Söömishäired

Tere! Olen 15 aastane tüdruk ning sooviks nõu ühe asja kohta.
Nimelt hakkasin selle aasta mai kuus püüdma kaalu kaotada, kui olin jõudnud 60 kiloni. Algas sellest, et muutsin toitumisplaani tervislikumaks ning tegin trenni. Siis aga hakkas pihta kalorite lugemine, trenni tegin siis juba iga päev. Juuli kuust on kalorite lugemine aina hullemaks läinud. Vahepeal sõin 800-1000 kalorit päevas. Päevad on viimastel kuudel kogu aeg mitu nädalat hiljaks jäänud ja kui ka tulevad, siis väga väga vähe. Pidevalt on külm ning vererõhk on madal. Nüüd söön 1200 kalorit päevas, kuid siiski on meeletu hirm kaalutõusu ees ja üle kalorilimiidi söömise ees.
Olen 167 cm pikk ja nüüdseks kaalun 49 kg. Mida peaksin tegema?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuigi kehamassiindeksi järgi oled hetkel veel normaalkaalus (kuigi üsna alakaalu piiri peal), siis 19-aastasena 167 cm pikk olles peaksid kaaluma vähemalt 52 kg, et olla normaalkaalus. See, et päevad on muutunud ebaregulaarseks, vererõhk on madal ja tekkinud on külmatunne, viitab tegelikult sellele, et organism tahab, et kaaluksid rohkem. 
Hoides oma igapäevase energiatarbimise 1000 kcal juures, teed organismile karuteene – jätad ta ilma kasvamiseks, arenemiseks ja normaalseks toimimiseks vajalikest toitainetest – asendamatud rasvhapped ja aminohapped, kiudained, vitamiinid, mineraalained jne. Ainult kalorite lugemisest ei piisa, vaid vaadata tuleb kogu toitumist tervikuna ning tagada see, et toidust on saadud kätte kõik vajalikud toitained. Väga hoolika planeerimise juures on see võimalik umbes 1600-1700 päevase kilokalorite hulgaga, kuid kindlasti mitte alla selle.
Sinu hirm kaalutõusu ees, väga madal energiatarbimine ning pidev kalorite lugemine annab alust arvata, et Sul kas on kujunemas või on juba välja kujunenud toitumishäire. Selleks, et enda tervisele mitte jäävaid kahjustusi teha, tuleks abi saamiseks pöörduda kiiremas korras psühhiaatri juurde, sest toitumishäiretega ise hakkama saada on väga keeruline. Toitumishäiretega tegeletakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikus, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus, Sensus OÜs ja Ambromed Kliinikus.