Kehakaal

Anonüümne

2. juuli 2014

Kehakaal

Tere. Olen 15 aastane tüdruk. Kaalun 70 kilo ja olen 167 cm pikk.
Tahan suve lõouks vähemalt 5 kilo alla saada, ideaalis 7 või 8.
Olen üritanud toidukoguseid vähendada ja rohkem värsket süüa, aga mida rohkem ma värsket söön, seda enam tekib isu millegi ebatervisliku ja rammusa vastu. Kui olen suutnud näiteks hommiku- ja lõunasöögi kogust piirata, siis õhtul kukun jällegi õgima, isegi siis kui tunnen, et kõht on ammu täis.
Ma olen mõelnud proovida näiteks õunaäädika abil kaalust alla võtta, aga pole kindel kui hea mõte see on. Pealegi on mu kaalust alla saamise soov nii suur, et on kiusatus tarbida kaalu alandavaid tablette või proovida ekstreemseid dieete.
Ette tänades, Lilleke. :)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna oled teismeeas ja organism veel areneb, siis soovitan kaalu alandamiseks veidi aeglasemat tempot, maksimaalselt kaks kilo kuus. Ühtegi imepilli-vahendit ei ole kaalu alandamiseks leiutatud, muidu oleksid ju kõik inimesed peenikesed. Need on ainult reklaamitrikk inimestelt raha välja meelitamiseks. Ekstreemsed dieedid ei õigusta ennast samuti. Sul endal on kogu aeg näljatunne, organism läheb säästurežiimile ning kulutab vähem energiat ning dieedi lõppedes sööd kaotatu kõik tagasi ja rohkemgi veel. Seetõttu ei ole mõistlik ka söödavaid toidukoguseid piirata ega toidukordi vahele jätta, vaid jälgida, mida süüa. Söömise puhul ei tule jälgida ainult saadavat energiat (millest muidugi oleneb kaalu langus), vaid kindlasti ka toidu kvaliteeti ehk sealt saadavaid toitaineid, mis aitavad ainevahetuse toimimisele kaasa. Soovitaksin Sinul praegu hoida päevane energia tarvitamine umbes 1900-2000 kcal kandis, kuid kindlasti seisa hea selle eest, et kõik vajalikud toitained piisavas koguses toidust kätte saadud oleks. Söö rohkem köögivilju, vähem kõikvõimalikke maiustusi, karastusjooke, saiakesi, küpsiseid, valmistoite, pooltooteid jne. Samuti pead ennast rohkem liigutama, vähemalt tund tempokat jalutamist või rattasõitu iga päev.