Kehakaal

Anonüümne

26. august 2013

Kehakaal

tere, olen 14 aastane tütarlaps tahaks kaalust allavõtta aga ei tea kuidas alustada. olen otsinud netist igasuguseid toitumiskavasid ja menüüsid aga ükski ei sobi . kaalun umbes 75kg ja pikkus 156 cm, kust peaksin endale sobiva menüü leidma? äkki peaks hoopis eratreeneri palkama aga kuskohast ? olen netist otsinud küll aga ei ole leidnud . kõik eratreenerid on tallinnas , otsin pärnust eratreenerit aga pole ühtegi leidnud . kas oskate mind aidata ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kuna tegemist on päris suure ülekaaluga (võiksid kaaluda praeguse vanuse ja pikkuse juures kuni 56 kilo, et olla normaalkaalus) ja oled veel kasvueas, siis soovitan kaalu alandamist ainult arsti järelvalve all. Soovitan pöörduda Ülle Einbergi (kes küll ka kahjuks asub Tallinnas) vastuvõtule.
Ise on kaalu väga keeruline langetada, sest olles kasvueas, peaksid samas olema kindel, et organism saab ikka kõik vajalikud toitained kätte. Alustuseks võiksid veidi suurendada oma füüsilist aktiivsust – vähemalt tund tempokat kõndimist päevas. Samuti tasuks juba enne arstile pöördumist pidada toidupäevikut (võimalusel söödud kogused kaaluda, et saada täpsemaid tulemusi ning kindlasti üles kirjutada ka kõige väiksemad ampsud). Umbes 10-15 päeva keskmine tulemus peaks olema piisav, et saada ülevaade Su toitumisest – palju saad energiat, kuidas on valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal, kas saad toidust piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Sealt saaks arst juba edasi anda konkreetsemaid soovitusi, kuidas oma toitumist korrigeerima peaksid. Põhimõtteliselt saab kaalulangetamisest lugeda siit, kuid seal antud soovituslik päevane minimaalne energiatarbimine 1600-1700 kcal kehtib täiskasvanutele. Teismeliste puhul võiks see jääda siiski 1800-1900 kcal kanti ning kindlasti tuleb jälgida kõikide toitainete piisavat saamist. Näidismenüüd on väga keeruline anda, sest inimeste toitumisharjumused on erinevad. Üheks võimaluseks on toitumisprogrammi näidismenüüde alt endale alla laadida lasteaia viimase rühma menüü ning seda korrigeerida enda toidukordadest ja eelistustelt lähtuvalt nii, et see annaks päevas 1800-1900 kcal.