Kehakaal

Anonüümne

14. juuni 2015

Kehakaal

Tere !
Olen 14.aastane tüdruk, umbes 167cm pikk ja kehakaal 77kg-ilmselgelt väga ülekaaluline.
Olen oma kaaluga juba üsna pikka aega hädas olnud ja vaeva näinud oma välimusega, kuna rannas on päris piinlik.
Mul on omal ette seatud eesmärk-saada vähemalt suve lõpuks normi kaalu ja rahuldava välimuse.
Tegelikuses teen ma trenni nädalas 3×1.15h ja pluss veel oma vabast ajas käin rattaga sõitmas ja rullitamas. Kui palju peaksin tegelikult trenni tegema päevas ja nädalas ? Mu füsaterapeud ütles et mu kehakaalus on suurem protsent minu lihas ning siit tekib mu küsimus, et kuidas ma siiski saaksin sellest nii öelda pekist või rasvast oma kõhult ja kintsudelt ?
Olen üritanud jälgida, et ei näksiks väga palju toidukordade vahel ja et nädalas oleks vaid üks päev kus luban endale veidi magusat. Mida peaks sööma ja kui palju, milliste ajaliste vahedega ning kui suure portsjoniga ?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Praeguste numbrite järgi oled tõepoolest umbes 13kg ülekaaluline, 19-aastaselt samade numbrite juures oleks ülekaalu umbes 8kg. Seega, põhimõtteliselt peaks mõned kilod püüdma kaalu alandada küll, kuna ülekaal ainult lihastest kindlasti ei tule. Soovitan lasta mõõta ka organismi rasvasisaldust. 
Kindlasti ei tohi võtta eesmärgiks 10kg kaotada suve lõpuks, sobiv tempo oleks umbes 1, maksimaalselt 2 kg kuus, kuna oled veel kasvueas ning pead jälgima ka seda, et kasvamiseks ja arenemiseks vajalikud toitained kõik kindlasti toidust kätte saaksid. Soovitan pidada toidupäevikut ning proovida süüa päevas umbes 1900 kcal eest toitu niimoodi, et valkude-rasvade-süsivesikute saamine oleks tasakaalu ning 10 päeva keskmiselt oleksid saanud soovitustele vastavalt kiudaineid ja kõiki vitamiine-mineraalaineid. Selleks peaksid sööma päevas vähemalt 500 g köögivilju, paar puuvilja, umbes 2 viilu leiba, 200 grammi putru, piimatooteid, midagi grupist kala-kana-liha-muna (eelistatult kala) ning veidi lisatavaid toidurasvu. Päevas võiks olla kolma põhitoidukorda, 1-2 oodet. Magusat, magusaid jooke, soolaseid näkse, valmistoite, pooltooteid võiksid võimalikult vähe süüa.