Kehakaal

Anonüümne

4. aprill 2014

Kehakaal

Tere.
Olen 14-aastane tüdruk. Kaalun 72 kilo ja olen 166 cm pikk.
Kehamassiindeks näitas, et olen ülekaalus.
Ma ei tea, mida teha, sest ma tunnen end ise paksuna ja tahan kiiresti vähemalt 5 kilo alla võtta. Rohkema ajaga kuni 10, aga ma ei oska.
Trennis ma ei käi, sest mu koolipäevad kestavad tihti 17.00 kuni 18.00-ni õhtul ja lihtsalt trenn sinna enam ei mahu. Väikeses koguses üritan praegu kodus trenni teha.
Ma olen mõelnud ka igasuguste ekstreemsete kaalulangetusmeetodite peale nagu mahladieet, sidrunidieet, lihtsalt mõnda aega mitte söömine. Vahel isegi arvutis igal pool reklaamitavate kaalu langetavate tablettide peale, kuigi tean, et need on alla 18 aastastele keelatud. Ma lihtsalt ei tea mida teha!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Äärmuslikud dieedid ei ole kindlasti õigustatud ning tabletid ei aita suure tõenäosusega samuti, sest muidu oleksid ju kõik inimesed peenikesed. Oled alles kasvueas ning organism vajab kasvamiseks erinevaid toitaineid. Pisut võiksid energia saamist küll piirata (süües nt 2000 kcal päevas), kuid jälgi samal ajal, et saaksid toidust kätte kõik toitained vastavalt soovitusele. Praeguse vanuse ja pikkuse juures peaksid kaaluma maksimaalselt 63kg, kuid 19-aastaselt sama pikkuse juures näiteks 68 kg, et olla normaalkaalus. Seega peaksid kaalu alandama hästi aeglases tempos (umbes 1-2 kilogrammi kuus) ja pigem ootama, et saaksid vanemaks ning kasvaksid ehk ka pikemaks. Kui trenni ei ole aega minna, siis katsu leida vähemalt 60 minutit iga päev, et teha õues üks tempokas jalutuskäik. Lisaks võid kodus teha harjutusi erinevatele lihasgruppidele, et keha vormida. Toitumisel on soovituslik jälgida toidupüramiidi ja valgusfooritabeli õpetusi, lisa võid lugeda ka siit. Kui kaal ei taha siiski langeda, pöördu perearsti poole, kes kontrolliks Su kilpnäärme toimimist.