Kehakaal

Anonüümne

25. juuni 2013

Kehakaal

Tere!

Olen 14-aastane tüdruk. Kaalun 49,5-50 kg ja pikkust on 157 cm. Ma ei ole ülekaalus, kuid mures olenn küll, sest ei taha isegi mitte lähedale enam jõuda sellele ülekaalule.
Analüüsisin oma toitumist ja jõudsin järeldusele, et mu toit sisaldab väga vähe juurvilja, puuvilja, aedvilja ja köögivilja. Muutsin seda lisades igale toidule midagi juurviljadest. Juurviljade kõrvale sõin praetud muna (eelnevalt kloppisin segamini 2 muna ja siis lisasin keefirit 47g) Õhtuni oli kõik korras, kui ma enam ei suutnud ja võtsin külmkapist esmalt ühe ja siis teise jäätise. Päevane kalorikogus tõusis 1220 kcl-ni. Siis sõin õhtusöögiks veel hautatud kapsast, keedetus punapeeti ja keedetud porgandit pluss 3 õuna. Päevane kalorikogus oli lõpuks 1570 kcl.
Enda meelest olin päeval aktiivne olnud. Kokku niitsin muru 2,5 tundi. Võttis higistama ja südame töö kiirenes ka märgatavalt. Probleem on selles, et kui ma kokku teen 2,5 tundi midagi füüsilist, aga mitte JÄRJEST, kas olen ikkagi aktiivne olnud? Ja kui olengi aktiivne olnud, kas selle päevase ära söödud kalorikoguse juures mul kaal ka langeb veel või selleks sõin siiski natukene palju kaloreid? Päeva lõpuks olid kõik süsivesikud, rasvad ja valgud normis.
Ja viimaseks, kumb oleks mõistlikum: kas süüa oma päevane kalorikogus veidi üle selle nimel, et süsivesikud, rasvad ja valgud oleksid normis või jätaksin midagi söömata ja kolirikogus ei ületaks päevast soovitus aga rasvad, valgud ja süsivesikud ei ole normis (rasvaprotsent on liiga kõrge või siis süsivesikud või valgu onliigselt tarbitud)?

Ette tänades

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sinu pikkuse ja vanuse juures on normaalne kaaluda kuni 56 kg. Sinuvanused tüdrukud peaksid päevas saama 2000-2300 kcal, olenevalt füüsilisest aktiivsusest ja ainevahetuse eripärast. Alla 2000 kcal on ilmselgelt liiga vähe, et kõiki vajalikke toitaineid kätte saada. 
Aktiivne ei pea olema tunde järjest. Üldjuhul tuleks olla korraga aktiivne vähemalt 30 minutit järjest. 
Söö rohkem köögi- ja puuvilju, söö sagedamini ja ära oota, kuni nälg hakkab silmanägemist ära võtma. Nälgimine viibki selleni, et ei suudeta vastu pidada ning süüakse, mida ette juhtub. Jäätist võid süüa ka, kuid kindlasti mitte iga päev. 
Valkude, rasvade, süsivesikute omavahelist tasakaalu, aga ka erinevate toitainete soovitustele vastavat saamist ei saa kindlasti vaadata igapäevaselt, vaid umbes 10 päeva keskmisena.
Toitu mitmekesiselt (söö toite kõikidest toidugruppidest), katsu kõik toitained toidust kätte saada ning ka energiat tuleks saada piisavalt, sest oled veel selles eas, kus organism alles kujuneb ning vajab korralikku toitu, et püsida terve kogu elu. Kui piirad ennast liiga palju ning mõtled söögile suurema osa päevast, võib see viia toitumishäire kujunemiseni.